Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Få det fulde overblik inden finalen: Stillinger i Uno-X Cup

Få det fulde overblik inden finalen: Stillinger i Uno-X Cup

19. juni 2020 08:00

Syv afdelinger er nu kørt af Uno-X Cup powered by DCU og Feltet.dk, og vi har her samlet topstillingen i klassementerne fra samtlige af løbsseriens fem klasser. Bemærk, at vi denne artikel har fratrukket hver enkelt deltagers to dårligste løb målt på point. Uno-X Cup består af i alt otte afdelinger, og den næste og sidste af disse afvikles på tirsdag den 23. juni med løbsstart klokken 20.15. Du finder tilmeldingslink til 8. afdeling i bunden af artiklen.

Eftersom det endelig klassement i Uno-X Cuppen vil blive baseret på hver deltagers seks bedste af de i alt otte løb, har vi her ekskluderet samtlige deltageres hidtil to dårligste løb.

Nedenstående stillinger er dermed baseret på deltagernes fem bedste af de foreløbigt syv kørte løb i serien. Har rytteren kørt fem løb eller færre, er der således ikke blevet fratrukket nogen point.

De komplette lister, med de seks bedste løb tællende, kan du se lige her.

A-klassen

1. Nicklas Pedersen 204
2. Joshua Gudnitz 201
3. Anders Foldager 153
4. Gustav Heby Pedersen135
5. Marcus Sander Hansen119
6. Benjamin Hertz 99
7. Jeppe Falk 98
8. Jimmy Bodin 90
9. Christian Moxon 85
10. Mads Rahbek 82
11. Kjetil Farup 79
12. Christopher McGlinchey77
13. Frederik Muff 74
14. Ali Slater  73
15. Matthew Ellis 70
16. Martin Mortensen 66
16. Simon Nielsen 66
18. Bjørn Andreassen 63
19. Dennis Lock 59
20. Christian Gorm 57
20. Mattias Lundqvist 57
20. Pep Tatche 57



E-klassen

1. Marie-Louise Hartz Krogager247 p
2. Mikka Holm 184
3. Fie Østerby  182
4. Line Heerup Madsen 169
5. Pernille Kinnunen 139
6. Maria Gydesen 121
7. Cecilia Hansen 119
8. Emma Lyngholm 112
9. Anna Hansen 109
10. Luna-Marie Lau 107
11. Alma Walther Møller Rasmussen97
12. Leah Thorvilson 96
13. Anna Katrine Bergmann80
14. Anne M. Rasmussen 79
14. Maj Hinrichsen 79
16. Charlotte Backus 56
17. Anna Ronkainen 50
18. Anna Marie Hughes 49
19. Francesca Hall 46
20. Lotte Peronard 42



B-klassen

1. Frederik Jensen 195 p
2. Kristian Nissen 191 
3. Esben Theibel 171
4. Steffen Kruse Hansen 161
5. Alexandar Lander  155
6. Lennart Kruse  125
7. Kristoffer Smed  122
8. Simon Fich 120
9. Jacob Hansen 117
10. Kim Gydemand  109
11. Kasper Jul Pedersen 101
12. Michael Durr 99
13. Kenneth Larsen 98
14. Mikkel Staunsholm 83
14. Hans Jessen Andersen83
16. Flemming Bach 80
17. Michael Iversen 79
18. Torben Riis 71
19. Robert Guder 69
20. Søren Larsen 65



C-klassen

1. Michael Weber-Hansen197 p
2. Kenneth Larsen 190
3. Oscar Just 185
4. Søren Høberg Holm 123
5. Michael Mattsson 120
6. Jesper Bechmann Olsen116
7. Martin Trenter 112
7. Dennis Ladefoged 112
9. Martin Hald 107
10. Brian Larsen 104
11. Søren Jensen 90
12. Thomas Høg 89
13. Michael Petersen 87
14. Simon Ward 83
15. Dan Damgaard 81
16. Martin Lohse 74
17. Sigurd Simonsen 67
18. Stewart Twidle 52
19. Kasper Larsen 51
20. Stuart Baker 48



D-klassen

1. Niels-Ove Nielsen 252 p
2. Remi Nielsen 212
3. Michael Mortensen 157
4. Jonas Ekergarn 136
5. Mick McMahon 130
6. Søren Mathiassen 107
7. Arnar Ingi Sigurdsson 103
8. Flemming Sørensen 102
9. Jørgen Lindemann 96
10. Valdas Zabulionis 71
11. Henrik Aaboe 70
12. Martin Björgvik 63
12. Alexander Campbell 63
14. Carsten Steffensen 59
15. Josh Hobson 53
16. Peter Loader 47
17. KK Surpreme 45
18. David Mantle 34
19. Jack Finlay 33
19. Simon Jackson 33

 

 

Kør eller se Uno-X Cup

Uno-X Cup rundes af på tirsdag den 23. juni med 8. afdeling, og du kan allerede nu tilmelde dig løbet.
 

Samtlige afdelinger af Uno-X Cuppen livestreames og kommenteres her på Feltet.dk, på vores Facebook-side samt på vores Youtube-kanal fra klokken 20.00.

 

Med fire styrkebaserede løbsklasser og en klasse forbeholdt kvinder appellerer Uno-X Cup til motionister på alle niveauer.

I livestreamet viser vi, foruden hele A-løbet, afslutningerne fra samtlige løbsklasser. Desuden dækker vi alle seriens fem klasser med både løbsreferater og resultatartikler her på Feltet.dk. 

Du kan her læse alt om Uno-X Cup powered by DCU og Feltet.dk.
 

Uno-X Cup er lavet i samarbejde med Feltet.dk og Danmarks Cykle Union samt sponsorerne EliteZakoboFusionSISTissotAmatonGarmin og P. O. Auto. 

Du kan se samtlige afslutninger fra 7. afdeling lige her:

DEL
INFO
E-cykling
Nyheder
DELTAG I DEBATTEN
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 09/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Milano-Sanremo(1.UWT) 08/08

HAMMER Limburg(2.1) 07/08-09/08

Tour de l'Ain(2.1) 07/08-09/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Milano-Sanremo(1.UWT) 08/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 09/08

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 12/08-16/08

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Il Lombardia(1.UWT) 15/08

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 16/08

Prudential RideLondon-Sur...(1.UWT) 16/08

KOGA Slag om Norg(1.1) 16/08

La Poly Normande(1.1) 16/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY MOUNTAINBIKE? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER