Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Danskerne tog revanche i Ringerike

Danskerne tog revanche i Ringerike

02. juni 2007 17:520

- Dansk sejr - Team GLS' to ryttere i top 4!

Annonce

Dansk sejr
På gårdagens kongeetape af Ringerike GP blev danskerne sat under hårdt pres, og Evald Boasson og Co. løb med sejren. I dag var der så tid til revanche, og det hele endte med dansk sejr til Team GLS' Peter Riis, som sejrede foran Team Designa Køkkens Jesper Odgaard.

Modsat løbets 3 første etaper, så bød de norske vejrguder i dag på tørvejr og tæt på 20 varmegrader.

Allerede efter 30 km kørsel lykkedes det for en 3-mandsgruppe at få et hul til feltet. Med i gruppen var Jens-Erik Madsen, som havde følgeskab af Stian Remme og Roy Curvers fra hhv. Team Sparbanken Vest og Time Van Hemert.

Med 30-35 km til mål kom yderligere 2 ryttere frem til trioen. De fem i front habvde på det tidspunkt ca. 2 min til feltet, men også et par hårde stigninger forude.

På løbets sidste store stigning forsøgte norske Stian Remme - Sparbanken Vest at køre alene, mens hovedfeltet var ved at være truende tæt på bagfra.

Med 3-4 km til mål fangede udbrydergruppen igen Stian Remme, og det var endnu tvivlsomt om gruppen vil blive fanget bagfra. Med 2 km til mål lykkedes det for en mindre gruppe at komme op bagfra. I gruppen var bl.a. Peter Riis Andersen og Jesper Odgaard Nielsetn.

I spurten var Peter Riis Andersen bedst og tog dermed etapesejren foran Jesper Odgaard.


Team GLS' to ryttere i top 4!
Efter tre sejre i træk til Edvald Boasson Hagen, var det i dag Team GLS der stoppede hans sejrsrække med en flot sejr til Peter Riis Andersen. Thomas Oredsson var også med gruppen hjem, og kørte ind på en flot fjerdeplads.

”Vi kommer til mål i en gruppe på godt 15 ryttere. Med 500 meter til mål tog jeg chancen, og slog et hul ned til de andre. Med 300 meter til mål var der et skarpt venstre sving, og jeg vidste, at hvis jeg kom først igennem der, så ville de ikke hente mig igen. Jeg kunne dog hele tiden høre dem bagved mig, og jeg frygtede hele tiden, at de kom og overhalede mig. Men det lykkedes mig at holde dem væk med et par meter,” udtalte en glad Peter Riis Andersen efter etapen.

Både Peter Riis Andersen og Thomas Oredsson holder dermed samlede placeringer i top 10 - med Peter Riis som den bedste på femtepladsen - inden morgendagens sidste svære etape.

”Vi har begge stadigvæk gode ben, og med min første sejr i et UCI løb i dag, har jeg mod på mere i morgen. Etapen bliver meget svær, da vi skal opad en hård kort stigning en del gange. Men den passer godt til os begge to, så vi er klar til at køre efter endnu en etapesejr,” slutter Peter Riis Andersen af med fra Norge.


Resultat af 4. etape
1 Peter Riis Andersen - Team GLS 3.55.09 (40.83 km/t)
2 Jesper Odgaard Nielsen - Team Designa Køkken
3 Morten Hegreberg - Team Sparebanken Vest
4 Thomas Oredsson - Team GLS
5 Roy Curvers - Time Van Hemert
6 Edvald Boasson Hagen - Team Maxbo Bianchi
7 Joost V. Leijen - Van Vliet-EBH Advocaten
8 Lasse Bøchman - Glud & Marstrand Horsens
9 Fredrik Ericsson - Time Van Hemert
10 Marcel Beima - Time Van Hemert
11 Gabriel Rasch - Team Maxbo Bianchi
12 Lars Petter Nordhaug - Team Maxbo Bianchi
13 Viktor Reneng - Team Cykelcity.se
14 Emil Lindgren - Fredrikstad SK - Regional
15 Tom Larsen - Eidsvoll SK - Regional
16 Tamas Lengyel - Team Sparebanken Vest
17 Fredrik Kessiakoff - Fredrikstad SK - Regional
18 Geir Inge Berg - Sandnes SK
19 Stian Remme - Team Sparebanken Vest
20 Jakob Fuglsang - Team Designa Køkken
21 Daniel Froder - Team Designa Køkken 0.16
22 André Steensen - Glud & Marstrand Horsens

23 Gøran Syversen - Eidsvoll SK - Regional
24 Niek Basten - Van Vliet-EBH Advocaten
25 Bram Schimtz - Van Vliet-EBH Advocaten
26 Björn Hoeben - Time Van Hemert
27 Rikke Dijkxhoorn - Van Vliet-EBH Advocaten
28 Roy Hegreberg - Team Sparebanken Vest
29 Petter Renäng - Team Cykelcity.se
30 Joachim Bøhler - Team Maxbo Bianchi 1.32
31 Dirk Beliemakers - Van Vliet-EBH Advocaten
32 Tormod Haugstad - Lillehamer CK
33 Christer Rake - Team Sparebanken Vest
34 Mikael Lehtomaa - Team MA Speedwear-Drylane
35 Alf Roger Holme - Eidsvoll SK - Regional
36 Geir Lien - Eidsvoll SK - Regional
37 Torgeir Folkestad - Bærum OCK
38 Jakob Kollerup - Team Vision Bikes
39 Kalle Sandell - Team Cykelcity.se
40 Michael Larsen S. - Team Herning Elite
41 Askild Larsen - SK Rye 1.58
42 Joakim Prestmo - KF Team NOR
43 Sead Mujacevic - Team MA Speedwear-Drylane
44 Christoffer Berggren - KF Team NOR
45 Petter Lundblad - Team MA Speedwear-Drylane
46 Mikael Brunsvik - Nesset CK - Regional
47 Lars Stensløkken - Indre Østland Cyklekrets
48 Torje Digernes - Sandnes SK
49 Gunar Grönland - Team Cyclesport.se
50 Trond Kristian Schweder - Bærum OCK
51 Andreas Sand - Bærum OCK
52 Henrik Nordström - Team Cyclesport.se
53 Lars Andersson - KF Team NOR
54 Henrik Åbom - Team MA Speedwear-Drylane
55 Tore Haslemo - SK Rye
56 Thijs van Amerongen - Van Vliet-EBH Advocaten
57 Jens-Erik Madsen - Team Designa Køkken
58 Kaspar Schønnemann - Glud og Marstrand Horsens 2.21
59 Ole-Kristian Ringnes - Bærum OCK
60 Stein Morten Storrø - SK Rye
61 Ola Inge Drøpping - Nesset CK - Regional
62 Even Thorstad - Fredrikstad SK - Regional
63 Simon Lerbech Jensen - Team Vision Bikes
64 Marius Nyhammer - Eidsvoll SK - Regional
65 Robert Österling - Team Cykelcity.se
66 Nikolaj Olsen - Glud og Marstrand Horsens
67 Christer Myerschough - Bærum OCK 3.11
68 Marius Jevnesven - Indre Østland Cyklekrets 3.13
69 Michael Ellermann Jæger - Team Vision Bikes
70 Hans Fredrik Hellebergshaugen - Eidsvoll SK - Regional
71 Michael Christensen - Team Herning Elite
72 Kristian Fløysvik - Sandnes SK 3.45
73 Stig Løkken - SK Rye
74 Roger Nasvik - Nesset CK - Regional 4.03
75 Tobias Torgersen - Lillehamer CK
76 Bernt Inge Bakke - Sandnes SK 4.06
77 Ole Petter Vibekken - Indre Østland Cyklekrets
78 Magnus Espland - Nesset CK - Regional 4.36
79 Magnus F. Bergseth - Sandnes SK
80 Odmund Langset - Nesset CK - Regional
81 Ludvig Lundberg - Team MA Speedwear-Drylane
82 Jon Einar Bergsland - KF Team Sør 4.41
83 Martin Erlandsson - Team Cyclesport.se
84 Slerk Jan de Haan - Time Van Hemert
85 Flemming Rasmussen - Team Herning Elite
86 Håvard Nybø - Team Sparebanken Vest
87 Johan Landström - Team Cykelcity.se 7.32
88 Fredrik Willman - Team Maxbo Bianchi
89 Morten Martinsen - Lillehamer CK
90 Atle Ekenberg - Lillehamer CK
91 Kasper Malmkjær - Team Herning Elite 9.46
92 Goytan Lilholt - Team Herning Elite

93 Stian Sommerseth - Team Maxbo Bianchi 10.18
94 Mattias Carlzon - Team MA Speedwear-Drylane
95 Jan Gunnars - Team Cykelcity.se
96 Øystein Fundingsrud - Fredrikstad SK - Regional
97 Anders Iversby Hvideberg - Fredrikstad SK - Regional


Samlet stilling efter 4. etape
1 Edvald Boasson Hagen - Team Maxbo Bianchi 16.07.46
2 Viktor Reneng - Team Cykelcity.se 0.12
3 Gabriel Rasch - Team Maxbo Bianchi 0.27
4 Lars Petter Nordhaug - Team Maxbo Bianchi 2.06
5 Peter Riis Andersen - Team GLS 3.19
6 Fredrik Ericsson - Time Van Hemert 3.31
7 Marcel Beima - Time Van Hemert 3.34
8 Lasse Bøchman - Glud & Marstrand Horsens 3.35
9 Thomas Oredsson - Team GLS 3.51
10 Jakob Fuglsang - Team Designa Køkken
11 Tamas Lengyel - Team Sparebanken Vest
12 Fredrik Kessiakoff - Fredrikstad SK - Regional 4.02
13 Joost V. Leijen - Van Vliet-EBH Advocaten 4.17
14 Bram Schimtz - Van Vliet-EBH Advocaten 4.29
15 Petter Renäng - Team Cykelcity.se 4.47
16 Rikke Dijkxhoorn - Van Vliet-EBH Advocaten 5.00
17 Tom Larsen - Eidsvoll SK - Regional 5.19
18 Jesper Odgaard Nielsen - Team Designa Køkken 5.44
19 André Steensen - Glud og Marstrand Horsens 5.52
20 Emil Lindgren - Fredrikstad SK - Regional 6.04
21 Roy Hegreberg - Team Sparebanken Vest 6.21
22 Björn Hoeben - Time Van Hemert 6.24
23 Morten Hegreberg - Team Sparebanken Vest 6.56
24 Robert Österling - Team Cykelcity.se 6.58
25 Geir Lien - Eidsvoll SK - Regional 7.22
26 Kalle Sandell - Team Cykelcity.se 7.35
27 Henrik Åbom - Team MA Speedwear-Drylane 8.00
28 Roy Curvers - Time Van Hemert 8.18
29 Thijs van Amerongen - Van Vliet-EBH Advocaten 8.22
30 Tormod Haugstad - Lillehamer CK 8.44
31 Sead Mujacevic - Team MA Speedwear-Drylane 8.56
32 Lars Andersson - KF Team NOR 9.01
33 Mikael Brunsvik - Nesset CK - Regional 9.10
34 Christoffer Berggren - KF Team NOR
35 Trond Kristian Schweder - Bærum OCK
36 Michael Larsen S. - Team Herning Elite 9.15
37 Mikael Lehtomaa - Team MA Speedwear-Drylane 9.24
38 Petter Lundblad - Team MA Speedwear-Drylane 10.20
39 Stein Morten Storrø - SK Rye 10.46
40 Henrik Nordström - Team Cyclesport.se 11.07
41 Stian Remme - Team Sparebanken Vest 11.16
42 Joachim Bøhler - Team Maxbo Bianchi 11.37
43 Michael Ellermann Jæger - Team Vision Bikes 11.58
44 Tore Haslemo - SK Rye 12.06
45 Stig Løkken - SK Rye 12.58
46 Marius Nyhammer - Eidsvoll SK - Regional 14.20
47 Jon Einar Bergsland - KF Team Sør 15.56
48 Geir Inge Berg - Sandnes SK 16.52
49 Jan Gunnars - Team Cykelcity.se 18.28
50 Christer Rake - Team Sparebanken Vest 20.04
51 Torgeir Folkestad - Bærum OCK 20.11
52 Andreas Sand - Bærum OCK 21.21
53 Gunar Grönland - Team Cyclesport.se 21.38
54 Nikolaj Olsen - Glud og Marstrand Horsens 21.44
55 Simon Lerbech Jensen - Team Vision Bikes
56 Torje Digernes - Sandnes SK 21.50
57 Slerk Jan de Haan - Time Van Hemert 23.08
58 Michael Christensen - Team Herning Elite 23.29
59 Ole-Kristian Ringnes - Bærum OCK 23.46
60 Håvard Nybø - Team Sparebanken Vest 23.51
61 Hans Fredrik Hellebergshaugen - Eidsvoll SK - Regional 24.23
62 Johan Landström - Team Cykelcity.se 25.17
63 Alf Roger Holme - Eidsvoll SK - Regional 25.20
64 Jakob Kollerup - Team Vision Bikes 25.56
65 Daniel Froder - Team Designa Køkken 26.05
66 Askild Larsen - SK Rye 26.43
67 Marius Jevnesven - Indre Østland Cyklekrets 27.24
68 Stian Sommerseth - Team Maxbo Bianchi 27.59
69 Øystein Fundingsrud - Fredrikstad SK - Regional 28.24
70 Niek Basten - Van Vliet-EBH Advocaten 28.37
71 Dirk Beliemakers - Van Vliet-EBH Advocaten 29.29
72 Jens-Erik Madsen - Team Designa Køkken 29.52
73 Gøran Syversen - Eidsvoll SK - Regional 30.15
74 Even Thorstad - Fredrikstad SK - Regional 30.18
75 Kristian Fløysvik - Sandnes SK 31.05
76 Magnus F. Bergseth - Sandnes SK 32.27
77 Kaspar Schønnemann - Glud og Marstrand Horsens 32.48
78 Anders Iversby Hvideberg - Fredrikstad SK - Regional 33.21
79 Bernt Inge Bakke - Sandnes SK 34.18
80 Morten Martinsen - Lillehamer CK 35.01
81 Goytan Lilholt - Team Herning Elite 38.18
82 Christer Myerschough - Bærum OCK 40.28
83 Fredrik Willman - Team Maxbo Bianchi 43.32
84 Atle Ekenberg - Lillehamer CK 45.49
85 Roger Nasvik - Nesset CK - Regional 48.43
86 Ludvig Lundberg - Team MA Speedwear-Drylane 52.09
87 Flemming Rasmussen - Team Herning Elite 53.02
88 Odmund Langset - Nesset CK - Regional 55.29
89 Ola Inge Drøpping - Nesset CK - Regional 57.16
90 Joakim Prestmo - KF Team NOR 57.59
91 Mattias Carlzon - Team MA Speedwear-Drylane 58.30
92 Kasper Malmkjær - Team Herning Elite 1.02.11
93 Martin Erlandsson - Team Cyclesport.se 1.02.38
94 Tobias Torgersen - Lillehamer CK 1.11.19
95 Magnus Espland - Nesset CK - Regional 1.13.00
96 Lars Stensløkken - Indre Østland Cyklekrets 1.13.56
97 Ole Petter Vibekken - Indre Østland Cyklekrets 1.18.26


Pointkonkurrencen efter 4. etape
1 Roy Curvers - Time Van Hemert 6 pts
2 Johan Landström - Team Cykelcity.se 6
3 Edvald Boasson Hagen - Team Maxbo Bianchi 4
4 Jens-Erik Madsen - Team Designa Køkken 4
5 Anders Iversby Hvideberg - Fredrikstad SK - Regional 4
6 Joachim Bøhler - Team Maxbo Bianchi 3
7 Lars Petter Nordhaug - Team Maxbo Bianchi 3
8 Michael Christensen - Team Herning Elite 3
9 Gabriel Rasch - Team Maxbo Bianchi 2
10 Jakob Kollerup - Team Vision Bikes 2
11 Stian Remme - Team Sparebanken Vest 2
12 Viktor Reneng - Team Cykelcity.se 1
13 Gøran Syversen - Eidsvoll SK - Regional 1
14 Ola Inge Drøpping - Nesset CK - Regional 1


Bjergkonkurrencen efter 4. etape
1 Stian Remme - Team Sparebanken Vest 7 pts
2 Marcel Beima - Time Van Hemert 6
3 Anders Iversby Hvideberg - Fredrikstad SK - Regional 6
4 Joost V. Leijen - Van Vliet-EBH Advocaten 5
5 Fredrik Ericsson - Time Van Hemert 5
6 Lars Petter Nordhaug - Team Maxbo Bianchi 5
7 Gøran Syversen - Eidsvoll SK - Regional 4
8 Johan Landström - Team Cykelcity.se 4
9 Gabriel Rasch - Team Maxbo Bianchi 3
10 Edvald Boasson Hagen - Team Maxbo Bianchi 2
11 Viktor Reneng - Team Cykelcity.se 2
12 Bram Schimtz - Van Vliet-EBH Advocaten 1
13 Roy Curvers - Time Van Hemert 1
14 Björn Hoeben - Time Van Hemert 1
15 Tom Larsen - Eidsvoll SK - Regional 1
16 Jakob Kollerup - Team Vision Bikes 1


Ungdomskonkurrencen efter 4. etape
1 Edvald Boasson Hagen - Team Maxbo Bianchi 16.07.46
2 Viktor Reneng - Team Cykelcity.se 0.12
3 Jakob Fuglsang - Team Designa Køkken 3.51
4 Rikke Dijkxhoorn - Van Vliet-EBH Advocaten 5.00
5 André Steensen - Glud & Marstrand Horsens 5.52
6 Emil Lindgren - Fredrikstad SK - Regional 6.04
7 Thijs van Amerongen - Van Vliet-EBH Advocaten 8.22
8 Tormod Haugstad - Lillehamer CK 8.44
9 Sead Mujacevic - Team MA Speedwear-Drylane 8.56
10 Lars Andersson - KF Team NOR 9.01
11 Mikael Brunsvik - Nesset CK - Regional 9.10
12 Christoffer Berggren - KF Team NOR
13 Mikael Lehtomaa - Team MA Speedwear-Drylane 9.24
14 Christer Rake - Team Sparebanken Vest 20.04
15 Gunar Grönland - Team Cyclesport.se 21.38
16 Nikolaj Olsen - Glud og Marstrand Horsens 21.44
17 Torje Digernes - Sandnes SK 21.50
18 Michael Christensen - Team Herning Elite 23.29
19 Hans Fredrik Hellebergshaugen - Eidsvoll SK - Regional 24.23
20 Askild Larsen - SK Rye 26.43
21 Stian Sommerseth - Team Maxbo Bianchi 27.59
22 Kaspar Schønnemann - Glud og Marstrand Horsens 32.48
23 Morten Martinsen - Lillehamer CK 35.01
24 Goytan Lilholt - Team Herning Elite 38.18
25 Fredrik Willman - Team Maxbo Bianchi 43.32
26 Ludvig Lundberg - Team MA Speedwear-Drylane 52.09
27 Flemming Rasmussen - Team Herning Elite 53.02
28 Odmund Langset - Nesset CK - Regional 55.29
29 Ola Inge Drøpping - Nesset CK - Regional 57.16
30 Lars Stensløkken - Indre Østland Cyklekrets 1.13.56


Holdkonkurrencen efter 4. etape
1 Team Maxbo Bianchi 48.25.51
2 Team Cykelcity.se 7.58
3 Team Sparebanken Vest 10.18
4 Time Van Hemert 10.23
5 Van Vliet-EBH Advocaten 11.13
6 Eidsvoll SK - Regional 16.12
7 Glud og Marstrand Horsens 19.33
8 Fredrikstad SK - Regional 23.33
9 Team MA Speedwear-Drylane 23.35
10 SK Rye 31.30
11 Team Designa Køkken 33.04
12 KF Team NOR 36.40
13 Bærum OCK
14 Sandnes SK 44.58
15 Team Cyclesport.se 45.23
16 Team Herning Elite 54.50
17 Team Vision Bikes 57.05
18 Lillehamer CK 1.23.32
19 Nesset CK - Regional 1.37.14
20 Indre Østland Cyklekrets 2.37.05

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR