Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

DM 2020 på vej til Vejle?

DM 2020 på vej til Vejle?

08. juni 2019 09:20Foto: Feltet.dk

Næste års DM i landevejscykling kunne meget vel finde sted i Vejle Kommune, hvor Give Cykelklub står klar til at afholde mesterskaberne. Det fortalte klubbens formand i går til Vejle Amts Folkeblad, og idéen møder opbakning hos kommunen.

Årets DM afgøres først om tre ugers tid, når den danske elite skal kæmpe om DM-trikoten i Esbjerg, men allerede nu ser værtsskabet for næste års DM i landevejscykling ud til at være på plads.

I hvert fald skriver Vejle Amts Folkeblad fredag, at den lokale Give Cykelklub i samarbejde med Vejle Kommune forventer at afholde næste års mesterskaber efter allerede at have lagt billet ind på den fire dage lange begivenhed, som strækker sig fra den 18. til den 21. juni 2020.

"Vi tror på, at vi får DM, hvis vi vil have det, men vi er nødt til at handle hurtigt. Give Cykelklub har sendt en ansøgning, som vi endnu ikke har behandlet politisk. Men borgmesteren og jeg har i vinter holdt flere møder med cykelklubben, og vi har forelagt et foreløbigt projektoplæg for økonomiudvalget. Her syntes flertallet, at det var en god idé", siger viceborgmester og kulturudvalgsformand, Dan Arnløv Jørgensen, til lokalavisen.

Også borgmesteren, Jens Ejner Christensen, udtaler sig positivt om muligheden for at afvikle DM i landevejscykling i Vejle Kommune, og ifølge formanden af Give Cykelklub, Kurt Gjødsbøl, skulle værtsskabet være tæt på at være en realitet. 

 

"Fra dag ét har vi haft en god og konstruktiv dialog med Vejle Kommune og Danmarks Cykle Union (DCU), og hvis økonomien er på plads, har vi en aftale med DCU", forklarer formanden og uddyber buddet på DM på følgende vis:

"Det startede oprindeligt med, at Give kom med i TV2 på Tour i 2016, hvor hele byen bakkede op, og vi fik skabt en byfest. Det satser vi på, at vi kan gentage ved DM. Siden har vi afviklet tre licensløb, og derfor har vi nu lagt billet ind på DM. Det er en vildt spændende opgave, som vi er ydmyg overfor, fordi vi også ved, at det er en stor opgave. Men det giver os mulighed for at skabe opmærksomhed omkring cyklingen, og det er foreningens vigtigste formål", fortæller Gjødsbøl.
 

Gjødsbøl satser på, at Give vil udgøre start- og målby ved løbene, som skal afgøres mellem U19-rytterne samt den kvindelige og mandlige elite.

Formanden håber desuden på en officiel udmelding fra DCU i forbindelse med afviklingen af det kommende DM i Esbjerg, som køres mellem den 27. og 30. juni.

DELTAG I DEBATTEN
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?