Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Det blev både guld og sølv til Kina ved damernes VM i sprint.
Annonce
Inden guldfinalen var Kina sikre på at blive verdensmestre i sprint for damer. Finalemodstanderne var de to kinesere Tianshi Zhong og Lin Junhong.
I semifinalerne havde slået to rigtig gode ryttere. Zhong slog de forsvarende verdensmester, Kristian Vogel, mens Junhong slog den olympiske mester, Anna Meares.
I den indbyrdes finale trak Zhong (med den hvide hjelm på billedet) det længste strå. Hun vandt en tæt første duel mellem de to, mens hun i deres anden duel fuldstændig overraskede sin modstander og kom flyvende forbi hende i høj fart. Bronzen gik til Kristina Vogel.
Dermed fik Kina oprejsning fra deres holdsprint, hvor de i guldfinalen blev deklasseret, efter de havde sat den hurtigste tid.
Resultat
1 Tianshi Zhong - Kina
2 Lin Junhong - Kina
3 Kristina Vogel - Tyskland
4 Anna Meares - Australien
5 Natasha Hansen - New Zealand
6 Kate O'Brien - Canada
7 Wai Sze Lee - Hong Kong
8 Stephanie Morton - Australien
9 Anastasiia Voinova - Rusland
10 Laurine Van Riessen - Holland
11 Virginie Cueff - Frankrig
12 Jessica Varnish - Storbritannien
13 Elis Ligtlee - Holland
14 Katy Marchant - Storbritannien
15 Kaarle McCulloch - Australien
16 Jinjie Gong - Kina
17 Miriam Welte - Tyskland
18 Olga Ismayilova - Aserbajdsjan
19 Emma Hinze - Tyskland
20 Tania Calvo - Spanien
21 Juliana Gaviria - Colombia
22 Daria Shmeleva - Rusland
23 Liubov Basova - Ukraine
24 Daniela Gaxiola - Mexico
25 Fatehah Mustapa - Malaysia
26 Martha Bayona - Colombia
27 Monique Sullivan - Canada
28 Helena Casas - Spanien
29 Sandie Clair - Frankrig
30 Lisandra Guerra - Cuba
31 Kayono Maeda - Japan
32 Migle Marozaite - Litauen
33 Takako Ishii - Japan
Guldfinale
Løb 1
1 Tianshi Zhong - Kina 11,579
2 Lin Junhong - Kina
Løb 2
1 Tianshi Zhong - Kina 11,200
2 Lin Junhong - Kina
Tianshi Zhong vinder 2-0
Bronzefinale
Løb 1
1 Kristina Vogel - Tyskland 11,568
2 Anna Meares - Australien
Løb 2
1 Kristina Vogel - Tyskland 11,545
2 Anna Meares - Australien
Kristina Vogel vinder 2-0
Semifinaler
Heat 1 - løb 1
1 Lin Junhong - Kina 11,572
2 Anna Meares - Australien
Heat 1 - løb 2
1 Lin Junhong - Kina 11,461
2 Anna Meares - Australien
Lin Junhong vinder 2-0
Heat 2 - løb 1
1 Tianshi Zhong - Kina 11,366
2 Kristina Vogel - Tyskland
Heat 2 - løb 2
1 Tianshi Zhong - Kina 11,38
2 Kristina Vogel - Tyskland
Tianshi Zhong vinder 2-0
Kvartfinaler
Heat 1 - løb 1
1 Anna Meares - Australien 11,344
2 Stephanie Morton - Australien
Heat 1 - løb 2
1 Stephanie Morton - Australien 11,607
2 Anna Meares - Australien
Heat 1 - løb 3
1 Anna Meares - Australien 11,464
2 Stephanie Morton - Australien
Anna Meares vinder 2-1
Heat 2 - løb 1
1 Tianshi Zhong - Kina 11,463
2 Kate O'Brien - Canada
Heat 2 - løb 2
1 Tianshi Zhong - Kina 11,176
2 Kate O'Brien - Canada
Tianshi Zhong vinder 2-0
Heat 3 - løb 1
1 Kristina Vogel - Tyskland 11,287
2 Natasha Hansen - New Zealand
Heat 3 - løb 2
1 Kristina Vogel - Tyskland 11,283
2 Natasha Hansen - New Zealand
Kristina Vogel vinder 2-0
Heat 4 - løb 1
1 Lin Junhong - Kina 11,472
2 Wai Sze Lee - Hong Kong
Heat 4 - løb 2
1 Lin Junhong - Kina 11,679
2 Wai Sze Lee - Hong Kong
Lin Junhong vinder 2-0
Løb om 5.-pladsen
1 Natasha Hansen - New Zealand 11,327
2 Kate O'Brien - Canada
3 Wai Sze Lee - Hong Kong
4 Stephanie Morton - Australien
1/8-finaler
Heat 1
1 Stephanie Morton - Australien 11,504
2 Kate O'Brien - Canada
Heat 2
1 Tianshi Zhong - Kina 11,243
2 Virginie Cueff - Frankrig
Heat 3
1 Kristina Vogel - Tyskland 11,294
2 Anna Meares - Australien
Heat 4
1 Lin Junhong - Kina 11,467
2 Anastasiia Voinova - Rusland
Heat 5
1 Wai Sze Lee - Hong Kong 11,504
2 Jessica Varnish - Storbritannien
Heat 6
1 Natasha Hansen - New Zealand 11,530
2 Laurine Van Riessen - Holland
1/8-finaler, opsamling
Heat 1
1 Kate O'Brien - Canada 11,617
2 Anastasiia Voinova - Rusland
3 Laurine Van Riessen - Holland
Heat 2
1 Anna Meares - Australien 11,416
2 Virginie Cueff - Frankrig
3 Jessica Varnish - Storbritannien
1/16-finaler
Heat 1
1 Stephanie Morton - Australien 11,257
2 Daniela Gaxiola - Mexico
Heat 2
1 Tianshi Zhong - Kina 11,393
2 Liubov Basova - Ukraine
Heat 3
1 Kristina Vogel - Tyskland 11,411
2 Daria Shmeleva - Rusland
Heat 4
1 Anastasiia Voinova - Rusland 11,537
2 Juliana Gaviria - Colombia
Heat 5
1 Wai Sze Lee - Hong Kong 11,632
2 Tania Calvo - Spanien
Heat 6
1 Natasha Hansen - New Zealand 11,540
2 Emma Hinze - Tyskland
Heat 7
1 Laurine Van Riessen - Holland 11,556
2 Olga Ismayilova - Aserbajdsjan
Heat 8
1 Jessica Varnish - Storbritannien 11,515
2 Elis Ligtlee - Holland
Heat 9
1 Lin Junhong - Kina 11,462
2 Miriam Welte - Tyskland
Heat 10
1 Anna Meares - Australien 11,506
2 Jinjie Gong - Kina
Heat 11
1 Virginie Cueff - Frankrig 11,241
2 Katy Marchant - Storbritannien
Heat 12
1 Kate O'Brien - Canada 11,282
2 Kaarle McCulloch - Australien
Kvalifikation
1 Stephanie Morton - Australien 10,760
2 Tianshi Zhong - Kina 10,779
3 Kristina Vogel - Tyskland 10,812
4 Anastasiia Voinova - Rusland 10,844
5 Wai Sze Lee - Hong Kong 10,888
6 Natasha Hansen - New Zealand 10,949
7 Laurine Van Riessen - Holland 10,958
8 Elis Ligtlee - Holland 10,958
9 Lin Junhong - Kina 10,963
10 Anna Meares - Australien 11,013
11 Katy Marchant - Storbritannien 11,046
12 Kaarle McCulloch - Australien 11,047
13 Kate O'Brien - Canada 11,056
14 Virginie Cueff - Frankrig 11,078
15 Jinjie Gong - Kina 11,094
16 Miriam Welte - Tyskland 11,107
17 Jessica Varnish - Storbritannien 11,110
18 Olga Ismayilova - Aserbajdsjan 11,143
19 Emma Hinze - Tyskland 11,209
20 Tania Calvo - Spanien 11,231
21 Juliana Gaviria - Colombia 11,284
22 Daria Shmeleva - Rusland 11,296
23 Liubov Basova - Ukraine 11,299
24 Daniela Gaxiola - Mexico 11,312
25 Fatehah Mustapa - Malaysia 11,334
26 Martha Bayona - Colombia 11,336
27 Monique Sullivan - Canada 11,409
28 Helena Casas - Spanien 11,467
29 Sandie Clair - Frankrig 11,498
30 Lisandra Guerra - Cuba 11,532
31 Kayono Maeda - Japan 11,564
32 Migle Marozaite - Litauen 11,576
33 Takako Ishii - Japan 11,801
Annonce
Annonce
Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 31/03
Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 31/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 31/03
Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 31/03
Itzulia Basque Country(2.UWT) 01/04-06/04
Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04
Région Pays de la Loire ...(2.1) 02/04-05/04
Paris-Roubaix Femmes(1.WWT) 06/04
Paris-Roubaix(1.UWT) 07/04
Giro della Città Metropo...(1.1) 07/04
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce