Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Etapesejr til Paride Grillo

Etapesejr til Paride Grillo

12. august 2007 18:160
7. etape af Volta a Portugal var en 168 km relativt flad etape fra Lixa til Gondomar og endte ikke overraskende i en massespurt. Etapen blev vundet af Paride Grillo (Ceramica Panaria-Navigare) foran Mikhaylo Khalilov (Ceramica Flaminia).

Løbets førende rytter Candido Barbosa (Liberty Seguros) blev treer på etapen og forsvarede derved på fornemste vis førertrøjen.

Danske Claus Michael Møller (Barbot-Halcon) var med feltet hjem som nummer 37, men blev alligevel noteret for et tidstab på fire sekunder pga. et mindre hul i feltet.

Resultat af 7. Etape
1 Paride Grillo - Ceramica Panaria-Navigare 3.53.48 (43.11 km/t)
2 Mikhaylo Khalilov - Ceramica Flaminia
3 Candido Barbosa - Liberty Seguros
4 Marco Bandiera - Lampre-Fondital
5 Bruno Neves - LA MSS
6 Fco.Jose Torres - Barbot-Halcon
7 Antonio Bucciero - Ceramica Panaria-Navigare
8 Francesco Gavazzi - Lampre-Fondital
9 Tiziano Dall'Antonia - Ceramica Panaria-Navigare
10 Martin Garrido - Duja-Tavira
11 JoseM. Cuesta - Fercase/Rota Dos Moveis
12 Nuno Marta - Madeinox-Bric-Loule
13 David Blanco - Duja-Tavira
14 Hector Guerra - Liberty Seguros
15 Oscar Sevilla - Relax-GAM
16 Javier Benitez - Benfica
17 Hugo Sabido - Barloworld
18 Angel Edo - Vitoria-ASC
19 Eladio Jimenez - Karpin-Galicia 0.04
20 José Azevedo - Benfica
21 Pedro Cardoso - LA MSS
22 David Bernabeu - Fuerteventura-Canarias
23 Santos Gonzalez - Karpin-Galicia
24 Tiago Machado - Riberalves-Boavista
25 John-Lee Augustyn - Barloworld
26 Gianluca Geremia - Ceramica Flaminia
27 Pedro Soeiro - Barbot-Halcon
28 JoséA. Pecharroman - Benfica
29 Bruno Castanheira - Benfica
30 Arkaitz Duran - Saunier Duval-Prodir
31 Jose Rodrigues - Vitoria-ASC
32 Pedro Costa - Vitoria-ASC
33 Nelson Vitorino - Duja-Tavira
34 David Muñoz - Fuerteventura-Canarias
35 Ricardo Mestre - Duja-Tavira
36 Andre Cardoso - Fercase/Rota Dos Moveis
37 Claus Michael Møller - Barbot-Halcon
38 Claudio Faria - LA MSS
39 Hugo Vitor - Riberalves-Boavista
40 Francisco Mancebo - Relax-GAM
41 Michael Lange - Team Slipstream
42 Oleg Chuzhda - Fuerteventura-Canarias
43 Pedro Lopes - Benfica
44 Marco Cunha - Madeinox-Bric-Loule
45 Nuno Ribeiro - Liberty Seguros
46 Joao Cabreira - LA MSS
47 Manuel Cardoso - Riberalves-Boavista
48 Helder Oliveira - Madeinox-Bric-Loule
49 Lizuarte Martins - Madeinox-Bric-Loule
50 Gilberto Sampaio - Vitoria-ASC
51 Juan Gomis - Vitoria-ASC
52 Blake Caldwell - Team Slipstream
53 Bruno Pires - LA MSS
54 Joaquim Sampaio - Riberalves-Boavista
55 AlejandroM. Marques - Madeinox-Bric-Loule
56 Jorge Garcia - Relax-GAM
57 Rui Sousa - Liberty Seguros
58 Virgilio Santos - Riberalves-Boavista
59 Nelson Rocha - Riberalves-Boavista
60 Pedro Arreitunandia - Barloworld
61 Hernani Broco - Liberty Seguros
62 JoseAlberto Benitez - Saunier Duval-Prodir
63 Carlos Pinho - Barbot-Halcon
64 Sergio Sousa - Madeinox-Bric-Loule
65 Isidro Nozal - Karpin-Galicia
66 Paulo Barroso - Vitoria-ASC
67 Celio Sousa - Riberalves-Boavista
68 Helder Miranda - Benfica
69 Jan Hruska - Relax-GAM
70 DailosManuel Diaz - Fuerteventura-Canarias
71 William Frischkorn - Team Slipstream
72 Rui Lavarinhas - Benfica
73 Gustavo Rodriguez - Fercase/Rota Dos Moveis
74 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria-Navigare
75 André Vital - Madeinox-Bric-Loule
76 Joaquim Andrade - Fercase/Rota Dos Moveis
77 Gaizka Lasa - Karpin-Galicia
78 Jacek Morajko - Riberalves-Boavista
79 Jason Donald - Team Slipstream
80 Pedro Hermida - Madeinox-Bric-Loule
81 JamesLewis Perry - Barloworld
82 Alexis Rodriguez - Fercase/Rota Dos Moveis
83 JuanFco. Mouron - Karpin-Galicia
84 Mikel Pradera - Benfica
85 JonathanP. McCarty - Team Slipstream
86 David Livramento - Duja-Tavira
87 Danail Petrov - Benfica
88 Adrian Palomares - Fuerteventura-Canarias
89 Krassimir Vasilev - Duja-Tavira
90 Joaquin Sobrino - Relax-GAM 0.22
91 Sylvester Szmyd - Lampre-Fondital 0.35
92 Javier Megias - Saunier Duval-Prodir 0.41
93 Angel Vazquez - LA MSS 0.57
94 Xavier Tondo - LA MSS 0.04
95 Hélder Magalhães - Riberalves-Boavista 0.57
96 Gilberto Martins - Madeinox-Bric-Loule
97 Adam Wadecki - Ceramica Flaminia
98 Antonio Jesus - Liberty Seguros
99 Bruno Barbosa - Fercase/Rota Dos Moveis
100 José Sousa - Vitoria-ASC
101 Rui Pinto - Barbot-Halcon
102 Rafael Serrano - Saunier Duval-Prodir
103 LuisFelipe Laverde - Ceramica Panaria-Navigare 1.03
104 MarcosA. Serrano - Karpin-Galicia
105 Matteo Priamo - Ceramica Panaria-Navigare 1.06
106 Joaquin Ortega - Fuerteventura-Canarias 1.23
107 Vladimir Duma - Ceramica Flaminia 1.42
108 Celestino Pinho - Barbot-Halcon 2.06
109 Giosuè Bonomi - Barloworld 2.22
110 Vicente Ballester - Fuerteventura-Canarias 2.32
111 Angel Vicioso - Relax-GAM 2.41
112 Alexander Oliveira - Barbot-Halcon 2.56
113 Rui Sa - Barbot-Halcon 3.06
114 Denis Kudashev - Relax-GAM
115 Marcio Correia - Fercase/Rota Dos Moveis
116 Paolo Fornaciari - Lampre-Fondital
117 JoseRafael Martinez - Relax-GAM
118 Filippo Savini - Ceramica Panaria-Navigare
119 David Loosli - Lampre-Fondital
120 Micael Isidoro - Vitoria-ASC
121 Luis Bartolomeu - Duja-Tavira
122 Hubert Krys - Ceramica Flaminia
123 Luis Silva - Duja-Tavira
124 Daniele Colli - Ceramica Panaria-Navigare
125 Daniel Petrov - Duja-Tavira
126 Luis Fernandez - Karpin-Galicia
127 Adriano Angeloni - Ceramica Flaminia
128 Diego Caccia - Barloworld
129 Julian Atehortua - Ceramica Flaminia
130 Lucas Euser - Team Slipstream
131 Jesus Buendia - Barbot-Halcon
132 JoseA. Garrido - LA MSS
133 Javier Cherro - Fuerteventura-Canarias
134 Afonso Azevedo - LA MSS 3.42
135 Francois Parisien - Team Slipstream 5.22
136 Danny Pate - Team Slipstream
137 Matteo Bono - Lampre-Fondital
138 Filipe Cardoso - Liberty Seguros
139 Carlos Nozal - Liberty Seguros 6.44
140 Ricardo Martins - Fercase/Rota Dos Moveis 7.21
141 Stefano Boggia - Ceramica Flaminia
142 Pablo Urtasun - Liberty Seguros 9.15

Samlet stilling efter 7. Etape
1 Candido Barbosa - Liberty Seguros 31.43.50
2 Eladio Jimenez - Karpin-Galicia 0.17
3 David Blanco - Duja-Tavira 0.28
4 José Azevedo - Benfica 0.30
5 Xavier Tondo - LA MSS 0.37
6 Oscar Sevilla - Relax-GAM 0.54
7 David Bernabeu - Fuerteventura-Canarias 0.58
8 Tiago Machado - Riberalves-Boavista 1.04
9 Hector Guerra - Liberty Seguros 1.29
10 Pedro Cardoso - LA MSS 1.39
11 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria-Navigare 1.40
12 Juan Gomis - Vitoria-ASC 1.44
13 Hugo Sabido - Barloworld 1.50
14 JoséA. Pecharroman - Benfica 1.56
15 Francisco Mancebo - Relax-GAM 2.02
16 Claus Michael Møller - Barbot-Halcon 2.04
17 Nuno Ribeiro - Liberty Seguros 2.08
18 Hernani Broco - Liberty Seguros 2.14
19 Nelson Vitorino - Duja-Tavira 2.21
20 Ricardo Mestre - Duja-Tavira 2.39
21 Carlos Pinho - Barbot-Halcon 2.47
22 Joao Cabreira - LA MSS 2.50
23 JoseAlberto Benitez - Saunier Duval-Prodir 3.05
24 John-Lee Augustyn - Barloworld 3.09
25 Isidro Nozal - Karpin-Galicia 3.21
26 Claudio Faria - LA MSS 3.24
27 Bruno Pires - LA MSS
28 Hugo Vitor - Riberalves-Boavista 3.38
29 Bruno Castanheira - Benfica 3.44
30 Andre Cardoso - Fercase/Rota Dos Moveis 3.54
31 Virgilio Santos - Riberalves-Boavista 4.06
32 Rui Sousa - Liberty Seguros 4.39
33 Arkaitz Duran - Saunier Duval-Prodir 5.00
34 Jose Rodrigues - Vitoria-ASC 5.04
35 Nelson Rocha - Riberalves-Boavista 5.06
36 Pedro Lopes - Benfica 6.07
37 Martin Garrido - Duja-Tavira 6.12
38 Alexis Rodriguez - Fercase/Rota Dos Moveis 6.16
39 Santos Gonzalez - Karpin-Galicia 6.21
40 Joaquim Sampaio - Riberalves-Boavista 7.27
41 Pedro Arreitunandia - Barloworld 7.49
42 DailosManuel Diaz - Fuerteventura-Canarias 8.17
43 André Vital - Madeinox-Bric-Loule 11.21
44 Rui Lavarinhas - Benfica 11.25
45 Celio Sousa - Riberalves-Boavista 11.55
46 Krassimir Vasilev - Duja-Tavira 12.11
47 Gilberto Sampaio - Vitoria-ASC 13.24
48 Lizuarte Martins - Madeinox-Bric-Loule 14.04
49 Helder Oliveira - Madeinox-Bric-Loule 14.35
50 Sergio Sousa - Madeinox-Bric-Loule 15.40
51 Gaizka Lasa - Karpin-Galicia 15.56
52 Danail Petrov - Benfica 15.58
53 Helder Miranda - Benfica 17.23
54 Francesco Gavazzi - Lampre-Fondital 17.42
55 LuisFelipe Laverde - Ceramica Panaria-Navigare 18.04
56 Gustavo Rodriguez - Fercase/Rota Dos Moveis 18.14
57 Joaquim Andrade - Fercase/Rota Dos Moveis 18.30
58 Bruno Neves - LA MSS 19.55
59 Adrian Palomares - Fuerteventura-Canarias 20.07
60 Paulo Barroso - Vitoria-ASC 21.01
61 Angel Vazquez - LA MSS 21.23
62 JonathanP. McCarty - Team Slipstream 21.39
63 Mikel Pradera - Benfica 22.23
64 Angel Vicioso - Relax-GAM 22.26
65 Javier Megias - Saunier Duval-Prodir 22.31
66 Pedro Hermida - Madeinox-Bric-Loule 23.13
67 Sylvester Szmyd - Lampre-Fondital 24.55
68 Gilberto Martins - Madeinox-Bric-Loule 26.18
69 Jorge Garcia - Relax-GAM 26.39
70 Javier Cherro - Fuerteventura-Canarias 27.23
71 Antonio Bucciero - Ceramica Panaria-Navigare 27.28
72 Danny Pate - Team Slipstream 28.06
73 Filippo Savini - Ceramica Panaria-Navigare 29.05
74 Hélder Magalhães - Riberalves-Boavista 29.19
75 Nuno Marta - Madeinox-Bric-Loule 30.02
76 Manuel Cardoso - Riberalves-Boavista 30.09
77 Michael Lange - Team Slipstream 30.44
78 Angel Edo - Vitoria-ASC 30.45
79 Vicente Ballester - Fuerteventura-Canarias 31.22
80 Bruno Barbosa - Fercase/Rota Dos Moveis 31.28
81 JuanFco. Mouron - Karpin-Galicia 31.40
82 Marco Bandiera - Lampre-Fondital 32.08
83 Ricardo Martins - Fercase/Rota Dos Moveis 32.32
84 Lucas Euser - Team Slipstream 33.28
85 Afonso Azevedo - LA MSS 33.34
86 Vladimir Duma - Ceramica Flaminia 33.50
87 Paride Grillo - Ceramica Panaria-Navigare 34.27
88 Rui Pinto - Barbot-Halcon 35.48
89 Hubert Krys - Ceramica Flaminia 35.56
90 MarcosA. Serrano - Karpin-Galicia 37.26
91 Jacek Morajko - Riberalves-Boavista 38.54
92 David Muñoz - Fuerteventura-Canarias 40.39
93 Jan Hruska - Relax-GAM 41.05
94 Antonio Jesus - Liberty Seguros 41.34
95 Blake Caldwell - Team Slipstream 41.49
96 Alexander Oliveira - Barbot-Halcon 42.30
97 Jesus Buendia - Barbot-Halcon 44.23
98 Oleg Chuzhda - Fuerteventura-Canarias 44.43
99 Julian Atehortua - Ceramica Flaminia 44.58
100 Gianluca Geremia - Ceramica Flaminia 48.18
101 Diego Caccia - Barloworld 49.39
102 AlejandroM. Marques - Madeinox-Bric-Loule 50.43
103 Francois Parisien - Team Slipstream 52.00
104 David Loosli - Lampre-Fondital 52.06
105 JoseRafael Martinez - Relax-GAM 53.12
106 Rafael Serrano - Saunier Duval-Prodir 53.30
107 Luis Fernandez - Karpin-Galicia 54.15
108 Pedro Soeiro - Barbot-Halcon 54.18
109 David Livramento - Duja-Tavira 55.07
110 Carlos Nozal - Liberty Seguros 55.24
111 Rui Sa - Barbot-Halcon 55.26
112 Fco.Jose Torres - Barbot-Halcon 56.10
113 Pedro Costa - Vitoria-ASC 56.58
114 Matteo Priamo - Ceramica Panaria-Navigare 57.49
115 JoseA. Garrido - LA MSS 58.21
116 William Frischkorn - Team Slipstream 58.58
117 Javier Benitez - Benfica 1.00.17
118 JamesLewis Perry - Barloworld 1.01.27
119 José Sousa - Vitoria-ASC 1.04.21
120 Filipe Cardoso - Liberty Seguros 1.04.32
121 Jason Donald - Team Slipstream 1.06.12
122 Giosuè Bonomi - Barloworld 1.07.59
123 Denis Kudashev - Relax-GAM 1.09.13
124 Mikhaylo Khalilov - Ceramica Flaminia 1.11.33
125 JoseM. Cuesta - Fercase/Rota Dos Moveis 1.12.01
126 Luis Bartolomeu - Duja-Tavira 1.13.18
127 Matteo Bono - Lampre-Fondital 1.13.55
128 Stefano Boggia - Ceramica Flaminia 1.15.32
129 Joaquin Sobrino - Relax-GAM 1.17.20
130 Celestino Pinho - Barbot-Halcon 1.18.15
131 Adriano Angeloni - Ceramica Flaminia 1.18.24
132 Marco Cunha - Madeinox-Bric-Loule 1.19.32
133 Adam Wadecki - Ceramica Flaminia 1.20.51
134 Joaquin Ortega - Fuerteventura-Canarias 1.22.33
135 Micael Isidoro - Vitoria-ASC 1.25.34
136 Marcio Correia - Fercase/Rota Dos Moveis 1.25.46
137 Paolo Fornaciari - Lampre-Fondital 1.28.09
138 Tiziano Dall'Antonia - Ceramica Panaria-Navigare 1.30.36
139 Daniel Petrov - Duja-Tavira 1.31.48
140 Luis Silva - Duja-Tavira 1.35.06
141 Pablo Urtasun - Liberty Seguros 1.40.17
142 Daniele Colli - Ceramica Panaria-Navigare 1.47.43

Pointkonkurrencen
1 Candido Barbosa - Liberty Seguros 118 pts
2 Paride Grillo - Ceramica Panaria-Navigare 70
3 Eladio Jimenez - Karpin-Galicia 45
4 David Blanco - Duja-Tavira 45
5 Antonio Bucciero - Ceramica Panaria-Navigare 43
6 Marco Bandiera - Lampre-Fondital 39
7 Martin Garrido - Duja-Tavira 35
8 Fco.Jose Torres - Barbot-Halcon 35
9 José Azevedo - Benfica 34
10 Bruno Neves - LA MSS 30
11 Xavier Tondo - LA MSS 28
12 Manuel Cardoso - Riberalves-Boavista 26
13 Oscar Sevilla - Relax-GAM 25
14 Hector Guerra - Liberty Seguros 22
15 Francesco Gavazzi - Lampre-Fondital 21
16 Danail Petrov - Benfica 20
17 Mikhaylo Khalilov - Ceramica Flaminia 20
18 Nuno Marta - Madeinox-Bric-Loule 16
19 Adrian Palomares - Fuerteventura-Canarias 14
20 Andre Cardoso - Fercase/Rota Dos Moveis 11
21 Oleg Chuzhda - Fuerteventura-Canarias 10
22 David Bernabeu - Fuerteventura-Canarias 8
23 Pedro Cardoso - LA MSS 8
24 Javier Benitez - Benfica 8
25 Giosuè Bonomi - Barloworld 8

Bjergkonkurrencen
1 Andre Cardoso - Fercase/Rota Dos Moveis 46 pts
2 Candido Barbosa - Liberty Seguros 26
3 Jacek Morajko - Riberalves-Boavista 25
4 Eladio Jimenez - Karpin-Galicia 23
5 Celestino Pinho - Barbot-Halcon 21
6 Stefano Boggia - Ceramica Flaminia 20
7 Adrian Palomares - Fuerteventura-Canarias 19
8 David Blanco - Duja-Tavira 17
9 José Azevedo - Benfica 17
10 Javier Cherro - Fuerteventura-Canarias 16
11 Paulo Barroso - Vitoria-ASC 12
  
Holdkonkurrencen
1 Liberty Seguros 95.14.39
2 Duja-Tavira 1.16
3 Benfica 1.34
4 LA-MSS 1.50
5 Riberalves-Boavista 4.21
6 Karpin Galicia 7.04
7 Vitória-ASC 7.17
8 Relax-Gam 7.56
9 Barloworld 9.33
10 Saunier Duval-Prodir 11.10
11 Barbot-Halcon 11.30
12 Fercase/Rota dos Móveis 11.56
13 Madeinox-Bric-Loulé 16.36
14 Fuerteventura-Canarias 17.03
15 Ceramica Panaria-Navigare 23.33
16 Team Slipstream powered by Chipotle 38.15
17 Lampre-Fondital 50.44
18 Ceramica Flaminia 1.16.52
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 27/09-05/10

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

Paris-Bourges(1.1) 08/10

Amstel Gold Race(1.WWT) 10/10

Amstel Gold Race(1.UWT) 10/10

Tacx Pro Classic(1.1) 10/10

Hammer Hong Kong(2.1) 10/10-11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger