Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Endnu en sejr til Schleck

Endnu en sejr til Schleck

23. juli 2006 14:510
Familien Schleck kan i øjeblikket nyde nogle meget succesrige dage. Efter sin triumf på 3. etape af Sachsen Tour vandt Andy Schleck også løbets afsluttende etape foran Linus Gerdemann. Schleck var medlem af en 4-mandsgruppe, der kørte på dagens første stigning og Schleck passerede alle etapens seks stigninger som første mand.

Alligevel var der i afslutningen overskud til at spurtbesejre sin tidligere holdkammerat efter at afgørelse til sidst skulle stå mellem dem. I den samlede stilling forsvarede russiske Vladimir Gusev sin samlede føring og han kan således fejre karrierens hidtil største triumf.

Andy Schleck vandt ligeledes også løbets bjergtrøje.

Resultat af 5. etape
1 Andy Schleck (Lux) Team CSC 3.42.12
2 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team
3 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 0.25
4 Marek Rutkiewitz (Pol) ATI
5 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 3.31
6 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team
7 Jaroslaw Zarlbski (Pol) ATI
8 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole
9 Matti Breschel (Den) Team CSC
10 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
11 Wesley Van der Linden (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
12 Henning Bommel (Ger) German National Team
13 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
14 Cezary Zamana (Pol) ATI
15 Grischa Niermann ERG Rabobank
16 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
17 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
18 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
19 Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank
20 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
21 Robert Retschke (Ger) Team Wiesenhof Akud
22 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
23 Danilo Hondo (Ger) Team Lamonta
24 Frank Hoj (Den) Gerolsteiner
25 Tim Klinger (Ger) Team Wiesenhof Akud
26 Christian Leben (Ger) Team Wiesenhof Akud
27 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
28 Dirk Müller (Ger) Team Sparkasse
29 Martin Muller (Ger) Team Milram
30 Tino Honstein (Ger) Team Sparkasse
31 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
32 Daniel Becke (Ger) Team Milram
33 Holger Sievers (Ger) Team Lamonta
34 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole
35 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
36 Uwe Hardter (Ger) Team Lamonta
37 Marc De Maar (Ned) Rabobank
38 Tom Flammang (Lux) Team Sparkasse
39 Jochen Käß (Ger) German National Team
40 William Walker (Aus) Rabobank
41 Torsten Schmidt (Ger) Team Wiesenhof Akud
42 Serge Pauwels (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
43 Erik Hoffmann (Nam) Team Lamonta
44 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
45 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
46 Tomas Konecny (Cze) Team Wiesenhof Akud
47 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
48 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
49 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
50 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
51 Dmitri Fofonov (Kaz) Credit Agricole
52 Volodymyr Dyudya (Ukr) Team Milram
53 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 3.42
54 Rene Schild (Ger) Team Regiostrom-Senges
55 Moritz Milatz (Ger) German National Team
56 Björn Glasner (Ger) Team Lamonta
57 Matthias Friedemann (Ger) Team Lamonta
58 Benny De Schrooder (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
59 Luke Roberts (Aus) Team CSC
60 Matthias Ruß (Ger) Gerolsteiner
61 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole
62 Daniel Musiol (Ger) Team Milram
63 Wolfram Wiese (Ger) Team Regiostrom-Senges
64 Christian Heinze (Ger) German National Team
65 Maint Berkenbosch (Ned) Team Regiostrom-Senges
66 Pieter Ghyllebert (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
67 Christoph Girschweiler (Swi) Team Vorarlberg
68 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
69 Sven Teutenberg (Ger) Team Vorarlberg
70 Lars Wackernagel (Ger) Team Wiesenhof Akud
71 Elnathan Heizmann (Ger) Team Regiostrom-Senges
72 Björn Papstein (Ger) Team Lamonta
73 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram 4.57
74 Markus Ganser (Ger) Team Regiostrom-Senges 5.08
75 Jonas Owczarek (Ger) Team Sparkasse
76 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner
77 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
78 Richard Faltus (Cze) Team Sparkasse
79 Bartosz Huzarski (Pol) ATI
80 Tomasz Brozynta (Pol) ATI
81 Philipp Ludescher (Aut) Team Vorarlberg
82 Markus Eichler (Ger) Team Regiostrom-Senges
83 Hannes Blank (Ger) Team Lamonta
84 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram
85 Gregor Willwohl (Ger) Team Wiesenhof Akud
86 Christian Müller (Ger) Team CSC
87 Fumiyuki Beppu (Jpn) Discovery Channel Pro Cycling Team
88 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel Pro Cycling Team
89 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team
90 Leif Lampater (Ger) German National Team
91 Tilo Schüler (Ger) Team Sparkasse
92 Mark Cavendish (GBr) Team Sparkasse
93 Jakob Piil (Den) Team CSC 5.51
94 André Korff (Ger) T-Mobile Team 6.09
95 Bart Van Heule (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 7.03
96 Guido Fulst (Ger) German National Team 7.20
97 Wouter Van Mechelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 8.04
98 Pieter Ghyllebert (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen

Udgåede ryttere:
Kai Reus (Ned) Rabobank
Allan Johansen (Den) Team CSC
Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
Guennadi Mikhailov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
Tom Stubbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
Gregor Gut (Swi) Team Vorarlberg
Steffen Radochla (Ger) Team Wiesenhof Akud
Jens Mouris (Ned) Team Regiostrom-Senges
Sebastian Frey (Ger) Team Sparkasse
Robert Bengsch (Ger) German National Team

Samlet slutstilling
1 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 19.39.05
2 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 0.45
3 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.59
4 Frank Høj (Den) Gerolsteiner 1.15
5 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.27
6 Tim Klinger (Ger) Team Wiesenhof Akud 1.39
7 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 1.40
8 Daniel Becke (Ger) Team Milram 1.42
9 Dirk Müller (Ger) Team Sparkasse 1.44
10 Holger Sievers (Ger) Team Lamonta
11 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 1.46
12 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 1.54
13 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 1.58
14 Torsten Schmidt (Ger) Team Wiesenhof Akud 2.00
15 William Walker (Aus) Rabobank 2.08
16 Marc De Maar (Ned) Rabobank 2.10
17 Danilo Hondo (Ger) Team Lamonta 2.18
18 Serge Pauwels (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2.31
19 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 2.34
20 Robert Retschke (Ger) Team Wiesenhof Akud 3.45
21 Pieter Ghyllebert (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 4.03
22 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 9.18
23 Andy Schleck (Lux) Team CSC 9.47
24 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 10.02
25 Grischa Niermann ERG Rabobank 11.02
26 Uwe Hardter (Ger) Team Lamonta 13.55
27 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 14.33
28 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 14.53
29 Tino Honstein (Ger) Team Sparkasse 16.38
30 Wesley Van der Linden (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 17.58
31 Leif Lampater (Ger) German National Team 18.38
32 Erik Hoffmann (Nam) Team Lamonta 18.45
33 Christian Heinze (Ger) German National Team 19.00
34 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 19.02
35 Markus Eichler (Ger) Team Regiostrom-Senges 19.14
36 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 20.25
37 Dmitri Fofonov (Kaz) Credit Agricole 20.38
38 Jakob Piil (Den) Team CSC 20.42
39 Luke Roberts (Aus) Team CSC 20.45
40 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole 21.30
41 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 22.18
42 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 23.49
43 Marek Rutkiewitz (Pol) ATI 23.55
44 Matti Breschel (Den) Team CSC 24.24
45 Henning Bommel (Ger) German National Team 24.30
46 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 25.07
47 Tilo Schüler (Ger) Team Sparkasse 26.50
48 Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank 28.02
49 Lars Wackernagel (Ger) Team Wiesenhof Akud 29.35
50 Fumiyuki Beppu (Jpn) Discovery Channel Pro Cycling Team 30.20
51 Maint Berkenbosch (Ned) Team Regiostrom-Senges
52 Christoph Girschweiler (Swi) Team Vorarlberg 30.50
53 Moritz Milatz (Ger) German National Team 33.30
54 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 34.16
55 Bartosz Huzarski (Pol) ATI 34.58
56 Daniel Musiol (Ger) Team Milram 35.47
57 Matthias Ruß (Ger) Gerolsteiner 36.09
58 Volodymyr Dyudya (Ukr) Team Milram 37.49
59 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 40.10
60 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 42.07
61 Wolfram Wiese (Ger) Team Regiostrom-Senges 42.26
62 Christian Müller (Ger) Team CSC 42.28
63 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 42.32
64 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 42.54
65 Martin Muller (Ger) Team Milram 43.04
66 Jochen Käß (Ger) German National Team 43.20
67 Sven Teutenberg (Ger) Team Vorarlberg 43.29
68 Christian Leben (Ger) Team Wiesenhof Akud 43.40
69 Mark Cavendish (GBr) Team Sparkasse 43.51
70 Elnathan Heizmann (Ger) Team Regiostrom-Senges 44.05
71 Jaroslaw Zarlbski (Pol) ATI 44.23
72 Matthias Friedemann (Ger) Team Lamonta 45.12
73 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel Pro Cycling Team 45.21
74 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team 46.00
75 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 46.21
76 Benny De Schrooder (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 46.24
77 Markus Ganser (Ger) Team Regiostrom-Senges 46.32
78 Björn Glasner (Ger) Team Lamonta
79 Bart Van Heule (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 46.34
80 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram 46.42
81 André Korff (Ger) T-Mobile Team 46.53
82 Björn Papstein (Ger) Team Lamonta 47.06
83 Philipp Ludescher (Aut) Team Vorarlberg 47.47
84 Tomas Konecny (Cze) Team Wiesenhof Akud 49.01
85 Tomasz Brozynta (Pol) ATI 49.20
86 Pieter Ghyllebert (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 49.34
87 Cezary Zamana (Pol) ATI 49.42
88 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner 55.40
89 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner 57.35
90 Rene Schild (Ger) Team Regiostrom-Senges 58.17
91 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram 58.22
92 Jonas Owczarek (Ger) Team Sparkasse 58.49
93 Hannes Blank (Ger) Team Lamonta 59.52
94 Richard Faltus (Cze) Team Sparkasse 1.00.33
95 Gregor Willwohl (Ger) Team Wiesenhof Akud 1.01.08
96 Tom Flammang (Lux) Team Sparkasse 1.01.54
97 Wouter Van Mechelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.02.26
98 Guido Fulst (Ger) German National Team 1.05.33

Bjergkonkurrencen
1 Andy Schleck (Lux) Team CSC 49 pts
2 Marek Rutkiewitz (Pol) ATI 25
3 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 24
4 Erik Hoffmann (Nam) Team Lamonta 23
5 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 14
6 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 12
7 Christian Leben (Ger) Team Wiesenhof Akud 6
8 Matthias Ruß (Ger) Gerolsteiner 5
9 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 4
10 Wouter Van Mechelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 4
11 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 3
12 Torsten Schmidt (Ger) Team Wiesenhof Akud 3
13 William Walker (Aus) Rabobank 3
14 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 3
15 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 2
16 Grischa Niermann ERG Rabobank 2
17 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 2
18 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 1
19 Pieter Ghyllebert (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1
20 Jakob Piil (Den) Team CSC 1
21 Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank 1
22 Lars Wackernagel (Ger) Team Wiesenhof Akud 1
23 Jonas Owczarek (Ger) Team Sparkasse 1

Sprintkonkurrencen
1 Wouter Van Mechelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 13 pts
2 Marek Rutkiewitz (Pol) ATI 8
3 Andy Schleck (Lux) Team CSC 7
4 Matthias Ruß (Ger) Gerolsteiner 6
5 Christian Leben (Ger) Team Wiesenhof Akud 6
6 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 4
7 Holger Sievers (Ger) Team Lamonta 3
8 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 3
9 Lars Wackernagel (Ger) Team Wiesenhof Akud 3
10 Tim Klinger (Ger) Team Wiesenhof Akud 2
11 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 2
12 Erik Hoffmann (Nam) Team Lamonta 2
13 Volodymyr Dyudya (Ukr) Team Milram 2
14 Mark Cavendish (GBr) Team Sparkasse 2
15 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 1
16 Grischa Niermann ERG Rabobank 1
17 Markus Eichler (Ger) Team Regiostrom-Senges 1

Kombinations konkurrencen
1 Andy Schleck (Lux) Team CSC 76 pts
2 Marek Rutkiewitz (Pol) ATI 49
3 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 42
4 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 27
5 Erik Hoffmann (Nam) Team Lamonta 25
6 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 19
7 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 18
8 Wouter Van Mechelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 17
9 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 12
10 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 12
11 Christian Leben (Ger) Team Wiesenhof Akud 12
12 Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank 11
13 Torsten Schmidt (Ger) Team Wiesenhof Akud 11
14 Matthias Ruß (Ger) Gerolsteiner 11
15 Danilo Hondo (Ger) Team Lamonta 10
16 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 10
17 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 10
18 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 10
19 Volodymyr Dyudya (Ukr) Team Milram 10
20 Frank Hoj (Den) Gerolsteiner 9
21 Holger Sievers (Ger) Team Lamonta 9
22 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 9
23 Grischa Niermann ERG Rabobank 8
24 Wesley Van der Linden (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 8
25 Lars Wackernagel (Ger) Team Wiesenhof Akud 8
26 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner 8
27 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 7
28 Serge Pauwels (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 7
29 Tim Klinger (Ger) Team Wiesenhof Akud 6
30 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 6
31 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 5
32 Christian Müller (Ger) Team CSC 5
33 Jaroslaw Zarlbski (Pol) ATI 5
34 William Walker (Aus) Rabobank 3
35 Pieter Ghyllebert (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3
36 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 3
37 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole 3
38 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 2
39 Markus Eichler (Ger) Team Regiostrom-Senges 2
40 Matti Breschel (Den) Team CSC 2
41 Mark Cavendish (GBr) Team Sparkasse 2
42 Jakob Piil (Den) Team CSC 1
43 Jonas Owczarek (Ger) Team Sparkasse 1

Holdkonkurrencen
1 Rabobank 58.43.50
2 Team CSC 4.16
3 Team Wiesenhof AKUD 5.11
4 Crédit Agricole 9.27
5 T-Mobile Team 13.44
6 Discovery Channel 15.04
7 Team Milram 18.48
8 Team Lamonta 28.22
9 Chocolade Jacques-Vlaanderen T Interim 28.55
10 Team Sparkasse 37.25
11 German National Team 55.36
12 Gerolsteiner 1.04.24
13 Intel -Action 1.21.56
14 Team Regiostrom -Senges 1.42.36
15 Team Vorarlberg 1.49.33
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

Paris-Bourges(1.1) 08/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger