Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Dobbeltsejr til Contador og Saxo Bank

Dobbeltsejr til Contador og Saxo Bank

06. marts 2011 13:47Foto: Jacinto Vidarte

Alberto Contador vandt den afgørende enkeltstart i Vuelta a Murcia og tog dermed også den samlede sejr.

For 24 timer siden havde Saxo Bank-SunGard holdet ikke vundet en eneste sejr i denne sæson, men med Alberto Contadors imponerende fremdrift på bjergetapen i går og dagens enkeltstart er holdet nu oppe på tre sejre.

 

Den 12,4 kilometer flade enkeltstart blev kørt i omkring Murcia og den fik hurtigt Alex Dowsett (Team Sky) som den førende rytter. Vi skulle helt frem til Denis Menchov (Geox-TMC) som den tredjesidste rytter, før britens tid blev slået. Dermed lignede det en sejr til russeren, men først slog Jerome Coppel (Saur-Sojasun) ham, inden Alberto Contador satte sig igennem med den klart bedste tid.

 

Saxo Bank-SunGard kunne også glæde sig over, at Manuele Boaro kørte en flot enkeltstart, da han kørte over stregen i sjettebedste tid.



Resultat af 3. etape
1 Alberto Contador Velasco - Saxo Bank Sungard 14.10
2 Jerome Coppel - Saur - Sojasun 0.08
3 Denis Menchov - Geox-TMC 0.12
4 Alex Dowsett - Sky Procycling 0.19
5 Vasili Kiryienka - Movistar Team 0.26
6 Manuele Boaro - Saxo Bank Sungard 
7 Alexander Wetterhall - Endura Racing 0.28
8 Eloy Teruel - Spain 0.30
9 Christian Vande Velde - Team Garmin-Cervelo 0.31
10 David Zabriskie - Team Garmin-Cervelo 0.33
11 Carlos Barredo Llamazales - Rabobank Cycling Team 0.38
12 Iker Camano Ortuzar - Endura Racing 
13 Michael Matthews - Rabobank Cycling Team 0.40
14 Paul Poux - Saur - Sojasun 
15 Jaroslaw Marycz - Saxo Bank Sungard 
16 Javier Moreno Bazan - Caja Rural 0.41
17 Daniel Navarro Garcia - Saxo Bank Sungard 0.46
18 Daniel Martin - Team Garmin-Cervelo 
19 Christopher Froome - Sky Procycling 
20 Carlos Oyarzun - Movistar Team 0.48
21 José Herrada Lopez - Caja Rural 
22 Thomas Danielson - Team Garmin-Cervelo 0.49
23 Fabrice Jeandesboz - Saur - Sojasun 
24 Jonas Aaen Jörgensen - Saxo Bank Sungard 
25 Albert Timmer - Skil - Shimano 
26 Wout Poels - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.50
27 Dario David Cioni - Sky Procycling 
28 Francisco Perez Sanchez - Movistar Team 
29 Simon Geschke - Skil - Shimano 0.51
30 Fabio Andres Duarte Arevalo - Geox-TMC 0.53
31 Laurent Mangel - Saur - Sojasun 0.56
32 Johannes Fröhlinger - Skil - Shimano 0.57
33 Dennis Van Winden - Rabobank Cycling Team 
34 Imanol Erviti Ollo - Movistar Team 0.59
35 Arkaitz Duran Aroca - Geox-TMC 1.01
36 Egoitz Garcia Echeguibel - Caja Rural 1.02
37 Jon Izaguirre Insausti - Euskaltel-Euskadi 1.03
38 Matthieu Sprick - Skil - Shimano 
39 David Blanco Rodriguez - Geox-TMC 1.04
40 Charles Wegelius - UnitedHealthcare Pro Cycling 
41 Lars Petter Nordhaug - Sky Procycling 1.07
42 Ignatas Konovalovas - Movistar Team 
43 Christian Meier - UnitedHealthcare Pro Cycling 
44 Alexandre Geniez - Skil - Shimano 
45 Rafael Valls Ferri - Geox-TMC 
46 Mirko Selvaggi - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.08
47 Martijn Keizer - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
48 Peter Stetina - Team Garmin-Cervelo 1.10
49 Yannick Talabardon - Saur - Sojasun 1.12
50 Michal Golas - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.13
51 Inigo Cuesta - Caja Rural 
52 Miguel Minguez Ayala - Euskaltel-Euskadi 1.14
53 Jordi Simon - Spain 
54 Ruben Perez Moreno - Euskaltel-Euskadi 1.15
55 Tom Jelte Slagter - Rabobank Cycling Team 1.18
56 Hector Gonzalez Baeza - KTM - Murcia 
57 Steven Kruijswijk - Rabobank Cycling Team 1.19
58 Vicente David Bernabeu Armengol - Andalucia Caja Granada 1.20
59 Carlos Sastre Candil - Geox-TMC 1.22
60 Rene Mandri - Endura Racing 
61 Russell Downing - Sky Procycling 1.24
62 Theo Bos - Rabobank Cycling Team 1.25
63 Rubén Reig Conejero - Caja Rural 
64 Bradley White - UnitedHealthcare Pro Cycling 
65 Alexander Serov - Russia 1.27
66 Javier Benitez Pomares - KTM - Murcia 
67 Michel Kreder - Team Garmin-Cervelo 
68 Jesús Hernandez Blazquez - Saxo Bank Sungard 1.28
69 Ludovic Turpin - Saur - Sojasun 
70 Christopher Jones - UnitedHealthcare Pro Cycling 1.31
71 Alan Perez Lezaun - Euskaltel-Euskadi 
72 Ivan Kovalev - Russia 1.32
73 Aitor Galdos - Caja Rural) 
74 Samuel Nicolas - Spain 
75 Adrián Palomares Villaplana - Andalucia Caja Granada 
76 Manuel Ortega Ocana - Andalucia Caja Granada 1.33
77 Igor Anton Hernandez - Euskaltel-Euskadi 1.35
78 Guillaume Levarlet - Saur - Sojasun 1.36
79 Martin Reimer - Skil - Shimano 
80 Mikel Nieve Ituralde - Euskaltel-Euskadi 1.37
81 Salvador Guardiola Tora - KTM - Murcia 1.40
82 Volodymir Gustov - Saxo Bank Sungard 1.41
83 Pablo Lechuga Rodriguez - Andalucia Caja Granada 1.42
84 Jonathan Clarke - UnitedHealthcare Pro Cycling 1.44
85 Jaume Rovira Pous - KTM - Murcia 
86 Roy Curvers - Skil - Shimano 1.46
87 José María Alcaraz Franco - KTM - Murcia 
88 Javier Ramirez Abeja - Andalucia Caja Granada 
89 Ruslan Pydgornyy - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
90 Sep Vanmarcke - Team Garmin-Cervelo 
91 Franco Garcia - Spain 1.53
92 Graeme Brown - Rabobank Cycling Team 1.54
93 Ruben Fernandez - Spain 1.55
94 Santo Anza - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.56
95 Alexey Markov - Russia 1.57
96 Higinio Fernández - Caja Rural 1.59
97 Sergey Firsanov - Itera - Katusha 2.00
98 Jose Alberto Benitez Roman - Andalucia Caja Granada 2.03
99 David Clarke - Endura Racing 
100 Florian Bissinger - ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer 2.04
101 Morris Possoni - Sky Procycling 2.06
102 Lukas Ranacher - ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer 2.11
103 Jose Luis Roldan Carmona - Andalucia Caja Granada 2.14
104 Pascual Orengo Lopez - Burgos 2016 - Castilla y León 2.18
105 Alexander Khatuntsev - Russia 2.31
106 Maarten De Jonge - Endura Racing 2.32
107 Alberto Ongarato - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
108 Evgeny Kovalev - Itera - Katusha 2.39
109 Christian Pavitschitz - ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer 2.40
110 Philipp Grömer - ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer 2.41
111 Kiril Yatsevich - Russia 2.44
112 Robert Förster - UnitedHealthcare Pro Cycling 2.46
113 Oscar Garcia-Casarrubios Pintor - KTM - Murcia 2.52
114 Marcos Garcia - KTM - Murcia 2.54
115 Lars Pria - ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer 2.57
116 John Anderson - Endura Racing 3.59


Udgået
DNS Davide Appollonio - Sky Procycling 
DNS Rory Sutherland - UnitedHealthcare Pro Cycling 


Samlet slutstilling
1 Alberto Contador Velasco - Saxo Bank Sungard 09.27.18
2 Jerome Coppel - Saur - Sojasun 0.11
3 Denis Menchov - Geox-TMC 0.17
4 Wout Poels - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.46
5 Fabio Andres Duarte Arevalo - Geox-TMC 1.47
6 Alexandre Geniez - Skil - Shimano 2.04
7 Fabrice Jeandesboz - Saur - Sojasun 2.06
8 Francisco Perez Sanchez - Movistar Team 2.12
9 David Blanco Rodriguez - Geox-TMC 2.21
10 Vasili Kiryienka - Movistar Team 2.22
11 José Herrada Lopez - Caja Rural 2.28
12 Rafael Valls Ferri - Geox-TMC 2.41
13 Daniel Navarro Garcia - Saxo Bank Sungard 2.51
14 Guillaume Levarlet - Saur - Sojasun 2.53
15 Lars Petter Nordhaug - Sky Procycling 2.59
16 Javier Moreno Bazan - Caja Rural 3.11
17 Iker Camano Ortuzar - Endura Racing 3.20
18 Yannick Talabardon - Saur - Sojasun 3.36
19 Michal Golas - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3.37
20 Jordi Simon - Spain 3.38
21 Thomas Danielson - Team Garmin-Cervelo 3.41
22 Dario David Cioni - Sky Procycling 3.44
23 Miguel Minguez Ayala - Euskaltel-Euskadi 3.56
24 Rene Mandri - Endura Racing 4.06
25 Vicente David Bernabeu Armengol - Andalucia Caja Granada 4.14
26 Santo Anza - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
27 Charles Wegelius - UnitedHealthcare Pro Cycling 4.33
28 Mirko Selvaggi - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 4.37
29 Carlos Oyarzun - Movistar Team 4.41
30 Peter Stetina - Team Garmin-Cervelo 4.59
31 Maarten De Jonge - Endura Racing 5.14
32 Simon Geschke - Skil - Shimano 5.19
33 Marcos Garcia - KTM - Murcia 5.26
34 Serguey Frisanov - Russia 5.27
35 Samuel Nicolás - Spain 
36 Adrián Palomares Villaplana - Andalucia Caja Granada 5.36
37 Steven Kruijswijk - Rabobank Cycling Team 5.42
38 Ludovic Turpin - Saur - Sojasun 5.49
39 Arkaitz Duran Aroca - Geox-TMC 5.53
40 Tom Jelte Slagter - Rabobank Cycling Team 6.05
41 Christian Meier - UnitedHealthcare Pro Cycling 6.09
42 Martijn Keizer - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 6.12
43 Morris Possoni - Sky Procycling 6.27
44 Alexander Wetterhall - Endura Racing 6.29
45 Salvador Guardiola Tora - KTM - Murcia 6.32
46 Jaume Rovira Pous - KTM - Murcia 6.37
47 Carlos Barredo Llamazales - Rabobank Cycling Team 6.39
48 Jesús Hernandez Blazquez - Saxo Bank Sungard 6.40
49 Mikel Nieve Ituralde - Euskaltel-Euskadi 6.47
50 Jose Alberto Benitez Roman - Andalucia Caja Granada 6.53
51 Imanol Erviti Ollo - Movistar Team 7.00
52 Iñigo Cuesta - Caja Rural 7.14
53 Igor Anton Hernandez - Euskaltel-Euskadi 7.36
54 Volodymir Gustov - Saxo Bank Sungard 7.42
55 Javier Ramirez Abeja - Andalucia Caja Granada 7.47
56 Ruslan Pydgornyy - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 7.52
57 Alberto Ongarato - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 7.58
58 David Clarke - Endura Racing 8.01
59 Daniel Martin - Team Garmin-Cervelo 8.14
60 Hector Gonzalez Baeza - KTM - Murcia 8.21
61 Rubén Fernández - Spain 8.27
62 Christopher Froome - Sky Procycling 8.50
63 Higinio Fernández - Caja Rural 8.52
64 Oscar Garcia-Casarrubios Pintor - KTM - Murcia 8.53
65 Christian Vande Velde - Team Garmin-Cervelo 9.04
66 Jaroslaw Marycz - Saxo Bank Sungard 9.24
67 Jonas Aaen Jörgensen - Saxo Bank Sungard 9.28
68 Manuele Boaro - Saxo Bank Sungard 9.39
69 Matthieu Sprick - Skil - Shimano 9.42
70 Roy Curvers - Skil - Shimano 9.48
71 Johannes Fröhlinger - Skil - Shimano 
72 Russell Downing - Sky Procycling 
73 Paul Poux - Saur - Sojasun 9.56
74 Pablo Lechuga Rodriguez - Andalucia Caja Granada 10.24
75 Laurent Mangel - Saur - Sojasun 10.48
76 Manuel Ortega Ocana - Andalucia Caja Granada 11.01
77 Pascual Orengo - Spain 11.28
78 Alex Dowsett - Sky Procycling 11.43
79 Michael Matthews - Rabobank Cycling Team 12.02
80 Dennis Van Winden - Rabobank Cycling Team 12.48
81 Javier Benitez Pomares - KTM - Murcia 12.56
82 Christopher Jones - UnitedHealthcare Pro Cycling 13.03
83 Michel Kreder - Team Garmin-Cervelo 13.09
84 Ignatas Konovalovas - Movistar Team 13.10
85 Florian Bissinger - ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer 13.17
86 Sep Vanmarcke - Team Garmin-Cervelo 13.49
87 Alexey Markov - Russia 13.57
88 Alexander Khatuntsev - Russia 15.10
89 Albert Timmer - Skil - Shimano 15.29
90 David Zabriskie - Team Garmin-Cervelo 15.37
91 Carlos Sastre Candil - Geox-TMC 16.26
92 Francisco García Nicolás - Spain 16.40
93 Alexander Serov - Russia 16.41
94 Eloy Teruel - Spain 18.01
95 Jonathan Clarke - UnitedHealthcare Pro Cycling 20.26
96 Robert Förster - UnitedHealthcare Pro Cycling 20.51
97 John Anderson - Endura Racing 20.54
98 Egoitz Garcia Echeguibel - Caja Rural 21.43
99 Aitor Galdos - Caja Rural 21.49
100 Martin Reimer - Skil - Shimano 22.01
101 Theo Bos - Rabobank Cycling Team 22.08
102 Rubén Reig Conejero - Caja Rural 22.21
103 José Luis Roldan Carmona - Andalucia Caja Granada 23.10
104 Jon Izaguirre Insausti - Euskaltel-Euskadi 24.09
105 Ruben Perez Moreno - Euskaltel-Euskadi 24.30
106 Bradley White - UnitedHealthcare Pro Cycling 25.03
107 Graeme Brown - Rabobank Cycling Team 25.09
108 Alan Perez Lezaun - Euskaltel-Euskadi 25.21
109 Christian Pavitschitz - ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer 28.34
110 Kiril Yatsevich - Russia 31.23
111 Philipp Grömer - ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer 31.26
112 Lukas Ranacher - ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer 33.30
113 Evgeniy Kovalev - Russia 36.45
114 José María Alcaraz Franco - KTM - Murcia 36.55
115 Ivan Kovalev - Russia 39.59
116 Lars Pria - ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer 46.13


Pointkonkurrencen
1 Alberto Contador Velasco - Saxo Bank Sungard 51  pts
2 Jerome Coppel - Saur - Sojasun 41
3 Denis Menchov - Geox-TMC 36
4 Michael Matthews - Rabobank Cycling Team 28
5 Russell Downing - Sky Procycling 20
6 Vasili Kiryienka - Movistar Team 15
7 Fabio Andres Duarte Arevalo - Geox-TMC 14
8 Alex Dowsett - Sky Procycling 14
9 Aitor Galdos - Caja Rural 14
10 Wout Poels - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 12
11 Martin Reimer - Skil - Shimano 12
12 Alexandre Geniez - Skil - Shimano 10
13 Jonas Aaen Jörgensen - Saxo Bank Sungard 10
14 Manuele Boaro - Saxo Bank Sungard 10
15 Lars Petter Nordhaug - Sky Procycling 9
16 Alexander Wetterhall - Endura Racing 9
17 Robert Förster - UnitedHealthcare Pro Cycling 9
18 Guillaume Levarlet - Saur - Sojasun 8
19 Roy Curvers - Skil - Shimano 8
20 Eloy Teruel - Spain 8
21 Fabrice Jeandesboz - Saur - Sojasun 7
22 Christian Vande Velde - Team Garmin-Cervelo 7
23 Egoitz Garcia Echeguibel - Caja Rural 7
24 David Blanco Rodriguez - Geox-TMC 6
25 David Zabriskie - Team Garmin-Cervelo 4
26 Francisco Perez Sanchez - Movistar Team 5
27 Carlos Barredo Llamazales - Rabobank Cycling Team 5
28 Johannes Fröhlinger - Skil - Shimano 4
29 Rafael Valls Ferri - Geox-TMC 4
30 Iker Camano Ortuzar - Endura Racing 4
31 José Herrada Lopez - Caja Rural 2
32 Michal Golas - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2
33 Paul Poux - Saur - Sojasun 2
34 Javier Moreno Bazan - Caja Rural 1
35 Jaroslaw Marycz - Saxo Bank Sungard 1


Bjergkonkurrencen
1 Laurent Mangel - Saur - Sojasun 15  pts
2 Alberto Contador Velasco - Saxo Bank Sungard 10
3 Denis Menchov - Geox-TMC 8
4 Jerome Coppel - Saur - Sojasun 6
5 Martijn Keizer - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 6
6 Fabio Andres Duarte Arevalo - Geox-TMC 5
7 Jon Izaguirre Insausti - Euskaltel-Euskadi 4
8 Wout Poels - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2
9 Carlos Sastre Candil - Geox-TMC 2
10 Guillaume Levarlet - Saur - Sojasun 1


Holdkonkurrencen
1 Geox-TMC 28.25.45
2 Saur - Sojasun 0.23
3 Saxo Bank Sungard 3.45
4 Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 4.24
5 Movistar Team 5.26
6 Sky Procycling 6.32
7 Endura Racing 6.45
8 Caja Rural 7.37
9 Skil - Shimano 11.34
10 Rabobank Cycling Team 11.47
11 Team Garmin-Cervelo 11.51
12 Spain 12.16
13 Andalucia Caja Granada 12.19
14 UnitedHealthcare Pro Cycling 12.20
15 ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer 12.34
16 Euskaltel-Euskadi 12.59
17 Russia 29.11
18 ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer 01.08.56
 

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

FIND DINE CYKELPRODUKTER PÅ TVÆRS AF WEBSHOPS