Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Dansk MTB-talent i top 10 i Nove Mesto

Dansk MTB-talent i top 10 i Nove Mesto

15. maj 2021 14:14Foto: Ego Promotion

Det unge danske talent, Gustav Heby Pedersen, blev igen bedste dansker, da det blev kørt en afdeling i World Series i forbindelse med World Cuppen i Nove Mesto. 

Annonce

Gustav Heby Pedersen gjorde det igen. Leverede en flot præstation, hvor han startede langt tilbage og kørte sig op. Løbet blev domineret af schweizerne som blev nummer et og to. Finn Treudler vandt med godt et halv minut til landsmanden Nils Aebersold. 


Gustav Heby Pedersen blev nummer otte i dagens løb, mens Kasper Rotne blev nummer 16 og Magnus Søeberg nummer 57.

Sidste weekend blev Gustav Heby Pedersen nummer 11 og kørte 75 placeringer frem. 144 ryttere var til start i dag. 


Hos dame junior var bedste og eneste dansker, Alberte Jensen, som nummer 28.

Resultat herre junior

1 Finn TREUDLER 1:14:54
2 Nils AEBERSOLD 1:15:37
3 Romano PÜNTENER 1:15:45
4 Chris VAN DIJK 1:15:51
5 Lars GRÄTER 1:16:11
6 Axel POURRIERE 1:16:35
7 Marco BETTEO 1:16:55
8 Gustav PEDERSEN 1:17:01
9 Filip KONEČNÝ 1:17:01
10 Benjamin KRÜGER 1:17:20
11 Corran CARRICK-ANDERSON 1:17:26
12 Tom SCHELLEKENS 1:17:32
13 Alexandre MARTINS 1:17:32
14 Matteo SIFFREDI 1:17:33
15 Marc MASANA MASANA 1:17:36
16 Kasper ROTNE 1:17:51
17 Athys BEDINI 1:18:03
18 Ben SCHWEIZER 1:18:07
19 Yannick PARISI 1:18:27
20 Adrien BOICHIS 1:18:27
21 Nathan CORNILLON 1:18:41
22 Roman HOLZER 1:18:43
23 Ethan ROSE 1:18:44
24 Cayden PARKER 1:18:44
25 Théo DEMARCIN 1:18:52
26 Maxime LHOMME 1:18:58
27 Oleksandr HUDYMA 1:18:59
28 Filip JECH 1:18:59
29 Nil SOLA BERGA 1:19:00
30 Aniol MORELL COLL 1:19:18
31 Václav VEVERKA 1:19:23
32 David HAVERDINGS 1:19:24
33 Paul MAGNIER 1:19:25
34 Corentin TRIMAILLE 1:19:40
35 Lucas GRIECO 1:19:51
36 Martin HRTÁNEK 1:19:54
37 Fabian EDER 1:20:09
38 Matteo PAGET 1:20:14
39 Charles MARCHANDISE 1:20:16
40 Francesc BARBER ARGUIMBAU 1:20:37
41 João CRUZ 1:20:47
42 Kilian FEURSTEIN 1:20:58
43 Rens TEUNISSEN VAN MANEN 1:21:20
44 Livio STEFANI 1:21:25
45 Nathan BOMMENEL 1:21:25
46 Julius SCHERRER 1:21:29
47 Yanick BINZ 1:21:29
48 Ori HERACOVITZ 1:21:30
49 Stephan MAYER 1:21:31
50 Daan DEPUYDT 1:21:47
51 Fran BOŠNJAK 1:21:47
52 Filip LEPKA 1:22:08
53 Jonatan ABUDRAHAM 1:22:15
54 Matyáš VONDRÁČEK 1:22:32
55 Iben ROMMELAERE 1:22:41
56 Peat WEINBERG 1:22:43
57 Magnus SØEBERG 1:22:48
58 Julian BURNET 1:23:02
59 Mathieu BALIZET 1:23:05
60 Moritz ROSSNER 1:23:06
61 Killian THARRUT 1:23:18
62 Ivan OKMAŽIĆ 1:23:31
63 Anathole VERMERSCH 1:23:37
64 Hannes DEGENKOLB 1:23:37
65 Nikita FILIPPOV 1:23:37
66 Jules CORMIER 1:23:46
67 Tristan ARIOLI 1:23:49
68 Gregor Roni WIEGLEB 1:23:52
69 Joost BRINKMAN 1:24:06
70 Áron Mihály HORVÁTH 1:24:06
71 Paul VIDAL 1:24:06
72 Axel COURBET 1:24:29
73 Maximilian KERL 1:24:29
74 Raphaël POTTIER 1:24:34
75 Julien BARD 1:24:36
76 Thibaut FRANCOIS 1:24:46
77 Yvan REVOL 1:24:47
78 Filip HOLUB 1:24:50
79 Nicolas Richard KAISER 1:25:16
80 Guillaume VAN VLAENDEREN 1:25:18
81 Fadri BERNET 1:25:28
82 Miguel DIAZ PEREZ 1:25:34
83 Måns ANDERSSON 1:25:35
84 Márk TAKÁCS-VALENT 1:25:36
85 Kay DE BRUYCKERE 1:25:49
86 Tine JEREB 1:25:49
87 Krzysztof KLIMEK 1:26:28
88 Adam HLÁVKA 1:26:40
89 Miquel MORALES VILLEGAS 1:26:50
90 Mathieu BILLOTET 1:26:55
91 Hugo SANDIN 1:26:59
92 Christian HAAS 1:27:03
93 Samuel GABL 1:27:10
94 Simon KLEVEROS-LANDÉN 1:27:27
95 Nace GNEZDA 1:27:39
96 Jhonier Steven LANDETA PALACIOS 1:27:40
97 Jakub VLASATÝ 1:28:24
98 Miha SMRDEL 1:28:36
99 Tom GIORDANENGO 1:29:01
100 Marian BÖHM 1:29:08
101 Nils Daniel GUTIERREZ GUZMAN
102 Libor VENCL
103 Matyáš PÁVEK
104 Iwo PACALOWSKI
105 Paolo BAYLE
106 Maksymilian WISNIOWSKI
107 Hugo PICHON
108 Petr KOPECKÝ
109 José Antonio PRIETO DE LUNA
110 Paul IRMSCHER
111 Theo HAUSER
112 Louis LIENS
113 Jose Juan PRIETO DE LUNA
114 Michal NEUGEBAUER
115 Mateusz KONWINSKI
116 Yentl SEYNAVE
117 Adam NIŽŇANSKÝ
118 Bořek ŠÍSL
119 Jan AMBROZKIEWICZ
120 Finn KAHL
121 Matias ARAYA COVA
122 Yehor VOLKOV
123 Andrei TABACU
124 Max FIGEL
125 Pepijn VAN ELZAKKER
126 Tomás FRAZÃO
127 Jonathan KARLQVIST
128 Šimon KOLLER
129 Oron ARGOV
130 Lukáš ŘÍHA
131 Matěj ČÁSLAVSKÝ
DNF Morris GRUITERS
DNF Brayden JOHNSON
DNF Filippo AGOSTINACCHIO
DNF Jure RUS
DNF Paul SCHEHL
DNF Edoardo RENNA
DNF Pierrick BURNET
DNF Timotej LAKTIŠ
DNF Tim REX
DNF Tom DURNIOK
DNF Jan ŠINDELÁŘ
DNF Tom MILLER
DNF David PRAVDA

 

Resultat dame junior

1 Lea HUBER 1:13:03

2 Monique HALTER 1:13:10
3 Alexa FUCHS 1:13:33
4 Sina VAN THIEL 1:14:19
5 Antonia WEEGER 1:14:45
6 Noëlle RÜETSCHI 1:15:09
7 Olivia ONESTI 1:15:24
8 Finja LIPP 1:15:56
9 Aneta NOVOTNÁ 1:16:11
10 Tereza KURNICKÁ 1:16:37
11 Julia GRÉGOIRE 1:16:42
12 Mariia SUKHOPALOVA 1:17:27
13 Tatiana TOURNUT 1:17:37
14 Kaya PFAU 1:18:15
15 Karolína BEDRNÍKOVÁ 1:18:22
16 Eliane SCHENK 1:18:30
17 Simona SPĚŠNÁ 1:18:51
18 Katharina SADNIK 1:19:17
19 Giuliana SALVINI MORGEN 1:19:31
20 Clara SOMMER 1:20:16
21 Lucrezia BRAIDA 1:20:33
22 Tilda HYLÉN 1:21:09
23 Tai Lee SMITH 1:21:25
24 Electa GALLEZOT 1:21:25
25 Elena MCGORUM 1:21:46
26 Jette AELKEN 1:21:58
27 Štěpánka HOJKOVÁ 1:22:05
28 Alberte JENSEN 1:22:26
29 Lorena LEU 1:22:38
30 Tove DANDENELL 1:23:24
31 Kinga ZUR 1:23:47
32 Giorgia BARELLI 1:23:59
33 Mariana LÍBANO 1:24:37
34 Viktoria GRATZER 1:24:41
35 Evelina ERMANE MARCENKO 1:24:45
36 Giulia ALBERTI 1:25:24
37 Michelle URECH 1:25:50
38 Luna CNOSSEN 1:26:15
39 Ida OSSIANSSON 1:27:06
40 Fabienne KIPFMÜLLER 1:27:09
41 Andrea PASCUAL OGALLA 1:27:15
42 Louise HAUTREUX 1:27:28
43 Agnes ABRAHAMSSON 1:27:31
44 Tilde EVALDSSON 1:27:51
45 Katarzyna PRASZCZALEK 1:27:55
46 Anja NADU 1:28:08
47 Kateřina KRUTÍLKOVÁ 1:29:09
48 Adéla FOLTÝNOVÁ 1:29:59
49 Csenge Anna BOKROS 1:30:16
50 Nuša MOROZ
51 Michaela MITRYCHOVÁ
52 Paula MARTIN VARO
53 Kateřina HLADÍKOVÁ
54 Patricie SRNSKÁ
55 Dorka ŠEVĆÍKOVÁ
56 Felicia HENTTONEN
57 Daša MLAKAR
58 Hanna FIJALKOWSKA
59 Nataliia SAFRONIUK
60 Borbála TÓTH-ALMÁSI
DNF Ruth HOLCOMB
DNF Iza HÄRDELIN
DNF Sára LEÁNYVÁRI
DNS Line BURQUIER
DNS Annemoon VAN DIENST
DNS Mara ROLDAN

Annonce

DEL
INFO
Gustav Heby
Nyheder
Mountainbike
Nyheder
Kasper Rotne
Nyheder
DELTAG I DEBATTEN

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR