Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Få det fulde overblik: Stillinger i Uno-X Cup

Få det fulde overblik: Stillinger i Uno-X Cup

06. juni 2020 08:00

Fem afdelinger er nu kørt af Uno-X Cup powered by DCU og Feltet.dk, og vi har her samlet topstillingen i klassementerne fra samtlige af løbsseriens fem klasser. Uno-X Cup består af i alt otte afdelinger, og det er hver rytters og holds seks bedste resultater, som i sidste ende vil tælle i den samlede stilling. Cuppens næste løb afvikles på tirsdag den 9. juni med start klokken 20.15. Du finder tilmeldingslinks til denne 6. afdeling i bunden af artiklen.


Du kan se afslutningerne fra tirsdagens 5. afdeling i ovenstående video

De komplette lister kan du se lige her.
 

A-klassen

1. Joshua Gudnitz 181 p
2. Nicklas Pedersen 157
3. Anders Foldager 130
4. Gustav Heby Pedersen125
5. Benjamin Hertz 89
6. Christian Moxon 85
7. Kjetil Farup 79
7. Marcus Sander Hansen79
9. Ali Slater  73
10. Matthew Ellis 70



Holdkonkurrencen

1. Team PO Auto 473 p
2. TeamPTz Pro eRacing 260
3. Team Swedish Zwifters254
4. Fusion Development 196
5. Fusion ECT 147
6. Bolt Race Team 92
7. DanishBikeRiders 86
8. Vikings  84
9. Clancy Briggs 83
10. Uno-X Norwegian Development Team 64




B-klassen

1. Frederik Jensen 171 p
2. Kristian Nissen 164
3. Esben Theibel 147
4. Steffen Kruse Hansen 146
5. Alexandar Lander  127
6. Kim Gydemand 107
7. Kristoffer Smed 102
8. Kasper Jul Pedersen 101
9. Kenneth Larsen 98
10. Jacob Hansen 87



Holdkonkurrencen

1. Fusion Development 493 p
2. Køge SportsTerapi 391
3. Team QuickPay 207
4. DanishBikeRiders 187
5. Team SIB  171
6. eCykle Klub Danmark ZT109
7. Bear Mountaineers 69
8. Bolt RaceTeam 56
9. St. Tiernans CC 47
10. TBR Racing 44




C-klassen

1. Oscar Just 185 p
2. Kenneth Larsen 152
3. Michael Weber-Hansen138
4. Jesper Bechmann Olsen116
5. Dennis Ladefoged 112
6. Brian Borgen Larsen 104
7. Michael Petersen 87
8. Martin Trenter 83
9. Dan Damgaard 81
10. Thomas Høg 63




D-klassen

1. Niels-Ove Nielsen 190 p
2. Remi Nielsen 184
3. Michael Mortensen 157
4. Mick McMahon 130
5. Søren Mathiassen 107
6. Jonas Ekergarn 106
7. Flemming Sørensen 102
8. Jørgen Lindemann 72
9. Valdas Zabulionis 71
10. Alexander Campbell 63




E-klassen

1. Marie-Louise Hartz Krogager230 p
2. Fie Østerby  152
3. Pernille Kinnunen 139
4. Line Heerup Madsen 128
5. Mikka Holm 115
6. Anna Hansen 102
7. Maria Gydesen 91
8. Alma Walther Møller Rasmussen84
9. Lina-Marie Lau 82
10. Emma Lyngholm 72

 


Kør eller se Uno-X Cup

Uno-X Cup fortsætter på tirsdag den 9. juni med 6. afdeling, og du kan allerede nu tilmelde dig løbet.
 

Samtlige afdelinger af Uno-X Cuppen livestreames og kommenteres her på Feltet.dk, på vores Facebook-side samt på vores Youtube-kanal fra klokken 20.00.

 

Med fire styrkebaserede løbsklasser og en klasse forbeholdt kvinder appellerer Uno-X Cup til motionister på alle niveauer.

I livestreamet viser vi, foruden hele A-løbet, afslutningerne fra samtlige løbsklasser. Desuden dækker vi alle seriens fem klasser med både løbsreferater og resultatartikler her på Feltet.dk. 

Du kan her læse alt om Uno-X Cup powered by DCU og Feltet.dk.
 

Uno-X Cup er lavet i samarbejde med Feltet.dk og Danmarks Cykle Union samt sponsorerne EliteZakoboFusionSISTissotAmatonGarmin og P. O. Auto. 

DEL
INFO
E-cykling
Nyheder
DELTAG I DEBATTEN
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger