Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Degenkolb sejr - Saxo Bank andenplads

Degenkolb sejr - Saxo Bank andenplads

11. maj 2012 17:30Foto: Sirotti

I dag startede etapeløbet, Tour de Picardie, med en andenplads til danske Team Saxo Bank.

Annonce

Fredag startede det franske etapeløb, Tour de Picardie, med en 166 kilometer lang etape fra Clermont til Braine. Efter flere angreb endte etapen i en massespurt, hvor John Degenkolb (Team Argos-Shimano) var stærkest og sejrede foran Takashi Miyazawa (Team Saxo Bank) og Sébastien Chavanel (Team Europcar).

Hos Team Saxo Bank glæder man sig over resultatet. Flere eksperter har kritiseret holdet for at hente den 34-årige japaner til holdet, men i dag beviste han, at han altså godt kan køre på cykel.

”Drengene kører en rigtig flot etape, hvor de fire udbrydere blev hentet i god tid til, at Johnny (Cantwell, red.) kan køre Takashi (Miyazawa, red.) frem i spurten, og Takashi trykker den jo helt forrygende af. Dagens etape var måske løbets hårdeste, og vi har nu en god mulighed for at køre en samlet placering hjem, da løbet her ofte afgøres på få sekunder. Det var en god holdpræstation med en fantastisk afslutning”, konkluderede sportsdirektør Dan Frost efter løbet til teamsaxobank.com.

Tidligere på sæsonen har Takashi Miyazawa også hentet top ti placeringer i Tour de Taiwan samt senest Tour of Turkey.


Resultat af 1. etape
1 John Degenkolb - Team Argos-Shimano 03.49.11
2 Takashi Miyazawa - Team Saxo Bank
3 Sébastien Chavanel - Team Europcar
4 Nacer Bouhanni - FDJ-Bigmat
5 Tom Veelers - Team Argos-Shimano
6 Enrique Sanz Unzue - Movistar Team
7 Benoit Drujon - Auber 93 0.03
8 Yauheni Hutarovich - FDJ-Bigmat
9 Justin Jules - Veranda Rideau - Super U
10 Kevin Peeters - Landbouwkrediet-Euphony
11 Tosh Van Der Sande - Lotto-Belisol Team
12 Marcel Sieberg - Lotto-Belisol Team
13 Stéphane Poulhies - Saur-Sojasun
14 Kenny Robert Van Hummel - Vacansoleil-DCM
15 Saïd Haddou - Team Europcar
16 Jean Luc Delpech - Bretagne - Schuller
17 James Vanlandschoot - Accent Jobs-Willems Veranda's
18 Kristof Goddaert - Ag2R La Mondiale
19 Jonathan Cantwell - Team Saxo Bank
20 Morgan Kneisky - Roubaix Lille Metropole
21 Adrien Petit - Cofidis Le Credit En Ligne
22 Sven Jodts - Topsport Vlaanderen-Mercator
23 Jens Debusschere - Lotto-Belisol Team
24 Gregory Henderson - Lotto-Belisol Team
25 Mathieu Claude - Team Europcar
26 Giraud Benjamin - La Pomme-Marseille
27 Anthony Ravard - Ag2R La Mondiale
28 Romain Matheou - Veranda Rideau - Super U
29 Fréderique Robert - Lotto-Belisol Team
30 Clément Koretzky - La Pomme-Marseille
31 Fabien Bacquet - Auber 93
32 Egidijus Juodvalkis - Landbouwkrediet-Euphony
33 Zimine Boris - Roubaix Lille Metropole
34 Kevin Van Melsen - Accent Jobs-Willems Veranda's
35 Kurt Hovelynck - Landbouwkrediet-Euphony
36 Sven Vanthourenhout - Landbouwkrediet-Euphony
37 Alexandre Pichot - Team Europcar
38 Sébastien Turgot - Team Europcar
39 Le Montagner Maxime - Veranda Rideau - Super U
40 Maarten Neyens - Lotto-Belisol Team
41 Gert Dockx - Lotto-Belisol Team
42 Yannick Martinez - La Pomme-Marseille
43 Gijs Van Hoecke - Topsport Vlaanderen-Mercator
44 Waeytens Zico - Topsport Vlaanderen-Mercator
45 Steve Chainel - FDJ-Bigmat
46 Benjamin Noval Gonzalez - Team Saxo Bank
47 Bert Jan Lindeman - Vacansoleil-DCM
48 Jean-Eudes Demaret - Cofidis Le Credit En Ligne
49 Jimmy Casper - Ag2R La Mondiale
50 Barry Markus - Vacansoleil-DCM
51 Kasper Klostergaard-Larsen - Team Saxo Bank
52 Javier Iriarte - Movistar Team
53 José Ivan Gutierrez - Movistar Team
54 Wouter Mol - Vacansoleil-DCM
55 Christophe Laborie - Saur-Sojasun
56 Tony Hurel - Team Europcar
57 Steven Van Vooren - Topsport Vlaanderen-Mercator
58 Mathieu Halleguen - Bretagne - Schuller
59 Julien Fouchard - Cofidis Le Credit En Ligne
60 Angel Madrazo - Movistar Team
61 Troels Ronning Vinther - Team Saxo Bank
62 Jonathan Hivert - Saur-Sojasun
63 Imanol Erviti - Movistar Team
64 Cyril Lemoine - Saur-Sojasun
65 Rony Martias - Saur-Sojasun
66 Skujins Toms - La Pomme-Marseille
67 Nico Sijmens - Cofidis Le Credit En Ligne
68 Johan Le Bon - Bretagne - Schuller
69 Roy Curvers - Team Argos-Shimano
70 Geoffroy Lequatre - Bretagne - Schuller
71 Jeremie Galland - Saur-Sojasun
72 Ronan Racault - Auber 93
73 Rob Goris - Accent Jobs-Willems Veranda's
74 Steven Caethoven - Accent Jobs-Willems Veranda's
75 Arnaud Labbe - Cofidis Le Credit En Ligne
76 Nikita Novikov - Vacansoleil-DCM
77 Yohan Cauquil - La Pomme-Marseille
78 Sven Vandousselaere - Topsport Vlaanderen-Mercator
79 Jan Ghyselinck - Cofidis Le Credit En Ligne
80 Jonathan Castroviejo Nicolas - Movistar Team
81 Bjorn Thurau - Team Europcar
82 Desriac Loïc - Roubaix Lille Metropole
83 Sébastien Hinault - Ag2R La Mondiale
84 Nairo Alexander Quintana Rojas - Movistar Team
85 Yohann Gene - Team Europcar
86 Gaël Malacarne - Bretagne - Schuller
87 Marcello Pavarin - Vacansoleil-DCM
88 Blel Kadri - Ag2R La Mondiale
89 Jesus Herrada Lopez - Movistar Team
90 Guillaume Malle - Veranda Rideau - Super U
91 Flavien Dassonville - Auber 93
92 Anthony Geslin - FDJ-Bigmat
93 Mathieu Drujon - Auber 93
94 Cheng Ji - Team Argos-Shimano
95 Frederik Veuchelen - Vacansoleil-DCM
96 Jean-Marc Bideau - Bretagne - Schuller
97 Steven Tronet - Auber 93
98 Florian Vachon - Bretagne - Schuller
99 Tristan Valentin - Cofidis Le Credit En Ligne
100 Rafael Valls Ferri - Vacansoleil-DCM
101 Nicolas Bazin - Auber 93
102 Brice Feillu - Saur-Sojasun
103 Franck Vermeulen - Veranda Rideau - Super U
104 Staf Scheirlinckx - Accent Jobs-Willems Veranda's
105 Tim Declercq - Topsport Vlaanderen-Mercator
106 Elissonde Kenny - FDJ-Bigmat
107 Thomas Vaubourzeix - La Pomme-Marseille
108 Bert De Backer - Team Argos-Shimano
109 Ronan Van Zandbeek - Team Argos-Shimano
110 Leif Hoste - Accent Jobs-Willems Veranda's
111 Jonathan Breyne - Landbouwkrediet-Euphony
112 Bobbie Traksel - Landbouwkrediet-Euphony
113 Courteille Arnaud - FDJ-Bigmat
114 Gaylord Cumont - Veranda Rideau - Super U
115 David Tanner - Team Saxo Bank
116 Dominic Klemme - Team Argos-Shimano
117 Albert Timmer - Team Argos-Shimano
118 Vincent Baestaens - Landbouwkrediet-Euphony
119 Leonardo Duque - Cofidis Le Credit En Ligne
120 Evaldas Siskevicius - La Pomme-Marseille
121 Michael Van Staeyen - Topsport Vlaanderen-Mercator
122 Jempy Drucker - Accent Jobs-Willems Veranda's
123 Matthieu Boulo - Roubaix Lille Metropole
124 David Boucher - FDJ-Bigmat 2.29
125 Kevin Claeys - Landbouwkrediet-Euphony
126 Freddy Bichot - Veranda Rideau - Super U
127 Mathieu Delaroziere - La Pomme-Marseille
128 Arnoud Van Groen - Accent Jobs-Willems Veranda's 2.31
129 Christopher Juul-Jensen - Team Saxo Bank 2.41
130 Romain Lemarchand - Ag2R La Mondiale 4.53
131 Amir Zargari - Ag2R La Mondiale
132 Denis Flahaut - Roubaix Lille Metropole
133 Florian Le Corre - Roubaix Lille Metropole
134 Johan Mombaerts - Auber 93
135 Julien Guay - Roubaix Lille Metropole
136 Kévin Denis - Veranda Rideau - Super U
137 Dominique Cornu - Topsport Vlaanderen-Mercator 5.59
138 Steve Houanard - Ag2R La Mondiale 6.00
139 Ran Margaliot - Team Saxo Bank
140 Pierre Drancourt - Roubaix Lille Metropole

Samlet stilling
1 John Degenkolb - Team Argos-Shimano 03.49.01
2 Takashi Miyazawa - Team Saxo Bank 0.04
3 Sébastien Chavanel - Team Europcar 0.06
4 Nacer Bouhanni - FDJ-Bigmat 0.10
5 Tom Veelers - Team Argos-Shimano
6 Enrique Sanz Unzue - Movistar Team
7 José Ivan Gutierrez - Movistar Team
8 Jonathan Hivert - Saur-Sojasun
9 Jesus Herrada Lopez - Movistar Team
10 Leonardo Duque - Cofidis Le Credit En Ligne
11 Benoit Drujon - Auber 93 0.13
12 Yauheni Hutarovich - FDJ-Bigmat
13 Justin Jules - Veranda Rideau - Super U
14 Kevin Peeters - Landbouwkrediet-Euphony
15 Tosh Van Der Sande - Lotto-Belisol Team
16 Marcel Sieberg - Lotto-Belisol Team
17 Stéphane Poulhies - Saur-Sojasun
18 Kenny Robert Van Hummel - Vacansoleil-DCM
19 Saïd Haddou - Team Europcar
20 Jean Luc Delpech - Bretagne - Schuller
21 James Vanlandschoot - Accent Jobs-Willems Veranda's
22 Kristof Goddaert - Ag2R La Mondiale
23 Jonathan Cantwell - Team Saxo Bank
24 Morgan Kneisky - Roubaix Lille Metropole
25 Adrien Petit - Cofidis Le Credit En Ligne
26 Sven Jodts - Topsport Vlaanderen-Mercator
27 Jens Debusschere - Lotto-Belisol Team
28 Gregory Henderson - Lotto-Belisol Team
29 Mathieu Claude - Team Europcar
30 Giraud Benjamin - La Pomme-Marseille
31 Anthony Ravard - Ag2R La Mondiale
32 Romain Matheou - Veranda Rideau - Super U
33 Fréderique Robert - Lotto-Belisol Team
34 Clément Koretzky - La Pomme-Marseille
35 Fabien Bacquet - Auber 93
36 Egidijus Juodvalkis - Landbouwkrediet-Euphony
37 Zimine Boris - Roubaix Lille Metropole
38 Kevin Van Melsen - Accent Jobs-Willems Veranda's
39 Kurt Hovelynck - Landbouwkrediet-Euphony
40 Sven Vanthourenhout - Landbouwkrediet-Euphony
41 Alexandre Pichot - Team Europcar
42 Sébastien Turgot - Team Europcar
43 Le Montagner Maxime - Veranda Rideau - Super U
44 Maarten Neyens - Lotto-Belisol Team
45 Gert Dockx - Lotto-Belisol Team
46 Yannick Martinez - La Pomme-Marseille
47 Gijs Van Hoecke - Topsport Vlaanderen-Mercator
48 Waeytens Zico - Topsport Vlaanderen-Mercator
49 Steve Chainel - FDJ-Bigmat
50 Benjamin Noval Gonzalez - Team Saxo Bank
51 Bert Jan Lindeman - Vacansoleil-DCM
52 Jean-Eudes Demaret - Cofidis Le Credit En Ligne
53 Jimmy Casper - Ag2R La Mondiale
54 Barry Markus - Vacansoleil-DCM
55 Kasper Klostergaard-Larsen - Team Saxo Bank
56 Javier Iriarte - Movistar Team
57 Wouter Mol - Vacansoleil-DCM
58 Christophe Laborie - Saur-Sojasun
59 Tony Hurel - Team Europcar
60 Steven Van Vooren - Topsport Vlaanderen-Mercator
61 Mathieu Halleguen - Bretagne - Schuller
62 Julien Fouchard - Cofidis Le Credit En Ligne
63 Angel Madrazo - Movistar Team
64 Troels Ronning Vinther - Team Saxo Bank
65 Imanol Erviti - Movistar Team
66 Cyril Lemoine - Saur-Sojasun
67 Rony Martias - Saur-Sojasun
68 Skujins Toms - La Pomme-Marseille
69 Nico Sijmens - Cofidis Le Credit En Ligne
70 Johan Le Bon - Bretagne - Schuller
71 Roy Curvers - Team Argos-Shimano
72 Geoffroy Lequatre - Bretagne - Schuller
73 Jeremie Galland - Saur-Sojasun
74 Ronan Racault - Auber 93
75 Rob Goris - Accent Jobs-Willems Veranda's
76 Steven Caethoven - Accent Jobs-Willems Veranda's
77 Arnaud Labbe - Cofidis Le Credit En Ligne
78 Nikita Novikov - Vacansoleil-DCM
79 Yohan Cauquil - La Pomme-Marseille
80 Sven Vandousselaere - Topsport Vlaanderen-Mercator
81 Jan Ghyselinck - Cofidis Le Credit En Ligne
82 Jonathan Castroviejo Nicolas - Movistar Team
83 Bjorn Thurau - Team Europcar
84 Desriac Loïc - Roubaix Lille Metropole
85 Sébastien Hinault - Ag2R La Mondiale
86 Nairo Alexander Quintana Rojas - Movistar Team
87 Yohann Gene - Team Europcar
88 Gaël Malacarne - Bretagne - Schuller
89 Marcello Pavarin - Vacansoleil-DCM
90 Blel Kadri - Ag2R La Mondiale
91 Guillaume Malle - Veranda Rideau - Super U
92 Flavien Dassonville - Auber 93
93 Anthony Geslin - FDJ-Bigmat
94 Mathieu Drujon - Auber 93
95 Cheng Ji - Team Argos-Shimano
96 Frederik Veuchelen - Vacansoleil-DCM
97 Jean-Marc Bideau - Bretagne - Schuller
98 Steven Tronet - Auber 93
99 Florian Vachon - Bretagne - Schuller
100 Tristan Valentin - Cofidis Le Credit En Ligne
101 Rafael Valls Ferri - Vacansoleil-DCM
102 Nicolas Bazin - Auber 93
103 Brice Feillu - Saur-Sojasun
104 Franck Vermeulen - Veranda Rideau - Super U
105 Staf Scheirlinckx - Accent Jobs-Willems Veranda's
106 Tim Declercq - Topsport Vlaanderen-Mercator
107 Elissonde Kenny - FDJ-Bigmat
108 Thomas Vaubourzeix - La Pomme-Marseille
109 Bert De Backer - Team Argos-Shimano
110 Ronan Van Zandbeek - Team Argos-Shimano
111 Leif Hoste - Accent Jobs-Willems Veranda's
112 Jonathan Breyne - Landbouwkrediet-Euphony
113 Bobbie Traksel - Landbouwkrediet-Euphony
114 Courteille Arnaud - FDJ-Bigmat
115 Gaylord Cumont - Veranda Rideau - Super U
116 David Tanner - Team Saxo Bank
117 Dominic Klemme - Team Argos-Shimano
118 Albert Timmer - Team Argos-Shimano
119 Vincent Baestaens - Landbouwkrediet-Euphony
120 Evaldas Siskevicius - La Pomme-Marseille
121 Michael Van Staeyen - Topsport Vlaanderen-Mercator
122 Jempy Drucker - Accent Jobs-Willems Veranda's
123 Matthieu Boulo - Roubaix Lille Metropole
124 David Boucher - FDJ-Bigmat 2.39
125 Kevin Claeys - Landbouwkrediet-Euphony
126 Freddy Bichot - Veranda Rideau - Super U
127 Mathieu Delaroziere - La Pomme-Marseille
128 Arnoud Van Groen - Accent Jobs-Willems Veranda's 2.41
129 Christopher Juul-Jensen - Team Saxo Bank 2.51
130 Romain Lemarchand - Ag2R La Mondiale 5.03
131 Amir Zargari - Ag2R La Mondiale
132 Denis Flahaut - Roubaix Lille Metropole
133 Florian Le Corre - Roubaix Lille Metropole
134 Johan Mombaerts - Auber 93
135 Julien Guay - Roubaix Lille Metropole
136 Kévin Denis - Veranda Rideau - Super U
137 Dominique Cornu - Topsport Vlaanderen-Mercator 6.09
138 Steve Houanard - Ag2R La Mondiale 6.10
139 Ran Margaliot - Team Saxo Bank
140 Pierre Drancourt - Roubaix Lille Metropole

Pointkonkurrencen
1 John Degenkolb - Team Argos-Shimano 25
2 Takashi Miyazawa - Team Saxo Bank 22
3 Sébastien Chavanel - Team Europcar 20
4 Nacer Bouhanni - FDJ-Bigmat 18
5 Tom Veelers - Team Argos-Shimano 16
6 Enrique Sanz Unzue - Movistar Team 15
7 Benoit Drujon - Auber 93 14
8 Yauheni Hutarovich - FDJ-Bigmat 13
9 Justin Jules - Veranda Rideau - Super U 12
10 Kevin Peeters - Landbouwkrediet-Euphony 11
11 Tosh Van Der Sande - Lotto-Belisol Team 10
12 Marcel Sieberg - Lotto-Belisol Team 9
13 Stéphane Poulhies - Saur-Sojasun 8
14 Kenny Robert Van Hummel - Vacansoleil-DCM 7
15 Saïd Haddou - Team Europcar 6
16 Jean Luc Delpech - Bretagne - Schuller 5
17 James Vanlandschoot - Accent Jobs-Willems Veranda's 4
18 José Ivan Gutierrez - Movistar Team 3
19 Jesus Herrada Lopez - Movistar Team 3
20 Jonathan Hivert - Saur-Sojasun 3
21 Leonardo Duque - Cofidis Le Credit En Ligne 3
22 Kristof Goddaert - Ag2R La Mondiale 3
23 Jonathan Cantwell - Team Saxo Bank 2
24 Morgan Kneisky - Roubaix Lille Metropole 1

Bjergkonkurrencen
1 Jonathan Hivert - Saur-Sojasun 8
2 Jesus Herrada Lopez - Movistar Team 7
3 Leonardo Duque - Cofidis Le Credit En Ligne 6
4 José Ivan Gutierrez - Movistar Team 4
5 Geoffroy Lequatre - Bretagne - Schuller 2
6 Angel Madrazo - Movistar Team 1

Holdkonkurrencen
1 Team Argos-Shimano 11.27.36
2 Team Europcar 0.03
3 Fdj-Bigmat
4 Team Saxo Bank
5 Movistar Team
6 Lotto-Belisol Team 0.06
7 Veranda Rideau - Super U
8 Landbouwkrediet-Euphony
9 Ag2R La Mondiale
10 Team La Pomme-Marseille
11 Topsport Vlaanderen-Mercator
12 Auber 93
13 Vacansoleil-Dcm
14 Accent Jobs-Willems Veranda's
15 Cofidis Le Credit En Ligne
16 Saur-Sojasun
17 Roubaix Lille Metropole
18 Bretagne - Schuller
 

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

OL - Herrer(JO) 24/07

Grand Prix Cerami(1.1) 25/07

Prueba Villafranca - Ordi...(1.1) 25/07

Oberösterreich Juniorenr...(2.1) 23/07-25/07

Grand Prix Cerami(1.1) 25/07

Prueba Villafranca - Ordi...(1.1) 25/07

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger