Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Egoi Martinez viste stor styrke og sejrede - Opd.

Egoi Martinez viste stor styrke og sejrede - Opd.

06. september 2006 17:470
I dag blev 11. etape af Vueltaen kørt. Etapen gik fra Torrelavega til Burgos over 173.6 km. Allerede fra starten af blev der angreb. Men først efter 25 kilometers kørsel kom, der et større udbrud af det, som bestod af 13 ryttere. Det var Thor Hushovd (Credit Agricole), der stod bag udbruddet, han fik følgeskab af Iñigo Landaluze (Euskaltel-Euskadi), Eric Leblacher (Française des Jeux), Alexandre Usov (AG2R Prevoyance), Volodymir Gustov (Team CSC), Egoi Martinez (Discovery Channel), Andrea Moletta (Gerolsteiner), Scott Davis (T-Mobile Team), Dario David Cioni (Liquigas), David Loosli (Lampre-Fondital), Joaquin Rodriguez (Caisse d'Epargne-Illes Balears), Theo Eltink (Rabobank) og Serguei Yakovlev (Astana Team).


Feltet på dagens rute / Foto: Sirotti


13 mandsgruppen dannede hurtigt et hul til feltet, men Saunier Duval havde ikke fået en rytter med. Derfor forsøgte David Cañada (Saunier Duval-Prodir) at køre op til udbryderne, men det lykkedes aldrig.

Med 100 kilometer til mål angreb Egoi Martinez og fik slået et hul til de øvrige udbryderne på godt 3 minutter, men så begyndte forfølgergruppen på 12 ryttere at hente ligeså langsom ind på Discovery-rytteren igen. Da forspringet blev formindsket til 1 minut angreb Iñigo Landaluze fra forfølgergruppen med 50 km til mål. Euskatel-rytteren fik dog hurtigt følgeskab af Volodymir Gustov.


Feltet på dagens rute / Foto: Sirotti


De to ryttere fandt hurtigt ind i et godt samarbejde, og derfor tog det heller ikke lang tid at få hentet Egoi Martinez. De tre ryttere dannede derefter ny frontgruppe. Gruppen fandt hurtigt ind i et godt samarbejde. De tre ryttere øgede stille og roligt forspringet til de øvrige forfølgere. På et tidspunkt var forspringet oppe på 3 minutter.

Med 20 kilometer til mål stod det klart, at de tre ryttere også skulle køre om etapesejren. Derfor gik der lidt taktik i den i front, hvor forfølgerne hentede lidt af det tabte ind. Egoi Martinez havde dog de bedste ben og med 13 kilometer til mål sagde han farvel til frontgruppen.

Iñigo Landaluze og Volodymir Gustov kunne ikke svare igen på angrebet, og dermed kunne Discovery rytteren kører alene hjem til en flot etapesejr. Landaluze tog sig af 2. pladsen foran Gustov.


Egoi Martinez vinder dagens etape / Foto: Sirotti


Egoi Martinez på podiet / Foto: Sirotti


Samlet forsvarede Valverde føringen, selvom han kom i mål mere end 15 minutter efter dagens etapevinder.


Valverde forsvarede den samlede føring / Foto: Sirotti



Resultat af 11. etape
1 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 4.20.32 (39.98 km/t)
2 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.55
3 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
4 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 3.35
5 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
6 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
7 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
8 Theo Eltink (Ned) Rabobank
9 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
10 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.37
11 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux
12 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
13 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team
14 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 15.04
15 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
16 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto
17 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
18 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
19 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
20 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
21 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam
22 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam
23 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam
24 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
25 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
26 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance
27 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic
28 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom
29 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
30 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
31 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
32 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
33 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
34 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
35 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
36 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
37 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
38 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
39 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
40 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC
41 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC

42 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
43 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
44 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
45 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
46 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
47 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team
48 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner
49 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
50 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
51 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
52 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi
53 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir
54 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
55 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
56 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
57 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
58 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital
59 Francesco Failli (Ita) Liquigas
60 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance
61 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
62 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
63 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
64 Carlos Barredo (Spa) Astana Team
65 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
66 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
67 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
68 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
69 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
70 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
71 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team
72 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram
73 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner
74 Erik Zabel (Ger) Team Milram
75 Marco Velo (Ita) Team Milram
76 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
77 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
78 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
79 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam
80 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole
81 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
82 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
83 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir
84 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole
85 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
86 José Vicent Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
87 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
88 Aaron Kemps (Aus) Astana Team
89 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole
90 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
91 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
92 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
93 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
94 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux
95 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC
96 Sergio Paulinho (Por) Astana Team
97 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
98 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto
99 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
100 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
101 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
102 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team
103 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
104 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto
105 David George (RSA) Relax-Gam
106 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team
107 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic
108 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
109 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
110 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
111 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
112 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
113 Jorge García (Spa) Relax-Gam
114 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
115 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi
116 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
117 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux
118 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom
119 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam
120 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
121 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
122 Mauricio Ardila (Col) Rabobank
123 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
124 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital
125 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam
126 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance
127 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance
128 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
129 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team
130 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
131 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux
132 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole
133 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
134 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir
135 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic
136 Daniel Becke (Ger) Team Milram
137 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
138 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
139 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic
140 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
141 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
142 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
143 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
144 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner
145 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux
146 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
147 William Walker (Aus) Rabobank
148 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir
149 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
150 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux
151 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
152 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir
153 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic
154 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux
155 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic
156 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner
157 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam
158 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
159 Pieter Weening (Ned) Rabobank
160 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic
161 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital
162 Luca Paolini (Ita) Liquigas
163 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 15.21


Udgået:
DNF Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom
DNF Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
DNF Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
DNF Luis León Sánchez (Spa) Astana Team
DNS Denis Menchov (Rus) Rabobank


Samlet stilling efter 11. etape
1 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 45.54.45
2 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 0.27
3 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 0.44
4 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.56
5 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 1.38
6 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.05
7 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 2.21
8 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.28
9 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.02
10 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 3.42
11 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 3.59
12 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 5.18
13 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.33
14 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 6.11
15 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 6.20
16 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 6.36
17 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 7.16
18 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 7.36
19 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
20 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam 7.59
21 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8.06
22 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.34
23 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.48
24 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 9.05
25 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 10.32
26 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 13.55
27 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 14.09
28 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 14.27
29 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 16.18
30 Carlos Barredo (Spa) Astana Team 17.34
31 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 18.01
32 Theo Eltink (Ned) Rabobank 18.04
33 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 18.36
34 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 19.30
35 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC 23.04
36 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 23.35
37 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 24.13
38 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 25.28
39 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 25.41
40 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 26.20
41 Pieter Weening (Ned) Rabobank 27.56
42 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam 27.57
43 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 30.16
44 Daniel Becke (Ger) Team Milram 30.48
45 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 31.40
46 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 32.32
47 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 32.36
48 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 33.10
49 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 33.21
50 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 33.42
51 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 34.24
52 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 34.43
53 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 34.58
54 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 35.00
55 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 35.30
56 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 36.20
57 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 37.03
58 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 37.20
59 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole
60 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 39.01
61 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 39.25
62 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 40.15
63 Mauricio Ardila (Col) Rabobank 40.18
64 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 42.39
65 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 43.37
66 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 47.30
67 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 48.48
68 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 48.57
69 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 50.18
70 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 51.05
71 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 53.24
72 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 53.34
73 David George (RSA) Relax-Gam 53.47
74 Erik Zabel (Ger) Team Milram 55.38
75 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 56.22
76 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 56.34
77 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic 56.57
78 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 57.36
79 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 58.11
80 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 58.32
81 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 58.37
82 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 1.00.08
83 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 1.00.14
84 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems 1.00.37
85 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems 1.02.08
86 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.02.49
87 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 1.02.52
88 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 1.03.23
89 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 1.04.45
90 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 1.05.28
91 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 1.05.45
92 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam 1.05.55
93 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.06.33
94 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 1.06.50
95 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 1.07.04
96 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 1.07.09
97 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner 1.07.21
98 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 1.07.33
99 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1.08.31
100 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 1.08.51
101 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 1.08.57
102 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 1.10.07
103 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 1.10.16
104 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.10.33
105 Luca Paolini (Ita) Liquigas 1.10.37
106 Jorge García (Spa) Relax-Gam 1.10.40
107 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.10.53
108 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 1.12.40
109 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 1.13.30
110 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 1.13.45
111 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic 1.14.16
112 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.15.00
113 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto
114 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.15.29
115 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 1.15.46
116 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 1.15.49
117 William Walker (Aus) Rabobank 1.15.57
118 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 1.16.17
119 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.16.19
120 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 1.18.42
121 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 1.18.53
122 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux 1.19.29
123 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 1.19.35
124 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom 1.19.43
125 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.19.45
126 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 1.20.00
127 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 1.20.03
128 Aaron Kemps (Aus) Astana Team 1.21.15
129 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 1.21.33
130 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 1.22.01
131 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 1.22.11
132 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 1.22.21
133 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 1.22.56
134 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 1.23.12
135 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 1.23.29
136 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 1.23.37
137 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic 1.24.04
138 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 1.24.46
139 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 1.25.21
140 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 1.25.41
141 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 1.27.47
142 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 1.27.51
143 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 1.28.20
144 Marco Velo (Ita) Team Milram 1.28.33
145 José Vicent Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.28.34
146 Francesco Failli (Ita) Liquigas 1.28.45
147 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 1.28.47
148 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 1.29.31
149 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance 1.30.04
150 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 1.31.03
151 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux 1.31.26
152 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 1.31.56
153 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 1.32.10
154 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 1.32.57
155 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 1.33.05
156 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux 1.33.41
157 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner 1.34.04
158 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 1.36.11
159 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 1.36.58
160 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 1.38.04
161 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 1.52.43
162 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 1.52.50
163 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 1.55.47


Pointkonkurrencen efter 12. etape
1 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 133 pts
2 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 79
3 Erik Zabel (Ger) Team Milram 71
4 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 60
5 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 59
6 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 48
7 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 46
8 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 42
9 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 42
10 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 40
11 Luca Paolini (Ita) Liquigas 40
12 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 37
13 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 35
14 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 35
15 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 29
16 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 29
17 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 28
18 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 28
19 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 27
20 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 26
21 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 26
22 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 21
23 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 21
24 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 20
25 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 19


Bjergkonkurrencen efter 12. etape
1 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 73 pts
2 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 70
3 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 59
4 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 52
5 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 42
6 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 42
7 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 40
8 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 36
9 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 33
10 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 32
11 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 32
12 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 28
13 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 27
14 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 26
15 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 23
16 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 20
17 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 19
18 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 18
19 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 16
20 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 16
21 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 15
22 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 15
23 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 14
24 Pieter Weening (Ned) Rabobank 14
25 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 12


Kombinationskonkurrencen efter 12. etape
1 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 11 pts
2 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 16
3 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 22
4 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 24
5 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 25
6 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 27
7 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 27
8 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 40
9 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 46
10 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 50
11 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 54
12 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 68
13 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 76
14 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 77
15 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 77
16 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 78
17 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 88
18 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 91
19 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 97
20 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 97
21 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 99
22 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 104
23 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 108
24 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 111
25 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 115


Holdkonkurrencen efter 12. etape
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 137.17.49
2 Astana 6.49
3 Caisse D'Epargne - Illes Balears 10.11
4 Lampre - Fondital 19.01
5 Euskaltel - Euskadi 19.18
6 Team CSC 36.55
7 Saunier Duval - Prodir 43.31
8 Rabobank 52.09
9 Relax - GAM 53.27
10 Cofidis, le Credit Par Telephone 1.09.35
11 Ag2r Prevoyance 1.13.34
12 Credit Agricole 1.19.44
13 Liquigas 1.38.35
14 Davitamon - Lotto 1.53.14
15 Gerolsteiner 2.00.34
16 T- Mobile Team 2.01.40
17 Phonak Hearing Systems 2.03.40
18 Française des Jeux 2.11.36
19 Quick Step - Innergetic 2.32.58
20 Bouygues Telecom 2.41.44
21 Team Milram 2.55.21
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger