Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Eisel fik revanche og vandt 2. etape

Eisel fik revanche og vandt 2. etape

29. marts 2006 16:480
Dagens etape ved etapeløbet ”3 dage ved Panne” startede med stor uro i feltet, hvilket resulterede i flere styrt. Bl.a. måtte gårdagens nummer tre Gert Steegmans (Davitamon Lotto) en tur i asfalten, hvilket resulterede i en dyb flænge i venstre albue. Det betød naturligvis farvel til Steegmans kort efter styrtede T-Mobiles André Greipel også, hvilket også betød exit til tyskeren.

9 ryttere fik dog revet sig løs fra feltet, det var Michael Barry (Discovery Channel), Wouter Weylandt (Quickstep – Innergetic), Carlos Abellan (Liberty Seguros – Würth), Frédéric Finot (Française des Jeux), Daniele Righi (Lampre – Fondital), Christian Murro (Tenax Salmilano), Giairo Ermeti (Team L.P.R.), Niko Eeckhout (Chocolade Jacques) og Peter Ronsse (Jartazi - 7Mobile). De 9 ryttere arbejdede godt sammen og oparbejdede et forspring på godt 6 minutter ned til feltet.

Men så ramte feltet sidevinden, hvilket resulterede i at QuickStep, Discovery Channel og Davitamon Lotto gik frem og splittede feltet i flere grupper. 27 ryttere sad i den forreste gruppe af feltet. Det så også ud til at lykkedes for dem at komme væk fra det øvrige felt, men da de hentede de 9 ryttere i front, så kom det resterende felt også tilbage, så feltet var samlet med cirka 60 kilometer til mål. Det var primært T-Mobile, Phonak og Unibet, som sørgede for at det øvrige feltet kom tilbage.

Kort efter feltet blev samlet, så angreb Niko Eeckhout nok engang. Han fik selskab af tre ryttere i form af Angel Castresana (Unibet) samt Andy Cappelle og Sven Renders (begge Landbouwkrediet-Colnago). Niko Eeckhout fik dog ikke lov til at køre med i udbruddet, da feltet hentede dem med det samme, men da de tre ryttere angreb igen, så fik de lov til at køre af sted igen uden Eeckhout. De fik oparbejdet et forspring på 3 minutter. Men så kom de store sprinterhold frem og skruede op for tempoet i feltet, hvilket resulterede i at forspringet faldt stille og roligt.

Med små 10 kilometer til mål blev feltet samlet og etapen skulle afgøres i en massespurt. Tom Boonen var naturligvis favorit, men blev sat ud af spillet muligvis pga. tekniske problemer. I spurten tog gårdagens nummer to Berhard Eisel (Fdjeux.com) revanche og sejrede foran Lampres unge Napolitano.

Resultat af 2. etape
1 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 5.34.14 (40.75 km/t)
2 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital
3 Niko Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
4 Gerald Ciolek (Ger) Team Wiesenhof Akud
5 Baden Cooke (Aus) Unibet.com
6 James Vanlandschoot (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
7 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic
8 Enrico Degano (Ita) Barloworld
9 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R.
10 Igor Abakoumov (Bel) Jartazi-7Mobile
11 Joaquin Rojas Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
12 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom
13 Graeme Brown (Aus) Rabobank
14 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic
15 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
16 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
17 Luca Paolini (Ita) Liquigas
18 Michael Blanchy (Bel) Jartazi-7Mobile
19 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
20 Bram De Groot (Ned) Rabobank
21 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
22 Christophe Detilloux (Bel) Française des Jeux
23 Fabio Baldato (Ita) Team Tenax Salmilano
24 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
25 Sebastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
26 Frederic Guesdon (Fra) Française des Jeux
27 David McPartland (Aus) Team Tenax Salmilano
28 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
29 Dmitriy Muravyev (Kaz) Jartazi-7Mobile
30 Dimitri De Fauw (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.06
31 Roberto Petito (Ita) Team Tenax Salmilano
32 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
33 Gerrit Glomser (Aut) Team Vorarlberg
34 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
35 Luis Leos Sanchez Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
36 Angel Castresana Del Val (Spa) Unibet.com
37 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
38 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.09
39 Robby Meul (Bel) Jartazi-7Mobile 0.11
40 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom
41 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 0.14
42 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto
43 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic
44 Tom Steels (Bel) Davitamon-Lotto
45 Jurgen Van Loocke (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
46 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
47 Dario Pieri (Ita) Team L.P.R. 0.18
48 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 0.21
49 Stefano Zanini (Ita) Liquigas
50 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 0.23
51 Marco Milesi (Ita) Liquigas
52 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step-Innergetic
53 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com
54 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux
55 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team
56 Michele Maccanti (Ita) Team L.P.R.
57 Nico Mattan (Bel) Davitamon-Lotto
58 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux
59 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
60 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
61 Jens Renders (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
62 Carlos Abellan (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
63 Alirio Perez Arango (Col) Team Tenax Salmilano
64 Jarno Van Mingeroet (Bel) Jartazi-7Mobile
65 Sven Renders (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 0.04
66 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital
67 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
68 Jan Boven (Ned) Rabobank
69 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto
70 Frank Vandenbroucke (Bel) Unibet.com
71 Peter Van Petegem (Bel) Davitamon-Lotto
72 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team
73 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team
74 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team
75 Frederic Finot (Fra) Française des Jeux
76 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic
77 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
78 Christian Murro (Ita) Team Tenax Salmilano
79 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
80 Mathieu Criquielion (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
81 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 1.01
82 Vincent Jerome (Fra) Bouygues Telecom
83 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel Pro Cycling Team
84 Andy Cappelle (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
85 Matthew Wilson (Aus) Unibet.com
86 Bram Schmitz (Ned) T-Mobile Team
87 Marcin Lewandowski (Pol) Intel-Action
88 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic
89 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic
90 Michael Albasini (Swi) Liquigas
91 Peter Ronsse (Bel) Jartazi-7Mobile
92 Giairo Ermeti (Ita) Team L.P.R.
93 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom
94 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
95 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 12.18
96 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
97 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
98 Werner Van Zimmeren (Ned) Flanders 16.11
99 Felix Odebrecht (Ger) Team Wiesenhof Akud
100 Werner Van Zandbeek (Ned) Flanders
101 Ivan Santos (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
102 Robert Retschke (Ger) Team Wiesenhof Akud
103 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems
104 Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
105 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
106 Marco Righetto (Ita) Liquigas
107 Christo Girschweider (Swi) Team Vorarlberg
108 Artur Gajek (Ger) Team Wiesenhof Akud
109 Carlo Westphal (Ger) Team Wiesenhof Akud
110 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom
111 Werner Riebenbauer (Aut) Team Vorarlberg
112 Mariusz Witecki (Pol) Intel-Action
113 Harald Morscher (Aut) Team Vorarlberg
114 Marco Serpellini (Ita) Unibet.com
115 Lubor Tesar (Cze) Team Wiesenhof Akud
116 Roberto Traficante (Ita) Team L.P.R.
117 Mattia Gavazzi (Ita) Team L.P.R.
118 Christian Lener (Aut) Team Vorarlberg
119 Bert Scheirlinckx (Bel) Jartazi-7Mobile
120 Marcin Osinski (Pol) Intel-Action
121 Andreas Dietziker (Swi) Team L.P.R.
122 Lukasz Bodnar (Pol) Intel-Action
123 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux
124 Pascal Hungerbuhler (Swi) Team Vorarlberg
125 Marc Wauters (Bel) Rabobank
126 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team
127 Stijn Dedecker (Bel) Flanders
128 Diego Caccia (Ita) Barloworld
129 Tom Southam (GBr) Barloworld
130 Giosue Bonomi (Ita) Barloworld
131 Daniele Colli (Ita) Liquigas
132 Sjef De Wilde (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
133 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom
134 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux
135 Claudio Cucinotta (Ita) Team Tenax Salmilano
136 Ronny Poelvoorde (Bel) Flanders
137 Hugo Sabido (Por) Barloworld
138 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com
139 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
140 Denis Flahaut (Fra) Flanders
141 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
142 Igor Astarloa (Spa) Barloworld


Udgået:
DNF Alexander Efimkin (Rus) Barloworld
DNF Xavier Florencio Cabre (Spa) Bouygues Telecom
DNF Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
DNF Alexander Kareev (Rus) Flanders
DNF Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
DNF Kevin Neirynck (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
DNF Alberto Curtolo (Ita) Liquigas
DNF Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
DNF Carlos Barredo (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
DNF Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
DNF Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
DNF Niels Scheuneman (Ned) Rabobank
DNF Andre Greipel (Ger) T-Mobile Team
DNF Tomas Konecny (Cze) Team Wiesenhof Akud
DNS Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
DNS Alessandro Bertuola (Ita) Team Tenax Salmilano


Samlet stilling efter 2. etape
1 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 10.13.52
2 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.04
3 Luis Leos Sanchez Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 0.35
4 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 0.59
5 Luca Paolini (Ita) Liquigas
6 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic 1.05
7 Niko Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.11
8 Roberto Petito (Ita) Team Tenax Salmilano
9 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 1.15
10 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R.
11 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic
11 Gerald Ciolek (Ger) Team Wiesenhof Akud
13 Igor Abakoumov (Bel) Jartazi-7Mobile
14 James Vanlandschoot (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
15 Joaquin Rojas Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
16 Michael Blanchy (Bel) Jartazi-7Mobile
17 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
17 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
19 Dmitriy Muravyev (Kaz) Jartazi-7Mobile
20 Bram De Groot (Ned) Rabobank
21 Sebastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
22 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
23 Christophe Detilloux (Bel) Française des Jeux
23 David McPartland (Aus) Team Tenax Salmilano
25 Angel Castresana Del Val (Spa) Unibet.com
26 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
26 Fabio Baldato (Ita) Team Tenax Salmilano
28 Frederic Guesdon (Fra) Française des Jeux
29 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
30 Gerrit Glomser (Aut) Team Vorarlberg 1.21
31 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
32 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
33 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
34 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.24
35 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 1.26
36 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 1.29
37 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic
38 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
39 Sven Renders (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 1.34
40 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 1.36
41 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 1.38
42 Michele Maccanti (Ita) Team L.P.R.
43 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
44 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital
45 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team
46 Marco Milesi (Ita) Liquigas
46 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com
48 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux
49 Nico Mattan (Bel) Davitamon-Lotto
49 Jens Renders (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
51 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team
52 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step-Innergetic
53 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux
54 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
55 Carlos Abellan (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
55 Alirio Perez Arango (Col) Team Tenax Salmilano
57 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto
58 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
58 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
60 Jan Boven (Ned) Rabobank
61 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic
62 Peter Van Petegem (Bel) Davitamon-Lotto
63 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team
63 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
65 Christian Murro (Ita) Team Tenax Salmilano
66 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic 2.16
67 Giairo Ermeti (Ita) Team L.P.R.
68 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic
68 Michael Albasini (Swi) Liquigas
70 Dimitri De Fauw (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 5.46
71 Robby Meul (Bel) Jartazi-7Mobile 5.51
72 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 6.41
73 Vincent Jerome (Fra) Bouygues Telecom
74 Tom Steels (Bel) Davitamon-Lotto 6.56
75 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
75 Jurgen Van Loocke (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
77 Jarno Van Mingeroet (Bel) Jartazi-7Mobile 7.02
78 Stefano Zanini (Ita) Liquigas 7.03
79 Andy Cappelle (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 7.41
80 Matthew Wilson (Aus) Unibet.com 7.43
81 Enrico Degano (Ita) Barloworld 9.02
82 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom 12.17
83 Bram Schmitz (Ned) T-Mobile Team 12.50
84 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team 12.54
85 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 13.18
86 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 13.33
87 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
88 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
89 Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 17.26
90 Daniele Colli (Ita) Liquigas
91 Giosue Bonomi (Ita) Barloworld
92 Bert Scheirlinckx (Bel) Jartazi-7Mobile
93 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team
94 Ivan Santos (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
94 Marc Wauters (Bel) Rabobank
96 Hugo Sabido (Por) Barloworld
97 Tom Southam (GBr) Barloworld
98 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
99 Igor Astarloa (Spa) Barloworld
100 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 17.31
101 Graeme Brown (Aus) Rabobank 18.43
102 Dario Pieri (Ita) Team L.P.R. 19.01
103 Frederic Finot (Fra) Française des Jeux 19.06
104 Frank Vandenbroucke (Bel) Unibet.com
105 Mathieu Criquielion (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
106 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel Pro Cycling Team 19.44
107 Marcin Lewandowski (Pol) Intel-Action
108 Peter Ronsse (Bel) Jartazi-7Mobile
109 Robert Retschke (Ger) Team Wiesenhof Akud 21.51
110 Pascal Hungerbuhler (Swi) Team Vorarlberg
111 Artur Gajek (Ger) Team Wiesenhof Akud 22.53
112 Marco Serpellini (Ita) Unibet.com
113 Diego Caccia (Ita) Barloworld
114 Carlo Westphal (Ger) Team Wiesenhof Akud 25.13
115 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 32.41
116 Christo Girschweider (Swi) Team Vorarlberg
117 Werner Riebenbauer (Aut) Team Vorarlberg
118 Roberto Traficante (Ita) Team L.P.R.
119 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 34.34
120 Werner Van Zimmeren (Ned) Flanders 34.54
121 Werner Van Zandbeek (Ned) Flanders
122 Marco Righetto (Ita) Liquigas
123 Felix Odebrecht (Ger) Team Wiesenhof Akud
124 Lubor Tesar (Cze) Team Wiesenhof Akud
125 Harald Morscher (Aut) Team Vorarlberg
126 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom
127 Lukasz Bodnar (Pol) Intel-Action
127 Marcin Osinski (Pol) Intel-Action
127 Ronny Poelvoorde (Bel) Flanders
130 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux
131 Christian Lener (Aut) Team Vorarlberg
132 Mattia Gavazzi (Ita) Team L.P.R.
133 Andreas Dietziker (Swi) Team L.P.R.
134 Sjef De Wilde (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
135 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom
136 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux
137 Stijn Dedecker (Bel) Flanders
138 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com
139 Claudio Cucinotta (Ita) Team Tenax Salmilano
140 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
141 Denis Flahaut (Fra) Flanders
142 Mariusz Witecki (Pol) Intel-Action 40.47


Pointkonkurrencen efter 2. etape
1 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 38 pts
2 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 27
3 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 20
4 Niko Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 20
5 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 19
6 Luis Leos Sanchez Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 14
7 Gerald Ciolek (Ger) Team Wiesenhof Akud 14
8 Luca Paolini (Ita) Liquigas 12
9 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic 12
10 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R. 12
11 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic 11
12 James Vanlandschoot (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 10
13 Igor Abakoumov (Bel) Jartazi-7Mobile 9
14 Roberto Petito (Ita) Team Tenax Salmilano 8
15 Enrico Degano (Ita) Barloworld 8
16 Joaquin Rojas Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 6
17 Daniele Colli (Ita) Liquigas 6
18 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom 4
19 Graeme Brown (Aus) Rabobank 3
20 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 1


Bjergkonkurrencen efter 2. etape
1 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 22 pts
2 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 22
3 Jarno Van Mingeroet (Bel) Jartazi-7Mobile 20
4 Niko Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 13
5 Igor Abakoumov (Bel) Jartazi-7Mobile 13
6 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 4
7 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 4
8 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 3
9 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic 3
10 Hugo Sabido (Por) Barloworld 3
11 Frederic Guesdon (Fra) Française des Jeux 1
12 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 1
13 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team 1
14 Carlos Abellan (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 1
15 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step-Innergetic 1
16 Bram Schmitz (Ned) T-Mobile Team 1


Sprintkonkurrencen efter 2. etape
1 Angel Castresana Del Val (Spa) Unibet.com 6 pts
2 Sven Renders (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 4
3 Jarno Van Mingeroet (Bel) Jartazi-7Mobile 3
4 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 3
5 Andy Cappelle (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 2
6 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 1
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 24/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger