Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Dobbelt sejr til Vision Bike - Comeback Lacota

Dobbelt sejr til Vision Bike - Comeback Lacota

01. september 2007 19:150

Annonce

I dag blev der kørt cykelløb på Avedøre Holme. I A-klassen vandt Thomas Japp Hansen fra Team Vision Bikes foran holdkammeraten Mads Bugge Andersen. 3. pladsen gik til Troels Toftager Nielsen (ABC).

Hos damerne vendte Mie Bekker Lacota tilbage i H40 klassen og kom i mål med feltet.

De øvrige resultater findes herunder.


Klasse A 48 km.
1 Thomas Japp Hansen - Team Vision Bikes 01.17.07
2 Mads Bugge Andersen - Team Vision Bikes
3 Troels Toftager Nielsen - Abc
4 Guytan Lilholt - Herning Ck - Elite
5 Michael Smith Larsen - Herning Ck - Elite
6 Jacob Kollerup - Team Vision Bikes
7 Morten Øllegaard - Team Python Pro Næstved
8 Martin Hammer Larsen - Hvidovre Ck
9 Mads Bang Andersen - Dcr Ballerup
10 Lars Christensen - Abc

Klasse B 48 km.
1 Rasmus Juliussen - Amager Cr 01.17.15
2 Jesper Juul Andreasen - Næstved Bc
3 Kim Lindhardt Jensen - Holbæk Cr
4 Mads Nicolaysen - Ck Kronborg
5 Stéffen Outzen - Abc
6 Lasse Søgaard - Cycling Nord
7 Niels Jakob Thomsen - Cc Gladsaxe

Klasse C 34 km.
1 Brian Boesen Kuhre - Cc Gladsaxe 01.03.56
2 Peder Jacobsen - Hillerød Ck
3 Henrik Bandsholm - Hvidovre Ck
4 Jan Tvernø - Hvidovre Ck
5 Emil Johansson - Nakskov Cc
6 Anders Meinecke - Amager Cr
7 Finn Samson - Hvidovre Ck
8 Hans Chr. Bøgelund Hansen - Kck Herlev
9 Kasper Storgaard Andersen - Hvidovre Ck
10 Magnus Jensen Hauch - Abc
11 Peter Moll Hjort - Abc
12 Casper Jon Sonne Skovgaard - Bornholm Cc
13 Kennet Hansen - Lyngby Cc
14 Frederik Roed - Hillerød Ck
15 Esben Tange - Hvidovre Ck

Begynder 24 km.
1 Nicolas Møller Henschel - Politiets Ca 00.50.58
2 Morten Christensen - Sorø Bc
3 Gert Hundt Pedersen - Sorø Bc
4 Christian Brandt Pedersen - Fbl

Junior 34 km.
1 Sebastian Lander - Køge CR 01.03.31
2 Niki Byrgesen - Team Dcr Junior
3 Mads Meyer - Roskilde Cr
4 Patrick Clausen - Glud & Marstrand Hobro-horsens 01.03.56
5 Niels Olsen - Roskilde CR
6 Morten Gregersen - Team Festina Vejle
7 Emil Hermand - Ordrup CC
8 Lenni Helleskov Busk - Team Dcr Junior

Dame A 34 km.
1 Mie Bekker Lacota - Team Flexpoint 00.59.19

Dame B 24 km.
1 Inge K. Baumgarten - Roskilde Cr 00.52.17

H40 28 km.
1 Frank Reuter - Politiets Ca 00.53.48
2 Michael Barfoed - Politiets Ca 00.58.50
3 Thomas Schlüter - Roskilde Cr 00.59.16
4 Jens Christian Melchiorsen - Roskilde Cr
5 Peter Martin Stenberg - Hvidovre Ck
6 Bo Simonsen - Køge Cr
7 Klaus Pedersen - Greve CC
8 Bruce King - Kck Herlev
9 Jan Roesgarth - Hvidovre Ck
10 John Bengtsson - Amager Cr
11 Steen Michael Petersen - Hvidovre Ck
12 Martin O. Palmquist - Amager Cr

H 50 24km.
1 Torben Nielsen - ABC 00.52.10
2 Claus Carlsen - Roskilde Cr 00.52.15
3 John Helleskov - Team Hfck & Ko 00.52.13
4 Bo Juul Kisum - Kck Herlev
5 Niels Kristensen - Randers 00.53.24
6 Paul Michael Kristensen - Roskilde Cr 00.53.24

H 60 24 km.
1 Jan Erik Christensen - Greve Cc 00.52.12
2 Henrik Rasmussen - Team Hfck & Ko 00.52.15
3 Mogens Bøhm - Lyngby
4 Børge Bundgaard Sørensen - Greve Cc
5 Ole Vinge Olsen - Hillerød Ck

Ungdom drenge 24 km.
1 Thomas Schmidt - Køge CR 00.50.58
2 Filip Fogh Marqvard Hansen - Grenaa Cc
3 Pelle Niklas Christensen Clapp - Roskilde Cr
4 Christian Adelhard Kreutzfeldt - Roskilde Cr
5 Thore Frederik Bradtberg - Dcr Ballerup
6 Andreas Dencker - Ordrup Cc
7 Mark Poulsen - Slagelse Cr
8 Jonathan Enevoldsen - TCR Ringsted
9 Dion Jimmy Hansen - Dcr Ballerup
10 Stefan Linné Jørgensen - Hvidovre Ck
11 Philip Frank - Greve CC

Ældste drenge 12 km
1 Alexander Hjortnæs - Ordrup Cc 00.24.35
2 Elias Helleskov Busk - Dcr Ballerup 00.24.40
3 Rasmus Correl Roesgarth - Greve Cc
4 Mathias Møller Nielsen - Cc Gladsaxe
5 Jakob Bertelsen - Ordrup Cc
6 Nicklas Dahl Jakobsen - Team Cykling Ringsted
7 Tobias Bagger - Ordrup CC
8 Mads Gregersen - Varde Ck
9 Patrick Olesen - Roskilde Cr
10 Nicklas Bøje - Team Cycling Ringsted
11 Nicholas Rathmann Lerche - Roskilde Cr
12 Michael Munch - Køge Cr

Ældste piger 12 km
1 Pernille Ott Frendorf - Greve Cc 00.24.40
2 Mette Meyer - Køge Cr

Mellemste drenge 10 km.
1 Kristian Holm - Dcr Ballerup 00.22.45
2 Louis Bendixen - Ck Fix
3 Mathias Nikolaj Linderod Albrechtsen - Cc Gladsaxe
4 Mikkel Bøje - Team Cycling Ringsted
5 Christoffer Lisson - Herning Ck
6 Frederik Hagn-meinche Gundersen - Ck Fix
7 Emil Wang - Ck Fix
8 Jonas Wang - Ck Fix
9 Oliver Almind - Ck Fix
10 Janik Gall - Ck Fix

Yngste drenge 8 km.
1 Lise Martina Engberg - Hillerød Ck 00.19.58
2 Martin Printz Nielsen - Team Cycling Ringsted
3 Andreas Stokbro - Ck Fix
4 Anders Mielke - Roskilde Cr

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger