Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Dobbelt sejr til Team Designa Køkken i Randers

Dobbelt sejr til Team Designa Køkken i Randers

28. maj 2006 16:110
I dag blev Nishikiløbet kørt i Randers og omegn, hvor Randers Cykleklub var værter for endagsløbene i flere klasser.

Team Designa Køkken dominerede A-klassen hos herrerne, hvor det blev til en dobbeltsejr, da Andreas Frisch sejrede foran holdkammeraten Chris Anker Sørensen, som er vendt tilbage efter sin skade. Den sidste podieplads gik til Daniel Kreutzfeldt (Team Odense Energi).

Hos kvinderne blev det til mere succes for Team Odense Energi, da holdets rytter Maria Helena Bornak vandt løbet foran Karina Hegelund Nielsen (Esbjerg CR) og Annette Dam (Team Odense Energi)


Klasse: A
1 Andreas Frisch Team Designa Køkken 4.23,00
2 Chris Anker Sørensen Team Designa Køkken 4.23,32
3 Daniel Adelhard Kreutzfeldt Team Odense Energi 4.23,49
4 André Steensen Glud & Marstrand Horsens 4.24,33
5 Rune Sørensen Fredericia CC 4.25,16
6 Stig S. Dam Farsø CK 4.25,19
7 Christian Hansen Cykling Odense s.t.
8 Christian Alex Hansen Team Designa Køkken 4.25,35
9 Anders Fialla Team Odense Energi s.t.
10 Jens Lausten Hansen Sønderborg CK s.t.
11 Kasper Linde Jørgensen Team Odense Energi 4.25,38
12 Ulrik Binderup Christensen Aalborg CR s.t.
13 Jacob Schneevoigt CK Aarhus 4.25,45

Klasse: B
1 Claus Nielsen CK Aarhus 3.20,48
2 Thomas Jørgensen Skive CK s.t.
3 Eskil Vammen CK Aarhus 3.21,28
4 Anders Hilligsøe Holstebro CC 3.21,31
5 Tommy Jacobsen Vejen BC 3.21,33
6 Kalle K. Corneliussen Esbjerg CR s.t.
7 Martin Wang Hjørngaard CK Aarhus s.t.
8 Troels Dyrlund Nakel Svendborg CC s.t.
9 Jakob Bak Mølbæk Thy CR s.t.
10 Ole Christensen Skive CK s.t.
11 Lars Ejaas CK Aarhus s.t.
12 Martin Nielsen Cykling Odense s.t.
13 Anders Klinkby Vejen BC s.t.
14 Jesper Sloth Hansen Vejen BC s.t.

Klasse: C
1 Jesper Nielsen Herning CK 2.26,21
2 Anders Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling 2.27,45
3 Thomas Bank Jørgensen Horsens AC 2.27,58
4 Hans Hoffmann Hedensted s.t.
5 Andreas Pagh Silkeborg IF Cykling s.t.
6 Mads Kühn Aalborg CR s.t.
7 Brian Poulsen Horsens AC s.t.
8 Chris Lyman Hammel CK s.t.
9 Lars Kristensen Cykling Odense s.t.
10 Thomas Munk Veirum Randers CK10 s.t.
11 Jacob Holk Cykling Odense s.t.
12 Rasmus Ahlfors Hedensted Cykelklub s.t.
13 Søren Pedersen Odder CK s.t.
14 Søren Alexandersen Cykling Odense s.t.
15 Morten Falk Nielsen Bov CC s.t.

Klasse: Junior
1 Guytan Lilholt Hvidovre CK 2.38,52
2 Ricky Jørgensen Vejle CK s.t.
3 Søren T. Kirkegaard Madsen Herning CK 2.39,11
4 Mark Blaabjerg Christensen Odder CK s.t.
5 Bjørn Kristiansen Cykling Odense 2.43,37
6 Mattias Friis Odder CK 2.43,45
7 Morten Gregersen Vejle CK 2.47,21
8 Christoffer Strandby Christensen Silkeborg IF Cykling 2.49,00

Klasse: Dame A
1 Maria Helena Bornak Team Odense Energi 1.52,19
2 Karina Hegelund Nielsen Esbjerg CR s.t.
3 Annette Dam Team Odense Energi s.t.

Klasse: Dame B
1 Signe Iwersen Vejen 1.52,20
2 Jette Cathrine Fuglsang Thy CR 1.55,28
3 Lene Nørregaard Bogense Motion Klub 1.57,23

Klasse: Begynder
1 Rasmus Hvarre Randers CK10 2.34,51
2 Lasse Lyhne Iversen Herning CK 2.34,53
3 Henrik Faurholt Jensen CK Aarhus s.t.
4 Nicolai Madsen CK Aarhus s.t.
5 Johnny Brandt Hammel CK s.t.
6 Troels Vesterlund Nielsen Vejle CK s.t.
7 Tommy Ågren CK Aarhus s.t.
8 Steffen Sillesen Varde CK 2.34,56
9 Henrik thegen SIF Cykelmotion s.t.
10 Daniel Garne Jensen Hammel CK s.t.
11 Torben Nørregaard Cykling Odense s.t.
12 Nicolaj Lyhne Christensen CK Aarhus s.t.
13 Jørgen Nielsen MCM-Mårslet s.t.
14 Michael Mejdal Nielsen Holstebro CC s.t.
15 Rolf Nyborg Broge Hammel CK 2.35,22

Klasse: Veteran H40
1 Lars Christensen Aalborg CR 2.33,59
2 Henrik Elstrøm Jensen Hedensted Cykelklub s.t.
3 Ralf Kröger USC Kiel 2.37,37
4 Lars Bo Marcussen Sønderborg CK s.t.
5 Torben Meldgård Iversen Varde CK s.t.
6 Steen Hostrup Ellebye Skanderborg CK s.t.
7 Kurt Sørensen Fredericia CC s.t.
8 Roy Andersen Grenaa CC s.t.
9 Poul Kjær Overgaard Herning CK s.t.
10 Benny Petersen Skive CK s.t.
11 Jens Ankerstjerne Hedensted Cykelklub s.t.
12 Jørgen Pugdahl Pedersen Thy CR s.t.
13 Mogens Falk Nielsen Bov CC s.t.

Klasse: Veteran H50
1 Per Sandahl Hammel CK 2.46,49
2 Svend Christensen Herning CK s.t.
3 Kim Theils Grenaa CC s.t.
4 Ib Jørgensen Svendborg CC s.t.
5 Ole Jensen Hedensted Cykelklub 2.46,56

Klasse: Veteran H60
1 Helmuth Gram Fredericia CC 2.44,50
2 Heinz Gerhardt Munter Cykling Odense 2.46,52

Klasse: Dame Junior
1 Heidi Christiansen Esbjerg CR 1.55,40

Klasse: Ungdom
1 Nicki Rasmussen Horsens AC 1.40,09
2 Mathias Lisson Roskilde CR 1.40,11
3 Nicki Christiansen Horsens AC 1.40,35
4 Kasper Sørensen Horsens AC 1.41,22
5 Anders Eltzholtz Hobro CK38 s.t.
6 Mathias Gade Jakobsen Hobro CK38 s.t.
7 Martin Lind Aalborg CR s.t.
8 Kristian Haugaard Jensen Odder CK s.t.
9 Max Møller Elmholt Herning CK s.t.
10 Jesper Stjernholm Olesen Horsens AC s.t.
11 Rasmus Louring Vorre Vejle CK s.t.
12 Karl Magnus Larsen Randers CK10 s.t.
13 Kasper Skovmand Jensen Aalborg CR s.t.
14 Simon Larsen Sønderborg CK s.t.

Klasse: Ældste
1 Simon Bigum Svendborg CC 1.12,41
2 Jesper Herbæk Kousgaard Herning CK s.t.
3 Filip Fogh Marqvard Hansen Grenaa CC s.t.
4 Simon Kristiansen Herning CK s.t.
5 Mads Prangsgaard Odder CK s.t.
6 Mads Gregersen Varde CK s.t.
7 Mikkel Schertz Andersen Varde CK s.t.
8 Ronnie Bang Pedersen Silkeborg IF Cykling s.t.
9 Jens Møller Pedersen Randers CK10 s.t.
10 Morten Østergaard Gade Kolding BC s.t.
11 Jacob Østergaard Markussen Horsens AC s.t.
12 Mads Sønderup Varming Viborg Cycling s.t.
13 Christian Sommer Jensen Hobro CK38 s.t.
14 Matias Udby Hobro CK38 s.t.
15 Lucas Udby Hobro CK38 s.t.

Klasse: Mellemste
1 Simon Hamann Larsen Kolding BC 0.46,48
2 Claus Kjær Jørgensen Horsens AC s.t.
3 Mads Würtz Schmidt Randers CK10 s.t.
4 Mathias Tholstrup Silkeborg IF Cykling s.t.
5 Tobias Kjær Skannerup Ringkøbing CC s.t.
6 Sebastian Carlsbæk Møller Randers CK10 s.t.
7 Christoffer Lisson Roskilde CR s.t.
8 Kasper Würtz Schmidt Randers CK10 s.t.
9 Andreas Holm Gylling CK Aarhus s.t.
10 Jakob Røberg Frandsen Thorsager Motion Cykling s.t.

Klasse: Yngste
1 Patrick Leth Odder CK 0.32,00
2 Jesper Sommer Jensen Hobro CK38 s.t.
3 Julius Bech Rasmussen Hobro CK38 0.32,03
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia Internazion...(2.WWT) 26/06-05/07

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 01/07-05/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY RACERCYKEL? SØG, FILTRER, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER