Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Dobbelt Odense Energi sejr

Dobbelt Odense Energi sejr

26. maj 2007 17:080

Det blev til dobbelt triumf for Team Odense Energi i Designa Køkken løbet, der i dag blev kørt i Silkeborg. Lars Ulrich fra det fynske hold kom i mål kort før feltet, hvor holdkammeraten Alex Rasmussen vandt spurten.

Hos damerne vandt Maria Bornak fra Hillerød CK foran tre norske ryttere.

Læs alle resultater fra løbet her:

Resultat af Designa Køkken løbet
1 Lars Ulrich Team Odense Energi 3.35,52
2 Alex Nicki Sylvest Rasmussen Team Odense Energi 3.35,55
3 Martin Hansen Herning CK - Elite s.t.
4 Jens-Erik Madsen Team Designa Køkken s.t.
5 Rune Udby Glud & Marstrand Horsens s.t.
6 Michael Smith Larsen Herning CK - Elite s.t.
7 Thomas Oredsson Team GLS s.t.
8 Niki Østergaard Team GLS s.t.
9 Jacob Nielsen Glud & Marstrand Horsens s.t.
10 Guytan Lilholt Herning CK s.t.
11 Morten Øllegaard Team Python Pro Næstved s.t.
12 Morten Høberg Team Reelight s.t.
13 Dejan Aistrup Køge CR s.t.
14 Claus Michael Møller Bardot s.t.
15 Morten Voss Christiansen Glud & Marstrand Horsens s.t.
16 Kalle K. Corneliussen Herning CK s.t.
17 André Steensen Glud & Marstrand Horsens s.t.
18 Kasper Klostergaard Team CSC s.t.
19 Michael Larsen Team Odense Energi s.t.
20 Christian Juul Andreasen Team Python Pro Næstved s.t.

Klasse: B Distance: 105 km.
1 Kristian Søgaard Kolding BC 2.29,12
2 Sven Eckart Team Emporelli-Daccordi s.t.
3 Keld Fjord CK Kronborg s.t.
4 Anders Klinkby Vejen BC s.t.
5 Christian Poulsen Kolding BC s.t.
6 Thomas Jørgensen Skive CK s.t.
7 Jacob Holk Cykling Odense 2.29,18
8 Jonas Jørgensen Næstved BC 2.29,27
9 Morten Kruse Brink Herning CK s.t.
10 Jens Lausten Hansen Sønderborg CK 2.29,34
11 Kristian Snitgård Skov Odder CK 2.30,02
12 Nils Thiesen Team Emporelli-Daccordi 2.30,08
13 Ulrik Binderup Christensen Aalborg CR s.t.
14 Stephan Phillip Vejle CK s.t.
15 Michael Henneberg Jensen Cycling Nord 2.30,10

Klasse: C-1 Distance: 105 km.
1 Morten Mikkelsen Thy Cykel Motion 2.32,09
2 Michael Larsen Hedensted Cykelklub s.t.
3 Jan Jensen Team Nannook - Germany s.t.
4 Jens-Peder Ravn Rasmussen Odder CK s.t.
5 Rasmus Daugaard Kristensen Horsens AC s.t.
6 Kristian Israelsen Olsen ABC s.t.
7 Brian Poulsen Horsens AC 2.33,52
8 Morten Mejsen Westergaard Vejle CK s.t.
9 Peter Adrian Brouer Horsens AC s.t.
10 Henrik Dam Nielsen Cykling Odense s.t.
11 Ivan Westh Christensen ABC s.t.
12 Martin Præstekjær Gottfredsen Cykling Odense s.t.
13 Claus Termansen Varde CK 2.33,55
14 Jannik Hyldtoft Hansen Tønder ACR s.t.
15 Peter Bjørn Jørgensen Randers CK 1910 s.t.

Klasse: C-2 Distance: 105 km.
1 Jesper Nielsen Herning CK 2.34,02
2 Rasmus Hvarre Randers CK 1910 2.34,37
3 Mattias Friis Odder CK s.t.
4 Philip Kaczmarowski Team Bannook - Germany s.t.
5 Leon Vibholm Horsens AC s.t.
6 Morten Bundgaard Pedersen Herning CK 2.34,44
7 Jan Birk Oxlund Vejen BC 2.37,06
8 Tommy Jacobsen Vejen BC 2.37,08
9 Kasper Bay Cykling Odense s.t.
10 André Lemke Rendsburger BC s.t.
11 Lars Bo Marcussen Sønderborg CK s.t.
12 Anders Meinecke Amager CR s.t.
13 Christian Hamburger Larsen Amager CR s.t.
14 Jesper Westy Hansen Kalundborg CC s.t.

Klasse: Junior Distance: 105 km.
1 Mathias Frostholm Kristensen Glud & Marstrand Hobro-Horsens 2.37,24
2 Jimmi Sørensen Herning CK s.t.
3 Jacob Gye Madsen Team Festina Vejle s.t.
4 Thomas Kousgaard Herning CK s.t.
5 Nick Iversen Herning CK 2.37,52
6 Rasmus Kristensen Vejle CK 2.38,42
7 Søren T. Kirkegaard Madsen Herning CK 2.38,43
8 Niklas Åkvik Tønsberg CK - Norge s.t.
9 Nikolaj E. Svenningsen Herning CK s.t.
10 Adrian Gjølberg Tønsberg CK - Norge s.t.
11 Rasmus Louring Vorre Vejle CK s.t.
12 Mikkel Lund Roskilde CR 2.38,46
13 Steffan Hansen Esbjerg CR s.t.
14 Frederik Just Jernov Glud & Marstrand Hobro-Horsens s.t.
15 Mads Meyer Roskilde CR s.t.

Klasse: Dame A Distance: 70 km.
1 Maria Bornak Hillerød CK 1.57,38
2 Hege Linn Eie Bergseth Sandnes Sykleklub - Norge s.t.
3 Tore Hatteland Bryne Cykleklubb - Norge s.t.
4 Johanne Teresse Bergseth Sandne Sykleklub - Norge s.t.
5 Pernille Vork Esbjerg CR s.t.

Klasse: Dame B Distance: 70 km.
1 Christin Muste Team Brandenburg 1.57,38
2 Trine Lorentzen ABC 1.57,40
3 Mette Nørtoft Jensen CK Aarhus s.t.
4 Inge K. Baumgarten Roskilde CR s.t.
5 Helle Engedal Ravn CK Aarhus s.t.
6 Anna Telyakevych ABC s.t.
7 Henriette Christensen Kolding BC s.t.
8 Connie Kjøller ABC s.t.

Klasse: Begynder Distance: 70 km.
1 Martin Jensen Fredericia Trihjulet 1.45,55
2 Jesper Mathias Larsen ABC 1.46,09
3 Danny Skovgren ABC 1.46,22
4 Dennis Ebbesen Randers CK 1910 s.t.
5 Michael Nielsen CCH Hjørring s.t.
6 morten Hansen Næstved BC s.t.
7 Carsten Ebbesen Herning CK s.t.
8 Brian Høgild CM Viborg s.t.
9 Jens Noppenau FBL s.t.
10 Jonas Kappelskov Bach Cycling Nord s.t.
11 Adam Aisen FBL s.t.
12 René Boesen Silkeborg IF Cykling s.t.
13 Per Trans Tjørring Cykel Motion s.t.
14 Ove Kjeldsen Skive CK s.t.
15 Jan Vestergård Pedersen Varde CK s.t.

Klasse: Veteran H40 Distance: 105 km.
1 Lars Christensen Aalborg CR 2.33,42
2 Carsten Lindstrøm Nielsen Herning CK s.t.
3 Enrico Busch Radteam Borgsdorf 2.34,08
4 Jens Boriczka MFT Parchim s.t.
5 Christian Clausen Mathiesen Politiets CA s.t.
6 Danner Vedel Friis Kirkel Horsens AC s.t.
7 Thorsten Riedel Zehlendorfer Eichhornchen s.t.
8 Rolf Huber Pearl Master Cycling Team s.t.
9 Christian Poulsen DCR Ballerup 2.34,36
10 Henrik Zachariassen ABC s.t.
11 steen michael Petersen Nordsjællands CK s.t.
12 Kurt Sørensen Fredericia CC s.t.
13 Ralph Jensen Hvidovre CK s.t.
14 Peter Konggaard Jørgensen Svendborg CC s.t.
15 Jens Ankerstjerne Hedensted Cykelklub s.t.

Klasse: Veteran H50 Distance: 70 km.
1 Hans Jørgen Hellerup Hammel CK 1.45,50
2 Lars Uffe Nielsen Team Cykling Ringsted s.t.
3 Benny Petersen Skive CK s.t.
4 Johannes Agerholm ABC s.t.
5 Per Sandahl Hammel CK 1.47,25
6 Svend Erik Hansen Svendborg CC s.t.
7 Claus Neuhaus RV Huchting s.t.
8 Peter Hilmer Grenaa CC s.t.
9 Hans-Jørgen Pedersen Grenaa CC s.t.
10 Jan Pallesen Skive CK s.t.
11 Tommy Vibholm Horsens AC s.t.
12 Henrik Sørensen Randers CK 1910 s.t.
13 Ove Birk CCH Hjørring s.t.

Klasse: Veteran H60 Distance: 70 km.
1 Heinz Bandener RV Huchting 1.54,58
2 Kim Theils Randers CK 1910 s.t.
3 Wolfgang Harter RV Hunting s.t.
4 Anders Høj Skive CK s.t.
5 Søren Vagtholm Cykling Odense s.t.
6 John Helleskov Team HFCK & Ko s.t.
7 Steffen Munch Hansen CCH Hjørring s.t.
8 Helmuth Gram Fredericia CC s.t.

Klasse: Dame Junior Distance: 70 km.
1 Isabelle Soderberg Soderberg Svenska Cykelforbundet 1.53,17
2 Anita Dalen Vegårshei - NGT s.t.
3 Caroline Wøien IK Hero - Norge s.t.
4 Kajsa Snihs Svenska Cykelforbundet 1.57,38
5 Caroline Svensson Svenska Cykelforbundet s.t.
6 Maria Voreland Svenska Cykelforbundet s.t.

Klasse: Ungdom-1 Distance: 70 km.
1 Alexander Mørk Nr. Søby CK 1.53,08
2 Jannick Berg CK Fix s.t.
3 Stefan Linné Jørgensen CK Fix s.t.
4 Martin Dyreborg Hansen Herning CK s.t.
5 Matias Udby Hobro CK38 s.t.
6 Sebastian Baksaas Tønsberg CK - Norge s.t.
7 Anders Bak Hansen Skive CK s.t.
8 Carsten Friis Kragh Hobro CK38 s.t.
9 Morten Veirup Esbjerg CR s.t.
10 Frederik Odgård Nielsen Odder CK s.t.
11 Christian Sommer Jensen Hobro CK38 s.t.
12 Andreas Ege Urbak Odder CK s.t.
13 Matias Rosendal Damm Esbjerg CR s.t.
14 Nicolas Amstrup Madsen Hillerød CK s.t.
15 Simon Bækgaard Horsens AC s.t.
16 Tobias Sloth Hansen Viborg Cycling s.t.
17 Sigmund Olsson TSF s.t.
18 Frederik Bjørke Schwartz DCR Ballerup s.t.

Klasse: Ungdom-2 Distance: 70 km.
1 Mark Sehested Pedersen Roskilde CR 1.44,00
2 Kristoffer Schjønnemann Larsen Køge CR s.t.
3 Casper Degn Larsen Herning CK s.t.
4 Kristian Haugaard Jensen Odder CK s.t.
5 Jacques Stilling Randers CK 1910 s.t.
6 Nicklas Røssner Hansen Silkeborg IF Cykling s.t.
7 Jeppe Lykke Hartvig Nielsen Esbjerg CR 1.45,12
8 Kenneth Hansen Esbjerg CR s.t.
9 Karl Magnus Larsen Randers CK 1910 s.t.
10 Christian Mathiesen Hobro CK38 s.t.
11 Sebastian Lander Køge CR s.t.
12 Jesper Kousgaard Herning CK s.t.
13 Filip Fogh Marqvard Hansen Grenaa CC s.t.
14 Steffen Schneider Jakobsen CCH Hjørring s.t.
15 Matias Greve Cykling Odense s.t.
16 Morten Rasmussen Odder CK s.t.

Klasse: Ældste drenge Distance: 44 km.
1 Elias Helleskov Busk DCR Ballerup 1.17,19
2 Martin Herbæk Grøn Silkeborg IF Cykling s.t.
3 Simon Bigum Cykling Odense s.t.
4 Nicolai Brøchner Nielsen Kolding BC s.t.
5 Mads Lillelund Christiansen Esbjerg CR s.t.
6 Nicklas Dahl Jakobsen Team Cykling Ringsted s.t.
7 Jens Møller Pedersen Randers CK 1910 s.t.
8 Mads Gregersen Varde CK s.t.
9 Lucas Udby Hobro CK38 s.t.
10 Christian Hedegaard Sørensen Randers CK 1910 s.t.
11 Frederik Thalund Jensen Herning CK s.t.
12 Esben Peter Christian Clapp Roskilde CR s.t.
13 Jonas Nordkroggaard Kalundborg CC s.t.
14 Ask Nilou Nørgaard Svendborg CC s.t.
15 Peter Mathiesen Holstebro CC s.t.
16 Oliver Stausholm Esbjerg CR s.t.
17 Jimmie Marud Skive CK s.t.
18 Jeppe Lorentsen Sønderborg CK s.t.
19 Jonas Graulund Schmidt-Christensen Vejen BC s.t.
20 Aske Louring Vorre Vejle CK s.t.
21 Jonas Lykke H. Nielsen Esbjerg CR s.t.

Klasse: Ældste piger Distance: 44 km.
1 Fie Degn Larsen Herning CK 1.17,21
2 Nina Schultz Nielsen Herning CK 1.17,25
3 Julie Leth Odder CK s.t.

Klasse: Mellemste drenge Distance: 22 km.
1 Simon Hamann Larsen Kolding BC 0.40,24
2 Kenni H.S. Hansen Silkeborg IF Cykling s.t.
3 Claus Kjær Jørgensen Horsens AC s.t.
4 Steffan List Bov CC s.t.
5 Mikkel Elgaard Bahnsen Randers CK 1910 s.t.
6 Mads Krog Nielsen Herning CK s.t.
7 Andreas Holm Gylling CK Aarhus s.t.
8 Niklas Eg Herning CK s.t.
9 Jacob Kruse Jensen Haderslev CK75 s.t.
10 Sune Max Køpke Bjerring Grenaa CC s.t.
11 Mathias Rask Jeppesen Vejen BC s.t.
12 Patrick Leth Odder CK s.t.
13 Kjell Lasse Radke Kieler RV 0.40,27

Klasse: Mellemste piger Distance: 22 km.
1 Nina Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling 0.40,29
2 Anne Mette Frederiksen Esbjerg CR s.t.
3 Anna Madsen Grenaa CC 0.43,25

Klasse: Yngste Distance: 12 km.
1 Mathias Norsgaard Jørgensen Silkeborg IF Cykling 0.23,43
2 Anthon Charmig CK Aarhus 0.25,16
3 Mikkel Frølich Honorè Middelfart CC s.t.
4 Pernille Mathiesen Holstebro CC 0.25,40
5 Simon Andreassen Cykling Odense 0.25,42
6 Simone Eg Herning CK s.t.

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

Healthy Ageing Tour(2.NCUPJW) 10/04-12/04

Ronde van Vlaanderen(1.NCUP) 11/04

Paris-Roubaix(1.UWT) 12/04

Klasika Primavera de Amor...(1.1) 12/04

Paris-Camembert(1.1) 14/04

GP Beiras e Serra da Estrela(2.1) 17/04-19/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NYE SKO? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER