Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Designa Køkken dominerede Sparekassen Thy

Designa Køkken dominerede Sparekassen Thy

07. maj 2006 16:360
Team Designa Køkken dominerede fuldstændig Sparekassen Thy løbet. René Jørgensen vandt med over fire minutter ned til Team Odense Energi rytteren, Kasper Linde Jørgensen, som havde yderligere et halvt minut ned til Allan Bo Andresen, som også kører for Team Designa Køkken holdet.

Vinderne for alle klasser
Klasse: A - René Jørgensen - Team Designa Køkken
Klasse: B - Søren Pugdahl Pedersen - Odder CK
Klasse: C - Kennet Nielsen - Cycling Langeland
Klasse: Junior - Niki Østergaard - Team GLS
Klasse: Dame A - Jannie Schöne Schmidt - Team Odense Energi
Klasse: Dame B - Mette Brødsgaard Jensen - Horsens AC
Klasse: Begynder - Lasse Lyhne Iversen - Herning CK
Klasse: Veteran H40 - Jesper Nielsen - Herning CK
Klasse: Veteran H50 - Allan Hillers - Skive CK
Klasse: Veteran H60 - Helmuth Gram - Fredericia CC
Klasse: Dame Junior - Karina Hedelund Nielsen - Esbjerg CR
Klasse: Ungdom - Patrick Ruben Henriksen - DCR Ballerup
Klasse: Ældste drenge - Steffen Schneider Jakobsen - CCH Hjørring
Klasse: Mellemste drenge - Mikkel Refshøj Andersen - Nr. - Søby CK
Klasse: Yngste drenge - Mathias Strange Hansen - Silkeborg IF Cykling

Resultater fra alle klasser

Klasse: A
1 René Jørgensen Team Designa Køkken 4.31,17
2 Kasper Linde Jørgensen Team Odense Energi 4.35,24
3 Allan Bo Andresen Team Designa Køkken 4.36,08
4 Kasper Jebjerg Team GLS s.t.
5 Jonas Fredborg Pedersen Team Python Pro Næstved s.t.
6 Martin Hansen Herning CK - Elite s.t.
7 Michael Skelde Glud & Marstrand Horsens s.t.
8 Morten Knudsen CC Differdange s.t.
9 Daniel Holm Foder Team Designa Køkken 4.36,13
10 Lars Werenberg Team Kvickly Odder 4.39,09
11 Jørn Fjeldavli Greenland CK s.t.
12 Morten Lambert Team Kvickly Odder s.t.
13 Anders Fialla Team Odense Energi s.t.
14 Rune Sørensen Fredericia CC 4.42,37
15 Troels R. Vinther Glud & Marstrand Horsens 4.42,47
16 Stig S. Dam Farsø CK 4.44,28
17 Kim M. Nielsen Glud & Marstrand Horsens 4.46,41
18 Kasper Elmar Malmkjær Herning CK 4.47,13
19 Martin Adelfred Jensen Team Kvickly Odder s.t.
20 Jens Lausten Hansen Sønderborg CK s.t.

Klasse: B
1 Søren Pugdahl Pedersen Odder CK 3.33,55
2 Keld Fjord CK Kronborg 3.34,58
3 Simon Jul Andreasen Herning CK 3.35,57
4 Lars Ejaas CK Aarhus s.t.
5 Karsten Mikkelsen Skive CK s.t.
6 Daniel Vestergård Andersen Viborg Cycling 3.36,00
7 Christian Moberg Jørgensen Odder CK s.t.
8 Rasmus Mejldal Cykling Odense 3.37,13
9 Stephan Phillip Vejle CK 3.37,49
10 Martin Wang Hjørngaard CK Aarhus 3.37,54
11 Klavs Nielsen Aalborg CR 3.38,01
12 Dan Jensen Cykling Odense 3.38,19
13 Claus Termansen Varde CK s.t.

Klasse: C
1 Kennet Nielsen Cycling Langeland 3.03,20
2 Brian Poulsen Horsens AC s.t.
3 Ryan Sørensen Silkeborg IF Cykling 3.03,23
4 Thomas Lund Herning CK s.t.
5 Jacob Holk Cykling Odense 3.03,25
6 Leon Vibholm Horsens AC 3.03,27
7 Thomas Munk Veirum Randers CK10 3.03,33
8 Anders Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling 3.03,49
9 Henrik Jensen Odder CK 3.04,11
10 Morten Bundgaard Pedersen Herning CK 3.08,52
11 Ulrik Mehlby Thomsen Cykling Odense s.t.
12 Peter Adrian Brouer Horsens AC s.t.
13 Søren Pedersen Odder CK s.t.
14 Rasmus Daugaard Kristensen Horsens AC 3.09,01

Klasse: Junior
1 Niki Østergaard Team GLS 3.05,13
2 Jacob Gye Madsen Odder CK 3.06,06
3 Nicolaj F. Olesen Team GLS 3.06,59
4 Nicolai Lykke H. Nielsen Esbjerg CR s.t.
5 Jannik Hyldtoft Hansen Vejle CK s.t.
6 Charlie Hultgreen Køhler Odder CK s.t.
7 Ricky Jørgensen Vejle CK 3.07,02
8 Søren T. Kirkegaard Madsen Herning CK s.t.
9 Christopher Juul-Jensen Odder CK 3.07,11
10 Mark Blaabjerg Christensen Odder CK 3.08,45
11 Jesper Thomsen Esbjerg CR 3.09,08
12 Mathias Herbers Poulsen Odder CK 3.09,10
13 Jesper Hansen Odder CK 3.09,49
14 Aske Søby Cykling Odense 3.12,49

Klasse: Dame A
1 Jannie Schöne Schmidt Team Odense Energi 2.49,55
2 Annette Dam Team Odense Energi 2.49,56
3 Lone Drejer CC Gladsaxe 2.51,29

Klasse: Dame B
1 Mette Brødsgaard Jensen Horsens AC 2.50,00
2 Jette Cathrine Fuglsang Thy CR 2.56,08

Klasse: Begynder
1 Lasse Lyhne Iversen Herning CK 2.34,13
2 Niels Graversen Aalborg CR s.t.
3 Daniel Garne Jensen Hammel CK s.t.
4 Jonas Mikkelsen Aalborg CR s.t.
5 Henrik Faurholt Jensen CK Aarhus s.t.
6 Tommy Ågren CK Aarhus s.t.
7 Thomas Kenneth Sørensen CK Aarhus 2.34,16
8 Jens Skannerup Ringkøbing CC 2.36,50
9 Hans Nielsen Ebsen Holstebro CC 2.40,29

Klasse: Veteran H40
1 Jesper Nielsen Herning CK 3.07,31
2 Poul Sand Herning CK 3.08,09
3 Hans Jørgen Christensen Silkeborg IF Cykling s.t.
4 Lars Christensen Aalborg CR 3.08,14
5 Per Christensen Skanderborg CK 3.10,58
6 Bent Pedersen Herning CK 3.11,00
7 Brian Jacobsen Århus MTB 3.11,11
8 Danner Vedel Friis Kirkel Horsens AC 3.11,13
9 Kurt Sørensen Fredericia CC 3.11,51

Klasse: Veteran H50
1 Allan Hillers Skive CK 2.31,33
2 Benny Petersen Skive CK s.t.
3 Ole Jensen Hedensted Licens CK 2.35,57
4 Peter Hilmer Grenaa CC 2.36,11
5 Svend Christensen Herning CK 2.39,21
6 Niels Oluf Kristensen Randers CK10 2.40,54
7 Kim Theils Grenaa CC s.t.

Klasse: Veteran H60
1 Helmuth Gram Fredericia CC 2.36,10
2 Ole Chr. Olesen Cykling Odense 2.37,08
3 John Rasmussen Silkeborg IF Cykling 2.45,04

Klasse: Dame Junior
1 Karina Hedelund Nielsen Esbjerg CR 2.49,57
2 Heidi Christiansen Esbjerg CR 3.04,59
3 Katrine Daugaard Kristensen Horsens AC 3.05,00

Klasse: Ungdom
1 Patrick Ruben Henriksen DCR Ballerup 1.51,56
2 Mathias Gade Jakobsen Hobro CK38 1.53,03
3 Kasper Sørensen Horsens AC s.t.
4 Nicolai Steensen Horsens AC s.t.
5 Mathias Frostholm Kristensen Hobro CK38 s.t.
6 Kristian Haugaard Jensen Odder CK s.t.
7 Rasmus Malmkjær Hobro CK38 s.t.
8 Kasper Gryrdholt Pedersen Esbjerg CR 1.54,12
9 Jeppe Lykke Hartvig Nielsen Esbjerg CR 1.59,59
10 Jesper Stjernholm Olesen Horsens AC s.t.
11 Kristian Abildgaard Aalborg CR s.t.
12 Nicki Christiansen Horsens AC s.t.
13 Simon Tange Hansen Esbjerg CR s.t.
14 Peter Horn Bækhøj Thy CR s.t.
15 Max Møller Elmholt Herning CK s.t.
16 Martin Lind Aalborg CR s.t.
17 Kasper Kirch Gade Thy CR s.t.
18 Karl Magnus Larsen Randers CK10 s.t.
19 Kasper Skovmand Jensen Aalborg CR s.t.

Klasse: Ældste drenge
1 Steffen Schneider Jakobsen CCH Hjørring 1.23,22
2 Asbjørn Kragh Andersen Middelfart CC s.t.
3 Matias Greve Cykling Odense 1.23,26
4 Simon Bigum Svendborg CC s.t.
5 Ronnie Bang Pedersen Silkeborg IF Cykling 1.23,28
6 Matias Udby Hobro CK38 1.23,31
7 Jacob Østergaard Markussen Horsens AC 1.23,33
8 Jonas Mustafa Awad Grenaa CC 1.23,55
9 Jonas Lykke H. Nielsen Esbjerg CR s.t.
10 Daniel Malmros Christiansen CK Aarhus 1.24,00
11 Martin Dyreborg Hansen Herning CK 1.24,06
12 Simon Kristiansen Herning CK s.t.
13 Daniel Åge Holm Silkeborg IF Cykling 1.24,38
14 Christian Sommer Jensen Hobro CK38 1.24,41
15 Michael Valgren Andersen Thy CR 1.27,32
16 Mads Gregersen Varde CK 1.27,58

Klasse: Mellemste drenge
1 Mikkel Refshøj Andersen Nr. - Søby CK 0.46,05
2 Søren Kragh Andersen Middelfart CC s.t.
3 Peter Mathiesen Holstebro CC 0.46,07
4 Niklas Vestergaard Eg Herning CK 0.46,19
5 Mads Würtz Schmidt Randers CK10 0.47,40
6 Claus Kjær Jørgensen Horsens AC 0.49,23
7 Kasper Würtz Schmidt Randers CK10 0.50,12
8 Jakob Røberg Frandsen Thorsager Motion Cykling s.t.
9 Tobias Kjær Skannerup Ringkøbing CC s.t.
10 Sebastian Carlsbæk Møller Randers CK10 0.50,14

Klasse: Yngste drenge
1 Mathias Strange Hansen Silkeborg IF Cykling 0.25,59
2 Nina Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling 0.26,04
3 Jacob Kruse Jensen Haderslev CK75 0.26,07
4 Mathias Norsgaard Jørgensen Silkeborg IF Cykling s.t.
5 Jesper Sommer Jensen Hobro CK38 0.26,45
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 12/08-16/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Il Lombardia(1.UWT) 15/08

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 16/08

Prudential RideLondon-Sur...(1.UWT) 16/08

KOGA Slag om Norg(1.1) 16/08

La Poly Normande(1.1) 16/08

GP Stad Zottegem(1.1) 18/08

Tour du Limousin(2.1) 18/08-21/08

Omloop Mandel-Leie-Scheld...(1.1) 22/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

FIND DINE CYKELPRODUKTER PÅ TVÆRS AF WEBSHOPS