Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Danskerne prøvede at udfordre Boasson

Danskerne prøvede at udfordre Boasson

31. maj 2007 17:180

- Boasson sejrede igen
- Team GLS med to ryttere i udbrud
- Team GLS klar til kongeetapen
- Christian Andersen: Meget afgøres i morgen

De danske hold prøvede at udfordre den kommende T-Mobile rytter, Edvald Boasson Hagen, på dagens etape i GP Ringerike, men alligevel lykkedes det den norske rytter at tage sin anden sejr i træk.

Med 30 kilometer tilbage anden etape i det norske etapeløb, GP Ringerike, kom en lille eksklusiv gruppe på 28 ryttere afsted.

Her kørte Team Designa Køkkens, Daniel Foder, ind på en tredjeplads, mens Thomas Oredsson fra Team GLS blev nummer fire.


Team GLS med to ryttere i udbrud
Team GLS havde både Peter Riis Andersen og Thomas Oredsson med i 28-mandsgruppen, men dette blev dog ødelagt ganske kort efter.

”Andreas Frisch fra Team Designa Køkken styrter lige foran mig og tager mig med i faldet. Heldigvis ser Peter Riis det, og venter på mig. Inden vi får sat fart på cyklerne, har vi allerede tabt små 30 sekunder, men vi starter en indædt jagt for at komme tilbage til frontgruppen. Peter Riis kørte helt fantastisk, og med godt 10 kilometer til mål var vi tilbage,” udtalte Thomas Oredsson efter etapen.

Grundet de mange kræfter de to GLS ryttere havde brugt på opkørslen, kunne de ikke køre med, da Edvald Boasson angreb med små seks kilometer til mål og derefter kunne tage sin anden etapesejr i træk. Både Thomas Oredsson og Peter Riis var dog helt med fremme i gruppen lige efter, og begge kom ind i top ti.


Team GLS klar til kongeetapen
I morgen køres løbets kongeetape med afslutning på toppen af en hård stigning, og Thomas Oredsson ser frem til etapen.

”Både Peter Riis og jeg føler os rigtig godt kørende, hvilket vi også beviste i dag. Vi håber begge at sidde med helt fremme på etapen,” slutter Thomas Oredsson af med fra Norge.


Christian Andersen: Meget afgøres i morgen
Team Designa Køkkens sportsdirektør Christian Andersen var endnu engang tilfreds med holdet, og fremhæver naturligvis Daniel Foder Holms præstation efter etapen.

"Det blev en forholdsvis rolig dag, og da der så endelig for alvor skete noget med 20 km til mål var vores ryttere vågne, hvilket betød, at vi for alvor var med i dagens finale. Vi fik en podieplads på etapen og har nu Daniel Foder på løbets samlede 2. plads, inden vi i morgen skal køre en rigtig hård etape, hvor meget kan blive afgjort," fortæller Christian Andersen fra Norge. 

Team Designa Køkken havde 4 ryttere med i dagens afgørende udbrud, men som man kan læse oven over, så styrtede Andreas Frisch. De øvrige ryttere var Daniel Holm Foder, Jakob Fuglsang, Jesper Odgaard Nielsen.

Andreas Frisch styrtede også på gårdagens etape, men han forventes endnu engang at være klar til morgendagens etape.


Resultat af 2. etape
1 Edvald Boasson Hagen - Team Maxbo Bianchi 4.22.33 (42.28km/t)
2 Marcel Beima - Time Van Hemert 0.06
3 Daniel Froder - Team Designa Køkken
4 Thomas Oredsson - Team GLS
5 Gabriel Rasch - Team Maxbo Bianchi
6 Bram Schimtz - Van Vliet-EBH Advocaten
7 Roy Hegreberg - Team Sparebanken Vest
8 Morten Hegreberg - Team Sparebanken Vest
9 Lars Petter Nordhaug - Team Maxbo Bianchi
10 Peter Riis Andersen - Team GLS
11 Andrè Steensen - Glud og Marstrand Horsens
12 Rikke Dijkxhoorn - Van Vliet-EBH Advocaten
13 Fredrik Ericsson - Time Van Hemert
14 Petter Renäng - Team Cykelcity.se
15 Robert Österling - Team Cykelcity.se
16 Henrik Åbom - Team MA Speedwear-Drylane
17 Lars Andersson - KF Team NOR
18 Thijs van Amerongen - Van Vliet-EBH Advocaten
19 Tamas Lengyel - Team Sparebanken Vest
20 Jakob Fuglsang - Team Designa Køkken
21 Viktor Reneng - Team Cykelcity.se
22 Fredrik Kessiakoff - Fredrikstad SK MIX
23 Lasse Bøchman - Glud og Marstrand Horsens
24 Tom Larsen - Eidsvoll SK - MIX
25 Jesper Odgaard Nielsen - Team Designa Køkken
26 Geir Lien - Eidsvoll SK - MIX
27 Marius Nyhammer - Eidsvoll SK - MIX
28 Joost V. Leijen - Van Vliet-EBH Advocaten
29 Joachim Bøhler - Team Maxbo Bianchi 1.47
30 Stian Remme - Team Sparebanken Vest 2.02
31 Björn Hoeben - Time Van Hemert 2.09
32 Kalle Sandell - Team Cykelcity.se
33 Nikolaj Olsen - Glud og Marstrand Horsens 2.14
34 Sead Mujacevic - Team MA Speedwear-Drylane
35 Hans Fredrik Hellebergshaugen - Eidsvoll SK - Regional
36 Stig Løkken - SK Rye
37 Tormod Haugstad - Lillehamer CK
38 Geir Inge Berg - Sandnes SK
39 Emil Lindgren - Fredrikstad SK MIX
40 Mikael Brunsvik - Nesset CK elite
41 Alf Roger Holme - Eidsvoll SK - MIX
42 Kristian Fløysvik - Sandnes SK
43 Torje Digernes - Sandnes SK
44 Christer Rake - Team Sparebanken Vest
45 Christoffer Berggren - KF Team NOR
46 Tore Haslemo - SK Rye
47 Gøran Syversen - Eidsvoll SK - MIX
48 Stein Morten Storrø - SK Rye
49 Goytan Lilholt - Team Herning Elite
50 Ole-Kristian Ringnes - Bærum OCK
51 Dirk Beliemakers - Van Vliet-EBH Advocaten
52 Mikael Lehtomaa - Team MA Speedwear-Drylane
53 Torgeir Folkestad - Bærum OCK
54 Michael Larsen S. - Team Herning Elite
55 Slerk Jan de Haan - Time Van Hemert
56 Jens-Erik Madsen - Team Designa Køkken
57 Niek Basten - Van Vliet-EBH Advocaten
58 Roy Curvers - Time Van Hemert
59 Even Thorstad - Fredrikstad SK MIX
60 Mattias Lundquist - Team Cyclesport.se
61 Gunar Grönland - Team Cyclesport.se
62 Michael Christensen - Team Herning Elite
63 Petter Lundblad - Team MA Speedwear-Drylane
64 Trond Kristian Schweder - Bærum OCK
65 Henrik Nordström - Team Cyclesport.se
66 Jan Gunnars - Team Cykelcity.se
67 Jakob Kollerup - Team Vision Bikes
68 Benjamin Justensen - Team Vision Bikes
69 Simon Lerbech Jensen - Team Vision Bikes
70 Michael Ellermann Jæger - Team Vision Bikes
71 Håvard Nybø - Team Sparebanken Vest
72 Carl Erik Pedersen - SK Rye
73 Stian Sommerseth - Team Maxbo Bianchi
74 Andreas Sand - Bærum OCK
75 Askild Larsen - SK Rye
76 Jon Einar Bergsland - KF Team Sør 1.47
77 Anders Iversby Hvideberg - Fredrikstad SK MIX 5.54
78 Christer Myerschough - Bærum OCK 6.03
79 Roger Nasvik - Nesset CK - Regional 6.06
80 Ole Jørgen Braaten - SK Rye 6.09
81 Øystein Fundingsrud - Fredrikstad SK MIX 6.17
82 Bernt Inge Bakke - Sandnes SK 8.14
83 Andreas Frisch - Team Designa Køkken
84 Johan Landström - Team Cykelcity.se 9.46
85 Ludvig Lundberg - Team MA Speedwear-Drylane 10.30
86 Jørn-Henrik Thoresen - KF Team NOR
87 Lars Stensløkken - Indre Østland Cyklekrets
88 Marius Jevnesven - Indre Østland Cyklekrets
89 Stian Lersveen - Indre Østland Cyklekrets
90 Magnus F. Bergseth - Sandnes SK
91 Fredrik Willman - Team Maxbo Bianchi 13.36
92 Jarle Wermskog - Bærum OCK 17.47
93 Jørn Fjeldaville - KF Team Sør 21.45
94 Joakim Prestmo - KF Team NOR
95 Espen Skoglund - KF Team NOR
96 Erik Jannesson - Team Cyclesport.se
97 Martin Erlandsson - Team Cyclesport.se
98 Mattias Carlzon - Team MA Speedwear-Drylane
99 Kasper Malmkjær - Team Herning Elite
100 Flemming Rasmussen - Team Herning Elite
101 Brian Bayer - Team Herning Elite
102 Kaspar Schønnemann - Glud og Marstrand Horsens
103 Janif Hecht - Team GLS
104 Magnus Espland - Nesset CK - Regional
105 Odmund Langset - Nesset CK - Regional
106 Ola Inge Drøpping - Nesset CK - Regional
107 Ole Petter Vibekken - Indre Østland Cyklekrets
108 Atle Ekenberg - Lillehamer CK
109 Morten Martinsen - Lillehamer CK
110 Kristian Platou - Lillehamer CK
111 Joar Hansen - Lillehamer CK
112 Tobias Torgersen - Lillehamer CK

Samlet stilling efter 2. etape
1 Edvald Boasson Hagen - Team Maxbo Bianchi 8.08.55
2 Daniel Froder - Team Designa Køkken 0.09
3 Bram Schimtz - Van Vliet-EBH Advocaten
4 Thomas Oredsson - Team GLS
5 Gabriel Rasch - Team Maxbo Bianchi
6 Marcel Beima - Time Van Hemert
7 Peter Riis Andersen - Team GLS
8 Andrè Steensen - Glud og Marstrand Horsens
9 Viktor Reneng - Team Cykelcity.se
10 Roy Hegreberg - Team Sparebanken Vest
11 Fredrik Kessiakoff - Fredrikstad SK MIX
12 Rikke Dijkxhoorn - Van Vliet-EBH Advocaten
13 Jakob Fuglsang - Team Designa Køkken
14 Joost V. Leijen - Van Vliet-EBH Advocaten
15 Fredrik Ericsson - Time Van Hemert
16 Tamas Lengyel - Team Sparebanken Vest
17 Lasse Bøchman - Glud og Marstrand Horsens
18 Petter Renäng - Team Cykelcity.se
19 Robert Österling - Team Cykelcity.se
20 Morten Hegreberg - Team Sparebanken Vest
21 Tom Larsen - Eidsvoll SK - MIX
22 Henrik Åbom - Team MA Speedwear-Drylane
23 Lars Petter Nordhaug - Team Maxbo Bianchi
24 Thijs van Amerongen - Van Vliet-EBH Advocaten
25 Jesper Odgaard Nielsen - Team Designa Køkken
26 Geir Lien - Eidsvoll SK - MIX
27 Lars Andersson - KF Team NOR
28 Marius Nyhammer - Eidsvoll SK - MIX 0.51
29 Jon Einar Bergsland - KF Team Sør 1.50
30 Joachim Bøhler - Team Maxbo Bianchi
31 Björn Hoeben - Time Van Hemert 2.12
32 Kalle Sandell - Team Cykelcity.se
33 Sead Mujacevic - Team MA Speedwear-Drylane 2.17
34 Stig Løkken - SK Rye
35 Roy Curvers - Time Van Hemert
36 Tormod Haugstad - Lillehamer CK
37 Mikael Brunsvik - Nesset CK elite
38 Niek Basten - Van Vliet-EBH Advocaten
39 Nikolaj Olsen - Glud og Marstrand Horsens
40 Alf Roger Holme - Eidsvoll SK - MIX
41 Dirk Beliemakers - Van Vliet-EBH Advocaten
42 Michael Ellermann Jæger - Team Vision Bikes
43 Michael Larsen S. - Team Herning Elite
44 Even Thorstad - Fredrikstad SK MIX
45 Christoffer Berggren - KF Team NOR
46 Mikael Lehtomaa - Team MA Speedwear-Drylane
47 Stian Sommerseth - Team Maxbo Bianchi
48 Stein Morten Storrø - SK Rye
49 Gøran Syversen - Eidsvoll SK - MIX
50 Torje Digernes - Sandnes SK
51 Emil Lindgren - Fredrikstad SK MIX
52 Tore Haslemo - SK Rye
53 Jakob Kollerup - Team Vision Bikes
54 Jens-Erik Madsen - Team Designa Køkken
55 Jan Gunnars - Team Cykelcity.se
56 Torgeir Folkestad - Bærum OCK
57 Gunar Grönland - Team Cyclesport.se
58 Simon Lerbech Jensen - Team Vision Bikes
59 Andreas Sand - Bærum OCK
60 Trond Kristian Schweder - Bærum OCK
61 Benjamin Justensen - Team Vision Bikes
62 Petter Lundblad - Team MA Speedwear-Drylane 2.41
63 Carl Erik Pedersen - SK Rye
64 Askild Larsen - SK Rye 2.43
65 Goytan Lilholt - Team Herning Elite 2.52
66 Michael Christensen - Team Herning Elite 3.10
67 Henrik Nordström - Team Cyclesport.se 3.20
68 Slerk Jan de Haan - Time Van Hemert 5.12
69 Anders Iversby Hvideberg - Fredrikstad SK MIX 5.57
70 Ole Jørgen Braaten - SK Rye 6.12
71 Øystein Fundingsrud - Fredrikstad SK MIX 6.44
72 Stian Remme - Team Sparebanken Vest 7.29
73 Andreas Frisch - Team Designa Køkken 8.17
74 Håvard Nybø - Team Sparebanken Vest 9.07
75 Johan Landström - Team Cykelcity.se 9.49
76 Magnus F. Bergseth - Sandnes SK 10.59
77 Jørn-Henrik Thoresen - KF Team NOR 11.15
78 Geir Inge Berg - Sandnes SK 13.10
79 Christer Rake - Team Sparebanken Vest 13.37
80 Fredrik Willman - Team Maxbo Bianchi 13.39
81 Hans Fredrik Hellebergshaugen - Eidsvoll SK - Regional 15.48
82 Kristian Fløysvik - Sandnes SK
83 Ole-Kristian Ringnes - Bærum OCK
84 Mattias Lundquist - Team Cyclesport.se
85 Marius Jevnesven - Indre Østland Cyklekrets 17.56
86 Jarle Wermskog - Bærum OCK 19.10
87 Christer Myerschough - Bærum OCK 19.37
88 Morten Martinsen - Lillehamer CK 21.48
89 Bernt Inge Bakke - Sandnes SK
90 Ludvig Lundberg - Team MA Speedwear-Drylane 21.53
91 Kaspar Schønnemann - Glud og Marstrand Horsens 22.36
92 Atle Ekenberg - Lillehamer CK
93 Flemming Rasmussen - Team Herning Elite 22.41
94 Erik Jannesson - Team Cyclesport.se 24.15
95 Roger Nasvik - Nesset CK - Regional 27.05
96 Jørn Fjeldaville - KF Team Sør 35.19
97 Kasper Malmkjær - Team Herning Elite
98 Espen Skoglund - KF Team NOR 35.25
99 Lars Stensløkken - Indre Østland Cyklekrets 37.25
100 Stian Lersveen - Indre Østland Cyklekrets 38.17
101 Martin Erlandsson - Team Cyclesport.se 40.37
102 Joakim Prestmo - KF Team NOR
103 Mattias Carlzon - Team MA Speedwear-Drylane
104 Brian Bayer - Team Herning Elite
105 Magnus Espland - Nesset CK - Regional 42.44
106 Odmund Langset - Nesset CK - Regional
107 Janif Hecht - Team GLS 48.40
108 Ola Inge Drøpping - Nesset CK - Regional
109 Ole Petter Vibekken - Indre Østland Cyklekrets
110 Tobias Torgersen - Lillehamer CK
111 Joar Hansen - Lillehamer CK 49.32
112 Kristian Platou - Lillehamer CK 49.52

Bjergkonkurrencen efter 2. etape
1 Anders Iversby Hvideberg - Fredrikstad SK MIX 6 pts
2 Fredrik Ericsson - Time Van Hemert 5
3 Lars Petter Nordhaug - Team Maxbo Bianchi 5
4 Johan Landström - Team Cykelcity.se 4
5 Gabriel Rasch - Team Maxbo Bianchi 3
6 Edvald Boasson Hagen - Team Maxbo Bianchi 3
7 Stian Remme - Team Sparebanken Vest 3
8 Viktor Reneng - Team Cykelcity.se 2
9 Björn Hoeben - Time Van Hemert 1

Holdkonkurrencen efter 2. etape
1 Team Maxbo Bianchi 24.27.03
2 Van Vliet-EBH Advocaten 0.09
3 Team Designa Køkken
4 Team Cykelcity.se
5 Team Sparebanken Vest
6 Eidsvoll SK - Regional
7 Time Van Hemert 2.12
8 Glud og Marstrand Horsens 2.17
9 Team MA Speedwear-Drylane 4.25
10 Fredrikstad SK - Regional
11 SK Rye 6.33
12 Team Vision Bikes
13 Bærum OCK
14 Team Herning Elite 8.01
15 Team Cyclesport.se 10.03
16 KF Team NOR 13.23
17 Sandnes SK 17.52
18 Lillehamer CK 46.23
19 Team GLS 48.40
20 Nesset CK - Regional 1.11.48
21 Indre Østland Cyklekrets 1.32.28
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 20/09

Duo Normand(1.1) 20/09

Giro dell'Appennino(1.1) 20/09

Gooikse Pijl(1.1) 20/09

Grand Prix d'Isbergues - ...(1.1) 20/09

Kampioenschap van Vlaanderen(1.1) 18/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 20/09

Duo Normand(1.1) 20/09

Giro dell'Appennino(1.1) 20/09

Gooikse Pijl(1.1) 20/09

Grand Prix d'Isbergues - ...(1.1) 20/09

VM - Herre Junior (Enkelt...(CM) 21/09

VM - Dame Junior (Enkelts...(CMW) 21/09

VM - U23 Herrer (Enkeltst...(CM) 22/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 22/09

Paris-Camembert(1.1) 22/09

Omloop van het Houtland M...(1.1) 23/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY MOUNTAINBIKE? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER