Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Det store OL overblik: Program, resultater og discipliner

Det store OL overblik: Program, resultater og discipliner

08. august 2021 07:04Foto: Discovery

Har du overblikket over OL-cykeldisiciplinerne? Få dem her! Se starttiderne for banedisciplinerne og resultater indtil videre!

Annonce

LANDEVEJSCYKLING


SE MEDALJEOVERSIGTEN FOR CYKELDISCIPLINERNE


Lørdag den 24. juli


Landevejsløbet herrer
1  Richard Carapaz - Ecuador
2 Wout van Aert - Belgien
3 Tadej Pogačar - Slovenien

..

12 Jakob Fuglsang - Danmark
78 Michael Valgren - Danmark
DNF Christopher Juul-Jensen
DNF Kasper Asgreen

Se resultater og læs referatet

 

Søndag den 25. juli

 



Landevejsløbet kvinder
1 Anna Kiesenhofer - Østrig
2 Annemiek van Vleuten - Holland
3 Elisa Longo Borghini - Italien
..
10 Cecilie Uttrup Ludwig - Danmark

DNF Emma Norsgaard

Se resultater og læs referatet

 


Onsdag den 28. juli



Enkeltstart kvinder

1 Annemiek van Vleuten - Holland
2 Marlen Reusser - Schweiz
3 Anna van der Breggen - Holland

..

17 Emma Norsgaard - Danmark


Se resultater og læs referatet




Enkeltstart herrer
1 Primoz Roglic - Slovenien
2 Tom Dumoulin - Holland
3 Rohan Dennis - Australien
.. 
7 Kasper Asgreen
 

Se resultater og læs referatet


MOUNTAINBIKE


Mandag den 26. juli




Mountainbike herrer
1 Tom Pidcock - Storbritannien
2 Mathias Flückiger - Schweiz
3 David Valero - Spanien

..
22 Sebastian Fini - Danmark
 

Se resultater og læs referatet

 

 

Tirsdag den 27. juli 


 

Mountainbike kvinder
1 Jolanda Neff - Schweiz
2 Sina Frei - Schweiz
3 Linda Indergand - Schweiz

..

12 Malene Degn - Danmark

13 Caroline Bohé - Danmark
 

Se resultater og læs referatet


BMX


Fredag den 30. juli 

BMX finalen herrer

1 Niek Kimmann - Holland
2 Kye White - Storbritannien
3 Carlos Alberto Ramírez - Columbia

Fredag den 30. juli ​
 

BMX finalen kvinder
1 Bethany Shrever - Storbritannien
2 Mariana Pajon - Columbia
3 Merel Smulders - Holland
..
6 Simone Tetsche - Danmark


Søndag den 1. august


BMX freestyle finalen herrer

1 Logan Martin - Australien
2 Daniel Dhers - Venezuela
3 Declan Brooks - Storbritannien


BMX freestyle finalen kvinder
1 Charlotte Worthington - Storbritannien

2 Hannah Roberts - USA
3 Nikita Ducarroz - Schweiz


BANECYKLING


Mandag den 2. august
 

Team sprint kvinder
1 Kina (Ny verdensrekord)
2 Tyskland
3 ROC


Tirsdag den 3. august




Holdforfølgelsesløb kvinder

1 Tyskland (Ny verdensrekord)
2 Storbritannien
3 USA


Team sprint herrer

1 Holland
2 Storbritannien
3 Frankrig
 

Onsdag den 4. august

 

Holdforfølgelsesløb herrer

1 Italien (Ny verdensrekord)
2 Danmark
3 Australien

 

Torsdag den 5. august


Keirin kvinder

1 Sanne Braspennincx - Holland
2 Ellesse Andrews - New Zealand
3 Lauriane Genest - Canada
 

Omnium herrer

1 Matthew Walls - Storbritannien
2 Campbell Stewart - New Zealand
3 Elia Viviani - Italien

..
5 Niklas Larsen - Danmark

Fredag den 6. august

 



Parløb kvinder
1 Katie Archibad og Laura Kenny - Storbritannien
2 Amalie Dideriksen og Julie Leth - Danmark
3 Gulnaz Khatuntseva og Maria Novolodskaya - ROC

 

Sprint mænd
1 Harrie Lavreysen - Holland
2 Jeffrey Hoogland - Holland
3 Jack Carlin - Storbritannien
 

Lørdag den 7. august


Parløb herrer
1 Michael Mørkøv og Lasse Norman Hansen - Danmark
2 Ethan Hayter og Matthew Walls - Storbritannien
3 Benjamin Thomas og Donavan Grondin - Frankrig

Søndag den 8. august


Kvindernes sprint
1 KelseyMitchell - Canada

2 Olena Starikova - Ukraine

3 Wai Sze Lee - Hong Kong

 

Keirin herrer

1 Jason Kenny - Storbritannien

2 Mohd Azizulhasni Awang - Malaysia

3 Harrie Lavreysen - Holland

 

Omnium kvinder

1 Jennifer Valente - USA
2 Yumi Kajihara - Japan
3 Kirsten Wild - Holland

4 Amalie Dideriksen - Danmark

 

SE MEDALJEOVERSIGTEN FOR CYKELDISCIPLINERNE

Annonce

DELTAG I DEBATTEN

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 19/09

Eschborn-Frankfurt(1.UWT) 19/09

Gooikse Pijl(1.1) 19/09

Grand Prix d'Isbergues(1.1) 19/09

Kampioenschap van Vlaanderen(1.1) 17/09

Memorial Marco Pantani(1.1) 18/09

Trofeo Matteotti(1.1) 19/09

Giro di Basilicata(2.1) 16/09-19/09

Keizer der Juniores(2.1) 18/09-19/09

Memorial Marco Pantani(1.1) 18/09

Keizer der Juniores(2.1) 18/09-19/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 19/09

Eschborn-Frankfurt(1.UWT) 19/09

Gooikse Pijl(1.1) 19/09

Grand Prix d'Isbergues(1.1) 19/09

Trofeo Matteotti(1.1) 19/09

VM - U23 Herrer (Enkeltst...(CM) 20/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 20/09

VM - Herre Junior (Enkelt...(CM) 21/09

VM - Dame Junior (Enkelts...(CMW) 21/09

Omloop van het Houtland M...(1.1) 23/09

Greek Monuments Tour(2.1) 23/09-26/09

VM - U23 Herrer(CM) 24/09

VM - Dame Junior(CMW) 24/09

VM - Herre Junior(CM) 25/09

VM - Kvinder(CMW) 25/09

VM - Herrer(CM) 26/09

Classique Paris-Chauny(1.1) 26/09

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger