Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Endelig sejr til Ciolek

Endelig sejr til Ciolek

15. august 2007 17:100

Efter at have misset stort i massespurterne på både første og tredje, lykkedes det i dag den unge T-Mobile rytter, Gerald Ciolek, at time det til perfektion, så han kunne vinde foran Danilo Napolitano (Lampre-Fondital) og Jose Joaquin Rojas (Caisse d'Epargne).

Annonce

Dagens 178,7 kilometer lange etape fra Längenfeld til Kufstein startede ligesom de forrige etaper i et meget højt tempo, hvor flere ryttere prøvede at komme i udbrud. Først efter små 40 kilometers kørsel lykkedes det Wolfgang Murer (Elk Haus-Simplon) og Paul Martens (Skil-Shimano) at ramme det rigtige udbrud. Martens var inden etapen små 11 minutter efter Jens Voigt, mens Murer var over 43 minutter efter. Så ingen af rytterne var farlige for Team CSC.

Undervejs lykkedes det for de to udbrydere at komme over syv minutter i forspring, men blandt andet Gerolsteiner holdet, stod for et stort stykke arbejde i feltet i dag, da de gerne ville have, at Robert Förster skulle tage endnu en sejr.

Med små 70 kilometer til mål kom også Team CSC, Milram, Wiesenhof og Lampre frem til spidsen af feltet, så derfra begyndte forspringet stille og roligt at falde. Så da front duoen kørte ind på de sidste 25 kilometer, var forspringet helt nede på kun to minutter.

Derefter fortsatte en hidsig jagt, og med sølle otte kilometer til mål var dagens udflugt overstået for Wolfgang Murer og Paul Martens.

Sprinterholdene havde nu en stor kamp forrest i feltet, for at få bragt deres sprintere frem i den bedst mulige position på de smalle veje.

I finalen åbnede Danilo Napolitano spurten, og han lignede længe dagens vinder. Men i sidste øjeblik skød Gerald Ciolek frem og på de sidste meter kastede han cyklen ind foran italieneren.

I den samlede stilling skete der ingen ændringer i dag, så både Jens Voigt og Chris Anker Sørensen forsvarede deres første og fjerdeplads.

Resultat af 6. etape
1 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 3.57.40 (44.18 km/t)
2 Danilo Napolitano - Lampre-Fondital
3 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne
4 Paolo Bettini - Quickstep-Innergetic
5 Koldo Fernandez - Euskaltel-Euskadi
6 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom
7 Mark Renshaw - Crédit Agricole
8 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
9 Erik Zabel - Team Milram
10 Aitor Galdos Alonso - Euskaltel-Euskadi
11 René Weissinger - Team Volksbank
12 Mauro Da Dalto - Liquigas
13 Gil Suray - Unibet.com
14 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance
15 Robert Förster - Gerolsteiner
16 Alexei Markov - Caisse d'Epargne
17 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
18 Jérémy Roy - Française des Jeux
19 Werner Riebenbauer - Team Volksbank
20 Juan José Haedo - Team CSC
21 Markus Eichler - Unibet.com
22 Magnus Backstedt - Liquigas
23 Erki Pütsep - Bouygues Telecom
24 René Mandri - AG2r Prévoyance
25 Pieter Jacobs - Unibet.com
26 Rony Martias - Bouygues Telecom
27 Markus Zberg - Gerolsteiner
28 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt
29 André Greipel - T-Mobile Team
30 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne
31 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne
32 Francesco Failli - Liquigas
33 Gorazd Stangelj - Lampre-Fondital
34 Matthew Lloyd - Predictor-Lotto
35 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt
36 Angelo Furlan - Crédit Agricole
37 Andrea Tonti - Quickstep-Innergetic
38 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital
39 Frédéric Guesdon - Française des Jeux
40 Roy Sentjens - Predictor-Lotto
41 Jon Bru Pascal - Euskaltel-Euskadi
42 Matthias Russ - Gerolsteiner
43 Bart Dockx - Predictor-Lotto
44 Yannick Talabardon - Crédit Agricole
45 Ronny Scholz - Gerolsteiner
46 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team
47 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom
48 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
49 Davide Rebellin - Gerolsteiner
50 Robert Gesink - Rabobank
51 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance
52 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval-Prodir
53 Alan Perez Lezaun - Euskaltel-Euskadi
54 Laurens Ten Dam - Unibet.com
55 Bobby Julich - Team CSC
56 Theo Eltink - Rabobank
57 Jens Voigt - Team CSC
58 Tom Danielson - Discovery Channel Pro Cycling Team
59 Jochen Summer - Elk Haus-Simplon
60 Carlos Dacruz - Française des Jeux
61 Sven Teutenberg - Team Volksbank
62 Jurgen Van De Walle - Quickstep-Innergetic
63 Gustav Erik Larsson - Unibet.com
64 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team
65 Maarten Wijnants - Quickstep-Innergetic
66 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
67 Chris Anker Sørensen - Team CSC
68 Geert Verheyen - Quickstep-Innergetic
69 Maxime Monfort - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
70 Sebastian Lang - Gerolsteiner
71 Thomas Ziegler - T-Mobile Team
72 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
73 Philipp Ludescher - Team Volksbank
74 Harald Morscher - Team Volksbank
75 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance
76 Christophe Laurent - Crédit Agricole
77 Leonardo Bertagnolli - Liquigas
78 Linus Gerdemann - T-Mobile Team
79 Nicolas Hartmann - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
80 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team
81 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano
82 Josep Jufre Pou - Predictor-Lotto
83 Ralf Grabsch - Team Milram
84 Sebastian Siedler - Team Milram
85 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel-Euskadi
86 Christophe Kern - Crédit Agricole
87 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel-Euskadi
88 Rubens Bertogliati - Saunier Duval-Prodir
89 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team
90 Marco Pinotti - T-Mobile Team
91 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon
92 Björn Leukemans - Predictor-Lotto
93 Damiano Cunego - Lampre-Fondital
94 Morris Possoni - Lampre-Fondital
95 Wim Van Huffel - Predictor-Lotto
96 Joost Posthuma - Rabobank
97 Fabio Sacchi - Team Milram
98 Patrick Calcagni - Liquigas
99 Florian Stalder - Team Volksbank
100 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt
101 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team
102 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
103 Björn Schröder - Team Milram
104 Grischa Niermann - Rabobank
105 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
106 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team
107 Christophe Brandt - Predictor-Lotto
108 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
109 André Schulze - Team Wiesenhof Felt
110 Claudio Corioni - Lampre-Fondital
111 Marc De Maar - Rabobank
112 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano
113 Steffen Wesemann - Team Wiesenhof Felt
114 Alexandr Kolobnev - Team CSC
115 Manuele Mori - Saunier Duval-Prodir
116 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne
117 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt
118 Ian Mcleod - Française des Jeux
119 Stefan Rucker - Elk Haus-Simplon
120 Benoît Poilvet - Crédit Agricole
121 Sebastiaan Langeveld - Rabobank
122 Angel Gomez - Saunier Duval-Prodir
123 Franco Pellizotti - Liquigas
124 Matej Mugerli - Liquigas
125 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
126 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne
127 Marco Marzano - Lampre-Fondital
128 Yann Huguet - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
129 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom
130 Bradley Mcgee - Française des Jeux
131 Volodymir Gustov - Team CSC
132 Niki Terpstra - Team Milram
133 David Lopez Garcia - Caisse d'Epargne
134 Addy Engels - Quickstep-Innergetic
135 Harald Starzengruber - Elk Haus-Simplon
136 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
137 Damien Monier - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
138 Roman Kreuziger - Liquigas
139 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
140 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank
141 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon
142 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel-Euskadi
143 Koos Moerenhout - Rabobank
144 Paul Martens - Skil-Shimano
145 Sébastien Minard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
146 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
147 Yukihiro Doi - Skil-Shimano
148 Albert Timmer - Skil-Shimano
149 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance
150 Joan Horrach Rippoll - Caisse d'Epargne
151 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
152 Stefan Denifl - Elk Haus-Simplon
153 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team
154 Christian Pfannberger - Elk Haus-Simplon
155 Preben Van Hecke - Predictor-Lotto
156 Guido Trentin - Saunier Duval-Prodir
157 Sergey Kolesnikov - Unibet.com
158 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
159 Davide Vigano - Quickstep-Innergetic
160 Trent Lowe - Discovery Channel Pro Cycling Team
161 Dimitri Champion - Bouygues Telecom
162 Anton Luengo Celaya - Euskaltel-Euskadi
163 Riccardo Ricco - Saunier Duval-Prodir
164 Andreas Klier - T-Mobile Team
165 Kevin Hulsmans - Quickstep-Innergetic
166 Enrico Poitschke - Team Milram 1.17
167 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt 1.22
168 Mariusz Witecki - Team Volksbank 1.56
169 Julien Belgy - Bouygues Telecom 2.20
170 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon 3.06
171 Martin Müller - Team Milram 4.35

Samlet stilling efter 6. etape
1 Jens Voigt - Team CSC 22.52.24
2 David Lopez Garcia - Caisse d'Epargne 0.33
3 Robert Gesink - Rabobank 1.14
4 Chris Anker Sørensen - Team CSC 1.24
5 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.31
6 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 2.19
7 Laurens Ten Dam - Unibet.com 2.34
8 Damiano Cunego - Lampre-Fondital 2.48
9 Davide Rebellin - Gerolsteiner 3.27
10 Maxime Monfort - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3.45
11 Josep Jufre Pou - Predictor-Lotto 4.30
12 Andrea Tonti - Quickstep-Innergetic 4.33
13 Christian Pfannberger - Elk Haus-Simplon 4.34
14 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 4.35
15 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 4.37
16 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital 4.40
17 Wim Van Huffel - Predictor-Lotto 5.02
18 Ronny Scholz - Gerolsteiner 5.03
19 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne 5.09
20 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne
21 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt 5.16
22 Gustav Erik Larsson - Unibet.com 5.22
23 Florian Stalder - Team Volksbank 5.27
24 Franco Pellizotti - Liquigas 5.28
25 Tom Danielson - Discovery Channel Pro Cycling Team 5.49
26 Matthias Russ - Gerolsteiner 6.07
27 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 6.10
28 Koos Moerenhout - Rabobank 6.11
29 Alexandr Kolobnev - Team CSC 6.21
30 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 6.22
31 René Mandri - AG2r Prévoyance 6.27
32 Rubens Bertogliati - Saunier Duval-Prodir 6.38
33 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 6.47
34 Bobby Julich - Team CSC 7.05
35 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 7.16
36 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team 7.20
37 Joost Posthuma - Rabobank 7.24
38 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon 7.28
39 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 7.40
40 Patrick Calcagni - Liquigas 7.41
41 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 7.52
42 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 7.54
43 Geert Verheyen - Quickstep-Innergetic 8.11
44 Theo Eltink - Rabobank 8.58
45 Jon Bru Pascal - Euskaltel-Euskadi 9.11
46 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel-Euskadi 9.49
47 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon 10.00
48 Manuele Mori - Saunier Duval-Prodir 10.13
49 Matthew Lloyd - Predictor-Lotto
50 Gorazd Stangelj - Lampre-Fondital 10.27
51 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank 10.32
52 Paul Martens - Skil-Shimano 10.44
53 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 11.12
54 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 11.30
55 Addy Engels - Quickstep-Innergetic 11.38
56 Nicolas Hartmann - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 12.07
57 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team 12.23
58 Joan Horrach Rippoll - Caisse d'Epargne 12.50
59 Yannick Talabardon - Crédit Agricole 13.07
60 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 13.47
61 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 13.48
62 Grischa Niermann - Rabobank 13.52
63 Sergey Kolesnikov - Unibet.com 14.08
64 Francesco Failli - Liquigas 14.15
65 Roy Sentjens - Predictor-Lotto 14.45
66 Philip Deignan - AG2r Prévoyance 14.46
67 Gil Suray - Unibet.com 15.32
68 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne 15.46
69 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 15.49
70 Fabio Sacchi - Team Milram 15.53
71 Paolo Bettini - Quickstep-Innergetic 16.15
72 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel-Euskadi 16.23
73 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano 16.28
74 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 16.42
75 Harald Morscher - Team Volksbank 17.21
76 René Weissinger - Team Volksbank 17.22
77 Erik Zabel - Team Milram 17.23
78 Marc De Maar - Rabobank
79 Riccardo Ricco - Saunier Duval-Prodir 17.29
80 Bradley Mcgee - Française des Jeux 18.12
81 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 18.13
82 Jurgen Van De Walle - Quickstep-Innergetic 18.44
83 Sébastien Minard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 19.05
84 Marco Marzano - Lampre-Fondital
85 Steffen Wesemann - Team Wiesenhof Felt 19.10
86 Christophe Brandt - Predictor-Lotto 19.45
87 Yann Huguet - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 20.07
88 Albert Timmer - Skil-Shimano 20.17
89 Yukihiro Doi - Skil-Shimano 21.07
90 Stefan Rucker - Elk Haus-Simplon 21.12
91 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 21.43
92 Björn Leukemans - Predictor-Lotto 21.52
93 Christophe Laurent - Crédit Agricole 22.35
94 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom 23.49
95 Anton Luengo Celaya - Euskaltel-Euskadi 24.10
96 Morris Possoni - Lampre-Fondital 25.24
97 Volodymir Gustov - Team CSC 26.21
98 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 26.23
99 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team 27.00
100 Angel Gomez - Saunier Duval-Prodir 28.55
101 Marco Pinotti - T-Mobile Team 29.03
102 Kevin Hulsmans - Quickstep-Innergetic 29.13
103 Damien Monier - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 29.20
104 Sebastian Lang - Gerolsteiner 29.38
105 Mariusz Witecki - Team Volksbank 29.47
106 Maarten Wijnants - Quickstep-Innergetic 29.55
107 Stefan Denifl - Elk Haus-Simplon 30.02
108 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval-Prodir 30.16
109 Thomas Ziegler - T-Mobile Team 30.36
110 Mauro Da Dalto - Liquigas 31.24
111 Jérémy Roy - Française des Jeux 31.30
112 Trent Lowe - Discovery Channel Pro Cycling Team 31.31
113 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 31.43
114 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano 31.59
115 Roman Kreuziger - Liquigas 32.14
116 Niki Terpstra - Team Milram 32.27
117 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner 32.43
118 Ralf Grabsch - Team Milram 33.18
119 Christophe Kern - Crédit Agricole 33.26
120 Alan Perez Lezaun - Euskaltel-Euskadi 34.09
121 Ian Mcleod - Française des Jeux 34.32
122 Guido Trentin - Saunier Duval-Prodir 34.55
123 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 35.14
124 Markus Zberg - Gerolsteiner 35.24
125 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 35.44
126 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 37.08
127 Pieter Jacobs - Unibet.com 37.17
128 Martin Müller - Team Milram 37.18
129 Claudio Corioni - Lampre-Fondital 38.24
130 Benoît Poilvet - Crédit Agricole
131 Frédéric Guesdon - Française des Jeux 38.33
132 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
133 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 38.36
134 Björn Schröder - Team Milram 39.12
135 Koldo Fernandez - Euskaltel-Euskadi 39.13
136 Philipp Ludescher - Team Volksbank 39.32
137 Carlos Dacruz - Française des Jeux 39.38
138 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 40.01
139 Bart Dockx - Predictor-Lotto 40.07
140 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel-Euskadi 40.49
141 Matej Mugerli - Liquigas 40.52
142 André Greipel - T-Mobile Team 41.21
143 Sebastiaan Langeveld - Rabobank 42.30
144 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 43.46
145 Robert Förster - Gerolsteiner 44.01
146 Sebastian Siedler - Team Milram 44.42
147 Davide Vigano - Quickstep-Innergetic 44.45
148 Harald Starzengruber - Elk Haus-Simplon 44.48
149 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon 46.30
150 Mark Renshaw - Crédit Agricole 46.41
151 Preben Van Hecke - Predictor-Lotto 46.58
152 Erki Pütsep - Bouygues Telecom 47.03
153 Julien Belgy - Bouygues Telecom 48.25
154 Jochen Summer - Elk Haus-Simplon 49.02
155 Werner Riebenbauer - Team Volksbank 49.33
156 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt 49.38
157 Andreas Klier - T-Mobile Team 49.50
158 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt 50.45
159 Aitor Galdos Alonso - Euskaltel-Euskadi 52.19
160 Markus Eichler - Unibet.com 53.19
161 Enrico Poitschke - Team Milram 54.08
162 Angelo Furlan - Crédit Agricole 54.22
163 Sven Teutenberg - Team Volksbank 54.54
164 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt 55.29
165 Rony Martias - Bouygues Telecom 55.55
166 Magnus Backstedt - Liquigas 57.50
167 Juan José Haedo - Team CSC 57.54
168 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt 58.11
169 Alexei Markov - Caisse d'Epargne 58.47
170 André Schulze - Team Wiesenhof Felt 1.02.29
171 Danilo Napolitano - Lampre-Fondital 1.05.46

Pointkonkurrencen efter 6. etape
1 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 62 pts
2 Erik Zabel - Team Milram 58
3 David Lopez Garcia - Caisse d'Epargne 41
4 Danilo Napolitano - Lampre-Fondital 40
5 Damiano Cunego - Lampre-Fondital 38
6 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 38
7 Robert Förster - Gerolsteiner 32
8 Jens Voigt - Team CSC 25
9 Manuele Mori - Saunier Duval-Prodir 24
10 Patrick Calcagni - Liquigas 22
11 Davide Rebellin - Gerolsteiner 21
12 Bradley Mcgee - Française des Jeux 20
13 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 17
14 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano 16
15 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon 16
16 Robert Gesink - Rabobank 16
17 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 16
18 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt 15
19 René Weissinger - Team Volksbank 15
20 Paul Martens - Skil-Shimano 14
21 Mariusz Witecki - Team Volksbank 14
22 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 14
23 Aitor Galdos Alonso - Euskaltel-Euskadi 14
24 Paolo Bettini - Quickstep-Innergetic 13
25 Carlos Dacruz - Française des Jeux 12
26 Laurens Ten Dam - Unibet.com 11
27 Koldo Fernandez - Euskaltel-Euskadi 11
28 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt 11
29 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 10
30 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 10
31 Matej Mugerli - Liquigas 10
32 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 9
33 Andrea Tonti - Quickstep-Innergetic 9
34 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 9
35 Björn Leukemans - Predictor-Lotto 9
36 Mark Renshaw - Crédit Agricole 9
37 Werner Riebenbauer - Team Volksbank 9
38 Christian Pfannberger - Elk Haus-Simplon 8
39 Chris Anker Sørensen - Team CSC 7
40 René Mandri - AG2r Prévoyance 7
41 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 6
42 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 6
43 Philipp Ludescher - Team Volksbank 6
44 Josep Jufre Pou - Predictor-Lotto 6
45 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 6
46 Niki Terpstra - Team Milram 5
47 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital 5
48 Florian Stalder - Team Volksbank 5
49 Wim Van Huffel - Predictor-Lotto 4
50 Jon Bru Pascal - Euskaltel-Euskadi 4
51 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon 4
52 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 4
53 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 4
54 Mauro Da Dalto - Liquigas 4
55 Maxime Monfort - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3
56 Gil Suray - Unibet.com 3
57 Riccardo Ricco - Saunier Duval-Prodir 3
58 Sébastien Minard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3
59 Matthias Russ - Gerolsteiner 2
60 Jurgen Van De Walle - Quickstep-Innergetic 2
61 Kevin Hulsmans - Quickstep-Innergetic 2
62 Roman Kreuziger - Liquigas 2
63 André Greipel - T-Mobile Team 2
64 Alexei Markov - Caisse d'Epargne 1

Bjergkonkurrencen efter 6. etape
1 Niki Terpstra - Team Milram 23 pts
2 David Lopez Garcia - Caisse d'Epargne 15
3 Jens Voigt - Team CSC 12
4 Robert Gesink - Rabobank 12
5 Damiano Cunego - Lampre-Fondital 12
6 Matej Mugerli - Liquigas 9
7 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon 9
8 Jon Bru Pascal - Euskaltel-Euskadi 9
9 Matthias Russ - Gerolsteiner 8
10 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 8
11 Laurens Ten Dam - Unibet.com 6
12 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 4
13 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano 4
14 Mariusz Witecki - Team Volksbank 3
15 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon 3
16 Davide Rebellin - Gerolsteiner 3
17 Paul Martens - Skil-Shimano 2
18 Philipp Ludescher - Team Volksbank 2
19 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 2
20 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 1
21 Anton Luengo Celaya - Euskaltel-Euskadi 1
22 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano 1

Ungdomskonkurrencen efter 6. etape
1 Robert Gesink - Rabobank 22.53.38
2 Chris Anker Sørensen - Team CSC 0.10
3 Maxime Monfort - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 2.31
4 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3.21
5 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne 3.55
6 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt 4.02
7 Florian Stalder - Team Volksbank 4.13
8 Matthias Russ - Gerolsteiner 4.53
9 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 4.56
10 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 5.08
11 René Mandri - AG2r Prévoyance 5.13
12 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 6.02
13 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon 6.14
14 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 6.26
15 Matthew Lloyd - Predictor-Lotto 8.59
16 Paul Martens - Skil-Shimano 9.30
17 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 9.58
18 Nicolas Hartmann - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 10.53
19 Sergey Kolesnikov - Unibet.com 12.54
20 Francesco Failli - Liquigas 13.01
21 Philip Deignan - AG2r Prévoyance 13.32
22 Gil Suray - Unibet.com 14.18
23 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne 14.32
24 Marc De Maar - Rabobank 16.09
25 Riccardo Ricco - Saunier Duval-Prodir 16.15
26 Sébastien Minard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 17.51
27 Yann Huguet - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 18.53
28 Albert Timmer - Skil-Shimano 19.03
29 Yukihiro Doi - Skil-Shimano 19.53
30 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom 22.35
31 Morris Possoni - Lampre-Fondital 24.10
32 Damien Monier - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 28.06
33 Maarten Wijnants - Quickstep-Innergetic 28.41
34 Stefan Denifl - Elk Haus-Simplon 28.48
35 Jérémy Roy - Française des Jeux 30.16
36 Trent Lowe - Discovery Channel Pro Cycling Team 30.17
37 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 30.29
38 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano 30.45
39 Roman Kreuziger - Liquigas 31.00
40 Niki Terpstra - Team Milram 31.13
41 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner 31.29
42 Alan Perez Lezaun - Euskaltel-Euskadi 32.55
43 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 34.00
44 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 35.54
45 Pieter Jacobs - Unibet.com 36.03
46 Claudio Corioni - Lampre-Fondital 37.10
47 Cyrille Monnerais - Française des Jeux 37.19
48 Philipp Ludescher - Team Volksbank 38.18
49 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel-Euskadi 39.35
50 André Greipel - T-Mobile Team 40.07
51 Sebastiaan Langeveld - Rabobank 41.16
52 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 42.32
53 Davide Vigano - Quickstep-Innergetic 43.31
54 Mark Renshaw - Crédit Agricole 45.27
55 Preben Van Hecke - Predictor-Lotto 45.44
56 Julien Belgy - Bouygues Telecom 47.11
57 Markus Eichler - Unibet.com 52.05
58 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt 54.15

Holdkonkurrencen efter 6. etape
1 Team CSC 68.44.02
2 Caisse D'epargne 4.15
3 Rabobank 6.05
4 Discovery Channel Pro Cycling Team 7.17
5 Team Gerolsteiner 7.54
6 Unibet.Com 8.38
7 Liquigas
8 Lampre-fondital 10.13
9 Ag2r Prevoyance 10.22
10 Cofidis, Le Credit Par Telephone 11.44
11 Predictor-lotto 12.55
12 Elk Haus - Simplon 15.12
13 Quick Step - Innergetic 17.32
14 T-mobile Team 20.28
15 Euskaltel - Euskadi 26.07
16 Saunier Duval - Prodir 27.27
17 Française Des Jeux 32.28
18 Team Volksbank 33.10
19 Skil-shimano 33.15
20 Credit Agricole 33.29
21 Team Milram 48.36
22 Bouygues Telecom 51.47
23 Team Wiesenhof Felt 54.49


Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger