Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Dramatisk afslutning på Eneco Tour! - Opd.

Dramatisk afslutning på Eneco Tour! - Opd.

23. august 2006 16:360
I dag blev sidste etape af Eneco Tour kørt. Etapen gik fra Ans til Ans, hvor rytterne skulle igennem det særdeles kuperede terræn i og omkring Ans. En rute, som de fleste af cykelfansene, allerede kender i forvejen, da det er den samme rute, som noget af Liege – Bastogne – Liege bliver afviklet på. Men dagens afslutning skulle vise sig, at være endnu mere dramatisk end først antaget.

Allerede fra start blev der angrebet, det var Bram De Groot (Rabobank), Mario Aerts (Davitamon – Lotto), William Bonnet (Credit Agricole), Aaron Olsen (Saunier Duval – Prodir), Steven Caethoven (Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen), Piet Rooijakkers (Skil Shimano) og Erwin Thijs (Unibet). De 7 ryttere oparbejdede hurtigt et solidt forspring til feltet på knap 4 minutter. Forspringet holdt de til 90 km før mål, hvor Den Bakker (Team Milram) og Andrea Peron (Team CSC) angreb fra feltet. De to ryttere nåede også frem til de 7 forreste, som nu dannede en 9 mandsgruppe, med godt 50 km til mål.

Gruppen holdte også sammen til rytterne ramte det mest kuperede stykke på ruten, men så var det også slut med 35 km til mål. Gruppen blev fuldstændig sprængt, da CSC-rytteren Andrea Peron gik frem og satte tempoet sammen med Shimano-rytteren Rooijakkers. De to ryttere holdt pænt sammen hen over den første store stigning, men i feltet var der straks angreb fra flere ryttere.

To ryttere kom dog alene af sted, det var Axel Merckx (Phonak) samt Lövkvist (Fdjeux.com), som let kørte op til de to forreste, imens feltet hentede de øvrige udbrydere. I feltet var der dog flere angrebslystne ryttere, da først Thomas Dekker (Rabobank) angreb, og kort tid efter angreb også Karsten Kroon (Team CSC). De seks ryttere blev samlet til en 6-mandsgruppe med 30 km til mål.

6-mandsgruppen: Merckx, Lövkvist, Peron, Rooijakkers, Dekker og Kroon fik dog ikke særlig lang tid i udbrud, da Discovery Channel gik frem med alt, hvad de havde tilbage i feltet og fik neutraliseret angrebet. Det betød også, at feltet blev reduceret til cirka 40 ryttere. Straks efter gruppen blev hentet, blev der slået kontra, da Axel Merckx og Thomas Lövkvist angreb igen. De fik følgeskab af yderligere fire ryttere, som var Nicolas Portal (Caisse d’Espagne), Laurent Lefevre (Bouygues Telecom), Gerben Löwik (Rabobank) samt Daniele Righi (Lampre).

De 6 ”nye” ryttere fik lov til at køre væk af feltet. Hurtig fik de 45 sekunder, men så gav feltet heller ikke mere ved dørene. De 6 i front holdte også pænt sammen til den næstsidste stigning med 10 km til mål. På den sidste stigning angreb Axel Merckx og Nicolas Portal. Samtidig med at Laurent Lefevre fik problemer med cyklen og blev sat. Merckx og Portal fik også slået holdet til de øvrige i gruppen, men efter en heroisk kamp af de 3 øvrige ryttere, så blev gruppen igen samlet med 7 km til mål. Men feltet hentede udbryderne på toppen af den næstsidste stigning med kun 5 km til mål.

Feltet, som nu var på ca. 40 ryttere, havde alle de store favoritter i gruppen. Philippe Gilbert (Fdjeux.com) slog kontra, og før dagens etape var den unge belgier placeret, som nummer 5 – blot 28 sekunder efter løbets førende rytter George Hincapie (Discovery). Desuden ville en etapesejr give belgieren 10 bonussekunder. Og det lykkedes for belgieren at holde hele vejen til mål, men feltet kom i mål blot 2 sekunder efter FDjeux.com-rytteren.

Men i feltets spurt havde George Hincapie taget Stefan Schumachers hjul og i spurten slog flere af tilskuerne ud med armene hen over bannerne, derfor slog Stefan Schumacher et stort svaj på cyklen, men det gjorde, at løbets førende rytter, George Hincapie, røg en tur i asfalten. Han blev dog noteret i samme tid som resten af feltet. Men da Stefan Schumacher blev nummer tre på etapen - lige efter Manuele Mori - fik Gerolsteiner-rytteren 4 sekunder i bonus, og da han var blot 3 sekunder efter Hincapie før dagens etape i det samlede klassement, så kunne Schumacher hyldes som vinder af Eneco Tour.

Imens George Hincapie stod og surmulede bagved en lastbil og var rasende over, at han ikke fik tilkendt sejren. Det var klart, at Hincapie mente, at Schumacher skulle deklasseres - og dermed ville tyskeren have mistet de fire bonussekunder.


Resultat af 7. etape
1 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 5.05.16 (39.545 km/t)
2 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.02
3 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
4 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas
5 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems
6 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
7 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto
8 Julian Dean (NZl) Credit Agricole
9 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
10 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team
11 Karsten Kroon (Ned) Team CSC
12 Gustav Larsson (Swe) Française des Jeux
13 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
14 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
15 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic
16 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano
17 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir
18 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic
19 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
20 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
21 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
22 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel
23 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
24 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir
25 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
26 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
27 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
28 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
29 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
30 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
31 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux
32 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems
33 Maxime Montfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
34 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team
35 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
36 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
37 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
38 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.12
39 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
40 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel 1.02
41 George Hincapie (USA) Discovery Channel 0.02
42 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.22
43 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
44 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
45 Avitor Perrez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.24
46 Sergei Ivanov (Rus) T-Mobile Team 1.50
47 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram
48 Roy Sentjens (Bel) Rabobank
49 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel
50 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2.12
51 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
52 Andrea Peron (Ita) Team CSC
53 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano
54 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
55 Allan Johansen (Den) Team CSC 3.13
56 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano
57 Luke Roberts (Aus) Team CSC
58 Michael Schär (Swi) Phonak Hearing Systems
59 Alan Pérez Lezáun (Spa) Euskaltel-Euskadi
60 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
61 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano
62 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
63 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
64 Frank Høj (Den) Gerolsteiner
65 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team
66 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone
67 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
68 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team
69 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir
70 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir
71 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
72 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com 5.33
73 Bram De Groot (Ned) Rabobank
74 Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 7.53
75 Nicolas Roche (Irl) Cofidis, le Credit par Telephone
76 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.38
77 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team
78 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole 14.50
79 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano
80 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic
81 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram
82 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
83 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic
84 Matej Jurco (Svk) Team Milram
85 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux
86 Marco Righetto (Ita) Liquigas
87 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance
88 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi
89 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole
90 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic
91 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
92 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
93 Johan Coenen (Bel) Unibet.com
94 Matthe Pronk (Ned) Unibet.com
95 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram
96 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom
97 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
98 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
99 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
100 Jan Boven (Ned) Rabobank
101 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic


Udgået:
DNF Michael Blaudzun (Den) Team CSC
DNF Lars Michaelsen (Den) Team CSC

DNF Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
DNF José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
DNF Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team
DNF Jason McCartney (USA) Discovery Channel
DNF Matthew White (Aus) Discovery Channel
DNF Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel
DNF Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital
DNF Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
DNF Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto
DNF Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
DNF Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic
DNF Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir
DNF Carlos Zarate (Spa) Saunier Duval-Prodir
DNF Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole
DNF Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance
DNF Erki Pütsep (Est) AG2R Prevoyance
DNF Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNF Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNF Mathieu Heyboer (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone
DNF Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone
DNF Martin Müller (Ger) Team Milram
DNF Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
DNF Dennis Haueisen (Ger) Team Milram
DNF Michael Albasini (Swi) Liquigas
DNF Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom
DNF Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom
DNF Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux
DNF Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
DNF Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
DNF Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano
DNF Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano
DNF Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
DNF Baden Cooke (Aus) Unibet.com
DNF Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
DNF Marco Zanotti (Ita) Unibet.com
DNF Koen De Kort (Ned) Astana Team

Samlet slutstilling
1 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 27.20.55
2 George Hincapie (USA) Discovery Channel 0.01
3 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 0.12
4 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 0.17
5 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 0.32
6 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 0.35
7 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank 0.52
8 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 0.53
9 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 0.55
10 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team 0.56
11 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano 0.58
12 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic 1.01
13 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic
14 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 1.05
15 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 1.10
16 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 1.12
17 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 1.14
18 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas 1.15
19 Gustav Larsson (Swe) Française des Jeux 1.43
20 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel 1.44
21 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.51
22 Gerben Löwik (Ned) Rabobank 1.55
23 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team 1.56
24 Julian Dean (NZl) Credit Agricole 1.57
25 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems 2.07
26 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.16
27 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 2.19
28 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems 2.23
29 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.26
30 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 2.27
31 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux 2.35
32 Maxime Montfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 2.41
33 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.42
34 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2.49
35 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
36 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel 3.12
37 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 3.15
38 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 3.16
39 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 4.10
40 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano 4.13
41 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 4.20
42 Sergei Ivanov (Rus) T-Mobile Team 4.24
43 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 4.27
44 Andrea Peron (Ita) Team CSC 4.33
45 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.42
46 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.43
47 Roy Sentjens (Bel) Rabobank 4.44
48 Avitor Perrez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.45
49 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram 5.09
50 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone 5.28
51 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano 5.32
52 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 5.33
53 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 5.45
54 Alan Pérez Lezáun (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.52
55 Michael Schär (Swi) Phonak Hearing Systems 6.08
56 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 6.16
57 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 6.20
58 Allan Johansen (Den) Team CSC
59 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 6.49
60 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 6.57
61 Frank Høj (Den) Gerolsteiner 7.04
62 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner 7.53
63 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 8.15
64 Luke Roberts (Aus) Team CSC 9.33
65 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 9.48
66 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team 10.32
67 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir 10.59
68 Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 11.18
69 Bram De Groot (Ned) Rabobank 11.55
70 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 12.00
71 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com 13.46
72 Nicolas Roche (Irl) Cofidis, le Credit par Telephone 13.57
73 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team 14.27
74 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 16.15
75 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux 16.48
76 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic 16.51
77 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole 17.18
78 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 17.22
79 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram
80 Johan Coenen (Bel) Unibet.com 17.32
81 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance 17.37
82 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 17.41
83 Matej Jurco (Svk) Team Milram 17.46
84 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic 17.48
85 Jan Boven (Ned) Rabobank 17.58
86 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 18.02
87 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 18.05
88 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 18.06
89 Marco Righetto (Ita) Liquigas 18.08
90 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 18.15
91 Matthe Pronk (Ned) Unibet.com 18.18
92 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic 18.29
93 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram 18.40
94 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 18.56
95 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 20.21
96 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir 22.12
97 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole 22.24
98 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 22.41
99 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas 23.22
100 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano 24.06
101 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir 29.32


Slutstillingen i pointkonkurrencen
1 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram 91 pts
2 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 90
3 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 59
4 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 57
5 Julian Dean (NZl) Credit Agricole 56
6 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 54
7 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas 54
8 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic 54
9 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 52
10 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 48
11 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 45
12 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 41
13 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 35
14 Gerben Löwik (Ned) Rabobank 19
15 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 17
16 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano 16
17 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 16
18 Roy Sentjens (Bel) Rabobank 15
19 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 15
20 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 13
21 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 13
22 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux 12
23 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 11
24 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 11
25 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team 10
26 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems 10
27 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole 10
28 Bram De Groot (Ned) Rabobank 8
29 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team 8
30 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com 6
31 Matej Jurco (Svk) Team Milram 5
32 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 5
33 Matthe Pronk (Ned) Unibet.com 5
34 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 3
35 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano 3


Slutstillingen i ungdomskonkurrencen
1 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 27.20.55
2 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 0.12
3 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 0.17
4 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 0.35
5 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 0.55
6 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 1.05
7 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas 1.15
8 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team 1.56
9 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.26
10 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux 2.35
11 Maxime Montfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 2.41
12 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.42
13 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2.49
14 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 4.27
15 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano 5.32
16 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 5.45
17 Alan Pérez Lezáun (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.52
18 Michael Schär (Swi) Phonak Hearing Systems 6.08
19 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner 7.53
20 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team 10.32
21 Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 11.18
22 Nicolas Roche (Irl) Cofidis, le Credit par Telephone 13.57
23 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team 14.27
24 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance 17.37
25 Matej Jurco (Svk) Team Milram 17.46
26 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic 17.48
27 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 18.05
28 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 18.06
29 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram 18.40
30 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 20.21
31 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir 22.12
32 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole 22.24
33 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas 23.22
34 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano 24.06


Slutstillingen i holdkonkurrencen
1 Liquigas 82.04.56
2 Rabobank 0.11
3 DSC 0.29
4 Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.07
5 Française des Jeux 1.32
6 Phonak Hearing Systems 2.12
7 T-Mobile Team 4.03
8 Saunier Duval-Prodir 5.23
9 Credit Agricole 5.36
10 Lampre-Fondital 6.31
11 Skil-Shimano 6.34
12 Bouygues Telecom 7.29
13 Team CSC 7.41
14 Cofidis, le Credit par Telephone 8.58
15 Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 9.29
16 Gerolsteiner 10.07
17 Quick Step-Innergetic 15.52
18 Astana Team 16.58
19 Euskaltel-Euskadi 19.21
20 Davitamon-Lotto 22.26
21 Team Milram 36.37
22 Unibet.com 37.40
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia Internazion...(2.WWT) 26/06-05/07

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 01/07-05/07

GP Général Patton(1.NCUP) 04/07

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

CYKELHJELM? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE