Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Et brag til Lagos de Covadonga

Et brag til Lagos de Covadonga

04. september 2007 17:120

Vuelta a España rytterne ramte noget utraditionelt allerede bjergene på årets 4. etape af etapeløbet, som gik fra Langreo til Lagos de Covadonga over 185.1 km.



Rytterne skulle ligesom de foregående dage gennem et rimeligt kuperet terræn, inden de nåede frem til afslutningen, hvor den klassiske opkørsel til Lagos de Covadonga dannede den perfekte ramme til cykelløb. Senest rytterne ramte Lagos de Covadonga vandt Eladio Jimenez.

Dagens etape startede uroligt og en række ryttere forsøgte at angribe og efter blot 12 km kom et 30 mandsudbud af sted, det var Rene Mandri (Ag2r Prévoyance), Stéphane Goubert (Ag2r Prévoyance), Ludovic Turpin (Ag2r Prévoyance), José Ruiz (Andalucia-Cayasur), Vladimir Efimkin (Caisse d'Epargne), Joan Horrach (Caisse d'Epargne), Sylvain Chavanel (Cofidis), Bingen Fernández (Cofidis), Maxime Monfort (Cofidis), Stijn Devolder (Discovery Channel), Dionisio Galparsoro (Euskaltel-Euskadi), Aitor Hernández (Euskaltel-Euskadi), Alan Pérez (Euskaltel-Euskadi), Mickaël Delage (Française Des Jeux), David Garcia (Karpin-Galicia), Ezequiel Mosquera (Karpin-Galicia), David Loosli (Lampre-Fondital), Leonardo Bertagnolli (Liquigas), Franco Pellizotti (Liquigas), Alessandro Vanotti (Liquigas), Mario Aerts (Predictor-Lotto), Chris Horner (Predictor-Lotto), Juan Manuel Gárate (Quick.Step - Innergetic), Francisco José Terciado (Relax-GAM), Rubén Lobato (Saunier Duval-Prodir), Ángel Gómez Gómez (Saunier Duval-Prodir), Alexandr Kolobnev (Team CSC), Chris Anker Sørensen (Team CSC), Christian Vande Velde (Team CSC) og Giuseppe Guerini (T-Mobile).

Udbruddet arbejdede delvis godt sammen, men 30 ryttere var mange ryttere i udbruddet, og flere hold havde forskellige interesser. Udbruddet fik på et tidspunkt et forspring på 6 minutter og 30 sekunder ned til feltet. Caisse d'Epargne, som kørte for Oscar Pererio, satte et hårdt tempo med 40 km til mål. Holdet fik sidenhen stor hjælp af bl.a. Team CSC, hvor Marcus Ljungqvist og Michael Blaudzun tog det tunge slæb i feltet hen imod dagens finale stigning Lagos de Covadonga…

Lagos de Covadonga
Turen op til Covadonga er 12,6 kilometer lang og stiger 7,3 %, men den er stejlest i starten, så der var rig mulighed for, at favoritterne spillede tidligt ud. 30-mandsgruppen havde på dette tidspunkt godt 2 minutter til feltet.

Da feltet ramte den berygtede stigning Lagos de Covadonga gik Team CSC frem i feltet og satte et højt tempo ved Volodymir Gustov og efterfølgende ved Inigo Cuesta. Feltet blev hurtigt reduceret til kun 40 ryttere, hvor løbets førende rytter Oscar Freire faldt fra.

Fremme i frontgruppen angreb Sylvain Chavanel (Cofidis), men han blev kørt ind og efterfølgende angreb Vladimir Efimkin. Danske Chris Anker Sørensen forsøgte at køre med Caisse d'Epargne-rytteren, men det lykkedes ikke. I stedet for fik Inigo Cuesta hjælp nede i feltet af Alexandr Kolobnev, som lod sig falde tilbage for at hjælpe. En række ryttere fra udbruddet var på dette tidspunkt allerede hentet, hvor der resterede små 10 km af etapen.

Cuestas hårde arbejde i front af feltet betød, at feltet blev reduceret til ca. 25 ryttere. 8 km før mål angreb CSCs kaptajn Carlos Sastre, som fik selskab af Denis Menchov (Rabobank) og Leonardo Piepoli (Saunier Duval-Prodir). Chris Anker Sørensen lod sig falde tilbage og satte et rasende tempo opad.

Det betød, at forfølgerne til Vladimir Efimkin hentede tid, men det lykkedes ikke forfølgerne at hente Caisse d'Epargne-rytteren, som kom i mål 1 minut og 5 sekunder foran forfølgerne, der blev anført af Leonardo Piepoli.

Piepoli tog andenpladsen foran Stijn Devolder, som havde siddet på mellemhånd fra det tidlige udbrud. Carlos Sastre sad godt med fremme og tog tid til både Oscar Pererio, Angel Gomez Marchante, Cadel Evans og Samuel Sanchez.

Danske Chris Anker Sørensen kørte en fantastisk etape og blev nummer 11 på dagens etape. Samlet overtager Vladimir Efimkin føringen i dette års Vuelta a España foran Denis Menchov og Carlos Sastre. Chris Anker Sørensen er nummer 14 samlet.


Resultat af 4. etape
1 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 4.39.56 (39.67 km/t)
2 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 1.06
3 Stijn Devolder - Discovery Channel Pro Cycling Team
4 Denis Menchov - Rabobank
5 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
6 Carlos Sastre - Team CSC
7 Cadel Evans - Predictor - Lotto 1.28
8 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.33
9 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia 1.36
10 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 1.49
11 Chris Anker Sørensen - Team CSC 1.50
12 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 1.54
13 Manuel Beltrán - Liquigas 1.57
14 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
15 Franco Pellizotti - Liquigas 2.18
16 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 2.23
17 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi 2.29
18 Igor Antón - Euskaltel - Euskadi 2.30
19 Carlos Barredo - Quickstep - Innergetic 2.32
20 Josep Jufré - Predictor - Lotto 2.49
21 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 2.57
22 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 3.02
23 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 3.05
24 Xabier Zandio - Caisse d'Epargne 3.09
25 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur 3.11
26 Dionisio Galparsoro - Euskaltel - Euskadi 3.33
27 David López - Caisse d'Epargne
28 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 3.51
29 Oliver Zaugg - Gerolsteiner 4.10
30 Chris Horner - Predictor - Lotto
31 Roman Kreuziger - Liquigas 4.15
32 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir 4.47
33 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 4.58
34 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 5.01
35 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto 5.03
36 Jesús Hernández - Relax - Gam 5.06
37 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team 5.10
38 Mauricio Alberto Ardila - Rabobank 5.11
39 Christian Vande Velde - Team CSC 5.14
40 Daniel Moreno - Relax - Gam 5.16
41 David Herrero Llorente - Karpin Galicia 5.29
42 Andrea Tonti - Quickstep - Innergetic
43 Philippe Gilbert - Française des Jeux 5.46
44 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6.02
45 Joan Horrach - Caisse d'Epargne 6.08
46 Christophe Kern - Crédit Agricole 6.21
47 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
48 Joost Posthuma - Rabobank
49 Rémi Pauriol - Crédit Agricole
50 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team
51 Xavier Florencio - Bouygues Telecom
52 Julian Sanchez Pimienta - Relax - Gam 6.24
53 Mario Aerts - Predictor - Lotto 6.54
54 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval - Prodir 6.56
55 Theo Eltink - Rabobank 7.01
56 Iker Camaño - Saunier Duval - Prodir 7.12
57 René Mandri - AG2r Prévoyance 7.21
58 Ángel Vallejo - Relax - Gam 7.46
59 José Luis Arrieta - AG2r Prévoyance 7.48
60 Egoi Martinez - Discovery Channel Pro Cycling Team
61 Maryan Hary - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
62 Iñigo Cuesta - Team CSC 7.52
63 Alexandr Kolobnev - Team CSC
64 Adam Hansen - T-Mobile Team 8.11
65 Luis Leon Sanchez - Caisse d'Epargne 8.13
66 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 9.03
67 Geert Verheyen - Quickstep - Innergetic 9.07
68 Aitor Hernández - Euskaltel - Euskadi 9.16
69 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur 9.18
70 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 9.20
71 Koos Moerenhout - Rabobank
72 Davide Rebellin - Gerolsteiner 9.22
73 Scott Davis - T-Mobile Team 9.23
74 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner
75 Volodymir Gustov - Team CSC
76 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner
77 Carlos Da Cruz - Française des Jeux
78 Inigo Landaluze - Euskaltel - Euskadi
79 Stef Clement - Bouygues Telecom
80 Carlos Castaño - Karpin Galicia
81 José Luis Rubiera - Discovery Channel Pro Cycling Team
82 Santiago Perez - Relax - Gam
83 Marco Marzano - Lampre - Fondital 9.28
84 Nacor Burgos Rojo - Relax - Gam 9.52
85 Raúl García De Mateos - Relax - Gam
86 Mickael Delage - Française des Jeux 10.22
87 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 11.18
88 Francisco Terciado Sacedo - Relax - Gam 12.38
89 Stephan Schreck - T-Mobile Team 13.34
90 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
91 Bert Grabsch - T-Mobile Team
92 Tim Klinger - Gerolsteiner
93 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
94 Eduard Vorganov - Karpin Galicia
95 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 13.37
96 Karsten Kroon - Team CSC
97 David Loosli - Lampre - Fondital 13.42
98 Jose Ruiz Sanchez - Andalucia - Cayasur 13.50
99 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team
100 Niki Terpstra - Team Milram 15.08
101 José Luis Carrasco - Andalucia - Cayasur 15.17
102 Juan Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur 15.23
103 Manuel Ortega Ocana - Andalucia - Cayasur 15.53
104 Santos González - Karpin Galicia 17.19
105 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi 17.45
106 Francisco Jose Martinez - Andalucia - Cayasur 17.50
107 Bingen Fernandez - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 17.59
108 Kevin Hulsmans - Quickstep - Innergetic 18.03
109 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic
110 Enrico Franzoi - Lampre - Fondital
111 Roy Sentjens - Predictor - Lotto
112 Erik Zabel - Team Milram
113 Rony Martias - Bouygues Telecom
114 Michael Blaudzun - Team CSC
115 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
116 Davide Vigano - Quickstep - Innergetic
117 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia
118 Serafín Martínez Acevedo - Karpin Galicia
119 Marcus Ljungqvist - Team CSC
120 Renaud Dion - AG2r Prévoyance
121 Ian McLeod - Française des Jeux
122 Gustavo César - Karpin Galicia
123 Martin Müller - Team Milram
124 Mauro Da Dalto - Liquigas
125 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
126 Dimitri Champion - Bouygues Telecom
127 Marc De Maar - Rabobank
128 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
129 Oscar Freire Gomez - Rabobank
130 Haimar Zubeldia - Euskaltel - Euskadi
131 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
132 Christophe Brandt - Predictor - Lotto
133 Allan Davis - Discovery Channel Pro Cycling Team
134 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
135 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
136 Magnus Backstedt - Liquigas
137 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
138 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital
139 Arkaitz Durán - Saunier Duval - Prodir
140 Yannick Talabardon - Crédit Agricole
141 Javier Megias Leal - Saunier Duval - Prodir
142 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
143 Markus Fothen - Gerolsteiner
144 Matej Jurco - Team Milram
145 Damiano Cunego - Lampre - Fondital
146 José Antonio Lopez - Andalucia - Cayasur
147 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir
148 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne
149 Alberto Ongarato - Team Milram
150 Sebastiaan Langeveld - Rabobank
151 Alessandro Petacchi - Team Milram
152 Francesco Chicchi - Liquigas
153 Angelo Furlan - Crédit Agricole
154 Marco Velo - Team Milram
155 Jorge Garcia Marin - Relax - Gam
156 André Greipel - T-Mobile Team
157 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
158 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
159 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi
160 Fabio Sabatini - Team Milram
161 Jérémy Roy - Française des Jeux
162 Daniele Bennati - Lampre - Fondital
163 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
164 Bart Dockx - Predictor - Lotto
165 Andrea Moletta - Gerolsteiner
166 Andreas Klier - T-Mobile Team
167 Alessandro Vanotti - Liquigas
168 André Korff - T-Mobile Team
169 Bert Roesems - Predictor - Lotto
170 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole
171 Patrick Calcagni - Liquigas
172 Morris Possoni - Lampre - Fondital
173 Elia Rigotto - Team Milram
174 David García - Karpin Galicia
175 Addy Engels - Quickstep - Innergetic
176 Vincent Jérôme - Bouygues Telecom
177 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne 21.35
178 Erki Pütsep - Bouygues Telecom 22.00
179 Bradley McGee - Française des Jeux 23.34
180 Alberto Fernandez De La Puebla - Saunier Duval - Prodir 24.56
181 Sergio Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 25.55
182 Jesus Rosendo Prado - Andalucia - Cayasur 26.44
183 Mark Renshaw - Crédit Agricole 28.04
184 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 29.45
185 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 34.13
186 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom 36.24


Samlet stilling efter 4. etape
1 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 16.02.50
2 Denis Menchov - Rabobank 1.06
3 Carlos Sastre - Team CSC
4 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
5 Stijn Devolder - Discovery Channel Pro Cycling Team
6 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
7 Cadel Evans - Predictor - Lotto 1.28
8 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.33
9 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia 1.36
10 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 1.49
11 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 1.54
12 Manuel Beltrán - Liquigas 1.57
13 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
14 Chris Anker Sørensen - Team CSC 2.18
15 Franco Pellizotti - Liquigas
16 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 2.23
17 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi 2.29
18 Igor Antón - Euskaltel - Euskadi 2.30
19 Carlos Barredo - Quickstep - Innergetic 2.32
20 Josep Jufré - Predictor - Lotto 2.49
21 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 2.57
22 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 3.02
23 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 3.05
24 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur 3.11
25 David López - Caisse d'Epargne 3.33
26 Dionisio Galparsoro - Euskaltel - Euskadi
27 Xabier Zandio - Caisse d'Epargne 3.37
28 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 3.51
29 Chris Horner - Predictor - Lotto 4.10
30 Oliver Zaugg - Gerolsteiner
31 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir 4.47
32 Roman Kreuziger - Liquigas 4.49
33 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 4.58
34 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 5.01
35 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto 5.03
36 Jesús Hernández - Relax - Gam 5.06
37 Mauricio Alberto Ardila - Rabobank 5.11
38 Christian Vande Velde - Team CSC 5.14
39 Daniel Moreno - Relax - Gam 5.16
40 Andrea Tonti - Quickstep - Innergetic 5.29
41 David Herrero Llorente - Karpin Galicia
42 Philippe Gilbert - Française des Jeux 5.46
43 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6.02
44 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team 6.14
45 Xavier Florencio - Bouygues Telecom 6.21
46 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
47 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team
48 Rémi Pauriol - Crédit Agricole
49 Joost Posthuma - Rabobank 6.49
50 Julian Sanchez Pimienta - Relax - Gam 6.52
51 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval - Prodir 6.56
52 Iker Camaño - Saunier Duval - Prodir 7.12
53 Mario Aerts - Predictor - Lotto
54 René Mandri - AG2r Prévoyance 7.21
55 Egoi Martinez - Discovery Channel Pro Cycling Team 7.48
56 Alexandr Kolobnev - Team CSC 7.52
57 Luis Leon Sanchez - Caisse d'Epargne 8.13
58 Joan Horrach - Caisse d'Epargne 8.16
59 José Luis Arrieta - AG2r Prévoyance
60 Iñigo Cuesta - Team CSC 8.20
61 Adam Hansen - T-Mobile Team 8.39
62 Ángel Vallejo - Relax - Gam 9.10
63 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 9.20
64 Davide Rebellin - Gerolsteiner 9.22
65 Carlos Castaño - Karpin Galicia 9.23
66 José Luis Rubiera - Discovery Channel Pro Cycling Team
67 Volodymir Gustov - Team CSC
68 Koos Moerenhout - Rabobank 9.38
69 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner 9.51
70 Santiago Perez - Relax - Gam
71 Scott Davis - T-Mobile Team 9.57
72 Inigo Landaluze - Euskaltel - Euskadi
73 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner
74 Aitor Hernández - Euskaltel - Euskadi 10.05
75 Stef Clement - Bouygues Telecom 10.27
76 Marco Marzano - Lampre - Fondital 11.45
77 Christophe Kern - Crédit Agricole 11.52
78 Theo Eltink - Rabobank 12.32
79 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 12.41
80 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur 12.56
81 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 13.34
82 Karsten Kroon - Team CSC 13.37
83 Jose Ruiz Sanchez - Andalucia - Cayasur 14.08
84 David Loosli - Lampre - Fondital 14.16
85 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 14.38
86 Bert Grabsch - T-Mobile Team
87 Geert Verheyen - Quickstep - Innergetic
88 Carlos Da Cruz - Française des Jeux 14.54
89 Stephan Schreck - T-Mobile Team 14.58
90 Nacor Burgos Rojo - Relax - Gam 15.23
91 Raúl García De Mateos - Relax - Gam
92 Mickael Delage - Française des Jeux 15.53
93 Juan Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur 15.57
94 Maryan Hary - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 16.04
95 Francisco Terciado Sacedo - Relax - Gam 16.16
96 Eduard Vorganov - Karpin Galicia 17.12
97 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team 17.28
98 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi 17.45
99 Santos González - Karpin Galicia 17.53
100 Oscar Freire Gomez - Rabobank 18.03
101 Erik Zabel - Team Milram
102 Renaud Dion - AG2r Prévoyance
103 David García - Karpin Galicia
104 Allan Davis - Discovery Channel Pro Cycling Team
105 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
106 Daniele Bennati - Lampre - Fondital
107 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir
108 Arkaitz Durán - Saunier Duval - Prodir
109 Andreas Klier - T-Mobile Team
110 Sebastiaan Langeveld - Rabobank 18.21
111 Alessandro Vanotti - Liquigas
112 Yannick Talabardon - Crédit Agricole 18.31
113 Michael Blaudzun - Team CSC
114 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
115 Bingen Fernandez - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 18.33
116 Elia Rigotto - Team Milram 18.34
117 Mauro Da Dalto - Liquigas 18.37
118 Roy Sentjens - Predictor - Lotto
119 André Greipel - T-Mobile Team
120 Patrick Calcagni - Liquigas
121 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole
122 Addy Engels - Quickstep - Innergetic
123 Damiano Cunego - Lampre - Fondital
124 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
125 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne
126 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
127 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia 18.52
128 Tim Klinger - Gerolsteiner 19.05
129 Jorge Garcia Marin - Relax - Gam 19.07
130 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
131 Morris Possoni - Lampre - Fondital
132 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 19.08
133 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 19.34
134 Martin Müller - Team Milram 19.58
135 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 20.07
136 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 20.11
137 Kevin Hulsmans - Quickstep - Innergetic 20.20
138 Andrea Moletta - Gerolsteiner 20.22
139 Niki Terpstra - Team Milram 20.39
140 José Luis Carrasco - Andalucia - Cayasur 20.48
141 Manuel Ortega Ocana - Andalucia - Cayasur 21.24
142 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 21.41
143 Enrico Franzoi - Lampre - Fondital
144 Francisco Jose Martinez - Andalucia - Cayasur 23.21
145 Rony Martias - Bouygues Telecom 23.34
146 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
147 Markus Fothen - Gerolsteiner
148 Marcus Ljungqvist - Team CSC
149 Marco Velo - Team Milram
150 Alberto Ongarato - Team Milram
151 Matej Jurco - Team Milram
152 Christophe Brandt - Predictor - Lotto
153 Davide Vigano - Quickstep - Innergetic
154 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
155 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi
156 Gustavo César - Karpin Galicia
157 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
158 José Antonio Lopez - Andalucia - Cayasur
159 Javier Megias Leal - Saunier Duval - Prodir
160 Bart Dockx - Predictor - Lotto
161 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
162 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne 23.43
163 Alberto Fernandez De La Puebla - Saunier Duval - Prodir 24.56
164 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 26.19
165 Alessandro Petacchi - Team Milram
166 Angelo Furlan - Crédit Agricole
167 Francesco Chicchi - Liquigas
168 Jérémy Roy - Française des Jeux
169 Ian McLeod - Française des Jeux
170 Marc De Maar - Rabobank
171 Magnus Backstedt - Liquigas
172 Bert Roesems - Predictor - Lotto
173 André Korff - T-Mobile Team
174 Fabio Sabatini - Team Milram
175 Erki Pütsep - Bouygues Telecom 27.31
176 Serafín Martínez Acevedo - Karpin Galicia 27.53
177 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 28.22
178 Haimar Zubeldia - Euskaltel - Euskadi 29.03
179 Jesus Rosendo Prado - Andalucia - Cayasur 32.15
180 Sergio Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 34.11
181 Mark Renshaw - Crédit Agricole 36.20
182 Bradley McGee - Française des Jeux 36.32
183 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 38.21
184 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom 41.55
185 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 42.29
186 Vincent Jérôme - Bouygues Telecom 48.31


Pointkonkurrencen efter 4. etape
1 Oscar Freire Gomez - Rabobank 65 pts
2 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 45
3 Allan Davis - Discovery Channel Pro Cycling Team 30
4 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 27
5 Davide Rebellin - Gerolsteiner 26
6 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 25
7 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 22
8 Erik Zabel - Team Milram 22
9 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 20
10 René Mandri - AG2r Prévoyance 20
11 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 19
12 Denis Menchov - Rabobank 17
13 Cadel Evans - Predictor - Lotto 17
14 Stijn Devolder - Discovery Channel Pro Cycling Team 16
15 Alessandro Petacchi - Team Milram 16
16 Philippe Gilbert - Française des Jeux 13
17 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12
18 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 12
19 Carlos Sastre - Team CSC 10
20 Xavier Florencio - Bouygues Telecom 9
21 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 9
22 Mickael Delage - Française des Jeux 8
23 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8
24 Franco Pellizotti - Liquigas 8
25 Luis Leon Sanchez - Caisse d'Epargne 8
26 Serafín Martínez Acevedo - Karpin Galicia 7
27 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia 7
28 Renaud Dion - AG2r Prévoyance 7
29 Rony Martias - Bouygues Telecom 7
30 Ángel Vallejo - Relax - Gam 6
31 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur 6
32 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir 6
33 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 6
34 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 6
35 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 6
36 Daniel Moreno - Relax - Gam 6
37 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia 5
38 Chris Anker Sørensen - Team CSC 5
39 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi 5
40 André Greipel - T-Mobile Team 5
41 Angelo Furlan - Crédit Agricole 5
42 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 4
43 David López - Caisse d'Epargne 4
44 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 4
45 Manuel Beltrán - Liquigas 3
46 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 3
47 Raúl García De Mateos - Relax - Gam 3
48 Marcus Ljungqvist - Team CSC 3
49 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi 2
50 David García - Karpin Galicia 2
51 Alessandro Vanotti - Liquigas 2
52 Patrick Calcagni - Liquigas 2
53 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2
54 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur 1
55 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 1
56 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 1
57 Jérémy Roy - Française des Jeux 1
58 Mark Renshaw - Crédit Agricole 1


Bjergkonkurrencen efter 4. etape
1 Serafín Martínez Acevedo - Karpin Galicia 35 pts
2 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 30
3 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 25
4 Ángel Vallejo - Relax - Gam 21
5 Stijn Devolder - Discovery Channel Pro Cycling Team 20
6 Denis Menchov - Rabobank 16
7 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir 15
8 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 14
9 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12
10 Carlos Sastre - Team CSC 10
11 Cadel Evans - Predictor - Lotto 8
12 Alessandro Vanotti - Liquigas 7
13 Carlos Barredo - Quickstep - Innergetic 6
14 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia 6
15 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6
16 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6
17 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 6
18 Franco Pellizotti - Liquigas 5
19 Joan Horrach - Caisse d'Epargne 5
20 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia 4
21 Chris Anker Sørensen - Team CSC 4
22 Raúl García De Mateos - Relax - Gam 4
23 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 3
24 Gustavo César - Karpin Galicia 3
25 Mauricio Alberto Ardila - Rabobank 2
26 René Mandri - AG2r Prévoyance 2
27 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur 2
28 Marc De Maar - Rabobank 2
29 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 1
30 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 1
31 Dionisio Galparsoro - Euskaltel - Euskadi 1
32 Joost Posthuma - Rabobank 1
33 Elia Rigotto - Team Milram 1


Holdkonkurrencen efter 4. etape
1 Caisse D'Epargne 48.13.24
2 Liquigas 1.10
3 Team CSC 3.16
4 Saunier Duval - Prodir 3.22
5 Predictor - Lotto 3.33
6 Euskaltel - Euskadi 3.38
7 Cofidis, le credit par telephone 3.47
8 AG2R Prevoyance 5.06
9 Discovery Channel Pro Cycling Team 6.24
10 Rabobank 7.44
11 Karpin - Galicia 11.34
12 Quick Step - Innergetic 12.14
13 Relax - GAM 12.20
14 Gerolsteiner 13.36
15 Credit Agricole 14.37
16 T- Mobile Team 18.18
17 Française Des Jeux 21.05
18 Lampre - Fondital 21.52
19 Andalucía - Cajasur 22.17
20 Bouygues Telecom 35.28
21 Team Milram 48.15

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 09/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Milano-Sanremo(1.UWT) 08/08

HAMMER Limburg(2.1) 07/08-09/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Milano-Sanremo(1.UWT) 08/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 09/08

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 12/08-16/08

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Il Lombardia(1.UWT) 15/08

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 16/08

Prudential RideLondon-Sur...(1.UWT) 16/08

KOGA Slag om Norg(1.1) 16/08

La Poly Normande(1.1) 16/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger