Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Etapesejr til Discovery Channel

Etapesejr til Discovery Channel

18. april 2007 22:550

Tredje etape af Tour de Georgia blev vundet af Gianni Meersman fra Discovery Channel, som var del af et stort udbrud, der kom til at præge hele etapen. Ny mand i den gule førertrøje er David Canada fra Saunier Duval.

Dagens udbrud kom af sted allerede efter 30 km af dagens etape, og de fik ret hurtigt et temmelig stort forspring. Selvom Team Tinkoff ikke havde folk med i udbruddet, så lykkedes det dem altså ikke at kontrollere udbryderne, og derfor nåede forspringet på et tidspunkt op på over 23 minutter.

De to favorithold, Discovery Channel og Team CSC var repræsenteret med henholdsvis to og en rytter, så de havde ikke nogen interesse i at hente udbryderne. Det samme gjaldt Saunier Duval og Quick Step, som begge havde to ryttere med fremme.

Udbryderne:
Janez Brajkovic (Discovery Channel) , Gianni Meersman (Discovery Channel), Christian Vandevelde (Team CSC), Rubens Bertogliati (Saunier Duval - Prodir), David Canada Gracia (Saunier Duval - Prodir), Ivan Santaromita (Quick Step), Kevin Seeldrayers (Quick Step), Timothy Johnson (Health Net), Jeffry Louder (Health Net), Ciaran Power (Navigators Insurance), Lucas Euser (Team Slipstream), Tyler Wren (Colavita/Sutter Home), Scott Nydam (BMC)

Da der manglede omkring 20 km af etapen var enigheden i udbrydergruppen opbrugt, og i forbindelse med en indlagt spurt og en stigning på 9-10% blev gruppen splittet op i tre mindre grupper, hvor Team CSC’s Christian Vandevelde sad i gruppen lige efter de to forreste, Kevin Seeldrayers (Quick Step) og Rubens Bertogliati (Saunier Duval - Prodir). Med 15 km tilbage havde de to forreste oparbejdet et lille forspring på 25 sekunder. Forspringet til feltet lå på det tidspunkt fortsat omkring 23 minutter.

På nedkørslen inden de sidste fem kilometer var der imidlertid samling igen, pånær Ciaran Power fra Navigators Insurance, som styrtede på vejen ned. Han kom dog på cyklen igen. Så forsøgte Jeffry Louder fra Team Health Net med et soloangreb. Han fik dog hurtigt følgeskab af Discovery Channels Janez Brajkovic. De blev hentet igen, og med omkring 700 meter tilbage forsøgte Louder sig endnu en gang, reaktionen kom dog prompte. Discovery Channels Gianni Meersman optog forfølgelsen, og det lykkedes ham at overspurte Louder. Dermed tog Discovery Channel deres første etapesejr i dette års udgave af Tour de Georgia.

Gianni Meersman var 7:51 minutter efter i det samlede klassement før dagens etape, og på trods af dagens sejr, er det ikke nok til at give ham den gule førertrøje. Den overtages i stedet af David Canada, som kom i mål på en andenplads.

Resultat af 3. etape
1 Gianni Meersman - Discovery Channel Pro Cycling Team 4.33.18 (41.80 km/t)
2 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 0.01
3 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team
4 Christian Vandevelde - Team CSC
5 Kevin Seeldrayers - Quick Step - Innergetic
6 Jeffry Louder - Health Net presented by Maxxis
7 Scott Nydam - BMC Racing Team
8 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir
9 Timothy Johnson - Health Net presented by Maxxis 2.20
10 Lucas Euser - Team Slipstream
11 Ivan Santaromita - Quick Step - Innergetic 3.35
12 Tyler Wren - Colavita/Sutter Home presented by Cooking Light
13 Ciaran Power - Navigators Insurance Cycling Team 5.05
14 Nick Reistad - USA National Development Team 29.07
15 Chad Beyer - USA National Development Team
16 Thomas Danielson - Discovery Channel Pro Cycling Team
17 Charles Dionne - Colavita/Sutter Home presented by Cooking Light
18 John Devine - USA National Development Team
19 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team
20 Fred Rodriguez - Predictor-Lotto
21 Jacob Rosenbarger - BMC Racing Team
22 Steffen Weigold - Tinkoff Credit Systems
23 Cameron Wurf - Priority Health Cycling Team presented by Bissell
24 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir
25 Jonathan Garcia - BMC Racing Team
26 Tyler Hamilton - Tinkoff Credit Systems
27 Craig Lewis - Team Slipstream
28 Emile Abraham - Priority Health Cycling Team presented by Bissell
29 Geert Steurs - Predictor-Lotto
30 Sheldon Deeny - USA National Development Team
31 Christophe Brandt - Predictor-Lotto
32 Evan Elken - Jittery Joe's Pro Cycling Team
33 Ben Jacques-Maynes - Priority Health Cycling Team presented by Bissell
34 Brian Vandborg - Discovery Channel Pro Cycling Team
35 Eric Riggs - USA National Development Team
36 Richard England - Priority Health Cycling Team presented by Bissell
37 Edward King - Priority Health Cycling Team presented by Bissell
38 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir
39 Pavel Brutt - Tinkoff Credit Systems
40 Ben Day - Navigators Insurance Cycling Team
41 David Mccann - Colavita/Sutter Home presented by Cooking Light
42 Cody Stevenson - Jittery Joe's Pro Cycling Team
43 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC
44 Leonardo Scarselli - Quick Step - Innergetic
45 Doug Ollerenshaw - Health Net presented by Maxxis
46 Ian Mckissick - BMC Racing Team
47 Phil Zajicek - Navigators Insurance Cycling Team
48 Scott Moninger - BMC Racing Team
49 Jackson Stewart - BMC Racing Team
50 Michael Blaudzun - Team CSC
51 Tommy Nankervis - Jittery Joe's Pro Cycling Team
52 Hubert Schwab - Quick Step - Innergetic
53 Neil Shirley - Jittery Joe's Pro Cycling Team
54 Valery Kobzarenko - Navigators Insurance Cycling Team
55 Cesar Augusto Grajales - Jittery Joe's Pro Cycling Team
56 Ryder Hesjedal - Health Net presented by Maxxis
57 David Zabriskie - Team CSC
58 Anders Lund - Team CSC
59 Nathan O'neill - Health Net presented by Maxxis
60 Matthew Harley Goss - Team CSC
61 Ivan Stevic - Toyota-United Pro Cycling Team
62 Maarten Wynants - Quick Step - Innergetic
63 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
64 Omer Kem - Priority Health Cycling Team presented by Bissell
65 Daniele Contrini - Tinkoff Credit Systems
66 Peter Hatton - Colavita/Sutter Home presented by Cooking Light
67 Olivier Kaisen - Predictor-Lotto
68 Danny Pate - Team Slipstream
69 Dominique Cornu - Predictor-Lotto
70 Guido Trentin - Saunier Duval - Prodir
71 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team
72 Benjamin Brooks - Navigators Insurance Cycling Team
73 Ivan Dominguez - Toyota-United Pro Cycling Team
74 Davide Frattini - Colavita/Sutter Home presented by Cooking Light
75 Rory Sutherland - Health Net presented by Maxxis
76 Jonathan Patrick McCarty - Team Slipstream
77 Martin Pedersen - Team CSC
78 Timothy Duggan - Team Slipstream
79 Sergey Lagutin - Navigators Insurance Cycling Team
80 Viktor Rapinski - Navigators Insurance Cycling Team
81 Adam Bergman - Colavita/Sutter Home presented by Cooking Light
82 Stefano Zanini - Predictor-Lotto
83 Michael Lange - Team Slipstream
84 Jason Donald - Team Slipstream
85 Eric Keim - USA National Development Team
86 Brian Dziewa - USA National Development Team
87 Thomas Peterson - Team Slipstream
88 Karl Menzies - Health Net presented by Maxxis
89 David Millar - Saunier Duval - Prodir
90 Scott Zwizanski - Priority Health Cycling Team presented by Bissell
91 Alessandro Proni - Quick Step - Innergetic
92 Alexandre Moos - BMC Racing Team
93 Anthony Colby - Colavita/Sutter Home presented by Cooking Light
94 Gustavo Artacho - Colavita/Sutter Home presented by Cooking Light
95 Juan José Haedo - Team CSC
96 Elio Aggiano - Tinkoff Credit Systems
97 Justin England - Toyota-United Pro Cycling Team
98 Garrett Peltonen - Priority Health Cycling Team presented by Bissell
99 Caleb Manion - Toyota-United Pro Cycling Team
100 Glen Alan Chadwick - Navigators Insurance Cycling Team
101 Chris Wherry - Toyota-United Pro Cycling Team
102 Andrea Tonti - Quick Step - Innergetic
103 Ruggero Marzoli - Tinkoff Credit Systems
104 Mauro Facci - Quick Step - Innergetic
105 Caleb Fairly - USA National Development Team
106 Austin King - Jittery Joe's Pro Cycling Team
107 Trent Wilson - Jittery Joe's Pro Cycling Team
108 Preben Van Hecke - Predictor-Lotto
109 Nick Gates - Predictor-Lotto
110 Henk Vogels - Toyota-United Pro Cycling Team
111 Matt Shriver - Jittery Joe's Pro Cycling Team
112 Burke Swindlehurst - Toyota-United Pro Cycling Team
113 Kirk O'bee - Health Net presented by Maxxis
114 Christopher Baldwin - Toyota-United Pro Cycling Team

Samlet stilling efter 3. etape
1 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 13.34.21
2 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir 0.03
3 Christian Vandevelde - Team CSC
4 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team
5 Jeffry Louder - Health Net presented by Maxxis
6 Kevin Seeldrayers - Quick Step - Innergetic
7 Scott Nydam - BMC Racing Team 0.23
8 Lucas Euser - Team Slipstream 2.22
9 Timothy Johnson - Health Net presented by Maxxis 2.51
10 Tyler Wren - Colavita/Sutter Home presented by Cooking Light 3.57
11 Ivan Santaromita - Quick Step - Innergetic
12 Ciaran Power - Navigators Insurance Cycling Team 5.23
13 Gianni Meersman - Discovery Channel Pro Cycling Team 6.31
14 Daniele Contrini - Tinkoff Credit Systems 27.47
15 Doug Ollerenshaw - Health Net presented by Maxxis 28.16
16 Ben Day - Navigators Insurance Cycling Team 28.25
17 Ivan Stevic - Toyota-United Pro Cycling Team 28.54
18 Juan José Haedo - Team CSC 29.00
19 Fred Rodriguez - Predictor-Lotto 29.02
20 Charles Dionne - Colavita/Sutter Home presented by Cooking Light 29.06
21 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team
22 Thomas Danielson - Discovery Channel Pro Cycling Team
23 Ryder Hesjedal - Health Net presented by Maxxis
24 David Zabriskie - Team CSC
25 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
26 Rory Sutherland - Health Net presented by Maxxis
27 Sergey Lagutin - Navigators Insurance Cycling Team
28 Jason Donald - Team Slipstream
29 Alessandro Proni - Quick Step - Innergetic
30 Emile Abraham - Priority Health Cycling Team presented by Bissell 29.07
31 Andrea Tonti - Quick Step - Innergetic 29.08
32 John Devine - USA National Development Team 29.09
33 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir
34 Christophe Brandt - Predictor-Lotto
35 Tyler Hamilton - Tinkoff Credit Systems
36 Geert Steurs - Predictor-Lotto
37 Hubert Schwab - Quick Step - Innergetic
38 Craig Lewis - Team Slipstream
39 Cesar Augusto Grajales - Jittery Joe's Pro Cycling Team
40 Nathan O'neill - Health Net presented by Maxxis
41 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir
42 Leonardo Scarselli - Quick Step - Innergetic
43 Sheldon Deeny - USA National Development Team
44 Edward King - Priority Health Cycling Team presented by Bissell
45 Michael Blaudzun - Team CSC
46 Valery Kobzarenko - Navigators Insurance Cycling Team
47 Danny Pate - Team Slipstream
48 Pavel Brutt - Tinkoff Credit Systems
49 Phil Zajicek - Navigators Insurance Cycling Team
50 Scott Moninger - BMC Racing Team
51 Dominique Cornu - Predictor-Lotto
52 Maarten Wynants - Quick Step - Innergetic
53 Peter Hatton - Colavita/Sutter Home presented by Cooking Light
54 David Mccann - Colavita/Sutter Home presented by Cooking Light
55 David Millar - Saunier Duval - Prodir
56 Anthony Colby - Colavita/Sutter Home presented by Cooking Light
57 Tommy Nankervis - Jittery Joe's Pro Cycling Team
58 Thomas Peterson - Team Slipstream
59 Neil Shirley - Jittery Joe's Pro Cycling Team
60 Guido Trentin - Saunier Duval - Prodir
61 Jonathan Patrick McCarty - Team Slipstream
62 Alexandre Moos - BMC Racing Team
63 Benjamin Brooks - Navigators Insurance Cycling Team
64 Preben Van Hecke - Predictor-Lotto
65 Karl Menzies - Health Net presented by Maxxis
66 Trent Wilson - Jittery Joe's Pro Cycling Team
67 Ian Mckissick - BMC Racing Team
68 Ruggero Marzoli - Tinkoff Credit Systems
69 Justin England - Toyota-United Pro Cycling Team
70 Christopher Baldwin - Toyota-United Pro Cycling Team
71 Jonathan Garcia - BMC Racing Team 29.29
72 Brian Vandborg - Discovery Channel Pro Cycling Team
73 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team
74 Timothy Duggan - Team Slipstream
75 Gustavo Artacho - Colavita/Sutter Home presented by Cooking Light
76 Henk Vogels - Toyota-United Pro Cycling Team
77 Jacob Rosenbarger - BMC Racing Team 29.38
78 Olivier Kaisen - Predictor-Lotto
79 Ben Jacques-Maynes - Priority Health Cycling Team presented by Bissell 29.48
80 Michael Lange - Team Slipstream
81 Jackson Stewart - BMC Racing Team 29.51
82 Matthew Harley Goss - Team CSC
83 Nick Gates - Predictor-Lotto
84 Caleb Manion - Toyota-United Pro Cycling Team 29.56
85 Ivan Dominguez - Toyota-United Pro Cycling Team 29.58
86 Davide Frattini - Colavita/Sutter Home presented by Cooking Light
87 Kirk O'bee - Health Net presented by Maxxis
88 Cody Stevenson - Jittery Joe's Pro Cycling Team 30.18
89 Chad Beyer - USA National Development Team 30.20
90 Eric Keim - USA National Development Team 30.47
91 Viktor Rapinski - Navigators Insurance Cycling Team 31.02
92 Eric Riggs - USA National Development Team 31.55
93 Glen Alan Chadwick - Navigators Insurance Cycling Team 32.18
94 Steffen Weigold - Tinkoff Credit Systems 32.24
95 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC
96 Mauro Facci - Quick Step - Innergetic
97 Anders Lund - Team CSC 32.34
98 Martin Pedersen - Team CSC
99 Chris Wherry - Toyota-United Pro Cycling Team
100 Burke Swindlehurst - Toyota-United Pro Cycling Team
101 Matt Shriver - Jittery Joe's Pro Cycling Team 33.18
102 Adam Bergman - Colavita/Sutter Home presented by Cooking Light 33.37
103 Evan Elken - Jittery Joe's Pro Cycling Team 33.40
104 Cameron Wurf - Priority Health Cycling Team presented by Bissell 34.11
105 Austin King - Jittery Joe's Pro Cycling Team 35.07
106 Elio Aggiano - Tinkoff Credit Systems 35.10
107 Scott Zwizanski - Priority Health Cycling Team presented by Bissell 35.37
108 Brian Dziewa - USA National Development Team 35.43
109 Richard England - Priority Health Cycling Team presented by Bissell 37.21
110 Nick Reistad - USA National Development Team 37.27
111 Omer Kem - Priority Health Cycling Team presented by Bissell 38.07
112 Caleb Fairly - USA National Development Team
113 Stefano Zanini - Predictor-Lotto 39.47
114 Garrett Peltonen - Priority Health Cycling Team presented by Bissell 41.01

Bjergkonkurrencen efter 3. etape
1 Jeffry Louder - Health Net presented by Maxxis 12 pts
2 Lucas Euser - Team Slipstream 9
3 Kevin Seeldrayers - Quick Step - Innergetic 8
4 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir 7
5 Timothy Johnson - Health Net presented by Maxxis 6
6 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team 6
7 Christian Vandevelde - Team CSC 4
8 Scott Nydam - BMC Racing Team 4
9 Ben Jacques-Maynes - Priority Health Cycling Team presented by Bissell 4
10 Nathan O'neill - Health Net presented by Maxxis 3
11 Ryder Hesjedal - Health Net presented by Maxxis 2
12 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 1
13 Ivan Santaromita - Quick Step - Innergetic 1
14 Sergey Lagutin - Navigators Insurance Cycling Team 1

Holdkonkurrencen efter 3. etape
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 41.12.08
2 Prodir-Saunier Duval 0.07
3 The Health Net Pro Cycling Team Presented by Maxxis 1.37
4 Quick Step-Innergetic 3.41
5 Team CSC 29.10
6 BMC Racing Team 29.16
7 Team Slipstream Powered by Chipotle 31.32
8 Colavita/Sutter Home Presented by Cooking Light Team 32.47
9 Navigators Insurance Cycling Team 33.38
10 Tinkoff Credit Systems 57.15
11 Toyota-United Pro Cycling Team 58.17
12 Predictor-Lotto 58.19
13 Jittery Joe's 58.22
14 Priority Health Cycling Team Presented by Bissell 59.01
15 USA Cycling National Development Team 59.33

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia Internazion...(2.WWT) 26/06-05/07

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 01/07-05/07

GP Général Patton(1.NCUP) 04/07

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger