Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Di Luca vandt og tog førertrøjen

Di Luca vandt og tog førertrøjen

24. maj 2007 17:250

I dag blev den første rigtige store bjergetape kørt i Giro d'Italia. Etapen startede Scalenghe i Italien og sluttede 163 km senere i Briançon i Frankrig.

Etapen startede med et angreb efter få kilometer fra Yuriy Krivtsov (Ag2r), og derefter forsøgte Pierre Drancourt (Bouygues Telecom), men begge ryttere blev kørt ind. Derefter angreb to holdkammerater fra de to respektive hold: Yoann Le Boulanger (Bouygues Telecom) og Christophe Riblon (Ag2r). De to ryttere kom hurtigt væk fra feltet og øgede deres forspring til næsten 18 minutter.


Favoritterne angriber / Foto: Sirotti

På dagens store stigning Colle dell ’Agnello angreb Yoann Le Boulanger fra Christophe Riblon og kørte alene opad stigningen. Nede i feltet blev der også angrebet på stigningen, da Saunier Duval satte tempoet med Riccardo Ricco og Leonardo Piepoli. Denne forcering betød, at en gruppe hurtigt blev dannet med Eddy Mazzoleni (Astana), Gilberto Simoni og Leonardo Piepoli (begge Saunier Duval-Prodir), Damiano Cunego (Lampre-Fondital), Stefano Garzelli (Acqua & Sapone-Caffè Mokambo), David Arroyo (Caisse d'Epargne), Danilo Di Luca (Liquigas), Vincenzo Nibali (Liquigas), Charles Wegelius (Liquigas) og Andy Schleck (Team CSC).
Ret hurtigt røg Wegelius, Nibali og Arroyo af gruppen, hvor Piepoli fortsatte førte i et hårdt tempo.

Hen mod toppen måtte også Garzelli slippe favoritterne, men han holdt sig tæt på og kom igen på nedkørslen.

I starten af den næstsidste stigning fulgtes de 7 ryttere pænt ad. Et stykke oppe på stigningen overhaler de Riblon. Kort herefter måtte Garzelli igen slippe og lidt efter slog Piepoli også ud efter et hårdt stykke arbejde. Dette førte til, at Simoni forsøgte at rykke væk over 3 omgange. Først til sidst lykkedes det ham at sætte Cunego, mens de tre andre blev sammen med ham. 3 km fra toppen overhaler de 4 Le Boulanger, der også overhales af Cunego, som ikke er langt bagefter. Cunego kommer tilbage til frontgruppen for en kort bemærkning, men han sættes, da Di Luca angriber 2 km fra toppen. De 3 andre er 11 sekunder efter ham på toppen.

Det lykkes for alle de 4 forfølgere at nå op til Di Luca igen, og de kunne således køre nedad i samlet flok. Mazzoleni forsøgte at køre væk 2 gange, men han fik aldrig noget stort hul. De 5 ryttere nåede samlet ind i Briancon, hvor de sidste 1,3 km gik opad.

Med 1 km til mål angreb Danilo Di Luca med Andy Schleck på hjul. Di Luca var dog for svær at følge for den unge CSC-rytter, som måtte lade sig falde fra. Simoni nåede til gengæld op, men han kunne ikke gå forbi og måtte nøjes med 2.-pladsen. Schleck blev nummer 3 og tabte 7 sekunder til Di Luca. Mazzoleni og Cunego blev henholdsvis 4 og 5. Garzelli snuppede 6.-pladsen, mens Le Boulanger lige akkurat holdt sig foran Ricco’ og tog en flot 7.-plads.

Samlet overtog Di Luca også førertrøjen, mens Andy Schleck rykker op på 4.-pladsen og ikke er langt fra en samlet 2-plads.


Resultat af 12. etape
1 Danilo Di Luca - Liquigas 4.46.39 (34.118 km/t)
2 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir
3 Andy Schleck - Team CSC 0.07
4 Eddy Mazzoleni - Astana 0.15
5 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 0.19
6 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone 2.17
7 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 2.33
8 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
9 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir
10 Franco Pellizotti - Liquigas 2.38
11 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 2.39
12 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
13 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 2.48
14 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria  2.51
15 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System 3.38
16 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 5.11
17 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 5.34
18 Paolo Savoldelli - Astana 5.49
19 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 5.51
20 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis  6.22
21 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
22 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto 6.36
23 Andrey Mizourov - Astana
24 Mario Aerts - Predictor - Lotto 6.38
25 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare
26 Matthias Russ - Gerolsteiner 6.41
27 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 6.45
28 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team
29 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare
30 Marco Marzano - Lampre - Fondital 8.23
31 Charles Wegelius - Liquigas
32 Francis Mourey - Française des Jeux 8.25
33 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne 8.27
34 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 8.33
35 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 8.56
36 David Zabriskie - Team CSC 9.06
37 Steve Zampieri - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 9.32
38 Marco Pinotti - T-Mobile Team
39 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 9.45
40 Andrea Noe' - Liquigas
41 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare
42 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 9.47
43 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
44 Serguei Yakovlev - Astana
45 Michael Rasmussen - Rabobank
46 Carl Naibo - AG2r Prévoyance
47 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
48 William Walker - Rabobank
49 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital
50 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 10.01
51 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 10.13
52 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto 11.44
53 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne
54 Vladimir Miholjevic - Liquigas
55 Jurgen Van De Walle - Quickstep - Innergetic
56 Vincenzo Nibali - Liquigas
57 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
58 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 12.00
59 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 13.17
60 Francesco Bellotti - Crédit Agricole 14.56
61 Alessandro Spezialetti - Liquigas 15.26
62 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
63 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team 16.10
64 Dmitriy Muravyev - Astana
65 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 17.31
66 Enrico Gasparotto - Liquigas 17.54
67 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi
68 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne 18.57
69 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 19.55
70 Matthew White - Discovery Channel Pro Cycling Team 22.32
71 Koos Moerenhout - Rabobank
72 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
73 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare
74 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System
75 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System
76 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System
77 Eric Berthou - Caisse d'Epargne
78 Benoît Joachim - Astana
79 Steve Morabito - Astana
80 Axel Merckx - T-Mobile Team
81 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
82 Nicolas Roche - Crédit Agricole
83 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne
84 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance
85 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 26.06
86 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
87 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
88 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance
89 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
90 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team
91 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team
92 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir
93 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank
94 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
95 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
96 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto
97 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team
98 Aketza Pena Iza - Euskaltel - Euskadi
99 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance
100 Lilian Jégou - Française des Jeux
101 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi
102 Alessandro Vanotti - Liquigas
103 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi
104 Dmitry Kozontchouk - Rabobank
105 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance
106 Volodymir Gustov - Team CSC
107 Assan Bazayev - Astana
108 Brian Vandborg - Discovery Channel Pro Cycling Team
109 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare
110 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare
111 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom
112 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital 26.53
113 Matteo Bono - Lampre - Fondital
114 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 28.29
115 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 30.59
116 Manuele Mori - Saunier Duval - Prodir 31.00
117 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team
118 Oscar Gatto - Gerolsteiner
119 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic
120 Steven Cummings - Discovery Channel Pro Cycling Team
121 Leonardo Scarselli - Quickstep - Innergetic
122 Christophe Kern - Crédit Agricole
123 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
124 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir 32.54
125 Nick Gates - Predictor - Lotto
126 Martin Muller - Team Milram
127 Fabio Sabatini - Team Milram
128 Alessandro Cortinovis - Team Milram
129 Alessandro Petacchi - Team Milram
130 Christian Knees - Team Milram
131 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
132 Julian Dean - Crédit Agricole
133 Maxim Gourov - Astana
134 Brett Lancaster - Team Milram
135 Fabien Patanchon - Française des Jeux
136 Ivan Rovny - Tinkoff Credit System
137 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
138 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System
139 Franck Renier - Bouygues Telecom
140 Frantisek Rabon - T-Mobile Team
141 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto
142 Thomas Fothen - Gerolsteiner
143 Joseba Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
144 Max Van Heeswijk - Rabobank
145 Oliver Zaugg - Gerolsteiner
146 Arnaud Gérard - Française des Jeux
147 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir
148 Matti Breschel - Team CSC
149 Aaron Olson - T-Mobile Team
150 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System
151 Sven Krauss - Gerolsteiner
152 Stefano Zanini - Predictor - Lotto
153 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic
154 Angelo Furlan - Crédit Agricole
155 Mirco Lorenzetto - Team Milram
156 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 33.03
157 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 33.06
158 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 33.09
159 Mathieu Heijboer - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 33.19


Samlet stilling efter 12. etape
1 Danilo Di Luca - Liquigas 56.42.25
2 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 1.03
3 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 1.16
4 Andy Schleck - Team CSC 1.25
5 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 1.39
6 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 2.10
7 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 2.14
8 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 2.34
9 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System 2.48
10 Eddy Mazzoleni - Astana 3.28
11 Franco Pellizotti - Liquigas 4.03
12 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 5.11
13 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 6.03
14 Andrea Noe' - Liquigas 7.07
15 Paolo Savoldelli - Astana 7.51
16 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 8.16
17 Serguei Yakovlev - Astana 9.15
18 Mario Aerts - Predictor - Lotto 9.20
19 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 9.34
20 Marco Pinotti - T-Mobile Team 10.05
21 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare 11.13
22 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto 11.55
23 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 11.58
24 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 12.02
25 Andrey Mizourov - Astana 12.08
26 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12.10
27 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 13.16
28 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 13.28
29 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 13.40
30 Matthias Russ - Gerolsteiner 14.05
31 William Walker - Rabobank 14.16
32 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 15.11
33 Vincenzo Nibali - Liquigas 16.15
34 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 16.57
35 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 17.06
36 Steve Zampieri - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 17.37
37 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 18.13
38 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne 18.51
39 David Zabriskie - Team CSC
40 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 19.20
41 Francis Mourey - Française des Jeux 19.24
42 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 19.40
43 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 20.00
44 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 20.12
45 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 20.26
46 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 20.42
47 Charles Wegelius - Liquigas 20.44
48 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 20.56
49 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 22.34
50 Marco Marzano - Lampre - Fondital 23.25
51 Francesco Bellotti - Crédit Agricole 23.53
52 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 24.28
53 Carl Naibo - AG2r Prévoyance 25.37
54 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 26.01
55 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 26.50
56 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 27.16
57 Dmitriy Muravyev - Astana 27.31
58 Vladimir Miholjevic - Liquigas 30.40
59 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
60 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team 32.29
61 Koos Moerenhout - Rabobank 34.49
62 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 35.32
63 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 36.10
64 Aketza Pena Iza - Euskaltel - Euskadi 37.02
65 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 37.52
66 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto 38.12
67 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 38.46
68 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank 39.59
69 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 41.33
70 Alessandro Spezialetti - Liquigas 43.18
71 Steve Morabito - Astana 45.12
72 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 45.30
73 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team 46.20
74 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 46.33
75 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 46.38
76 Axel Merckx - T-Mobile Team 48.00
77 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 48.01
78 Oliver Zaugg - Gerolsteiner 48.25
79 Christian Knees - Team Milram 49.11
80 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 49.12
81 Volodymir Gustov - Team CSC 50.19
82 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto 50.28
83 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 50.32
84 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 51.06
85 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 53.20
86 Jurgen Van De Walle - Quickstep - Innergetic 53.51
87 Lilian Jégou - Française des Jeux 54.07
88 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi 54.43
89 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 55.11
90 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 55.47
91 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System 56.06
92 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 56.23
93 Frantisek Rabon - T-Mobile Team 56.44
94 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 56.49
95 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare 58.30
96 Enrico Gasparotto - Liquigas 58.35
97 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne 58.48
98 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 1.03.16
99 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System 1.03.31
100 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 1.04.10
101 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 1.04.22
102 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital 1.05.10
103 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 1.05.31
104 Michael Rasmussen - Rabobank 1.05.43
105 Leonardo Scarselli - Quickstep - Innergetic 1.05.51
106 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir 1.06.20
107 Assan Bazayev - Astana 1.07.44
108 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.07.47
109 Benoît Joachim - Astana 1.08.37
110 Matthew White - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.09.22
111 Alessandro Petacchi - Team Milram 1.10.16
112 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 1.10.23
113 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 1.11.05
114 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir 1.11.25
115 Alessandro Vanotti - Liquigas 1.11.43
116 Mirco Lorenzetto - Team Milram 1.12.22
117 Manuele Mori - Saunier Duval - Prodir 1.12.58
118 Steven Cummings - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.14.06
119 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 1.15.17
120 Dmitry Kozontchouk - Rabobank 1.17.09
121 Franck Renier - Bouygues Telecom 1.17.17
122 Julian Dean - Crédit Agricole 1.17.43
123 Maxim Gourov - Astana 1.19.29
124 Alessandro Cortinovis - Team Milram 1.19.40
125 Brett Lancaster - Team Milram 1.19.57
126 Matti Breschel - Team CSC 1.21.09
127 Angelo Furlan - Crédit Agricole 1.21.36
128 Christophe Kern - Crédit Agricole 1.22.01
129 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 1.23.02
130 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 1.23.21
131 Thomas Fothen - Gerolsteiner 1.24.14
132 Joseba Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 1.24.29
133 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir 1.25.22
134 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 1.26.04
135 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance 1.26.30
136 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.26.53
137 Nicolas Roche - Crédit Agricole 1.30.48
138 Arnaud Gérard - Française des Jeux 1.31.05
139 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 1.31.59
140 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 1.32.37
141 Martin Muller - Team Milram 1.32.51
142 Mathieu Heijboer - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.35.08
143 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 1.36.16
144 Ivan Rovny - Tinkoff Credit System 1.36.32
145 Brian Vandborg - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.36.36
146 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 1.37.04
147 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.37.36
148 Fabien Patanchon - Française des Jeux 1.39.26
149 Stefano Zanini - Predictor - Lotto 1.43.07
150 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System 1.48.15
151 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 1.49.18
152 Nick Gates - Predictor - Lotto 1.50.47
153 Matteo Bono - Lampre - Fondital 1.51.23
154 Max Van Heeswijk - Rabobank 1.54.28
155 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi 1.57.23
156 Oscar Gatto - Gerolsteiner 1.59.29
157 Sven Krauss - Gerolsteiner 2.02.05
158 Fabio Sabatini - Team Milram 2.06.05
159 Aaron Olson - T-Mobile Team 2.06.56


Pointkonkurrencen efter 12. etape
1 Alessandro Petacchi - Team Milram 135 pts
2 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 76
3 Danilo Di Luca - Liquigas 74
4 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 59
5 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 56
6 Andy Schleck - Team CSC 46
7 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 39
8 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 37
9 Assan Bazayev - Astana 37
10 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 35
11 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 30
12 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 29
13 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 28
14 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 27
15 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 27
16 Christophe Kern - Crédit Agricole 24
17 Franco Pellizotti - Liquigas 24
18 Marco Pinotti - T-Mobile Team 24
19 Enrico Gasparotto - Liquigas 22
20 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 21
21 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System 21
22 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 20
23 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 20
24 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 18
25 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 17
26 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 16
27 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 15
28 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 15
29 Eddy Mazzoleni - Astana 14
30 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 13
31 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 12
32 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12
33 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 12
34 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 12
35 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 11
36 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 11
37 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 10
38 Paolo Savoldelli - Astana 10
39 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team 10
40 Alessandro Spezialetti - Liquigas 10
41 Angelo Furlan - Crédit Agricole 10
42 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare 9
43 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 9
44 Serguei Yakovlev - Astana 8
45 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8
46 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 8
47 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 8
48 William Walker - Rabobank 8
49 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 8
50 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 8
51 Andrea Noe' - Liquigas 7
52 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 7
53 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 7
54 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 7
55 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 7
56 David Zabriskie - Team CSC 6
57 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 6
58 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 6
59 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir 6
60 Max Van Heeswijk - Rabobank 6
61 Oscar Gatto - Gerolsteiner 6
62 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne 5
63 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 5
64 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 5
65 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 4
66 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 4
67 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 4
68 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System 3
69 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 3
70 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 3
71 Fabien Patanchon - Française des Jeux 3
72 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 2
73 Mario Aerts - Predictor - Lotto 2
74 Francis Mourey - Française des Jeux 2
75 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 2
76 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 2
77 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System 2
78 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 1
79 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 1
80 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 1
81 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank 1
82 Christian Knees - Team Milram 1
83 Brett Lancaster - Team Milram 1
84 Martin Muller - Team Milram 1
85 Marco Marzano - Lampre - Fondital -6
86 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team -10


Bjergkonkurrencen efter 12. etape
1 Danilo Di Luca - Liquigas 35 pts
2 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 25
3 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 23
4 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 20
5 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 16
6 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 15
7 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 14
8 Andy Schleck - Team CSC 14
9 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 12
10 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 11
11 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 8
12 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 8
13 Marco Pinotti - T-Mobile Team 8
14 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 8
15 Eddy Mazzoleni - Astana 4
16 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir 3
17 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3
18 Steve Zampieri - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3
19 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 3
20 Christophe Kern - Crédit Agricole 3
21 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 2
22 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2
23 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 2
24 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 2
25 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 2
26 Fabien Patanchon - Française des Jeux 2
27 William Walker - Rabobank 1
28 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 1
29 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 1
30 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1
31 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 1
32 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 1

TV Garibaldi Classification

1 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 13 pts
2 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 9
3 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 8
4 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 7
5 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 6
6 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 6
7 Serguei Yakovlev - Astana 5
8 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 5
9 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 5
10 Christophe Kern - Crédit Agricole 5
11 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 5
12 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System 5
13 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 5
14 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 4
15 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 4
16 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 4
17 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 4
18 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 4
19 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir 4
20 Marco Pinotti - T-Mobile Team 3
21 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 3
22 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 3
23 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 2
24 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System 2
25 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 2
26 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 2
27 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2
28 Fabien Patanchon - Française des Jeux 2
29 Alessandro Petacchi - Team Milram 1
30 Mario Aerts - Predictor - Lotto 1
31 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 1
32 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 1
33 Marco Marzano - Lampre - Fondital 1
34 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 1


Ungdomskonkurrencen efter 12. etape
1 Andy Schleck - Team CSC 56.43.50

2 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 3.46
3 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 6.51
4 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 12.15
5 Matthias Russ - Gerolsteiner 12.40
6 William Walker - Rabobank 12.51
7 Vincenzo Nibali - Liquigas 14.50
8 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 15.41
9 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 16.48
10 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 19.01
11 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 19.31
12 Carl Naibo - AG2r Prévoyance 24.12
13 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 34.45
14 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto 36.47
15 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 40.08
16 Steve Morabito - Astana 43.47
17 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 45.13
18 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 51.55
19 Frantisek Rabon - T-Mobile Team 55.19
20 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 55.24
21 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare 57.05
22 Enrico Gasparotto - Liquigas 57.10
23 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne 57.23
24 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 1.09.40
25 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 1.13.52
26 Dmitry Kozontchouk - Rabobank 1.15.44
27 Matti Breschel - Team CSC 1.19.44
28 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 1.21.56
29 Thomas Fothen - Gerolsteiner 1.22.49
30 Nicolas Roche - Crédit Agricole 1.29.23
31 Arnaud Gérard - Française des Jeux 1.29.40
32 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 1.30.34
33 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 1.31.12
34 Mathieu Heijboer - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.33.43
35 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 1.34.51
36 Ivan Rovny - Tinkoff Credit System 1.35.07
37 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 1.35.39
38 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.36.11
39 Fabien Patanchon - Française des Jeux 1.38.01
40 Matteo Bono - Lampre - Fondital 1.49.58
41 Oscar Gatto - Gerolsteiner 1.58.04
42 Sven Krauss - Gerolsteiner 2.00.40
43 Fabio Sabatini - Team Milram 2.04.40


Holdkonkurrencen efter 12. etape
1 Lampre - Fondital 168.59.40
2 Liquigas 6.40
3 Ceramica Panaria - Navigare 10.18
4 Astana 13.03
5 Saunier Duval - Prodir 21.09
6 Predictor - Lotto 30.22
7 Acqua & Sapone - Caffe' Mokambo 32.25
8 Team CSC 40.01
9 Caisse D'Epargne 40.14
10 Cofidis, Le Credit P. Telephone 43.32
11 AG2r Prevoyance 43.39
12 Quick Step - Innergetic 52.26
13 Discovery Channel Pro C.T. 54.55
14 Rabobank 1.07.13
15 Credit Agricole 1.13.10
16 Bouygues Telecom 1.13.50
17 Tinkoff Credit Systems 1.28.42
18 T-Mobile Team 1.32.21
19 Euskaltel - Euskadi 1.38.18
20 Francaise Des Jeux 1.38.50
21 Gerolsteiner 1.44.28
22 Team Milram 2.48.45
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger