Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Dekker vandt foran Basso i Frankrig

Dekker vandt foran Basso i Frankrig

25. marts 2006 17:290
Dagens Criterium International blev et forrygende cykelløb, hvor Ivan Basso viste, at formen er rigtig god allerede på nuværende tidspunkt. Etapen blev præget af Rabobank og Team CSC. Da de to hold sprængte feltet efter 120 kilometers kørsel. De gik frem i sidevinden og afgjorde tildels løbet.

Inden da havde en 17-mandsgruppe revet sig løs fra feltet, hvor bl.a. Carlos Sastre og Jens Voigt sad med. Gruppen blev senere reduceret til en 8-mandsgruppe indeholdende: Voigt, Zaballa, Calzati, Le Mevel, Efimkin, Kirchen, Lopez Garcia og Olmo Menacho. 8-mandsgruppen arbejde udemærket sammen, og det lykkedes Jens Voigt at hente 6 bonussekunder i de efterfølgende spurter. Derefter lod Team CSC-rytteren sig falde tilbage til feltet, som var et minut efter. 3 ryttere fra frontgruppen valgte dog at fortsætte. Det var Efimkin, Lopez Garcia og Le Mevel. De tre ryttere fik opbygget et forspring 2:45 til feltet.

Men efter 120 kilometers kørsel angreb Team CSC og Rabobank i fællesskab i feltet. Det lykkedes de to hold, at komme afsted med 5 ryttere fra hvert af de to hold. Alt i alt kom 30 ryttere afsted fra feltet, som blev sprængt. I gruppen sad mange af løbets favoritter: Julich, Basso, Sastre, Schleck, Voigt (alle Team CSC), Dekker, Eltink, Niermann, Rasmussen, Weening (alle Rabobank), Gutierrez, Efimkin, Zaballa (alle Illes Balears), Landis, Moorenhout (begge Phonak), Gerdeman, Giling (begge T-Mobile), Mancebo (AG2R), Astarloa (BarloWorld), Labbe (Bouygous), Lopez Garcia (Euskaltel), Grivko, Schröder (begge Milram), Ladagnous, McGee, Løvqvist (alle FDjeux), Olivier (A2GR), Haselbacher, Hiekmann, Scholz (Gerolsteiner). Landis fik dog problemer med cyklen og måtte lade sig falde tilbage til feltet, hvorefter Phonak jagtede frontgruppen på fuld kraft. Men det lykkedes dem aldrig at komme op. Liberty Seguros fik heller ikke en eneste rytter med i frontgruppen, hvilket var meget bemærkelsesværdigt, da en rytter, som Jörg Jaksche var en af løbets favoritter.

De 30 ryttere lavede et hul til feltet på cirka 1 minut. Det holdte de frem til finalen cirka 20 kilometer fra målet. Herefter blev frontgruppen sprængt.

I finalen rev fire ryttere sig løs af frontgruppen og etapen sejren skulle afgøres imellem disse fire ryttere. Det var Erik Dekker, Ivan Basso, Andrei Grivko og Igor Astarloa. I spurten havde den tidligere verdensmester dog alt for travlt med at kigge sig over skulderen, så med mindre end 500 meter til mål, styrtede han. Derfor skulle de tre resterende ryttere afgøre spurten imellem sig. Andrei Grivko startede spurten langt ud fra, men Erik Dekker og Ivan Basso fik sig kæmpet foran Milram rytteren.

Resultat af 1. etape
1 DEKKER Erik - RAB
2 BASSO Ivan - CSC 00' 00
3 GRIVKO Andriy - MRM 00' 02
4 GUTIERREZ José Ivan - CEI 00' 10
5 WEENING Pieter - RAB 00' 10
6 ZABALLA Constantino - CEI 00' 10
7 SCHOLZ Ronny - GST 00' 10
8 MC GEE Bradley - FDJ 00' 10
9 ASTARLOA Igor - BAR 00' 10
10 MOERENHOUT Koos - PHO 01' 14
11 GERDEMANN Linus - TMO 01' 14
12 LOPEZ GARCIA David - EUS 01' 14
13 SCHLECK Frank - CSC 01' 14
14 SCHRÖDER Björn - MRM 01' 32
15 LADAGNOUS Matthieu - FDJ 01' 33
16 ELTINK Theo - RAB 01' 33
17 VOIGT Jens - CSC 01' 33
18 LABBE Arnaud - BTL 01' 33
19 HASELBACHER Rene - GST 01' 33
20 LÖVKVIST Thomas - FDJ 01' 33
21 RENSHAW Mark - C.A 01' 33
22 DEGANO Enrico - BAR 01' 33
23 SUTTON Christopher - COF 01' 33
24 FÖRSTER Robert - GST 01' 33
25 DE SARRAGA Mario - REG 01' 33
26 HABEAUX Gregory - LAN 01' 33
27 RENDERS Sven - LAN 01' 33
28 NEYRINCK Kevin - LAN 01' 33
29 MOREAU Christophe - A2R 01' 33
30 ROJAS Jose Joaquin - LSW 01' 33
31 HERNANDEZ Aitor - EUS 01' 33
32 KRIVTSOV Yuriy - A2R 01' 33
33 MUSIOL Daniel - MRM 01' 33
34 LE MEVEL Christophe - C.A 01' 33
35 PORTAL Nicolas - CEI 01' 33
36 GARCIA MARIN Jorge - REG 01' 33
37 DOMINGUEZ Juan Carlos - UNI 01' 33
38 KOLOBNEV Alexandr - RAB 01' 33
39 EFIMKIN Alexander - BAR 01' 33
40 LAURENT Christophe - AGR 01' 33
41 OSELLA Marco - AGC 01' 33
42 IRIZAR Markel - EUS 01' 33
43 ZIEGLER Thomas - TMO 01' 33
44 LANDIS Floyd - PHO 01' 33
45 GILING Bas - TMO 01' 33
46 CARUSO Giampaolo - LSW 01' 33
47 RASMUSSEN Mickael - RAB 01' 33
48 JOLY Sébastien - FDJ 01' 33
49 JULICH Bobby - CSC 01' 33
50 CASAR Sandy - FDJ 01' 33
51 MARTINEZ José Alberto - AGR 01' 33
52 BALLESTER Vicente - ECV 01' 33
53 ORDOWSKI Volker - GST 01' 33
54 ALBIZURI Benat - EUS 01' 33
55 LLORET Manuel - ECV 01' 33
56 PINEAU Jérôme - BTL 01' 33
57 ASTARLOZA Mikel - A2R 01' 33
58 DUENAS NEVADO Moises - AGR 01' 33
59 FOFONOV Dmitriy - C.A 01' 33
60 BERGES Stéphane - AGR 01' 33
61 POITSCHKE Enrico - MRM 01' 33
62 VOECKLER Thomas - BTL 01' 33
63 KOHL Bernard - TMO 01' 33
64 POILVET Benoit - C.A 01' 33
65 BONOMI Giosuè - BAR 01' 33
66 SABIDO Hugo - BAR 01' 33
67 MOOS Alexandre - PHO 01' 33
68 ROY Jérémy - FDJ 01' 33
69 BERNABEU David - ECV 01' 33
70 JALABERT Nicolas - PHO 01' 33
71 LEBEAU Jean-Claude - LAN 01' 33
72 KARPETS Vladimir - CEI 01' 33
73 BOTCHAROV Alexandre - C.A 01' 33
74 DUPONT Hubert - A2R 01' 33
75 SOUTHAM Tom - BAR 01' 33
76 RAISIN Saul - C.A 01' 33
77 VERBRUGGHE Rik - COF 01' 33
78 MERCKX Axel - PHO 01' 33
79 GALVEZ Isaac - CEI 01' 33
80 MONCOUTIE David - COF 01' 33
81 FEDRIGO Pierrick - BTL 01' 33
82 ZANDIO Xabier - CEI 01' 33
83 FERNANDEZ Bingen - COF 01' 33
84 SASTRE Carlos - CSC 03' 09
85 CLERC Aurélien - PHO 05' 05
86 NIERMANN Grischa - RAB 05' 05
87 ERMKIN Vladimir - CEI 05' 05
88 ONGARATO Alberto - MRM 05' 05
89 BLANCO David - ECV 06' 08
90 VITORIA David - PHO 06' 08
91 MANCEBO Francisco - A2R 06' 08
92 OLMO MENACHO Antonio - ECV 06' 08
93 OLIVIER Lenaïc - AGR 06' 08
94 MARTINEZ JIMENEZ José Luis - ECV 06' 08
95 MUNOZ David - ECV 06' 08
96 HIEKMANN Torsten - GST 07' 11
97 MEIRHAEGHE Filip - LAN 13' 50
98 JURCO Matej - MRM 13' 50
99 MAYOZ Iban - EUS 13' 50
100 DE WILDE Sjef - LAN 13' 50
101 BURGOS Nacor - REG 13' 50
102 KVACHUK Oleksandr - AGC 13' 50
103 ALMAGRO Jose - REG 13' 50
104 GOBBI Michele - MRM 13' 50
105 MERCADO Juan Miguel - AGR 13' 50
106 LUDEWIG Jorg - TMO 13' 50
107 CALVENTE Manuel - AGR 13' 50
108 GABRIEL Frédéric - UNI 13' 50
109 GARCIA QUESADA Carlos - UNI 13' 50
110 LJUNGBLAD Jonas - UNI 13' 50
111 DRANCOURT Pierre - BTL 13' 50
112 IRIONDO Iban - EUS 13' 50
113 CHAVANEL Sylvain - COF 13' 50
114 NAZON Jean-Patrick - A2R 13' 50
115 BESSY Frédéric - COF 13' 50
116 MANGEL Laurent - A2R 13' 50
117 BOUQUET Camille - UNI 13' 50
118 SCATTOLIN Nicola - AGC 13' 50
119 BERNAUDEAU Giovanni - BTL 13' 50
120 AGNOLUTTO Christophe - AGR 13' 50
121 HAUEISEN Dennis - MRM 13' 50
122 CACCIA Diego - BAR 13' 50
123 PARRA Ivan Ramiro - COF 13' 50
124 HALGAND Patrice - C.A 13' 50
125 PERON Andrea - CSC 13' 50
126 VANDBORG Brian - CSC 13' 50

127 KIRCHEN Kim - TMO 13' 50
128 RABON Frantisek - TMO 13' 50
129 BONNAIRE Olivier - BTL 13' 50
130 CHRISTENSEN Mads - BAR 13' 50
131 BELLIN Maurizio - AGC 13' 50
132 MAZZOLENI Eddy - TMO 13' 50
133 GONZALEZ Gorka - EUS 13' 50
134 ZAMPIERI Steve - PHO 13' 50
135 ANTON Igor - EUS 13' 50
136 PEIRO MARQUENO Vicente - ECV 13' 50
137 SOLARI Luca - AGC 13' 50
138 MOINARD Amaël - COF 13' 50
139 PAURIOL Rémi - C.A 13' 50
140 JAKSCHE Jorg - LSW 13' 50
141 CONTADOR Alberto - LSW 13' 50
142 MENCHOV Denis - RAB 13' 50
143 BONFANTI Cristian - AGC 13' 50
144 CALZATI Sylvain - A2R 13' 50
145 DI GREGORIO Rémy - FDJ 13' 50
146 LE BOULANGER Yoann - BTL 13' 50
147 BERTHOU Eric - CEI 13' 50
148 TERCIADO SACEDO Francisco José - REG 13' 50
149 KASHECHKIN Andrey - LSW 13' 50
150 VAUGRENARD Benoît - FDJ 13' 50
151 SANTOS Ivan - LSW 20' 52
152 SANCHEZ Eladio - LSW 20' 52


Udgået:
STRAUSS Marcel - GST
ABELLAN Carlos - LSW
HERNANDEZ Jesus - REG
BAK Lars - CSC
RENANG Petter - UNI
VERHEYEN David - LAN
VAN DE WOUWER Kurt - UNI


Samlet stilling efter 1. etape
1 DEKKER Erik - RAB
2 BASSO Ivan - CSC 00' 04
3 GRIVKO Andriy - MRM 00' 08
4 ASTARLOA Igor - BAR 00' 10
5 ZABALLA Constantino - CEI 00' 16
6 GUTIERREZ José Ivan - CEI 00' 20
7 WEENING Pieter - RAB 00' 20
8 SCHOLZ Ronny - GST 00' 20
9 MC GEE Bradley - FDJ 00' 20
10 LOPEZ GARCIA David - EUS 01' 23
11 MOERENHOUT Koos - PHO 01' 24
12 GERDEMANN Linus - TMO 01' 24
13 SCHLECK Frank - CSC 01' 24
14 VOIGT Jens - CSC 01' 37

15 LE MEVEL Christophe - C.A 01' 41
16 SCHRÖDER Björn - MRM 01' 42
17 LADAGNOUS Matthieu - FDJ 01' 43
18 ELTINK Theo - RAB 01' 43
19 LABBE Arnaud - BTL 01' 43
20 HASELBACHER Rene - GST 01' 43
21 LÖVKVIST Thomas - FDJ 01' 43
22 RENSHAW Mark - C.A 01' 43
23 DEGANO Enrico - BAR 01' 43
24 SUTTON Christopher - COF 01' 43
25 FÖRSTER Robert - GST 01' 43
26 DE SARRAGA Mario - REG 01' 43
27 HABEAUX Gregory - LAN 01' 43
28 RENDERS Sven - LAN 01' 43
29 NEYRINCK Kevin - LAN 01' 43
30 MOREAU Christophe - A2R 01' 43
31 ROJAS Jose Joaquin - LSW 01' 43
32 HERNANDEZ Aitor - EUS 01' 43
33 KRIVTSOV Yuriy - A2R 01' 43
34 MUSIOL Daniel - MRM 01' 43
35 PORTAL Nicolas - CEI 01' 43
36 GARCIA MARIN Jorge - REG 01' 43
37 DOMINGUEZ Juan Carlos - UNI 01' 43
38 KOLOBNEV Alexandr - RAB 01' 43
39 EFIMKIN Alexander - BAR 01' 43
40 LAURENT Christophe - AGR 01' 43
41 OSELLA Marco - AGC 01' 43
42 IRIZAR Markel - EUS 01' 43
43 ZIEGLER Thomas - TMO 01' 43
44 LANDIS Floyd - PHO 01' 43
45 GILING Bas - TMO 01' 43
46 CARUSO Giampaolo - LSW 01' 43
47 RASMUSSEN Mickael - RAB 01' 43
48 JOLY Sébastien - FDJ 01' 43
49 JULICH Bobby - CSC 01' 43
50 CASAR Sandy - FDJ 01' 43
51 MARTINEZ José Alberto - AGR 01' 43
52 BALLESTER Vicente - ECV 01' 43
53 ORDOWSKI Volker - GST 01' 43
54 ALBIZURI Benat - EUS 01' 43
55 LLORET Manuel - ECV 01' 43
56 PINEAU Jérôme - BTL 01' 43
57 ASTARLOZA Mikel - A2R 01' 43
58 DUENAS NEVADO Moises - AGR 01' 43
59 FOFONOV Dmitriy - C.A 01' 43
60 BERGES Stéphane - AGR 01' 43
61 POITSCHKE Enrico - MRM 01' 43
62 VOECKLER Thomas - BTL 01' 43
63 KOHL Bernard - TMO 01' 43
64 POILVET Benoit - C.A 01' 43
65 BONOMI Giosuè - BAR 01' 43
66 SABIDO Hugo - BAR 01' 43
67 MOOS Alexandre - PHO 01' 43
68 ROY Jérémy - FDJ 01' 43
69 BERNABEU David - ECV 01' 43
70 JALABERT Nicolas - PHO 01' 43
71 LEBEAU Jean-Claude - LAN 01' 43
72 KARPETS Vladimir - CEI 01' 43
73 BOTCHAROV Alexandre - C.A 01' 43
74 DUPONT Hubert - A2R 01' 43
75 SOUTHAM Tom - BAR 01' 43
76 RAISIN Saul - C.A 01' 43
77 VERBRUGGHE Rik - COF 01' 43
78 MERCKX Axel - PHO 01' 43
79 GALVEZ Isaac - CEI 01' 43
80 MONCOUTIE David - COF 01' 43
81 FEDRIGO Pierrick - BTL 01' 43
82 ZANDIO Xabier - CEI 01' 43
83 FERNANDEZ Bingen - COF 01' 43
84 SASTRE Carlos - CSC 03' 19
85 ERMKIN Vladimir - CEI 05' 11
86 CLERC Aurélien - PHO 05' 15
87 NIERMANN Grischa - RAB 05' 15
88 ONGARATO Alberto - MRM 05' 15
89 BLANCO David - ECV 06' 18
90 VITORIA David - PHO 06' 18
91 MANCEBO Francisco - A2R 06' 18
92 OLMO MENACHO Antonio - ECV 06' 18
93 OLIVIER Lenaïc - AGR 06' 18
94 MARTINEZ JIMENEZ José Luis - ECV 06' 18
95 MUNOZ David - ECV 06' 18
96 HIEKMANN Torsten - GST 07' 21
97 CALZATI Sylvain - A2R 13' 59
98 MEIRHAEGHE Filip - LAN 14' 00
99 JURCO Matej - MRM 14' 00
100 MAYOZ Iban - EUS 14' 00
101 DE WILDE Sjef - LAN 14' 00
102 BURGOS Nacor - REG 14' 00
103 KVACHUK Oleksandr - AGC 14' 00
104 ALMAGRO Jose - REG 14' 00
105 GOBBI Michele - MRM 14' 00
106 MERCADO Juan Miguel - AGR 14' 00
107 LUDEWIG Jorg - TMO 14' 00
108 CALVENTE Manuel - AGR 14' 00
109 GABRIEL Frédéric - UNI 14' 00
110 GARCIA QUESADA Carlos - UNI 14' 00
111 LJUNGBLAD Jonas - UNI 14' 00
112 DRANCOURT Pierre - BTL 14' 00
113 IRIONDO Iban - EUS 14' 00
114 CHAVANEL Sylvain - COF 14' 00
115 NAZON Jean-Patrick - A2R 14' 00
116 BESSY Frédéric - COF 14' 00
117 MANGEL Laurent - A2R 14' 00
118 BOUQUET Camille - UNI 14' 00
119 SCATTOLIN Nicola - AGC 14' 00
120 BERNAUDEAU Giovanni - BTL 14' 00
121 AGNOLUTTO Christophe - AGR 14' 00
122 HAUEISEN Dennis - MRM 14' 00
123 CACCIA Diego - BAR 14' 00
124 PARRA Ivan Ramiro - COF 14' 00
125 HALGAND Patrice - C.A 14' 00
126 PERON Andrea - CSC 14' 00
127 VANDBORG Brian - CSC 14' 00

128 KIRCHEN Kim - TMO 14' 00
129 RABON Frantisek - TMO 14' 00
130 BONNAIRE Olivier - BTL 14' 00
131 CHRISTENSEN Mads - BAR 14' 00
132 BELLIN Maurizio - AGC 14' 00
133 MAZZOLENI Eddy - TMO 14' 00
134 GONZALEZ Gorka - EUS 14' 00
135 ZAMPIERI Steve - PHO 14' 00
136 ANTON Igor - EUS 14' 00
137 PEIRO MARQUENO Vicente - ECV 14' 00
138 SOLARI Luca - AGC 14' 00
139 MOINARD Amaël - COF 14' 00
140 PAURIOL Rémi - C.A 14' 00
141 JAKSCHE Jorg - LSW 14' 00
142 CONTADOR Alberto - LSW 14' 00
143 MENCHOV Denis - RAB 14' 00
144 BONFANTI Cristian - AGC 14' 00
145 DI GREGORIO Rémy - FDJ 14' 00
146 LE BOULANGER Yoann - BTL 14' 00
147 BERTHOU Eric - CEI 14' 00
148 TERCIADO SACEDO Francisco José - REG 14' 00
149 KASHECHKIN Andrey - LSW 14' 00
150 VAUGRENARD Benoît - FDJ 14' 00
151 SANTOS Ivan - LSW 21' 02
152 SANCHEZ Eladio - LSW 21' 02
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY RACERCYKEL? SØG, FILTRER, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER