Sidste etape af Vuelta Asturias blev en stor triumf for Constantino Zaballa (Loulé). Han kom alene til mål 1½ minut foran Ezequiel Mosquera (Xacobeo Galicia), mens Miche rytteren Pasquale Muto blev treer et lille minut længere tilbage.
Inden etapen var Constantino Zaballa på en sjetteplads i klassementet, hele 1.44 minut efter Fabio Duarte (Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion). Med den suveræne indsats tog han dog den samlede sejr, mens Duarte måtte nøjes med andenpladsen.
Resultat af 5. etape
1 Constantino Zaballa - Loule - Louletano 05.37.05
2 Ezequiel Mosquera Miguez - Xacobeo Galicia 1.36
3 Pasquale Muto - Miche 2.22
4 Angel Vicioso Arcos - Andalucia - Cajasur 2.24
5 David Gutierrez Gutierrez - Footon-Servetto 2.26
6 Andre Fernando S Martins Cardoso - Palmeiras Resort - Tavira
7 Santiago Pérez - Loule - Louletano
8
Beñat Intxausti Elorriaga - Euskaltel - Euskadi
9 Fabio Duarte - Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion
10 Alejandro Marques Porto - Palmeiras Resort - Tavira 2.29
11 Andrés A Antuña - Burgos 2016 - Castilla Y Leon
12 José Herrada - Caja Rural 2.31
13 David García - Xacobeo Galicia
14 David Blanco Rodriguez - Palmeiras Resort - Tavira
15 Gregory Obando - Burgos 2016 - Castilla Y Leon
16 Pedro Merino - Footon-Servetto 2.35
17 Aketza Peña - Caja Rural 2.38
18 Jon Izagirre - Orbea 2.51
19 Alex Norberto Cano - Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion 2.54
20 Romain Sicard - Euskaltel - Euskadi 4.17
21 Diego Gallego - Burgos 2016 - Castilla Y Leon 7.49
22 Luis Felipe Laverde - Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion 10.53
23 Nico Sijmens - Cofidis, le Credit en Ligne 13.59
24 Higinio Fernández - Caja Rural
25 Guillermo Lana - Caja Rural
26 Gonzalo Rabunal Rios - Xacobeo Galicia
27 David De La Cruz - Caja Rural
28 Ricardo Mestre - Palmeiras Resort - Tavira 16.31
29 Jesus Rosendo Prado - Andalucia - Cajasur
30 José Carlos Lara - Burgos 2016 - Castilla Y Leon
31 Javier Moreno Bazan - Andalucia - Cajasur
32 Jesús Merino Criado -
Spain 33 Gustavo Rodriguez Iglesias - Xacobeo Galicia
34 Alberto Fernández Sainz - Xacobeo Galicia
35 Marcos García - Xacobeo Galicia
36 Damien Monier - Cofidis, le Credit en Ligne
37 David Gutierrez Palacios - Footon-Servetto
38 Javier Etxarri - Spain 16.36
39 Luis Filipe Albino Silva - Palmeiras Resort - Tavira
40
Przemyslaw Niemiec - Miche
41 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi
42 Daniel Plaza - Spain
43
Fortunato Baliani - Miche
44 Raúl Santamarta - Burgos 2016 - Castilla Y Leon
45 Egoitz García - Caja Rural
46 Miguel Minguez Ayala - Euskaltel - Euskadi
47 Jose Vicente Toribio Alcolea - Andalucia - Cajasur
48
Mikel Landa - Orbea
49 Andoni Blázquez - Orbea
50 David Da Silva Livramento - Palmeiras Resort - Tavira
51 Antonio Piedra Perez - Andalucia - Cajasur
52 Garikoitz Bravo - Caja Rural
53 Sergio Carrasco Garcia - Andalucia - Cajasur 16.41
UdgåedeDNF Pedro Lopes - Loule - Louletano
DNF Iván Melero - Burgos 2016 - Castilla Y Leon
DNF Gustavo Dominguez Lemos - Xacobeo Galicia
DNF Giampaolo Cheula - Footon-Servetto
DNF Eloy Carral - Spain
DNF Daniel Allonca - Spain
DNF Jonathan Perdiguero - Spain
DNF Nelson Victorino - Palmeiras Resort - Tavira
DNF Pedro M Soeiro - Loule - Louletano
DNF Carlos A Ibáñez - Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion
DNF Javier Aramendia - Euskaltel - Euskadi
DNF
Mickaël Buffaz - Cofidis, le Credit en Ligne
DNF Javier Ramirez Abeja - Andalucia - Cajasur
DNF Luis Mas - Burgos 2016 - Castilla Y Leon
DNF Joaquin Sobrino - Spain
DNF Enrique Mata Cabello - Footon-Servetto
DNF Mikel Ilundain - Orbea
DNF Jonathan Castroviejo - Euskaltel - Euskadi
DNF Ricardo García - Orbea
DNF Rubén Reig - Caja Rural
DNF Gorka Izagirre Insausti - Euskaltel - Euskadi
DNF Marco Corti - Footon-Servetto
DNF Julien Fouchard - Cofidis, le Credit en Ligne
DNF Jorge Montenegro - Andalucia - Cajasur
DNF Adrián Saez - Orbea
DNF Aritz Etxebarria - Orbea
DNF Xabier Zabalo - Orbea
DNF Oscar Grau - Burgos 2016 - Castilla Y Leon
DNF Robinson Chalapud - Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion
DNF Jhon E Martínez - Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion
DNF Oscar Álvarez - Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion
DNF Fader Ardila - Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion
DNF Celestino Pinho - Loule - Louletano
DNF Bruno Pinto - Loule - Louletano
DNF Rémi Cusin - Cofidis, le Credit en Ligne
DNF Edwin Carvajal Jaramillo - Miche
DNF Tomas Swift-Metcalfe - Palmeiras Resort - Tavira
DNF Bruno Saraiva - Loule - Louletano
DNF Krzyszcof Szczawinski - Miche
DNF Daniel Ania - Spain
Samlet slutstilling1 Constantino Zaballa - Loule - Louletano 19.52.51
2 Fabio Duarte - Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion 0.58
3 Beñat Intxausti Elorriaga - Euskaltel - Euskadi 1.17
4 Ezequiel Mosquera Miguez - Xacobeo Galicia 1.47
5 Santiago Pérez - Loule - Louletano 1.48
6 José Herrada - Caja Rural 2.06
7 Alex Norberto Cano - Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion 2.28
8 David Blanco Rodriguez - Palmeiras Resort - Tavira 2.57
9 Angel Vicioso Arcos - Andalucia - Cajasur 3.13
10 Gregory Obando - Burgos 2016 - Castilla Y Leon 3.15
11 Andre Fernando S Martins Cardoso - Palmeiras Resort - Tavira 3.29
12 Pedro Merino - Footon-Servetto 3.49
13 Aketza Peña - Caja Rural 3.59
14 Alejandro Marques Porto - Palmeiras Resort - Tavira 4.17
15 Andrés A Antuña - Burgos 2016 - Castilla Y Leon 4.37
16 Pasquale Muto - Miche 5.42
17 Jon Izagirre - Orbea 8.41
18 David Gutierrez Gutierrez - Footon-Servetto 10.41
19 Romain Sicard - Euskaltel - Euskadi 10.47
20 David García - Xacobeo Galicia 11.47
21 Luis Felipe Laverde - Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion 11.51
22 Javier Moreno Bazan - Andalucia - Cajasur 16.52
23 Damien Monier - Cofidis, le Credit en Ligne 17.19
24 David De La Cruz - Caja Rural 17.50
25 Przemyslaw Niemiec - Miche 18.15
26 Gonzalo Rabunal Rios - Xacobeo Galicia 18.25
27 Diego Gallego - Burgos 2016 - Castilla Y Leon 19.22
28 Marcos García - Xacobeo Galicia 19.28
29 Higinio Fernández - Caja Rural 20.18
30 Daniel Plaza - Spain 20.46
31 Nico Sijmens - Cofidis, le Credit en Ligne 21.05
32 Mikel Landa - Orbea
33 David Da Silva Livramento - Palmeiras Resort - Tavira 22.13
34 Jose Vicente Toribio Alcolea - Andalucia - Cajasur 23.00
35 Guillermo Lana - Caja Rural 23.17
36 Jesús Merino Criado - Spain 23.49
37 Gustavo Rodriguez Iglesias - Xacobeo Galicia 23.50
38 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 24.33
39 José Carlos Lara - Burgos 2016 - Castilla Y Leon 24.40
40 Raúl Santamarta - Burgos 2016 - Castilla Y Leon 25.09
41 Garikoitz Bravo - Caja Rural 25.44
42 Alberto Fernández Sainz - Xacobeo Galicia 25.59
43 Ricardo Mestre - Palmeiras Resort - Tavira 26.18
44 Javier Etxarri - Spain 26.22
45 Antonio Piedra Perez - Andalucia - Cajasur 27.22
46 Fortunato Baliani - Miche 29.17
47 Egoitz García - Caja Rural 30.57
48 Sergio Carrasco Garcia - Andalucia - Cajasur 31.31
49 Andoni Blázquez - Orbea 34.18
50 Luis Filipe Albino Silva - Palmeiras Resort - Tavira 37.30
51 David Gutierrez Palacios - Footon-Servetto 38.08
52 Jesus Rosendo Prado - Andalucia - Cajasur 38.58
53 Miguel Minguez Ayala - Euskaltel - Euskadi 55.38
Pointkonkurrencen1 Angel Vicioso Arcos - Andalucia - Cajasur 79
2 Santiago Pérez - Loule - Louletano 63
3 Beñat Intxausti Elorriaga - Euskaltel - Euskadi 61
4 Constantino Zaballa - Loule - Louletano 58
5 Fabio Duarte - Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion 40
6 José Herrada - Caja Rural 40
7 Ezequiel Mosquera Miguez - Xacobeo Galicia 37
8 Javier Moreno Bazan - Andalucia - Cajasur 36
9 David Blanco Rodriguez - Palmeiras Resort - Tavira 30
10 Andre Fernando S Martins Cardoso - Palmeiras Resort - Tavira 25
11 Pasquale Muto - Miche 25
12 Alex Norberto Cano - Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion 21
13 Alejandro Marques Porto - Palmeiras Resort - Tavira 18
14 David Gutierrez Gutierrez - Footon-Servetto 17
15 Przemyslaw Niemiec - Miche 15
16 Luis Felipe Laverde - Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion 15
17 Damien Monier - Cofidis, le Credit en Ligne 14
18 Gonzalo Rabunal Rios - Xacobeo Galicia 13
19 Pedro Merino - Footon-Servetto 13
20 Antonio Piedra Perez - Andalucia - Cajasur 10
21 Gregory Obando - Burgos 2016 - Castilla Y Leon 8
22 Romain Sicard - Euskaltel - Euskadi 8
23 Andrés A Antuña - Burgos 2016 - Castilla Y Leon 5
24 Jon Izagirre - Orbea 5
25 Raúl Santamarta - Burgos 2016 - Castilla Y Leon 3
26 David García - Xacobeo Galicia 3
27 Diego Gallego - Burgos 2016 - Castilla Y Leon 3
28 Marcos García - Xacobeo Galicia 2
29 Mikel Landa - Orbea 2
30 Egoitz García - Caja Rural 2
31 Aketza Peña - Caja Rural 1
32 Nico Sijmens - Cofidis, le Credit en Ligne 1
33 Fortunato Baliani - Miche 1
Holdkonkurrencen1 Palmeiras Resort - Prio 59.48.45
2 Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion 5.22
3 Burgos 2016 - Castilla Y Leon 9.16
4 Caja Rural 13.09
5 Xacobeo Galicia 15.12
6 Euskaltel - Euskadi 24.47
7 Andalucia Cajasur 31.58
8 Footon-Servetto 33.25
9 Miche 40.36
10 Orbea 46.37
11 Selección Española 56.58