Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Di Luca vinder første bjergetape i Vueltaen - Opd.

Di Luca vinder første bjergetape i Vueltaen - Opd.

30. august 2006 17:390

Annonce

188 ryttede stillede i dag til start på etapen – en rytter havde altså forladt feltet, og det var T-Mobiles Andre Korff, som har været plaget af sygdom de seneste par dage. Feltet trillede ud af Plasencia kl. 12:15.

Knap havde startskuddet lydt før første angreb blev sat ind af Carlos Barredo (Astana), men dette angreb blev hurtigt neutraliseret af feltet. Trods flere fremstød af Astana-rytterne lykkedes det ikke nogle ryttere at komme afsted før den første sprint efter 31 km i Jaraiz de la Vera. Sprinten blev vundet af Milram's Daniel Becke foran Laszlo Bodrogi (Credit Agricole) og Angel Gomez (Saunier Duval). Charles Wegelius (Liquigas) var uheldig og styrte og måtte senere udgå.

Efter sprinten var der straks angreb igen. Denne gang var det en større gruppe, som rev sig løs opad den første stigning Puerto de Piornal. I gruppen sad Paolo Bettini (Quick Step-Innergetic), Vladimir Gusev, Benoît Joachim (Discovery Channel Pro Cycling Team), Michael Rasmussen (Rabobank), Pietro Caucchioli (Credit Agricole), David Arroyo, Joaquin Rodriguez (Caisse d'Epargne-Illes Balears), Iñigo Landaluze (Euskaltel-Euskadi), Torsten Hiekmann (Gerolsteiner), José Miguel Elias, Ángel Vallejo (Relax-Gam), Sergio Paulinho (Astana Team), Jose Luis Arrieta (AG2R), Xavier Florencio (Bouygues Telecom), Eric Leblacher (Française des Jeux) og Angel Gomez (Saunier Duval).

Gruppen holdte godt sammen og øgede stille og roligt forspringet til feltet til over 4 minutter. Da Team CSC ikke havde fået en rytter med, så måtte holdet på hårdt arbejde for at hente gruppen igen.

På dagens næste sidste stigning, Alto de Lagunilla, satte danske Michael Rasmussen et hårdt tempo for at sprænge udbrydergruppen, og det lykkedes også. 7 ryttere kørte væk fra gruppen, det var Vladimir Gusev, Michael Rasmussen, Pietro Caucchioli, Iñigo Landaluze, David Arroyo, José Miguel Elias og Sergio Paulinho. Men efter den næstsidste stigning angreb Iñigo Landaluze og fik et forspring på over et minut, men da Euskaltel-rytteren ramte den sidste stigning var der ikke flere kræfter tilbage, og feltet var kun 1 minut efter de øvrige udbrydere, som ligeså langsomt blev kørt ind op af stigningen La Covatilla. Michael Rasmussen valgte hurtigt at lade sig falde tilbage og spare på kræfterne i stedet.

La Covatilla var en hård stigning, hvor de sidste 8 kilometer var meget stejle og sprængte fuldstændig feltet. Team CSC sendte Cuesta frem, og det betød at flere af favoritterne faldt fra. De store taber på dagens etape blev bl.a. Iban Mayo, Alexandre Vinokourov samt sidste års vinder Denis Menchov.

I favoritgruppen angreb José Ange Gomez Marchante fra Saunier Duval, og det så længe lovende ud for den spanske rytter. Men blot 4 km fra mål blev der angrebet fra favoritgruppen, det var overraskende Danilo Di Luca, der stak af sted, han fik følgeskab af den unge slovener Janez Brajkovic og med blot to kilometer til mål hentede de José Ange Gomez Marchante. Men Marchante slog kontra. Men på sidste kilometer blev han igen hentet af de to forfølgere. I stedet for angreb Di Luca, men han kunne ikke sætte Brajkovic, men i spurten havde Brajkovic ikke mere at køre med. Så det blev til italiensk sejr foran Brajkovic. Nede bagved angreb Andrey Kashechkin (Astana) og var lige ved at få kontakt med de to forreste, men måtte tage sig til at takke med 3. pladsen.

Samlet overtager Danilo Di Luca både bjergtrøjen, kombinationstrøjen og den gyldne førertrøje. Carlos Sastre er nummer 4 efter dagens etape.


Resultat af 5. etape
1 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 5.02.25 (35.31 km/t)
2 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
3 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 0.07
4 José Ange Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.15
5 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 0.22
6 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
7 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 0.36
8 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.39
9 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
10 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 0.42
11 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
12 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.09
13 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam 1.27
14 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 1.32
15 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 1.35
16 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto 1.44
17 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
18 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
19 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.54
20 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 2.12
21 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 2.13
22 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 2.15
23 Juan José Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.32
24 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
25 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 2.52
26 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 2.56
27 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 3.03
28 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.37
29 Denis Menchov (Rus) Rabobank
30 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
31 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team
32 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
33 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 4.08
34 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC 4.14
35 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic 4.23
36 Daniel Becke (Ger) Team Milram
37 Carlos Barredo (Spa) Astana Team
38 Mauricio Ardila (Col) Rabobank
39 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.28
40 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 4.39
41 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 5.02
42 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 5.38
43 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance
44 Pieter Weening (Ned) Rabobank
45 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
46 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
47 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam
48 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
49 Theo Eltink (Ned) Rabobank
50 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.10
51 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 6.56
52 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole
53 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 7.20
54 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole 7.22
55 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 8.25
56 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam
57 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 8.26
58 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 9.15
59 Erik Zabel (Ger) Team Milram
60 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
61 Luis León Sánchez (Spa) Astana Team
62 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
63 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
64 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 11.33
65 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 12.13
66 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 12.53
67 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
68 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
69 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
70 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance
71 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
72 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
73 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
74 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
75 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
76 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic
77 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam
78 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
79 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 14.52
80 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 14.58
81 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 15.45
82 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
83 David George (RSA) Relax-Gam
84 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems 15.48
85 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir 17.39
86 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 19.57
87 Luca Paolini (Ita) Liquigas 20.16
88 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner 20.53
89 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
90 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic
91 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
92 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 22.10
93 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
94 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir
95 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
96 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux
97 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
98 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
99 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
100 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team
101 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team
102 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
103 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto
104 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic
105 William Walker (Aus) Rabobank 22.50
106 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 23.11
107 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 23.45
108 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir 23.52
109 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 25.24
110 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux 27.59
111 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital
112 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital
113 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
114 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux
115 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
116 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
117 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
118 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
119 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team
120 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto
121 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
122 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
123 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam
124 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team
125 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic
126 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
127 Jorge García (Spa) Relax-Gam
128 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
129 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
130 José Vicent Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
131 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
132 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi
133 André Greipel (Ger) T-Mobile Team
134 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC
135 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom
136 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
137 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
138 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom
139 Francesco Failli (Ita) Liquigas
140 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
141 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
142 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi
143 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
144 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner
145 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
146 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
147 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
148 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
149 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
150 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto
151 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole
152 Marco Velo (Ita) Team Milram
153 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux
154 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
155 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
156 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole
157 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto
158 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
159 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
160 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
161 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
162 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner
163 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
164 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram
165 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
166 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
167 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner
168 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux
169 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam
170 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
171 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic
172 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom
173 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
174 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic
175 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
176 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
177 Aaron Kemps (Aus) Astana Team 28.18
178 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 29.42
179 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 30.18
180 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 30.23
181 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance 30.58
182 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner 31.25
183 Volodymyr Dyudya (Ukr) Team Milram 31.27


Udenfor tidsgrænsen
Freddy Bichot (Fra) Française des Jeux 39.15
Christophe Detilloux (Bel) Française des Jeux 39.21
Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 39.26


Udgået
Charles Wegelius (GBr) Liquigas
Miguel A. Martín Perdiguero (Spa) Phonak Hearing Systems
André Korff (Ger) T-Mobile Team


Samlet stilling efter 5. etape
1 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 18.37.56
2 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.04
3 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 0.18
4 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 0.29
5 José Ange Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.35
6 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.36
7 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.55
8 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.58
9 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 1.00
10 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.04
11 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital
12 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.29
13 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 1.54
14 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 2.06
15 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.09
16 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
17 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam 2.11
18 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto 2.16
19 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 2.32
20 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 2.43
21 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.46
22 Juan José Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.52
23 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 3.12
24 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.24
25 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 3.31
26 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 3.40
27 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.53
28 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 3.56
29 Denis Menchov (Rus) Rabobank 4.02
30 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
31 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 4.05
32 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC 4.21
33 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 4.24
34 Daniel Becke (Ger) Team Milram 4.32
35 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.42
36 Carlos Barredo (Spa) Astana Team
37 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic 4.45
38 Mauricio Ardila (Col) Rabobank 4.48
39 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 5.09
40 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 5.10
41 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 5.46
42 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5.52
43 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 5.54
44 Theo Eltink (Ned) Rabobank 6.03
45 Pieter Weening (Ned) Rabobank
46 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 6.10
47 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 6.12
48 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 6.22
49 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.35
50 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 7.03
51 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 7.16
52 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole 7.42
53 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 7.53
54 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 8.32
55 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 8.52
56 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 9.09
57 Erik Zabel (Ger) Team Milram 9.10
58 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 9.33
59 Luis León Sánchez (Spa) Astana Team 9.34
60 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 9.41
61 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 9.43
62 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 9.46
63 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 11.49
64 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 12.37
65 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 12.46
66 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 13.07
67 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 13.10
68 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 13.12
69 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 13.15
70 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 13.18
71 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
72 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 13.19
73 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 13.27
74 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
75 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
76 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 13.30
77 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 13.33
78 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam 14.07
79 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 14.59
80 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 15.18
81 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 16.19
82 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems 16.24
83 David George (RSA) Relax-Gam 17.10
84 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 17.14
85 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir 18.01
86 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 20.26
87 Luca Paolini (Ita) Liquigas 20.28
88 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 20.55
89 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 21.11
90 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 21.18
91 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner 21.19
92 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 22.10
93 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 22.28
94 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 22.29
95 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team
96 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir 22.30
97 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic 22.32
98 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 22.37
99 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 22.41
100 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 22.42
101 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 22.44
102 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 23.05
103 William Walker (Aus) Rabobank 23.15
104 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 23.42
105 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 24.05
106 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir 24.38
107 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 25.50
108 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto 26.14
109 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 27.27
110 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 27.54
111 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 28.06
112 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
113 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 28.10

114 José Vicent Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 28.13
115 Marco Velo (Ita) Team Milram 28.14
116 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
117 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 28.15
118 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
119 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 28.17
120 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team
121 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 28.21
122 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic
123 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital
124 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
125 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 28.24
126 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi
127 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
128 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 28.25
129 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner
130 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner
131 André Greipel (Ger) T-Mobile Team 28.27
132 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
133 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital
134 Francesco Failli (Ita) Liquigas 28.28
135 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
136 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 28.30
137 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
138 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 28.31
139 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom 28.32
140 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 28.33
141 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
142 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
143 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
144 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
145 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
146 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 28.34
147 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux
148 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux
149 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi 28.35
150 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 28.36
151 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
152 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
153 Aaron Kemps (Aus) Astana Team 28.37
154 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 28.39
155 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam 28.43
156 Jorge García (Spa) Relax-Gam
157 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 28.46
158 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 28.47
159 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux 28.50
160 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 28.56
161 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 29.00
162 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 29.08
163 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 29.20
164 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom 29.26
165 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 29.30
166 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 29.58
167 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 30.02
168 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 30.05
169 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 30.16
170 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 30.49
171 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 31.01
172 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance 31.32
173 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto 31.45
174 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 32.00
175 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom 32.01
176 Volodymyr Dyudya (Ukr) Team Milram 33.34
177 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 35.20
178 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner 36.24
179 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 37.17
180 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 39.03
181 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole 41.05
182 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 45.28
183 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 48.27


Pointkonkurrencen efter 5. etape
1 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 68 pts
2 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 47
3 Erik Zabel (Ger) Team Milram 45
4 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 35
5 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 35
6 Luca Paolini (Ita) Liquigas 31
7 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 29
8 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 25
9 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 20
10 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 18
11 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 16
12 José Ange Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 14
13 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 14
14 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 14
15 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 13
16 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 12
17 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 12
18 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 10
19 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 9
20 André Greipel (Ger) T-Mobile Team 9
21 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 8
22 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 8
23 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
24 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 8
25 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 7
26 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 7
27 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 7
28 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 6
29 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 6
30 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 5
31 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 5
32 Daniel Becke (Ger) Team Milram 4
33 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
34 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 4
35 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 4
36 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam 3
37 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 3
38 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3
39 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 3
40 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 2
41 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 2
42 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 2
43 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 2
44 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 1
45 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 1
46 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 1
47 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1


Bjergkonkurrencen efter 5. etape
1 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 30 pts
2 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 26
3 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 26
4 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 25
5 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 25
6 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 20
7 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 19
8 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 18
9 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 16
10 José Ange Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 16
11 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 15
12 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 12
13 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 12
14 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 10
15 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 8
16 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 7
17 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 6
18 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 6
19 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6
20 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 6
21 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
22 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 4
23 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 4
24 Jorge García (Spa) Relax-Gam 4
25 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 3
26 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 2
27 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2
28 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 2
29 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2
30 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 1
31 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 1
32 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 1
33 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 1


Kombinationskonkurrencen efter 5. etape
1 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 10 pts
2 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 15
3 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 20
4 José Ange Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 27
5 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 32
6 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 38
7 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 45
8 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 51
9 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 54
10 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 62
11 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 64
12 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 68
13 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 76
14 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 80
15 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 128
16 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 152
17 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 183
18 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 202
19 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 204


Holdkonkurrencen efter 5. etape
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 55.40.27
2 Astana 2.37
3 Saunier Duval - Prodir 2.39
4 Euskaltel - Euskadi 2.55
5 Caisse D'Epargne - Illes Balears 3.25
6 Lampre - Fondital 5.19
7 Team CSC 10.02
8 Rabobank 10.25
9 Relax - GAM 11.14
10 T- Mobile Team 18.03
11 Gerolsteiner 22.20
12 Cofidis, le Credit Par Telephone 24.11
13 Phonak Hearing Systems 26.15
14 Davitamon - Lotto 28.27
15 Ag2r Prevoyance 33.13
16 Liquigas 33.57
17 Credit Agricole 35.11
18 Française des Jeux 36.27
19 Quick Step - Innergetic 36.54
20 Team Milram 40.15
21 Bouygues Telecom 47.53

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR