Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Degn og Nielsen danske mestre i marathon-MTB

Degn og Nielsen danske mestre i marathon-MTB

30. maj 2016 10:18Foto: Mikael Bech

I weekenden blev der kørt danske mesterskaber i MTB på marathondistancen, og her imponerede Klaus Nielsen og Malene Degn med suveræne sejre.

Annonce

I går kørte den danske elite DM i MTB på marathondistancen syd for Aarhus. Her viste Malene Degn (Holte MTB Klub) og Klaus Nielsen (Team Giant-Scatto) stor styrke med sikre sejre i eliteklasserne.

 

Malene Degn vandt en stensikker sejr over Anna-Sofie Rønde Nørgaard (Hareskov Cykelklub) og Maj Thomsen (Team Merida-Astral Biking) i dameklassen, mens Klaus Nielsen slog holdkammeraten Benjamin Justesen, der havde 12 minutter ned til tredjepladsen, Christian Svendsen (Team Rold Skov Elite).

 

I juniorklasserne var det Mathias Hanhøj Poulsen (Hammel Cykel Klub) og Caroline Bohé (Holte MTB Klub), der var dagens stærkeste.

 

Herunder følger alle resultater fra dagen. Der blev kørt danske mesterskaber for A-klasserne, juniorklasserne og master-klasserne.

 

Resultater fra DM i MTB XCM

 

Herre A (DM)
1 Klaus Nielsen - Team Giant-Scatto 4:07:39
2 Benjamin Justesen - Team Giant Scatto 4:11:05
3 Christian Svendsen - Team Rold Skov Elite 4:23:43
4 Martin Friis Eckerberg - Team Flammen MTB 4:29:00
5 Henrik Baltzersen - Team Merida Astral Biking 4:31:06
6 Allan Q. T. Bachmann - Hammel cykle klub 4:31:52
7 Mathias Rosenberg Pedersen - Roskilde Mountain Bike Klub 4:32:31
8 Carsten Pedersen - Team Flammen MTB 4:34:00
9 Esben Theibel - KALOE MTB 4:34:20
10 Martin Larsen - Svendborg Mountainbike Klub 4:34:56
11 Helgi Winther Olsen - MTB.fo 4:35:19
12 Rasmus Winther Kristensen - MTB Frederikshavn 4:36:38
13 Thomas Schjermer - MTBK-Silkeborg 4:45:22
14 Marc Slinger - Pedale Bulloise 4:47:25
15 Martin Weiss Hansen - Cycling Nord 4:49:07
16 Jesper Trans - Morsø Cykel Klub 5:02:17

 

Dame A (DM)
1 Malene Degn - Holte MTB Klub 3:11:41
2 Anna-Sofie Rønde Nørgaard - Hareskov Cykelklub 3:14:25
3 Maj Thomsen - Team Merida Astral Biking 3:17:19
4 Helle Haugaard Jessen - Mountain Bike klub Silkeborg 3:17:20
5 Marlene Jakobsen - Racing Viborg 3:17:32
6 Janni Spangsberg schori - Varde cykelklub 3:17:30
7 Anna Madsen - Kaloe MTB 3:17:58
8 Nikoline Herzog - Dansk Mountainbike Klub 3:55:35

 

Herre Junior (DM)
1 Mathias Hanghøj Poulsen - Hammel Cykle Klub 1:24:41
2 Jens Emil Sloth Nielsen - Team Rold Skov Elite 1:24:42
3 Torben Severinsen - Hammel Cykle Klub 1:24:42
4 Jakob Toft Pedersen - MTB Racing Stars 1:26:31
5 Christian Duus Storgaard - Varde Cykelklub 1:26:51
6 Malte Birch - Holte MTB Klub 1:26:55
7 William Laursen - MTB 7130+ 1:26:52
8 Kasper Gottlieb - Roskilde Mountain Bike Klub 1:28:16
9 Rasmus Hyldebrandt - Roskilde Mountain Bike Klub 1:29:13
10 Kasper Kragbæk Kristensen - Aalborg Mountainbikeklub 1:29:59
11 Kasper Mulvad Pedersen - Holstebro Cycleclub af 1960 1:30:15
12 Søren Mikkelsen - Varde cykelklub 1:31:09
13 Mads Larsen - MTB Frederikshavn 1:31:38
14 Mike Breuner - Kaloe MTB 1:33:17
15 Lukas Liam Damsholt Akselsen - Kaloe MTB 1:34:32
16 Mads Bergmann Schjødt - Kaloe MTB 1:35:21
17 Anton Kjærsig - MTB RANDERS 1:36:05

 

Dame Junior (DM)
1 Caroline Bohe - Holte MTB Klub 1:32:59
2 Anne Noe Lausen - Mountainbike Club Vejle 1:56:57

 

Herre B
1 Mads Christensen - Racing Viborg 4:33:41
2 Søren Søgaard - Racing Viborg 4:38:00
3 Niels Jakob Thomsen - Hareskov Cykelklub 4:39:45
4 Lasse Sommer - MTB RANDERS 4:44:43
5 Kristian Kallesøe Bruun - MTB Randers 4:46:22
6 Jesper Kjær Nielsen - Aalborg Mountainbikeklub 4:47:52
7 Martin Libak Hansen - CCH Hjørring 4:53:14
8 Peter Elmelund Steenbach - Fredericia CC 4:55:46
9 Mikael Aakmann Pedersen - Morsø Cykel Klub 4:57:51
10 Louis Sørensen - Viborg Cycling 5:00:18
11 Lasse Gudiksen - hccoffroad 5:01:02
12 Martin Krog - Varde Cykelklub 5:02:06
13 Torben Krog - Varde Cykelklub 5:05:10
14 Henrik Schmidt - Varde Cykelklub 5:08:11
15 Kasper Nielsen - Roskilde Mountain Bike Klub 5:09:51
16 Lars Jensen - Holbæk Cykelsport 5:15:27
17 Jannik kryger Jørgensen - Dansk Mountainbike Klub 5:30:46
18 Kristian Schmidt 5:48:39

 

Herre C
1 Jacob Wedel - Mountain Bike Klub Silkeborg 4:48:45
2 Jens Hjort Christensen - Kæden Nr. Lyndelse 4:49:52
3 Per Bonde - MTB Randers 4:56:16
4 Morten Olesen - MTB RANDERS 5:04:38
5 Morten Buus Andersen - Mountain Bike Klub Silkeborg 5:04:44
6 Ricki Lauridsen - Lemvig CK 5:05:01
7 Mathias Mose Pedersen - Cykling Odense 5:06:05
8 Michael Stidsborg - CCH 5:06:11
9 Anders Nørgaard - Aalborg Cykle-Ring 5:07:13
10 Martin Sølager - Viborg Cycling 5:10:39
11 Mads Hoffmann - Mountain Bike klub Silkeborg 5:13:11
12 Nichlas Garde Christensen - Rold Skov MTB 5:16:29
13 Ralph Korsbæk Thomsen - Rold Skov MTB 5:17:20
14 Brian Skovsen - MTB RANDERS 5:18:46
15 Mateusz Dziopa - Aarhus MTB 5:25:37
16 Lasse Jung Nielsen - Mountain Bike klub Silkeborg 5:26:32
17 Nicolai Østergård - Aarhus Mtb 5:28:17
18 Daniel Lehaci - Mountainbike Club Vejle 5:29:41
19 Marcell Wendland 5:34:39
20 Christoffer Wulff - Mountainbike Club Vejle 5:39:08
21 Nikolaj Meier Iversen 5:42:28
22 Jesper Lyhne - Holstebro Cycleclub af 1960 5:45:25

 

Dame B
1 Trine Øhlenschlæger - Aalborg Mountainbikeklub/BikeOn. 3:36:32
2 Amanda Sørensen - Speedline.dk/Aarhus MTB 3:41:43
3 Mette Hjortlund - Aalborg Mountainbikeklub 3:41:57
4 Cæcilie Rueløkke Christoffersen - Dansk Mountainbike Klub 3:42:48
5 Syntja Bülov - MTB Kolding 3:54:32
6 Maria Kring - RMK 4:08:44
7 Anne Mette Rasmussen - Racing Viborg 4:19:06
8 Tabitha Anhøj - Dansk Mountainbike Klub 4:51:40

 

H40 (DM)
1 Jens Gorm Hansen - Holte MTB Klub 4:30:16
2 Thomas Nørgaard - Aarhus MTB 4:32:20
3 Thomas Nørup - Team Novo Nordisk 4:33:22
4 Henrik Søeberg - Holte MTB Klub 4:40:40
5 Benjamin Ter-Borch - Holbæk Cykelsport 4:48:13
6 Henrik Johannesson - Dansk Mountainbike Klub 4:48:52
7 Jacob Bønneland - Cykle Clubben Hjørring 4:56:01
8 Steffen Søvsø - MTB Randers 4:57:09
9 Jens Fisker Olesen - cykling odense 4:58:19
10 Niels Bay Petersen - Hareskov Cykelklub 4:58:33
11 Dennis Pedersen - Varde Cykelklub 5:03:08
12 Ole Søgaard Iversen - Holbæk Cykelsport 5:06:09
13 Benni Andersen - Varde Cykelklub 5:08:46
14 Peter Sørensen - MTB Randers 5:13:11
15 Lennart Breuner - Kaloe MTB 5:13:30
16 Claus Poulsen - mountain bike klub silkeborg 5:13:34
17 Søren Fauth - Fredericia CC 5:16:30
18 Kenneth Bjerregaard - Brædstrup Cykelklub 5:21:55
19 Rasmus Steenbach - Fredericia CC 5:22:37
20 Niels List Hansen - Aarhus MTB 5:28:51
21 Torben Jørgensen - Holstebro Cycleclub af 1960 5:29:19
22 Allan Laumand Nielsen - Varde Cykelklub 5:32:26
23 Henrik Madsen - Rold Skov MTB 5:41:46
24 Per Olsen - Mountainbike Club Vejle 5:49:22

 

H50 (DM)
1 Palle Jensen - Hareskov Cykelklub 4:44:36
2 Henrik Svarre - HOLTE CK 4:46:48
3 Peter Gædicke - Dansk Mountainbike Klub 5:01:14
4 Thomas Rahbæk - Holte MTB Klub 5:02:46
5 Ole Klemmensen - Varde Cykelklub 5:03:53
6 Jørgen Schnack - VCM 5:04:22
7 Per Dyreborg Jensen - Holstebro Cycleclub af 1960 5:09:15
8 Kjeld Nielsen - MTBK Silkeborg 5:10:12
9 Lars Storgaard - Varde Cykelklub 5:14:21
10 Knud Juul Jensen - Team Rask Cykler 5:19:34
11 Henrik Holm Nielsen - Hammel Cykle Klub 5:22:55
12 Jens Elsborg - Fredericia Cycle Club 5:23:39
13 Mogens Laustsen - Mountain Bike Klub Silkeborg 5:38:53
14 Ulrik Skafte - Aarhus MTB 6:11:35


D40 (DM)
1 Trine Dürr Grue - Viborg Cycling 3:35:18
2 Carol Rasmussen - MTB Nordsjælland 3:44:00
3 Helle Jacobsen - Holstebro Cycleclub af 1960 4:01:56
4 Tina Mechlenborg - Fredericia Cycle Club 4:09:51


U17 - Drenge
1 Alexander Young Andersen - MTB Racing Stars 1:24:41
2 Nikolaj Vinter - Hammel CK 1:26:54
3 Malthe Helbo - Hammel Cykle Klub 1:28:22
4 Simon Bak - Cykling Odense 1:31:18
5 Mads Weiss Nielsen - Aalborg Mountainbikeklub 1:32:35
6 Alfred Christiansen - Aalborg Mountainbikeklub 1:32:48
7 Oliver Nielsen - KALOE MTB 1:35:15
8 Mikkel Jørgensen - Holstebro Cycleclub af 1960 1:37:32
9 Anders Madsen - Svendborg Mountainbike Klub 1:52:07
10 Kristian Paarup - Aalborg Mountainbikeklub 1:58:54


U17 - Piger

1 Mie Saabye - Gl. Rye MTB 1:42:50
2 Olivia Meier - Mountainbike Club Vejle 1:48:31

3 Freja Ringmann - Mountainbike Club Vejle 1:56:50

 

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Circuit de Wallonie(1.1) 13/05

Trofeo Ses Salines(1.1) 13/05

Tour de Hongrie(2.1) 12/05-16/05

Tour of Thailand(2.1) 11/05-16/05

Tour de Hongrie(2.1) 12/05-16/05

Circuit de Wallonie(1.1) 13/05

Trofeo Ses Salines(1.1) 13/05

Trofeo Serra de Tramuntana(1.1) 14/05

Trofeo Andratx - Mirador ...(1.1) 15/05

Tour de Gironde Internati...(2.1) 15/05-16/05

G.P. Sportivi Sovilla(1.1) 16/05

Trofeo Palma(1.1) 16/05

Vuelta a Burgos Feminas(2.WWT) 20/05-23/05

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

EKSKLUSIVT TILBUD: SE ALLE GIRO ETAPER I FULD LÆNGDE & UDEN REKLAMER