Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Erik Zabel vandt 3. etape

Erik Zabel vandt 3. etape

12. august 2007 16:350

Det var tyske Erik Zabel, der efter dagens 182 km kørte først over målstregen i Offenburg. Et udbrud havde præget det meste af etapen, men de fik ikke noget at skulle have sagt, da etapen skulle afgøres. Team CSC forsvarede Jens Voigts gule førertrøje.

Annonce

Allerede efter bare 16 km af dagens 182 km lange og kuperede etape med blandt andet to kategori 1 stigninger fra Pforzheim til Offenburg angreb Christian Leben (Wiesenhof-Felt) og Niki Terpstra (Team Milram). De to ryttere fik stille og roligt lov at øge forspringet til feltet og havde på et tidspunkt hele 6:25 minutter ned til feltet.

Herefter tog Team CSC ansvar og begyndte jagten på de to udbrydere. På dagens sidste kategori 1 stigning til det 933 meter høje Zuflucht var forspringet skrumpet ind til bare 45 sekunder, og det var tydeligt, at trætheden begyndte at melde sig. Christian Leben kunne ikke holde tempoet, og blev hentet, til gengæld stak Pascal Jon Bru (Euskatel-Euskadi) og Matthias Russ (Gerolsteiner) fra feltet og kørte op til Terpstra, det samme gjaldt Moinard fra Cofidis holdet, som også kom op til de forreste.

På nedkørslen fra den sidste kategori 1 stigning var forspringet øget en smule til 1:12 minutter til feltet, som efterhånden var reduceret til omkring 50 ryttere. Det var fortsat Team CSC rytterne, der bortset fra J.J. Haedo sørgede for temposætningen og forsvaret af Jens Voigts gule førertrøje. Umiddelbart herefter sad Discovery Channels Levi Leipheimer, som i sidste øjeblik fik Brian Vandborgs plads på det amerikanske hold.

Dagens etape var også en barsk omgang for en del løbets sprintere, som måtte slippe, da det for alvor begyndte at gå opad. En undtagelse var dog Erik Zabel, som er kendt for at være en af de sprintere, der kommer bedst med over spurterne. Faktisk sad han ret godt med fremme, og det fik naturligvis Niki Terpstra til ikke længere at tage del i føringsarbejdet i frontgruppen. Han fik alligevel noget ud af sin udflugt. Han er ny mand i bjergtrøjen efter dagens etape. Paolo Bettini måtte på et tidspunkt slippe feltet, men efter den sidate kategori 1 stigning var han tilbage.

Med omkring 25 km til mål var forspringet til de fire forreste nede på et minut. Unge Gerald Ciolek slap også godt fra stigningerne, og det betød, at T-Mobile med omkring 15 km tilbage begyndte at samle tropperne for at køre en eventuel spurt for ham, og de sendte Marco Pinotti op foran CSC-rytterne. Umiddelbart efter det danske hold sad Francaise de Jeux også klar med Bradley McGee, og de øvrige sprinterhold, som stadig havde deres hurtige mænd med i feltet begyndte også at køre sig i position.

Ca. 10 km før mål ventede dagens sidste udfordring, en kort men giftig stigning, som på papiret så ud til at være designet til angreb. Og det kom også til at passe. For Niki Terpstra var det dødsstødet. Han og Jon Bru måtte opgive at følge de to andre. Til gengæld var der angreb fra feltet med blandt andet Davide Rebellin fra Gerolsteiner. Jens Voigt havde ingen problemer med at sidde med, da der blev angrebet. Levi Leipheimer kørte også op til den gruppe, som dermed bestod af otte ryttere, og som hurtigt hentede de to forreste.

T-Mobile havde ingen med blandt de ti forreste og måtte derfor tage ansvaret i feltet, som nu blev trukket helt ud i jagten på frontgruppen. Blandt de forreste gik der taktiske overvejelser i gang, og det manglende samarbejde gjorde, at de blev hentet igen. Derefter blev der slået kontra af en Liquigas rytter, men han fik ikke lov at komme af sted.

I stedet var alt lagt frem til en massespurt, hvor T-Mobile endnu engang åbnede spurten. Desværre for unge Gerald Ciolek satte han endnu engang sit angreb ind for tidligt og et fejltråd i pedalen betød, at han ikke formåede at sidde med. Til gengæld betød det, at erfarne Erik Zabel kunne føje endnu en førsteplads til sin lange række af sejre.

Team CSC's flotte arbejde på dagens etape lønnede sig. Det danske hold kontrollerede feltet på fornemmeste vis og forsvarede dermed Jens Voigt's gule førertrøje.

Resultat af 3. Etape
1 Erik Zabel - Team Milram 4.49.25 (37.69 km/t)
2 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne
3 Bradley Mcgee - Française des Jeux
4 Manuele Mori - Saunier Duval-Prodir
5 Patrick Calcagni - Liquigas
6 René Weissinger - Team Volksbank
7 Björn Leukemans - Predictor-Lotto
8 Gerald Ciolek - T-Mobile Team
9 René Mandri - AG2r Prévoyance
10 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
11 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt
12 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon
13 Sébastien Minard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
14 Roman Kreuziger - Liquigas
15 Jens Voigt - Team CSC
16 Andrea Tonti - Quickstep-Innergetic
17 Florian Stalder - Team Volksbank
18 Yann Huguet - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
19 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom
20 Davide Rebellin - Gerolsteiner
21 Chris Anker Sørensen - Team CSC
22 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team
23 Damiano Cunego - Lampre-Fondital
24 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
25 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
26 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital
27 Christophe Brandt - Predictor-Lotto
28 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
29 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne
30 David Lopez Garcia - Caisse d'Epargne
31 Thomas Ziegler - T-Mobile Team
32 Andy Schleck - Team CSC
33 Bobby Julich - Team CSC
34 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon
35 Maxime Monfort - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
36 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team
37 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne
38 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel-Euskadi
39 Rubens Bertogliati - Saunier Duval-Prodir
40 Matteo Carrara - Unibet.com
41 Gustav Erik Larsson - Unibet.com
42 Rigoberto Uran - Unibet.com
43 Matthew Lloyd - Predictor-Lotto
44 Robert Gesink - Rabobank
45 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
46 Alexandr Kolobnev - Team CSC
47 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne
48 Riccardo Ricco - Saunier Duval-Prodir
49 Geert Verheyen - Quickstep-Innergetic
50 Jurgen Van De Walle - Quickstep-Innergetic
51 Linus Gerdemann - T-Mobile Team
52 Paul Martens - Skil-Shimano
53 Matthias Russ - Gerolsteiner
54 Grischa Niermann - Rabobank
55 Tom Danielson - Discovery Channel Pro Cycling Team
56 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
57 Wim Van Huffel - Predictor-Lotto
58 Josep Jufre Pou - Predictor-Lotto
59 Steffen Wesemann - Team Wiesenhof Felt
60 Addy Engels - Quickstep-Innergetic
61 Laurens Ten Dam - Unibet.com
62 Christian Pfannberger - Elk Haus-Simplon
63 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team
64 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team
65 Gorazd Stangelj - Lampre-Fondital
66 Leonardo Bertagnolli - Liquigas
67 Ronny Scholz - Gerolsteiner
68 Koos Moerenhout - Rabobank
69 Joost Posthuma - Rabobank
70 Volodymir Gustov - Team CSC
71 Franco Pellizotti - Liquigas
72 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
73 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
74 Remmert Wielinga - Saunier Duval-Prodir
75 Jon Bru Pascal - Euskaltel-Euskadi
76 Francesco Failli - Liquigas
77 Christophe Kern - Crédit Agricole 1.13
78 Marc De Maar - Rabobank
79 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom 1.34
80 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano
81 Roy Sentjens - Predictor-Lotto
82 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano
83 Alan Perez Lezaun - Euskaltel-Euskadi
84 Harald Morscher - Team Volksbank
85 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne
86 Gil Suray - Unibet.com
87 Stefan Rucker - Elk Haus-Simplon
88 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel-Euskadi
89 Trent Lowe - Discovery Channel Pro Cycling Team
90 Joan Horrach Rippoll - Caisse d'Epargne
91 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank
92 Theo Eltink - Rabobank
93 Stefan Denifl - Elk Haus-Simplon
94 Fabio Sacchi - Team Milram
95 Mauro Da Dalto - Liquigas
96 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team
97 Niki Terpstra - Team Milram
98 Marco Marzano - Lampre-Fondital
99 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
100 Mariusz Witecki - Team Volksbank
101 Yannick Talabardon - Crédit Agricole
102 Gerrit Glomser - Team Volksbank
103 Nicolas Hartmann - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
104 Maarten Wijnants - Quickstep-Innergetic
105 Markus Zberg - Gerolsteiner
106 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance
107 Angel Gomez - Saunier Duval-Prodir
108 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.41
109 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
110 Ralf Grabsch - Team Milram
111 Marco Pinotti - T-Mobile Team 2.58
112 Yukihiro Doi - Skil-Shimano
113 Carlos Dacruz - Française des Jeux
114 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance
115 Damien Monier - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
116 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval-Prodir
117 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team
118 Guido Trentin - Saunier Duval-Prodir
119 Albert Timmer - Skil-Shimano
120 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
121 Morris Possoni - Lampre-Fondital
122 Paolo Bettini - Quickstep-Innergetic
123 Sergey Kolesnikov - Unibet.com
124 Sebastian Lang - Gerolsteiner 10.25
125 Matej Mugerli - Liquigas
126 Christophe Laurent - Crédit Agricole
127 Harald Starzengruber - Elk Haus-Simplon
128 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon
129 Ian Mcleod - Française des Jeux
130 Piet Rooijakkers - Skil-Shimano
131 Philipp Ludescher - Team Volksbank
132 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance
133 Frédéric Guesdon - Française des Jeux
134 Mark Renshaw - Crédit Agricole
135 Julien Belgy - Bouygues Telecom
136 Pieter Jacobs - Unibet.com
137 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
138 Dimitri Champion - Bouygues Telecom
139 Martin Müller - Team Milram
140 Benoît Poilvet - Crédit Agricole
141 Björn Schröder - Team Milram
142 Jérémy Roy - Française des Jeux
143 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
144 André Greipel - T-Mobile Team
145 Preben Van Hecke - Predictor-Lotto
146 Anton Luengo Celaya - Euskaltel-Euskadi
147 Fabian Cancellara - Team CSC
148 Sebastiaan Langeveld - Rabobank
149 Andreas Klier - T-Mobile Team
150 Claudio Corioni - Lampre-Fondital
151 Bart Dockx - Predictor-Lotto
152 Davide Vigano - Quickstep-Innergetic
153 Kevin Hulsmans - Quickstep-Innergetic
154 Erki Pütsep - Bouygues Telecom 14.39
155 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance
156 Jochen Summer - Elk Haus-Simplon
157 Kenny Robert Van Hummel - Skil-Shimano
158 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom
159 Rony Martias - Bouygues Telecom
160 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel-Euskadi
161 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt
162 Juan José Haedo - Team CSC
163 Magnus Backstedt - Liquigas
164 Angelo Furlan - Crédit Agricole
165 Aitor Galdos Alonso - Euskaltel-Euskadi
166 Danilo Napolitano - Lampre-Fondital
167 Markus Eichler - Unibet.com
168 Alexei Markov - Caisse d'Epargne
169 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt
170 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt
171 Werner Riebenbauer - Team Volksbank
172 Robert Förster - Gerolsteiner
173 Sven Teutenberg - Team Volksbank
174 Sebastian Siedler - Team Milram
175 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt
176 Enrico Poitschke - Team Milram
177 André Schulze - Team Wiesenhof Felt
178 Koldo Fernandez - Euskaltel-Euskadi
179 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt

Samlet stilling efter 3. Etape
1 Jens Voigt - Team CSC 10.05.20
2 Bobby Julich - Team CSC 0.01
3 Alexandr Kolobnev - Team CSC
4 Andy Schleck - Team CSC
5 Chris Anker Sørensen - Team CSC
6 Volodymir Gustov - Team CSC

7 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.27
8 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team
9 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team
10 Tom Danielson - Discovery Channel Pro Cycling Team
11 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 0.52
12 Matthias Russ - Gerolsteiner 0.55
13 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 0.56
14 Davide Rebellin - Gerolsteiner
15 Ronny Scholz - Gerolsteiner
16 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne 0.58
17 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne
18 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne
19 David Lopez Garcia - Caisse d'Epargne
20 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 1.00
21 Linus Gerdemann - T-Mobile Team
22 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team
23 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team
24 Robert Gesink - Rabobank 1.04
25 Grischa Niermann - Rabobank
26 Joost Posthuma - Rabobank
27 Koos Moerenhout - Rabobank
28 Erik Zabel - Team Milram 1.20
29 Patrick Calcagni - Liquigas 1.21
30 Roman Kreuziger - Liquigas
31 Leonardo Bertagnolli - Liquigas
32 Francesco Failli - Liquigas
33 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
34 Franco Pellizotti - Liquigas
35 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.24
36 Sébastien Minard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
37 Maxime Monfort - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
38 Yann Huguet - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
39 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 1.34
40 René Mandri - AG2r Prévoyance
41 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
42 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
43 Bradley Mcgee - Française des Jeux 1.44
44 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 1.48
45 Geert Verheyen - Quickstep-Innergetic 1.51
46 Addy Engels - Quickstep-Innergetic
47 Andrea Tonti - Quickstep-Innergetic
48 Jurgen Van De Walle - Quickstep-Innergetic
49 Matteo Carrara - Unibet.com 1.54
50 Gustav Erik Larsson - Unibet.com
51 Rigoberto Uran - Unibet.com
52 Laurens Ten Dam - Unibet.com
53 Trent Lowe - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.01
54 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.08
55 Marc De Maar - Rabobank 2.17
56 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt 2.18
57 Steffen Wesemann - Team Wiesenhof Felt
58 Markus Zberg - Gerolsteiner 2.30
59 Joan Horrach Rippoll - Caisse d'Epargne 2.32
60 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne
61 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital 2.36
62 Damiano Cunego - Lampre-Fondital
63 Gorazd Stangelj - Lampre-Fondital
64 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank 2.38
65 Theo Eltink - Rabobank
66 René Weissinger - Team Volksbank 2.50
67 Florian Stalder - Team Volksbank
68 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 2.51
69 Jon Bru Pascal - Euskaltel-Euskadi
70 Paul Martens - Skil-Shimano 2.52
71 Christophe Brandt - Predictor-Lotto 2.53
72 Matthew Lloyd - Predictor-Lotto
73 Wim Van Huffel - Predictor-Lotto
74 Josep Jufre Pou - Predictor-Lotto
75 Björn Leukemans - Predictor-Lotto
76 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel-Euskadi
77 Mauro Da Dalto - Liquigas 2.55
78 Manuele Mori - Saunier Duval-Prodir 2.57
79 Rubens Bertogliati - Saunier Duval-Prodir
80 Riccardo Ricco - Saunier Duval-Prodir
81 Remmert Wielinga - Saunier Duval-Prodir
82 Nicolas Hartmann - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3.02
83 Niki Terpstra - Team Milram 3.03
84 Fabio Sacchi - Team Milram 3.08
85 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance
86 Maarten Wijnants - Quickstep-Innergetic 3.25
87 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 3.29
88 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon 3.30
89 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon
90 Christian Pfannberger - Elk Haus-Simplon
91 Marco Marzano - Lampre-Fondital 4.10
92 Christophe Kern - Crédit Agricole 4.14
93 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano 4.18
94 Damien Monier - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 4.22
95 Harald Morscher - Team Volksbank 4.24
96 Mariusz Witecki - Team Volksbank
97 Gerrit Glomser - Team Volksbank
98 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom 4.25
99 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano 4.26
100 Alan Perez Lezaun - Euskaltel-Euskadi 4.27
101 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel-Euskadi
102 Roy Sentjens - Predictor-Lotto
103 Angel Gomez - Saunier Duval-Prodir 4.31
104 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 4.32
105 Yannick Talabardon - Crédit Agricole 4.35
106 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
107 Marco Pinotti - T-Mobile Team 4.42
108 Paolo Bettini - Quickstep-Innergetic 4.49
109 Sergey Kolesnikov - Unibet.com 4.52
110 Stefan Denifl - Elk Haus-Simplon 5.04
111 Stefan Rucker - Elk Haus-Simplon
112 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 5.33
113 Morris Possoni - Lampre-Fondital 5.34
114 Thomas Ziegler - T-Mobile Team 5.38
115 Albert Timmer - Skil-Shimano 5.50
116 Yukihiro Doi - Skil-Shimano
117 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval-Prodir 5.55
118 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team 7.01
119 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner 8.19
120 Ralf Grabsch - Team Milram 8.20
121 Carlos Dacruz - Française des Jeux 8.51
122 Gil Suray - Unibet.com 8.52
123 Fabian Cancellara - Team CSC 10.26
124 Guido Trentin - Saunier Duval-Prodir 10.34
125 Sebastian Lang - Gerolsteiner 11.21
126 André Greipel - T-Mobile Team 11.24
127 Sebastiaan Langeveld - Rabobank 11.37
128 Matej Mugerli - Liquigas 11.41
129 Martin Müller - Team Milram 11.59
130 Björn Schröder - Team Milram
131 Frédéric Guesdon - Française des Jeux 12.13
132 Jérémy Roy - Française des Jeux
133 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
134 Kevin Hulsmans - Quickstep-Innergetic 12.16
135 Pieter Jacobs - Unibet.com 12.19
136 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 12.41
137 Claudio Corioni - Lampre-Fondital 13.01
138 Philipp Ludescher - Team Volksbank 13.12
139 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 13.16
140 Julien Belgy - Bouygues Telecom
141 Piet Rooijakkers - Skil-Shimano 13.17
142 Bart Dockx - Predictor-Lotto 13.18
143 Preben Van Hecke - Predictor-Lotto
144 Mark Renshaw - Crédit Agricole 13.26
145 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
146 Christophe Laurent - Crédit Agricole
147 Benoît Poilvet - Crédit Agricole
148 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon 13.55
149 Harald Starzengruber - Elk Haus-Simplon
150 Anton Luengo Celaya - Euskaltel-Euskadi 14.42
151 Robert Förster - Gerolsteiner 15.23
152 Alexei Markov - Caisse d'Epargne 15.37
153 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 16.13
154 Sebastian Siedler - Team Milram
155 Ian Mcleod - Française des Jeux 16.18
156 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 16.52
157 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt 16.57
158 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt
159 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt
160 Sven Teutenberg - Team Volksbank 17.29
161 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 17.30
162 Aitor Galdos Alonso - Euskaltel-Euskadi 17.32
163 Koldo Fernandez - Euskaltel-Euskadi
164 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel-Euskadi
165 Erki Pütsep - Bouygues Telecom 17.33
166 Davide Vigano - Quickstep-Innergetic 17.36
167 Angelo Furlan - Crédit Agricole 17.40
168 André Schulze - Team Wiesenhof Felt 18.02
169 Jochen Summer - Elk Haus-Simplon 18.09
170 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt 18.26
171 Andreas Klier - T-Mobile Team 18.57
172 Werner Riebenbauer - Team Volksbank 20.22
173 Magnus Backstedt - Liquigas
174 Enrico Poitschke - Team Milram 21.18
175 Markus Eichler - Unibet.com 21.57
176 Rony Martias - Bouygues Telecom 22.07
177 Kenny Robert Van Hummel - Skil-Shimano 22.11
178 Juan José Haedo - Team CSC 22.13
179 Danilo Napolitano - Lampre-Fondital 23.11

Pointkonkurrencen
1 Erik Zabel - Team Milram 41 pts
2 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 33
3 Robert Förster - Gerolsteiner 29
4 Danilo Napolitano - Lampre-Fondital 20
5 Bradley Mcgee - Française des Jeux 19
6 Manuele Mori - Saunier Duval-Prodir 17
7 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano 16
8 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 13
9 Patrick Calcagni - Liquigas 11
10 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt 11
11 Niki Terpstra - Team Milram 10
12 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 10
13 René Weissinger - Team Volksbank 10
14 Matej Mugerli - Liquigas 10
15 Kenny Robert Van Hummel - Skil-Shimano 10
16 Björn Leukemans - Predictor-Lotto 9
17 Werner Riebenbauer - Team Volksbank 9
18 Aitor Galdos Alonso - Euskaltel-Euskadi 8
19 René Mandri - AG2r Prévoyance 7
20 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 7
21 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 6
22 Philipp Ludescher - Team Volksbank 6
23 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 6
24 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 6
25 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt 5
26 Jon Bru Pascal - Euskaltel-Euskadi 4
27 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon 4
28 Jens Voigt - Team CSC 3
29 Sébastien Minard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3
30 Matthias Russ - Gerolsteiner 2
31 Roman Kreuziger - Liquigas 2
32 André Greipel - T-Mobile Team 2
33 Kevin Hulsmans - Quickstep-Innergetic 2
34 Alexei Markov - Caisse d'Epargne 1

Bjergkonkurrencen
1 Niki Terpstra - Team Milram 20 pts
2 Matthias Russ - Gerolsteiner 8
3 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 8
4 Jon Bru Pascal - Euskaltel-Euskadi 8
5 Matej Mugerli - Liquigas 6
6 Remmert Wielinga - Saunier Duval-Prodir 6
7 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon 6
8 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 4
9 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano 4
10 Philipp Ludescher - Team Volksbank 2

Holdkonkurrencen
1 Team CSC 30.16.03

2 Discovery Channel Pro Cycling Team 1.18
3 Team Gerolsteiner 2.45
4 Caisse D'epargne 2.51
5 T-Mobile Team 2.57
6 Rabobank 3.09
7 Liquigas 4.00
8 Cofidis, Le Credit Par Telephone 4.09
9 Ag2r Prevoyance 4.39
10 Quick Step - Innergetic 5.30
11 Unibet.Com 5.39
12 Française Des Jeux 7.02
13 Lampre-fondital 7.45
14 Team Milram 7.47
15 Predictor-lotto 8.36
16 Saunier Duval - Prodir 8.48
17 Team Volksbank 10.01
18 Euskaltel - Euskadi 10.10
19 Elk Haus - Simplon 10.27
20 Skil-shimano 11.41
21 Credit Agricole 13.21
22 Bouygues Telecom 20.29
23 Team Wiesenhof Felt 21.30

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

GP Général Patton(1.1) 03/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 03/07-06/07

GP Luxembourg(1.1) 04/07

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR