Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Enkeltstartssejr til Valverde

Enkeltstartssejr til Valverde

13. maj 2007 21:090

Annonce

Clásica de Alcobendas blev efter formiddagens sejr til Robert Hunter afsluttet med en 9.7 kilometer lang enkeltstart. Endnu engang viste Caisse d’Epargne rytteren, Alejandro Valverde, sin nye status som enkeltstarts rytter, da han vandt foran sine holdkammerater Fran Pérez og Ruben Plaza.

”Dette er min anden sejr i en enkeltstart, så jeg er meget tilfreds. Jeg følte mig godt kørende, og vidste, at jeg kunne køre en god tid. Det er en sejr for hele holdet,” udtalte Valverde efter at have stået på et rent Caisse d’Epargne podium og tilføjede, at han nu vil træne på stigninger, inden han skal køre Dauphiné Libéré.

Løbets samlede vinder blev Luis Perez fra Andalucía-Cajasur holdet.

Resultat af 3. etape
1 Alejandro Valverde - Caisse d'Epargne 9.37 (60.52 km/t)
2 Francisco Pérez - Caisse d'Epargne 0.03
3 Ruben Plaza - Caisse d'Epargne 0.04
4 Luis Pérez Rodriguez - Andalucia - Cajasur 0.06
5 Isidro Nozal - Karpin Galicia 0.07
6 Juan José Cobo - Saunier Duval - Prodir 0.08
7 Alberto Fernandez De La Puebla - Saunier Duval - Prodir
8 Manuel Lloret - Fuerteventura-Canarias 0.10
9 José Alberto Martinez - Agritubel 0.11
10 Robert Hunter - Barloworld 0.14
11 Daniel Moreno - Relax - Gam 0.15
12 Giampaolo Cheula - Barloworld
13 Santos Gonzalez - Karpin Galicia 0.16
14 Eduard Vorganov - Karpin Galicia 0.18
15 Enrique Salgueiro - Karpin Galicia 0.19
16 Jose Angel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir
17 José Serpa - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 0.20
18 David Muñoz - Fuerteventura-Canarias
19 Arkaitz Duran - Saunier Duval - Prodir 0.22
20 David Herrero - Karpin Galicia 0.24
21 Jan Hruska - Relax - Gam 0.25
22 Daniel Andonov - Benfica 0.26
23 John-Lee Augustyn - Barloworld 0.27
24 Eduardo Gonzalo - Agritubel 0.28
25 Sergi Escobar Roure - Grupo Nicolas Mateos
26 Rubén Pérez - Euskaltel - Euskadi 0.31
27 Jose Manuel Ballesta - Spanish National Team
28 Francisco Jose Martinez - Andalucia - Cajasur 0.32
29 Ángel Vallejo - Relax - Gam 0.33
30 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 0.34
31 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne
32 Serafín Martinez - Karpin Galicia 0.35
33 Juan José Oroz - Orbea-Oreka S.D.A 0.36
34 Pedro Arreitunandia - Barloworld
35 Adrian Palomares - Fuerteventura-Canarias 0.38
36 Rafael Rodriguez - Spanish National Team
37 Bruno Castanheira - Benfica
38 Rui Costa - Benfica
39 Rafael Serrano - Spanish National Team
40 Antonio Piedra - Fuerteventura-Canarias 0.39
41 Xabat Otxotorena - Orbea-Oreka S.D.A
42 James Perry - Barloworld 0.40
43 Francisco José Lara - Andalucia - Cajasur
44 Helder Miranda - Benfica
45 Beñat Intxausti - Grupo Nicolas Mateos
46 Rubén Lobato - Saunier Duval - Prodir 0.41
47 Pedro M. Lopes Goncalves - Benfica 0.24
48 Josu Aguirre - Orbea-Oreka S.D.A 0.41
49 Gonzalo Rabuñal - Karpin Galicia 0.42
50 José Ruiz Sanchez - Andalucia - Cajasur 0.43
51 Samuel Plouhinec - Agritubel
52 Vicente Ballester - Fuerteventura-Canarias
53 Jorge Ferrio - Andalucia - Cajasur 0.44
54 José Vincente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne 0.45
55 Benoît Salmon - Agritubel 0.46
56 Lander Aperribay - Euskaltel - Euskadi 0.48
57 Rubén Martinez - Spanish National Team
58 David Martin - Orbea-Oreka S.D.A 0.49
59 Javier Meijas - Saunier Duval - Prodir 0.51
60 Moises Dueñas - Agritubel 0.52
61 Nacor Burgos - Relax - Gam 0.53
62 Juan Olmo - Andalucia - Cajasur
63 Pablo De Pedro - Grupo Nicolas Mateos
64 Antonio Olmo - Andalucia - Cajasur 0.54
65 Jorge Perez - Relax - Gam
66 Unai Uribarri - Euskaltel - Euskadi 0.57
67 Raúl García De Mateo - Relax - Gam
68 Joseba Zumeta - Orbea-Oreka S.D.A
69 Mikel Nieve Iturralde - Spanish National Team 0.58
70 José Alberto Benítez - Saunier Duval - Prodir 1.03
71 Iker Leonet - Fuerteventura-Canarias 1.06
72 Ryan Cox - Barloworld 1.07
73 Egoitz Murgoitio - Grupo Nicolas Mateos
74 Manuel Calvente - Agritubel 1.08
75 Dailos Diaz - Fuerteventura-Canarias 1.11
76 Jesús Hernández - Relax - Gam
77 Guido Trentin - Saunier Duval - Prodir 1.12
78 Jon Bru - Euskaltel - Euskadi 1.17
79 Eloy Teruel - Grupo Nicolas Mateos 1.19
80 Iker Aramendia Vicuña - Spanish National Team 1.25
81 Juan Carlos Rienda - Spanish National Team 1.26
82 Joaquin Ortega - Fuerteventura-Canarias 1.28
83 Óscar Garcia-Casarrubios - Relax - Gam
84 Hector Dueñas - Spanish National Team 1.34
85 Mattia Turrina - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 1.38
86 Alessandro Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 1.39
87 Félix Cardenas - Barloworld 1.41
88 Ivan Degasperi - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 1.51

Samlet slutstilling
1 Luis Pérez Rodriguez - Andalucia - Cajasur 6.12.30
2 Daniel Moreno - Relax - Gam 0.13
3 Alberto Fernandez De La Puebla - Saunier Duval - Prodir 0.19
4 Ruben Plaza - Caisse d'Epargne 0.44
5 Jose Angel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir
6 John-Lee Augustyn - Barloworld 0.50
7 Daniel Andonov - Benfica 0.56
8 Alejandro Valverde - Caisse d'Epargne 1.00
9 Eduardo Gonzalo - Agritubel 1.22
10 Rubén Lobato - Saunier Duval - Prodir 1.24
11 Giampaolo Cheula - Barloworld 1.27
12 José Serpa - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 1.32
13 Benoît Salmon - Agritubel 1.35
14 David Herrero - Karpin Galicia 1.48
15 David Muñoz - Fuerteventura-Canarias 1.51
16 Francisco Pérez - Caisse d'Epargne 1.54
17 Juan José Cobo - Saunier Duval - Prodir 2.01
18 Manuel Lloret - Fuerteventura-Canarias 2.06
19 Rubén Pérez - Euskaltel - Euskadi 2.40
20 Ángel Vallejo - Relax - Gam 2.50
21 Jesús Hernández - Relax - Gam 3.15
22 Isidro Nozal - Karpin Galicia 3.32
23 Pedro Arreitunandia - Barloworld 3.42
24 Javier Meijas - Saunier Duval - Prodir 4.09
25 Rui Costa - Benfica 4.21
26 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne 4.31
27 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 4.48
28 Antonio Olmo - Andalucia - Cajasur 4.49
29 Francisco Jose Martinez - Andalucia - Cajasur 5.12
30 Rafael Rodriguez - Spanish National Team 5.21
31 Jorge Ferrio - Andalucia - Cajasur 5.27
32 Iker Leonet - Fuerteventura-Canarias 5.41
33 Jorge Perez - Relax - Gam
34 Joseba Zumeta - Orbea-Oreka S.D.A 5.48
35 Mikel Nieve Iturralde - Spanish National Team 6.02
36 José Alberto Martinez - Agritubel 6.12
37 Enrique Salgueiro - Karpin Galicia 6.54
38 Manuel Calvente - Agritubel 7.09
39 Alessandro Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 7.36
40 Beñat Intxausti - Grupo Nicolas Mateos 7.59
41 Jan Hruska - Relax - Gam 8.05
42 David Martin - Orbea-Oreka S.D.A 8.08
43 Adrian Palomares - Fuerteventura-Canarias 8.18
44 José Alberto Benítez - Saunier Duval - Prodir 8.20
45 Dailos Diaz - Fuerteventura-Canarias 8.28
46 Nacor Burgos - Relax - Gam 8.34
47 Vicente Ballester - Fuerteventura-Canarias 8.45
48 Arkaitz Duran - Saunier Duval - Prodir 9.55
49 Mattia Turrina - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 10.03
50 Eloy Teruel - Grupo Nicolas Mateos 10.06
51 Robert Hunter - Barloworld 10.22
52 Pedro M. Lopes Goncalves - Benfica 10.31
53 Juan José Oroz - Orbea-Oreka S.D.A 10.54
54 Xabat Otxotorena - Orbea-Oreka S.D.A 10.57
55 James Perry - Barloworld 10.58
56 Ryan Cox - Barloworld 11.23
57 José Vincente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne 11.29
58 Guido Trentin - Saunier Duval - Prodir 11.30
59 Jon Bru - Euskaltel - Euskadi 11.35
60 Félix Cardenas - Barloworld 11.59
61 Rafael Serrano - Spanish National Team 12.38
62 Lander Aperribay - Euskaltel - Euskadi 12.48
63 Sergi Escobar Roure - Grupo Nicolas Mateos 12.49
64 Moises Dueñas - Agritubel 12.52
65 Egoitz Murgoitio - Grupo Nicolas Mateos 13.07
66 Francisco José Lara - Andalucia - Cajasur 14.33
67 Serafín Martinez - Karpin Galicia 14.53
68 Raúl García De Mateo - Relax - Gam 15.42
69 Óscar Garcia-Casarrubios - Relax - Gam 16.09
70 Pablo De Pedro - Grupo Nicolas Mateos 16.30
71 Unai Uribarri - Euskaltel - Euskadi 16.34
72 Bruno Castanheira - Benfica 16.41
73 Helder Miranda - Benfica 16.43
74 Gonzalo Rabuñal - Karpin Galicia 17.03
75 Ivan Degasperi - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 20.14
76 Eduard Vorganov - Karpin Galicia 20.17
77 Santos Gonzalez - Karpin Galicia 21.53
78 Jose Manuel Ballesta - Spanish National Team 22.08
79 Antonio Piedra - Fuerteventura-Canarias 22.20
80 Rubén Martinez - Spanish National Team 22.29
81 Juan Olmo - Andalucia - Cajasur 22.43
82 Josu Aguirre - Orbea-Oreka S.D.A 22.56
83 José Ruiz Sanchez - Andalucia - Cajasur 23.02
84 Samuel Plouhinec - Agritubel 23.06
85 Joaquin Ortega - Fuerteventura-Canarias 23.13
86 Iker Aramendia Vicuña - Spanish National Team 23.15
87 Hector Dueñas - Spanish National Team 23.22
88 Juan Carlos Rienda - Spanish National Team 26.31

Slutstilling i Pointkonkurrencen
1 Daniel Moreno - Relax - Gam 50 pts
2 Luis Pérez Rodriguez - Andalucia - Cajasur 49
3 Alejandro Valverde - Caisse d'Epargne 35
4 Robert Hunter - Barloworld 31
5 Alberto Fernandez De La Puebla - Saunier Duval - Prodir 26
6 Ruben Plaza - Caisse d'Epargne 25
7 Francisco Pérez - Caisse d'Epargne 20
8 David Herrero - Karpin Galicia 16
9 John-Lee Augustyn - Barloworld 14
10 Jose Angel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 12
11 Isidro Nozal - Karpin Galicia 12
12 Rafael Rodriguez - Spanish National Team 12
13 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne 11
14 José Alberto Martinez - Agritubel 11
15 Daniel Andonov - Benfica 10
16 Juan José Cobo - Saunier Duval - Prodir 10
17 Joaquin Ortega - Fuerteventura-Canarias 9
18 Arkaitz Duran - Saunier Duval - Prodir 9
19 Rubén Lobato - Saunier Duval - Prodir 8
20 Manuel Lloret - Fuerteventura-Canarias 8
21 Giampaolo Cheula - Barloworld 7
22 Benoît Salmon - Agritubel 7
23 Rubén Pérez - Euskaltel - Euskadi 7
24 Eduardo Gonzalo - Agritubel 6
25 José Serpa - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 4
26 David Muñoz - Fuerteventura-Canarias 4
27 Alessandro Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 3
28 Francisco Jose Martinez - Andalucia - Cajasur 3
29 Santos Gonzalez - Karpin Galicia 3
30 Jorge Ferrio - Andalucia - Cajasur 2
31 Ryan Cox - Barloworld 2
32 Eduard Vorganov - Karpin Galicia 2
33 Ángel Vallejo - Relax - Gam 1
34 Javier Meijas - Saunier Duval - Prodir 1
35 Enrique Salgueiro - Karpin Galicia 1
36 Pedro M. Lopes Goncalves - Benfica 1

Slutstilling i Bjergkonkurrencen
1 Luis Pérez Rodriguez - Andalucia - Cajasur 22 pts
2 Ryan Cox - Barloworld 16
3 Daniel Moreno - Relax - Gam 12
4 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne 12
5 Alberto Fernandez De La Puebla - Saunier Duval - Prodir 10
6 John-Lee Augustyn - Barloworld 8
7 Javier Meijas - Saunier Duval - Prodir 7
8 Jose Angel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 6
9 Daniel Andonov - Benfica 4
10 Egoitz Murgoitio - Grupo Nicolas Mateos 4
11 Pablo De Pedro - Grupo Nicolas Mateos 4
12 Ruben Plaza - Caisse d'Epargne 3
13 Rubén Lobato - Saunier Duval - Prodir 2
14 Arkaitz Duran - Saunier Duval - Prodir 2
15 Jon Bru - Euskaltel - Euskadi 2
16 Benoît Salmon - Agritubel 1
17 Juan José Oroz - Orbea-Oreka S.D.A 1

Slutstilling i Holdkonkurrencen
1 Saunier Duval - Prodir 18.39.29
2 Caisse D'Epargne 1.39
3 Barloworld 3.38
4 Relax - GAM 3.51
5 Agritubel 7.07
6 Fuerteventura - Canarias 7.11
7 Andalucía - Cajasur 8.01
8 Karpin - Galizia 10.06
9 Benfica 13.46
10 Serramenti PVC - Selle Italia 17.15
11 Selección Española 21.35
12 Orbea - Oreka 22.25
13 Euskaltel - Euskadi 24.44
14 Grupo Nicolas Mateos 28.08

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger