Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Det store VM-overblik: Program, resultater og medaljetabel

Det store VM-overblik: Program, resultater og medaljetabel

24. oktober 2021 18:30Foto: Argon 18 Denmark / Peter Ebro

Brosten og mudder er skiftet ud med fantomdragter og høje hastigheder, når Roubaix er vært for dette års VM i banecykling. Feltet.dk giver dig her et overblik over de forskellige discipliner, som skal køres fra den 20. - 24. oktober.

Annonce

Danmarks hold til VM i banecykling i Roubaix:

 

Herrer:
Holdløb: Rasmus Lund, Matias Malmberg, Carl-Frederik Bevort, Tobias Aagaard (reserve: Robin Skivild)
Omnium: Matias Malmberg
Parløb: Lasse Norman Hansen og Michael Mørkøv
Scratch: Tobias Aagaard

Udskilningsløb: Tobias Aagaard

Damer:
Omnium: Amalie Dideriksen
Parløb: Julie Leth og Amalie Dideriksen

Medaljeoversigt ved VM:

1. Tyskland - 6 Guld - 2 Sølv - 3 Bronze

2. Holland - 5 Guld - 3 Sølv - 2 Bronze
3. Italien - 4 Guld - 3 Sølv - 3 Bronze

4. Frankrig - 2 Guld - 3 Sølv - Bronze

5. Storbritannien - 2 Guld - Sølv - 5 Bronze

6. Belgien - 1 Guld - 4 Sølv - 1 Bronze

7. USA - 1 Guld - 2 Bronze

8. Danmark - 1 Guld
9. Rusland - 2 Sølv - 4 Bronze

10. Trinidad & Tobago - 1 Sølv

10. New Zealand - 1 Sølv

10. Japan - 1 Sølv

10. Portugal - 1 Sølv

14. Canada - 1 Bronze

 

Onsdag den 20. oktober

Kl. 14.01 (Kvalifikation)


4000 meter-holdforfølgelsesløb (Herrer):

Kvalificerede lande:

1. Italien

2. Frankrig

3. Danmark

4. Storbritannien

5. Schweiz

6. Rusland

7. Polen

8. Tyskland
 

Kl. 19.35

Scratch (Kvinder)

1. Martina Fidanza - Italien

2. Maike van der Duin - Holland

3. Jennifter Valente - USA

 

Kl. 20.25 (1. runde)

4000 meter-holdforfølgelsesløb (Herrer):

Videre til guldfinalen:

1. Italien

2. Frankrig

 

Videre til bronzefinalen:

3. Storbritannien

4. Danmark

 

Læs mere om 1. runde i holdforfølgelsesløb

 

Kl. 20:51

Teamsprint Finale (Kvinder)

1. Tyskland

2. Rusland

3. Storbritannien

 

Kl. 20.59

Teamsprint Finale (Herrer)

1. Holland

2. Frankrig

3. Tyskland

 

Torsdag den 21. oktober

Kl. 19.16

4000 meter-holdforfølgelsesløb - Finale (Herrer): 


Guldfinalen
1. Italien 3.47.192

2. Frankrig 3.49.168

 

Læs mere om guldfinalen

 

Bronzefinalen

3. Storbritannien 3.51.205

4. Danmark 3.53.182

 

Læs mere om bronzefinalen

 

Kl. 19.48

Scratch (Herrer)

1 Donavan Gronzin - Frankrig

2 Tuur Dens - Belgien

3 Rhys Britton - Storbritannien

..

8 Tobias Aagaard - Danmark

Læs mere om Scratch-løbet 

 

Kl. 20.33

Keirin (Herrer)

1 Harrie Layreysen - Holland

2 Jerrey Hoogland - Holland

3 Mikhail Iakovlev - Rusland

 

Kl. 20.45

4000 meter-holdforfølgelsesløb - Finale (Kvinder)

1. Tyskland

2. Italien

3. Storbritannien 

 

Kl. 21.00

Udskilningsløb (Kvinder)

1 Letizia Paternoster - Italien

2 Lotte Kopecky - Belgien

3 Jennifer Valente - USA

 

Fredag den 22. oktober

Kl. 13.53

Omnium 1 - Scratch (Kvinder)

1 Katie Archibald - Storbritannien
2 Jennifer Valente - USA
3 Clara Copponi - Frankrig

..

9 Amalie Dideriksen - Danmark

 

Kl. 15.18

Omnium 2 - Tempoløb (Kvinder)

1 Katie Archibald - Storbritannien
2 Ganna Solovei - Ukraine
3 Lotte Kopecky - Belgien

..

7 Amalie Dideriksen - Danmark

 

Kl. 18.32

Pointløb (Herrer) 

1 Benjamin Thomas - Frankrig

2 Kenny De Ketele - Belgien

3 Vincent Hoppezak - Holland

 

Kl. 19.34

Omnium 3 - Udskilningsløb (Kvinder)

1 Katie Archibald - Storbritannien
2 Elisa Balsamo - Italien
3 Clara Copponi - Frankrig

..

11 Amalie Dideriksen - Danmark

 

Kl. 20.00

1000 meter på tid (Herrer)

1 Jeffrey Hoogland - Holland

2 Nicholas Paul - Trinidad og Tobago

3 Joachim Eiliers - Tyskland 

 

Kl. 20.36

4000 meter individuel forfølgelsesløb (Herrer)

1 Ashton Lambie - USA

2 Jonathan Milan - Italien

3 Filippo Ganna - Italien

 

Kl. 20.51

Sprint Finale (Kvinder)

1 Emma Hinze - Tyskland

2 Lea Friedrich - Tyskland

3 Kelsey Matchell - Canada

 

Kl. 21.01

Omnium 4 - Pointløb - Slutstillingen (Kvinder)

1 Katie Archibald - Storbritannien
2 Lotte Kopecky - Belgien
3 Elisa Balsamo - Italien 

..

7 Amalie Dideriksen - Danmark

 

Læs mere om kvindernes Omnium

 

Lørdag den 23. oktober

Kl. 12.24

Omnium 1 - Scratch (Herrer)

1 Ethan Hayter - Storbritannien

2 Donavan Grondin - Frankrig

3 Elia Viviani - Italien

..

6 Mathias Malmberg

 

Kl. 14.36

Omnium 2 - Tempoløb (Herrer)

1 Ethan Hayter - Storbritannien
2 Iuri Leitao  - Portugal 
3 Aaron Gate - New Zealand 
..
7 Matias Malmberg - Danmark


Kl. 17.30

500 meter på tid finale (Kvinder)

1 Lea Sophie Friedrich - Tyskland

2 Anastaslia Voinova - Rusland

3 Daria Shmeleva - Rusland

 

Kl. 18.10

Parløb (Kvinder)

1 Holland (Amy Pieters og Kirsten Wild)
2 Frankrig (Clara Copponi og Maria Le Net) 
3 Storbritannien (Katie Archibald og Evans Neah)
..
5 Danmark (Amalie Dideriksen og Julie Leth) 

 

Kl. 18.51

Omnium 3 - Udskilningsløb (Herrer)

1 Aaron Gate - New Zealand
2 Donavan Grondin - Frankrig
3 Mathias Malmberg - Danmark

 

Kl. 19.41

4000 meter individuel forfølgelsesløb Finale (Kvinder)

1 Lisa Brennauer - Tyskland

2 Franziska Brausse - Tyskland

3 Mieke Kroeger - Tyskland

 

Kl. 20.02

Omnium 4 - Pointløb (Herrer)

 

Søndag den 24. oktober

Kl. 13.56

Pointløb (Kvinder)

1 Lotte Kopecky - Belgien

2 Katie Archibald - Storbritannien

3 Kirsten Wild - Holland

 

Kl. 14.27

Sprint Finale (Herrer)

1 Harrie Lavreysen - Holland

2 Jeffrey Hoogland - Holland

3 Sebastien Vigier - Frankrig

 

Kl. 14.57

Parløb (Herrer)

1 Danmark (Lasse Norman Hansen og Michael Mørkøv)

2 Italien (Simone Consonni og Michele Scartezzini)

3 Belgien (Kenny De Ketele og Robbe Ghys)

 

Læs mere om herrernes parløb

 

Kl. 16.23

Keirin Finale (Kvinder)

1 Lea Sophie Friedrich - Tyskland

2 Mina Sato - Japan

3 Yana Tyshchenko

 

Kl. 16.39

Udskilningsløb (Herrer)

1 Elia Viviani - Italien 

2 Iuri Leitao - Portugal

3 Sergei Rostovtsev - Rusland

..

12 Tobias Aagaard Hansen - Danmark

Annonce

DEL
INFO
VM - Bane
Nyheder
Landshold
Nyheder
Banelandshold
Nyheder
Lister
Nyheder
DELTAG I DEBATTEN

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger