EM i banecykling er inden længe undervejs. I den anledning har Feltet.dk taget en snak med Landstræner Thomas Dalsted om ambitionerne for kvinderne.
Når EM i banecykling skydes i gang i morgen, er det med to danske kvinder til start, vi kender fra før.
Det kommer nok ikke som nogen stor overraskelse, at det er Amalie Dideriksen og Julie Leth, der skal repræsentere Danmark i Grenchen, Schweiz.
De to Uno-X-ryttere er et særdeles godt makkerpar. På CV’et kan de skrive OL-sølv i parløb, ligesom EM-sølv i samme disciplin også står der.
Feltet.dk har taget en snak med landstræner Thomas Dalsted om det kommende EM.
Tvivlen om hvem der skulle med, var aldrig rigtigt at spore hos ham.
”Det er klart de bedste, vi har, så der var ikke så meget af rafle om. Vi har Ellen Hjøllund Klinge som reserve. Vi har de to med, og så er stort set alle de andre ryttere på træningslejr med deres respektive hold,” siger Dalsted.
Parløbet køres den 12. februar, og landstræneren har ambitionerne klar.
”Uanset hvilken tilstand de stiller op i, så er vi altid regnet blandt favoritterne. Vi kører altid for at vinde, men målsætningen er en medalje”
De høje ambitioner om metal er på trods af usikkerhed om en af kvinderne.
”De er begge to kommet godt hen over vinteren. Julie døjer dog lidt med lidt sygdom, men hun er ved at være på vej over det, så vi håber ikke det har den store betydning, for det hun skal ned og lave nu her,” fortæller han og uddyber.
”Det er det lille spørgsmålstegn, vi har. Amalie (Dideriksen) har været virkelig god på den samling, vi lige har haft. Jeg er fortrøstningsfuld. Julie (Leth) har jo et kæmpe højt bundniveau, så selvom hun ikke kommer i topform, så kører hun bare brølstærkt.”
De to ryttere kender hinanden godt. Tidligere præstationer bekræfter det gode makkerskab. Nu er de også holdkammerater på Uno-X, efter at Dideriksen skiftede dertil.
I 2021 blev de europamestre i parløb, ligesom Lasse Norman Hansen og Michael Mørkøv også gjorde det. Foto: UEC
Landstrænerens optimisme bygger ikke alene på et højt bundniveau og en god samling. Resultater fra december er med til at underbygge troen på det.
”De har haft nogle gode træningspas hen over vinteren, hvor de har kørt rigtig stærkt. Vi var nede og køre baneløb i Grenchen i december, hvor de godt kunne se, de godt kunne være med. Der kom de direkte fra en 10-dages træningslejr med Uno-X og den eneste hviledag, de havde, var rejsedagen til Schweiz. Alligevel kører de med helt i toppen i parløb og omnium,” fortæller han.
Udover parløb stiller Dideriksen også op i omnium. Her er målsætningen dog ikke helt den samme som i parløbet.
”Vi vil rigtig gerne være med i top-5, og det tror jeg bestemt også, hun kan. Hun har trænet rigtigt meget siden løbet i december, hvor hun som sagt kørte i træt tilstand (træt efter træningslejr, red.) mod mange af de samme, som hun skal køre mod her,” pointerer han og uddyber.
”Vi ved selvfølgelig også, at alle de andre er blevet bedre, fordi det er OL-kvalifikation, så alle er supergodt forberedt, men Amalie har i hvert fald potentialet til at køre med i top-5,” fastslår han.
De unge er ikke gode nok
For herrernes vedkommende er det en strategi at bruge europamesterskaberne til at implementere nye kræfter på holdet.
Den strategi deler kvindeholdet dog ikke.
”Der er nogle unge ryttere på kvindesiden, der er lovende, men vi har U23-EM til sommer, som kan blive deres chance,” fortæller Dalsted.
Det er der en særlig grund til. Landstræneren tager ikke afsted for sjovs skyld.
”Når vi tager til europamesterskab med eliten, så er det også, fordi vi tager afsted med nogen, der kan blande sig i toppen. Kigger vi på resultater, så mangler de unge måske lige et års tid endnu,” forklarer han.
Landstræneren er, ligesom han er for det kommende EM, fortrøstningsfuld angående de unge ryttere.
”Der er en rigtig stor og lovende gruppe på vej, der knokler røven ud bukserne, så de kan presse Julie (Leth) og Amalie (Dideriksen), men lige nu er afstanden mellem dem relativt stor,” mener han.
De unge skal nok få sin chance, forsikrer han og peger på grundene til, at de ikke er med.
”Det bedste for deres udvikling lige nu er at få dem ud og køre en masse timer på landevejen. Julie (Leth) og Amalie (Dideriksen), der har så meget mere erfaring, er bedre til at modellere deres træning, så et stævne som det her kan passe ind.
De største konkurrenter bliver ifølge landstræneren nationer som Storbritannien, Spanien, Frankrig og Tyskland.
EM i banecykling starter i morgen den 8. februar. Du kan læse en oversigt over, hvornår de danske ryttere skal i aktion her.
Feltet har også taget en snak med landstræner for herrerne Casper Jørgensen, som du kan læse her.
Annonce
Annonce
Gent-Wevelgem(1.WWT) 26/03
Volta Ciclista a Catalunya(2.UWT) 20/03-26/03
E3 Saxo Bank Classic(1.UWT) 24/03
Gent-Wevelgem(1.UWT) 26/03
La Roue Tourangelle Centr...(1.1) 26/03
Settimana Coppi e Bartali(2.1) 21/03-25/03
Gent-Wevelgem(1.WWT) 26/03
Gent-Wevelgem(1.UWT) 26/03
La Roue Tourangelle Centr...(1.1) 26/03
Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 29/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 31/03
Volta Limburg Classic(1.1) 01/04
Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04
Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 02/04
Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 02/04
Itzulia Basque Country(2.UWT) 03/04-08/04
Annonce
Annonce
AG2R Citroen Team |
Alpecin-Deceuninck |
Arkea Samsic |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Circus - Wanty |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM |
Team Jayco AlUla |
Team Jumbo-Visma |
Trek-Segafredo |
UAE Team Emirates |
Annonce
Her er Danmarks ryttere til EM i banecykling
Dideriksen: Det blev ikke verdens bedste skift
Dideriksen brillerer foran hjemmepublikummet
Dideriksen: Den her type stævner kan man prøve noget andet af
Julie Leth overvejede karrierestop: Alt hvad jeg kører nu er bonus