Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Etapesejr til Moe i Norge

Etapesejr til Moe i Norge

10. juni 2006 17:390
Team GLS Jacob Moe Rasmussen vandt 4. etape af Ringerike GP. Den rutinerede danske rytter vandt suverænt spurten i en mindre gruppe, der kom samlet til mål.

Norske Gabriael Rasch (Team Maxbo Bianchi) var med gruppen hjem og overtog derved løbets førertrøje fra Maint Berkenbosch (Team Regiostrom Senges). Jacob Moe Rasmussen er nu bedst placerede dansker på en samlet syvendeplads.

Etapen bød også på et rimelig stort mandefald. Hele 19 ryttere måtte udgå af løbet på etapen.


Resultat af 4. etape
1 Jacob Moe Rasmussen (Den) Team GLS 3.58.56
2 Fredrik Ericsson (Swe) Team Cyklcity.se
3 Morten Hegreberg (Nor) Team Sparebanken Vest
4 Gunnar Eidsheim (Nor) Team Sparebanken Vest
5 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Maxbo Bianchi
6 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Maxbo Bianchi
7 Gabriel Rasch (Nor) Team Maxbo Bianchi
8 Jochim Bøhler (Nor) Team Maxbo Bianchi 0.35
9 Roy Hegreberg (Nor) Glud & Marstrand Horsens
10 Evan Oliphant (GBr) Recycling.co.uk
11 Robert Østerling (Swe) Team Cyklcity.se
12 Lucas Person (Swe) Team Mälarenergi
13 Tim Van Nuffel (Bel) Stevens Racing Team
14 Pieter Jacobs (Bel) Team Unibet-Davo
15 Martin Prazdnovsky (Svk) Team Sparebanken Vest
16 Tom Larsen (Nor) Eidsvoll SK, Mix
17 Stijn Vandenbergh (Bel) Team Unibet-Davo
18 Martin Mortensen (Den) Team Herning Elite
19 Lars Werenberg (Den) Team Kvickly Odder Elite

20 Maint Berkenbosch (Ned) Team Regiostrom Senges
21 Nikolaj Knudsen (Den) Team Herning Elite
22 Tamas Lengyel (Hun) Team Sparebanken Vest
23 Geir Inge Berg (Nor) Sandnes Mix
24 Andrè Steensen (Den) Glud & Marstrand Horsens
25 Thomas Oredsson (Den) Team GLS
26 Lasse Bøchman (Den) Team GLS
27 Andreas Frisch (Den) Team Designa Køkken

28 Stian Remme (Nor) Team Sparebanken Vest
29 Christopher Myhre (Nor) Team Maxbo Bianchi
30 René Jørgensen (Den) Team Designa Køkken
31 Robin Sharman (GBr) Recycling.co.uk 0.43
32 Elnathan Heizmann (Ger) Team Regiostrom Senges 0.50
33 Henrik Åbom (Swe) MA Speedwear Borås 1.44
34 Andreas Sand (Nor) BOC Elite Mix
35 Andrei Mustonen (Est) Team Kalev Chocolate
36 Alf Roger Holme (Nor) Eidsvoll SK, Mix
37 Lars Kristian Johnsen (Nor) Eidsvoll SK, Mix
38 Pål Bjørke (Nor) CK Sør Mix 2.38
39 Alexander Kristoff (Nor) Glud & Marstrand Horsens
40 Jon Einar Bergsland (Nor) Grenland Elite
41 Thomas Andersen (Nor) Grenland Elite
42 Jon Øystein Bergseth (Nor) Sandnes Mix
43 Geir Bisgård (Nor) CK Sør Mix
44 Jonas Bjellmark (Swe) Team Cyklcity.se
45 Andri Lebedev (Est) Team Kalev Chocolate
46 Aleksejs Saramotins (Lat) Team Rietumu Bank Riga
47 Laurent Arn (Swi) Team Rietumu Bank Riga
48 Artis Roze (Lat) Team Rietumu Bank Riga
49 Kalle Sandell (Swe) Team Mälarenergi
50 Thomas De Gendt (Bel) Team Unibet-Davo
51 Kristian House (GBr) Recycling.co.uk
52 Kristian Fløysvik (Nor) Sandnes Mix
53 Lars Ragnar Manengen (Nor) Lillehammer Cykleklubb
54 Rob Partridge (GBr) Recycling.co.uk
55 Anders B. Hansen (Den) Team GLS
56 Michael Larsen (Den) Team Designa Køkken

57 Trond Kristian Schweder (Nor) BOC Elite Mix 3.36
58 Michael Smidt Larsen (Den) Team Herning Elite
59 Jamar Jermakov (Est) Team Kalev Chocolate
60 Even Chiodera (Nor) BOC Elite Mix 4.08
61 Kristian Ellertsen (Nor) Eidsvoll SK, Mix
62 Marcus Svensson (Swe) Team Mälarenergi
63 Kent Håkon Olsen (Nor) Fana IL Mix
64 Kalvis Eisaks (Lat) Team Rietumu Bank Riga
65 Torgeir Folkestad (Nor) Fana IL Mix 4.17
66 Lars Ove Thoresen (Nor) Lørenskog Mix 5.41
67 Ole Jørgen Braaten (Nor) Lørenskog Mix 5.43
68 Normunds Lasis (Lat) Team Rietumu Bank Riga
69 Jonas Pettersson (Swe) Team Cyklcity.se
70 Jonas Landström (Swe) Team Cyklcity.se
71 Espen Skoglund (Nor) Team NOR
72 Mart Ojavee (Est) Team Kalev Chocolate
73 Jimmy Hansen (Den) Team GLS
74 Kenneth Solheim (Nor) CK Sør Mix
75 Tormod Haugstad (Nor) Lillehammer Cykleklubb
76 Jarle Wermskog (Nor) BOC Elite Mix 7.08
77 Jørn Fjeldavlie (Nor) Grenland Elite
78 Dale Appleby (GBr) Recycling.co.uk
79 Stijn Ennekens (Bel) Team Unibet-Davo
80 Håvard Nybø (Nor) Glud & Marstrand Horsens 7.40
81 Stian Sommerseth (Nor) Team Maxbo Bianchi
82 Joern Henrik Toresen (Nor) Lørenskog Mix
83 Konstantin Schubert (Ger) Team Regiostrom Senges
84 Benjamin Hill (Ger) Stevens Racing Team 8.39
85 Morten Marthinsen (Nor) Grenland Elite
86 Nils Einar Grutle (Nor) Fana IL Mix
87 Stian Lersveen (Nor) Lillehammer Cykleklubb
88 Atle Ekenberg (Nor) Lillehammer Cykleklubb
89 Christian Heule (Swi) Stevens Racing Team 8.42
90 Michael Berling (Den) Glud & Marstrand Horsens 10.59
91 Jens Erik Madsen (Den) Team Designa Køkken 11.02
92 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken

93 Peter Presslauer (Aut) Stevens Racing Team
94 Martin Hansen (Den) Team Herning Elite
95 Viktor Renäng (Swe) Team Regiostrom Senges
96 Michael Skelde (Den) Glud & Marstrand Horsens 11.05
97 Jens Mouris (Ned) Team Regiostrom Senges
98 Markus Eichler (Ger) Team Regiostrom Senges
99 Greg Saw (Nor) CK Sør Mix 11.09
100 Priit Raudsepp (Est) Team Kalev Chocolate 13.45
101 Mattias Carlzon (Swe) MA Speedwear Borås
102 Martin Erlandsson (Swe) MA Speedwear Borås 13.56
103 Christian Knørr (Den) Team Herning Elite 17.45
104 Glenn Bak (Den) Team Unibet-Davo
105 Jef De Boeck (Bel) Team Unibet-Davo
DNF Morten Christiansen (Nor) Team Sparebanken Vest
DNF Ove Nilsson (Swe) MA Speedwear Borås
DNF Jacob Kodrup (Den) Team Kvickly Odder Elite
DNF Alex Gustafsson (Swe) Team Kvickly Odder Elite
DNF Martin Adelfred (Den) Team Kvickly Odder Elite
DNF Daniel Foder (Den) Team Designa Køkken

DNF Jamar Jermakov (Est) Team Kalev Chocolate
DNF Edward Sævland (Nor) Sandnes Mix
DNF Ola Magnus Laugeland (Nor) Sandnes Mix
DNF Hans Fredrik Hellebergshaugen (Nor) Eidsvoll SK, Mix
DNF Christoffer Berggren (Nor) Team NOR
DNF Anders Hvideberg (Nor) Team NOR
DNF Christian Skjerping Madsen (Nor) Grenland Elite
DNS Chris Newton (GBr) Recycling.co.uk
DNS Filip Rudenstam (Swe) Team Cyklcity.se
DNS Bent Inge Bakke (Nor) Sandnes Mix
DNS Kristian Platou (Nor) Team NOR
DNS Martin Bratland (Nor) Lørenskog Mix
DNS Stig Løkken (Nor) Lørenskog Mix

Samlet klassement efter 4. etape
1 Gabriel Rasch (Nor) Team Maxbo Bianchi 16.20.39
2 Maint Berkenbosch (Ned) Team Regiostrom Senges 0.31
3 Fredrik Ericsson (Swe) Team Cyklcity.se 1.01
4 Tamas Lengyel (Hun) Team Sparebanken Vest 1.07
5 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Maxbo Bianchi 1.18
6 Martin Prazdnovsky (Svk) Team Sparebanken Vest 1.20
7 Jacob Moe Rasmussen (Den) Team GLS 1.29
8 Lasse Bøchman (Den) Team GLS 1.38

9 Morten Hegreberg (Nor) Team Sparebanken Vest 1.49
10 Thomas Oredsson (Den) Team GLS 2.00
11 Christopher Myhre (Nor) Team Maxbo Bianchi
12 Stijn Vandenbergh (Bel) Team Unibet-Davo 2.01
13 Pieter Jacobs (Bel) Team Unibet-Davo
14 Robert Østerling (Swe) Team Cyklcity.se 2.11
15 Gunnar Eidsheim (Nor) Team Sparebanken Vest 2.16
16 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Maxbo Bianchi 2.22
17 Lucas Person (Swe) Team Mälarenergi 2.43
18 Lars Werenberg (Den) Team Kvickly Odder Elite 3.10
19 Andreas Frisch (Den) Team Designa Køkken 3.20

20 Tom Larsen (Nor) Eidsvoll SK, Mix 3.26
21 Evan Oliphant (GBr) Recycling.co.uk 3.33
22 Roy Hegreberg (Nor) Glud & Marstrand Horsens 3.34
23 Martin Mortensen (Den) Team Herning Elite 3.35
24 Nikolaj Knudsen (Den) Team Herning Elite 3.40

25 Alf Roger Holme (Nor) Eidsvoll SK, Mix 4.06
26 Aleksejs Saramotins (Lat) Team Rietumu Bank Riga 4.22
27 Andreas Sand (Nor) BOC Elite Mix 4.52
28 Henrik Åbom (Swe) MA Speedwear Borås 5.03
29 Lars Kristian Johnsen (Nor) Eidsvoll SK, Mix 5.15
30 Jochim Bøhler (Nor) Team Maxbo Bianchi 5.21
31 Robin Sharman (GBr) Recycling.co.uk 5.33
32 Stian Remme (Nor) Team Sparebanken Vest 6.14
33 Andrei Mustonen (Est) Team Kalev Chocolate 6.39
34 Kalle Sandell (Swe) Team Mälarenergi 6.40
35 Elnathan Heizmann (Ger) Team Regiostrom Senges 6.50
36 Lars Ragnar Manengen (Nor) Lillehammer Cykleklubb 7.04
37 Jonas Bjellmark (Swe) Team Cyklcity.se 7.55
38 Trond Kristian Schweder (Nor) BOC Elite Mix 8.50
39 Thomas Andersen (Nor) Grenland Elite 10.24
40 Artis Roze (Lat) Team Rietumu Bank Riga 10.54
41 Alexander Kristoff (Nor) Glud & Marstrand Horsens 11.04
42 Kristian Fløysvik (Nor) Sandnes Mix
43 Rob Partridge (GBr) Recycling.co.uk 11.42
44 Kristian House (GBr) Recycling.co.uk 11.45
45 Jamar Jermakov (Est) Team Kalev Chocolate 11.50
46 Jon Einar Bergsland (Nor) Grenland Elite 11.58
47 Rene Jørgensen (Den) Team Designa Køkken 12.04
48 Torgeir Folkestad (Nor) Fana IL Mix 12.23
49 Kristian Ellertsen (Nor) Eidsvoll SK, Mix 12.36
50 Michael Larsen (Den) Team Herning Elite 12.38
51 Håvard Nybø (Nor) Glud & Marstrand Horsens 14.16

52 Lars Ove Thoresen (Nor) Lørenskog Mix 15.41
53 Anders B. Hansen (Den) Team GLS 16.54
54 Stijn Ennekens (Bel) Team Unibet-Davo 16.56
55 Christian Heule (Swi) Stevens Racing Team
56 Michael Larsen (Den) Team Designa Køkken 17.21
57 Stian Sommerseth (Nor) Team Maxbo Bianchi 17.28
58 Benjamin Hill (Ger) Stevens Racing Team 17.37
59 Joern Henrik Toresen (Nor) Lørenskog Mix 17.49
60 Martin Hansen (Den) Team Herning Elite 18.04
61 Tormod Haugstad (Nor) Lillehammer Cykleklubb 18.43
62 Kenneth Solheim (Nor) CK Sør Mix 19.00
63 Glenn Bak (Den) Team Unibet-Davo 19.58
64 Geir Inge Berg (Nor) Sandnes Mix 20.46
65 Andrè Steensen (Den) Glud & Marstrand Horsens 21.19
66 Kalvis Eisaks (Lat) Team Rietumu Bank Riga 21.22
67 Andri Lebedev (Est) Team Kalev Chocolate 22.32
68 Dale Appleby (GBr) Recycling.co.uk 23.23
69 Konstantin Schubert (Ger) Team Regiostrom Senges 23.29
70 Greg Saw (Nor) CK Sør Mix 23.30
71 Kent Håkon Olsen (Nor) Fana IL Mix 25.02
72 Even Chiodera (Nor) BOC Elite Mix 27.46
73 Marcus Svensson (Swe) Team Mälarenergi 28.16
74 Jarle Wermskog (Nor) BOC Elite Mix 28.24
75 Tim Van Nuffel (Bel) Stevens Racing Team 29.24
76 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken 29.29
77 Michael Skelde (Den) Glud & Marstrand Horsens 30.32

78 Markus Eichler (Ger) Team Regiostrom Senges 30.40
79 Christian Knørr (Den) Team Herning Elite 31.37
80 Jonas Landström (Swe) Team Cyklcity.se 31.39
81 Jon Øystein Bergseth (Nor) Sandnes Mix 34.33
82 Mart Ojavee (Est) Team Kalev Chocolate 35.31
83 Ole Jørgen Braaten (Nor) Lørenskog Mix
84 Michael Berling (Den) Glud & Marstrand Horsens 36.02
85 Mattias Carlzon (Swe) MA Speedwear Borås 37.43
86 Normunds Lasis (Lat) Team Rietumu Bank Riga 37.58
87 Geir Bisgård (Nor) CK Sør Mix 38.34
88 Laurent Arn (Swi) Team Rietumu Bank Riga 38.50
89 Jens Erik Madsen (Den) Team Designa Køkken 39.43
90 Jonas Pettersson (Swe) Team Cyklcity.se 40.11
91 Jørn Fjeldavlie (Nor) Grenland Elite 40.31
92 Jens Mouris (Ned) Team Regiostrom Senges 42.02
93 Atle Ekenberg (Nor) Lillehammer Cykleklubb
94 Thomas De Gendt (Bel) Team Unibet-Davo 43.35
95 Jimmy Hansen (Den) Team GLS 45.05
96 Priit Raudsepp (Est) Team Kalev Chocolate 46.10
97 Nils Einar Grutle (Nor) Fana IL Mix 55.27
98 Morten Marthinsen (Nor) Grenland Elite 56.34
99 Espen Skoglund (Nor) Team NOR 56.52
100 Viktor Renäng (Swe) Team Regiostrom Senges 58.09
101 Peter Presslauer (Aut) Stevens Racing Team 59.48
102 Pål Bjørke (Nor) CK Sør Mix 59.52
103 Martin Erlandsson (Swe) MA Speedwear Borås 1.02.12
104 Jef De Boeck (Bel) Team Unibet-Davo 1.06.41
105 Stian Lersveen (Nor) Lillehammer Cykleklubb 1.17.08
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger