Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Fabian Cancellara vandt prologen

Fabian Cancellara vandt prologen

07. juli 2007 19:170

Team CSCs verdenmester Fabian Cancellara vandt sikkert sejren i dagens prolog i den 94, udgave af Tour de France. Cancellara kørte prologen i tiden 8.50 minutter, hvilket var hele 13 sekunder hurtigere end tyske Andreas Klöden (Astana).

Annonce


Masser af tilskuere til dagens prolog i London / Foto: Sirotti

Fabian Cancellara og Team CSC vandt med sejren på prologen i årets Tour de France den første etapesejr og har med Dave Zaberiskie endnu en rytter blandt de bedte ti. I det hele taget gælder det for rytterne på podiet - de har alle en holdkammerat blandt de bedste ti i den første samlede stilling.

Dagens prolog blev kørt i et solbeskinnet London på en rute i hjertet af Englands hovedstad, men selvom lokalmatadorerne David Millar og Bradley Wiggins havde håbet, at det kunne køre en sejr hjem, så blev det altså en schweizer, der vandt årets første gule trøje.

En overgang så det ellers ud som om Astanas Andreas Klöden, som ellers er Alexandre Vinokourovs nærmeste allierede, skulle løb af med sejren. Klöden kørte i en fantastisk tid, som virkede umulig for de øvrige at slå. Med hele ti sekunder ned til George Hincapie og hjemmebanefavoritten, Bradley Wiggins, så det ud til at blive et næsten umuligt kapløb, men det varede kun til Fabian Cancellara passerede 4,5 km mærket i bedste tid. Herefter lod verdensmesteren ingen tvivl om, at han var kommet til London for at vinde.

Resultat af prologen
1 Fabian Cancellara - Team CSC 8.50 (53.7 km/t)
2 Andreas Klöden - Astana 0.13
3 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.23
4 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
5 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.25
6 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 0.26
7 Alexandre Vinokourov - Astana 0.30
8 Thomas Dekker - Rabobank 0.31
9 Manuel Quinziato - Liquigas 0.32
10 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux
11 David Zabriskie - Team CSC
12 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 0.33
13 David Millar - Saunier Duval - Prodir
14 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi
15 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.35
16 Andrey Kashechkin - Astana
17 Cadel Evans - Predictor - Lotto 0.36
18 William Bonnet - Crédit Agricole
19 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
20 Michael Rogers - T-Mobile Team 0.37
21 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
22 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 0.38
23 Paolo Savoldelli - Astana
24 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 0.39
25 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
26 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.40
27 Denis Menchov - Rabobank
28 Thor Hushovd - Crédit Agricole 0.41
29 Tomas Vaitkus - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.42
30 Filippo Pozzato - Liquigas 0.43
31 Markus Fothen - Gerolsteiner
32 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne
33 Daniele Bennati - Lampre - Fondital
34 Antonio Colom Mas - Astana
35 Andry Grivko - Team Milram
36 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 0.44
37 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
38 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 0.45
39 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
40 Ronny Scholz - Gerolsteiner
41 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 0.46
42 Brett Lancaster - Team Milram
43 Philippe Gilbert - Française des Jeux
44 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom
45 Geraint Thomas - Barloworld 0.47
46 Stef Clement - Bouygues Telecom
47 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic
48 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team
49 Maxim Iglinskiy - Astana 0.48
50 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team
51 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
51 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom
53 Kim Kirchen - T-Mobile Team
54 Jens Voigt - Team CSC
55 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
56 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 0.49
57 Nicolas Jalabert - Agritubel
58 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
59 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
60 Erik Zabel - Team Milram 0.50
61 Sven Krauss - Gerolsteiner
62 Robert Hunter - Barloworld 0.51
63 Sandy Casar - Française des Jeux
64 Leif Hoste - Predictor - Lotto
64 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
66 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 0.52
67 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne
68 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto
69 Mark Cavendish - T-Mobile Team
70 Bert Grabsch - T-Mobile Team 0.53
71 Chris Horner - Predictor - Lotto
71 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team
73 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic
74 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
75 Christian Vande Velde - Team CSC
76 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
77 Bram De Groot - Rabobank 0.54
78 Nicolas Vogondy - Agritubel
79 Patrik Sinkewitz - T-Mobile Team
80 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi
81 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital
82 Axel Merckx - T-Mobile Team
83 Serguei Ivanov - Astana 0.55
84 Frederik Willems - Liquigas
85 Bernhard Eisel - T-Mobile Team
86 Patrice Halgand - Crédit Agricole
87 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital
88 Oscar Freire Gomez - Rabobank
89 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne
90 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir
91 Charles Wegelius - Liquigas 0.56
92 Carlos Sastre Candil - Team CSC
93 Michael Albasini - Liquigas
94 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic
95 Frank Schleck - Team CSC 0.57
96 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
97 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
98 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom
99 Daniel Navarro Garcia - Astana
100 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 0.58
101 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank
102 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic
103 Murilo Fischer - Liquigas
104 Kurt Asle Arvesen - Team CSC
105 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.00
105 Moises Duenas Nevado - Agritubel
107 Christian Knees - Team Milram
108 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
109 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
110 Robert Förster - Gerolsteiner
111 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC
112 Julian Dean - Crédit Agricole 1.01
113 Grischa Niermann - Rabobank
114 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance
115 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
116 Kjell Carlström - Liquigas
117 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 1.02
118 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi
119 Michael Boogerd - Rabobank
120 Manuel Beltran Martinez - Liquigas
121 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 1.03
122 Mauricio Soler - Barloworld
123 Daniele Righi - Lampre - Fondital
123 Aleksandr Kuchynski - Liquigas
125 Lilian Jégou - Française des Jeux
125 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
127 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 1.04
128 Marcus Burghardt - T-Mobile Team
129 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic
130 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
131 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto 1.05
132 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
133 Marcel Sieberg - Team Milram
134 Sylvain Calzati - AG2r Prévoyance 1.06
135 Ralf Grabsch - Team Milram
136 Grégory Rast - Astana
137 Mario Aerts - Predictor - Lotto
138 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance
139 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
140 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel
141 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
142 Xabier Zandio Echaide - Caisse d'Epargne 1.07
143 Christophe Le Mével - Crédit Agricole
144 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 1.08
145 Cyril Dessel - AG2r Prévoyance
146 Freddy Bichot - Agritubel
147 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
148 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 1.09
149 Alessandro Cortinovis - Team Milram
150 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
151 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 1.10
152 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic
153 Pieter Weening - Rabobank
154 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
155 Enrico Poitschke - Team Milram
156 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 1.12
157 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
157 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
159 Mickael Delage - Française des Jeux 1.13
160 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
161 Rémy Di Grégorio - Française des Jeux
162 Romain Feillu - Agritubel 1.14
163 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
164 Benoît Salmon - Agritubel 1.15
165 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 1.16
166 Michael Rasmussen - Rabobank
167 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi
168 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld 1.18
169 John Gadret - AG2r Prévoyance
170 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
171 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
172 Anthony Charteau - Crédit Agricole 1.19
173 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir
174 Eduardo Gonzalo Ramirez - Agritubel
175 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
176 Alexander Efimkin - Barloworld 1.20
177 Giampaolo Cheula - Barloworld
178 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 1.21
179 Stuart O'Grady - Team CSC 1.23
180 Peter Wrolich - Gerolsteiner 1.25
181 Paolo Longo Borghini - Barloworld 1.26
182 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir
183 Alberto Ongarato - Team Milram 1.27
184 Kanstantin Siutsou - Barloworld
185 Cédric Hervé - Agritubel 1.30
186 Enrico Degano - Barloworld
187 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto 1.32
188 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 1.33
189 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir 1.51


Samlet stilling efter prologen
1 Fabian Cancellara - Team CSC 8.50
2 Andreas Klöden - Astana 0.13
3 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.23
4 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
5 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.25
6 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 0.26
7 Alexandre Vinokourov - Astana 0.30
8 Thomas Dekker - Rabobank 0.31
9 Manuel Quinziato - Liquigas 0.32
10 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux
11 David Zabriskie - Team CSC
12 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 0.33
13 David Millar - Saunier Duval - Prodir
14 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi
15 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.35
16 Andrey Kashechkin - Astana
17 Cadel Evans - Predictor - Lotto 0.36
18 William Bonnet - Crédit Agricole
19 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
20 Michael Rogers - T-Mobile Team 0.37
21 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
22 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 0.38
23 Paolo Savoldelli - Astana
24 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 0.39
25 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
26 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.40
27 Denis Menchov - Rabobank
28 Thor Hushovd - Crédit Agricole 0.41
29 Tomas Vaitkus - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.42
30 Filippo Pozzato - Liquigas 0.43
31 Markus Fothen - Gerolsteiner
32 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne
33 Daniele Bennati - Lampre - Fondital
34 Antonio Colom Mas - Astana
35 Andry Grivko - Team Milram
36 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 0.44
37 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
38 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 0.45
39 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
40 Ronny Scholz - Gerolsteiner
41 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 0.46
42 Brett Lancaster - Team Milram
43 Philippe Gilbert - Française des Jeux
44 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom
45 Geraint Thomas - Barloworld 0.47
46 Stef Clement - Bouygues Telecom
47 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic
48 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team
49 Maxim Iglinskiy - Astana 0.48
50 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team
51 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
51 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom
53 Kim Kirchen - T-Mobile Team
54 Jens Voigt - Team CSC
55 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
56 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 0.49
57 Nicolas Jalabert - Agritubel
58 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
59 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
60 Erik Zabel - Team Milram 0.50
61 Sven Krauss - Gerolsteiner
62 Robert Hunter - Barloworld 0.51
63 Sandy Casar - Française des Jeux
64 Leif Hoste - Predictor - Lotto
64 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
66 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 0.52
67 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne
68 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto
69 Mark Cavendish - T-Mobile Team
70 Bert Grabsch - T-Mobile Team 0.53
71 Chris Horner - Predictor - Lotto
71 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team
73 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic
74 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
75 Christian Vande Velde - Team CSC
76 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
77 Bram De Groot - Rabobank 0.54
78 Nicolas Vogondy - Agritubel
79 Patrik Sinkewitz - T-Mobile Team
80 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi
81 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital
82 Axel Merckx - T-Mobile Team
83 Serguei Ivanov - Astana 0.55
84 Frederik Willems - Liquigas
85 Bernhard Eisel - T-Mobile Team
86 Patrice Halgand - Crédit Agricole
87 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital
88 Oscar Freire Gomez - Rabobank
89 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne
90 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir
91 Charles Wegelius - Liquigas 0.56
92 Carlos Sastre Candil - Team CSC
93 Michael Albasini - Liquigas
94 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic
95 Frank Schleck - Team CSC 0.57
96 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
97 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
98 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom
99 Daniel Navarro Garcia - Astana
100 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 0.58
101 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank
102 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic
103 Murilo Fischer - Liquigas
104 Kurt Asle Arvesen - Team CSC
105 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.00
105 Moises Duenas Nevado - Agritubel
107 Christian Knees - Team Milram
108 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
109 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
110 Robert Förster - Gerolsteiner
111 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC
112 Julian Dean - Crédit Agricole 1.01
113 Grischa Niermann - Rabobank
114 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance
115 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
116 Kjell Carlström - Liquigas
117 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 1.02
118 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi
119 Michael Boogerd - Rabobank
120 Manuel Beltran Martinez - Liquigas
121 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 1.03
122 Mauricio Soler - Barloworld
123 Daniele Righi - Lampre - Fondital
123 Aleksandr Kuchynski - Liquigas
125 Lilian Jégou - Française des Jeux
125 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
127 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 1.04
128 Marcus Burghardt - T-Mobile Team
129 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic
130 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
131 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto 1.05
132 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
133 Marcel Sieberg - Team Milram
134 Sylvain Calzati - AG2r Prévoyance 1.06
135 Ralf Grabsch - Team Milram
136 Grégory Rast - Astana
137 Mario Aerts - Predictor - Lotto
138 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance
139 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
140 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel
141 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
142 Xabier Zandio Echaide - Caisse d'Epargne 1.07
143 Christophe Le Mével - Crédit Agricole
144 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 1.08
145 Cyril Dessel - AG2r Prévoyance
146 Freddy Bichot - Agritubel
147 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
148 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 1.09
149 Alessandro Cortinovis - Team Milram
150 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
151 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 1.10
152 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic
153 Pieter Weening - Rabobank
154 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
155 Enrico Poitschke - Team Milram
156 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 1.12
157 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
157 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
159 Mickael Delage - Française des Jeux 1.13
160 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
161 Rémy Di Grégorio - Française des Jeux
162 Romain Feillu - Agritubel 1.14
163 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
164 Benoît Salmon - Agritubel 1.15
165 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 1.16
166 Michael Rasmussen - Rabobank
167 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi
168 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld 1.18
169 John Gadret - AG2r Prévoyance
170 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
171 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
172 Anthony Charteau - Crédit Agricole 1.19
173 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir
174 Eduardo Gonzalo Ramirez - Agritubel
175 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
176 Alexander Efimkin - Barloworld 1.20
177 Giampaolo Cheula - Barloworld
178 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 1.21
179 Stuart O'Grady - Team CSC 1.23
180 Peter Wrolich - Gerolsteiner 1.25
181 Paolo Longo Borghini - Barloworld 1.26
182 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir
183 Alberto Ongarato - Team Milram 1.27
184 Kanstantin Siutsou - Barloworld
185 Cédric Hervé - Agritubel 1.30
186 Enrico Degano - Barloworld
187 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto 1.32
188 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 1.33
189 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir 1.51


Pointkonkurrencen efter prologen
1 Fabian Cancellara - Team CSC 15 pts
2 Andreas Klöden - Astana 12
3 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 10
4 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8
5 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 6
6 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 5
7 Alexandre Vinokourov - Astana 4
8 Thomas Dekker - Rabobank 3
9 Manuel Quinziato - Liquigas 2
10 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 1 


Ungdomskonkurrencen efter prologen
1 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 9.15
2 Thomas Dekker - Rabobank 0.06
3 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 0.07
4 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.10
5 William Bonnet - Crédit Agricole 0.11
6 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 0.13
7 Tomas Vaitkus - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.17
8 Andry Grivko - Team Milram 0.18
9 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 0.19
10 Philippe Gilbert - Française des Jeux 0.21
11 Geraint Thomas - Barloworld 0.22
12 Stef Clement - Bouygues Telecom
13 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 0.23
14 Sven Krauss - Gerolsteiner 0.25
15 Mark Cavendish - T-Mobile Team 0.27
16 Daniel Navarro Garcia - Astana 0.32
17 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 0.33
18 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 0.35
19 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi 0.37
20 Mauricio Soler - Barloworld 0.38
21 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 0.39
22 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 0.40
23 Marcel Sieberg - Team Milram
24 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 0.43
25 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 0.45
26 Mickael Delage - Française des Jeux 0.48
27 Rémy Di Grégorio - Française des Jeux
28 Romain Feillu - Agritubel 0.49
29 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 0.51
30 Eduardo Gonzalo Ramirez - Agritubel 0.54
31 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
32 Kanstantin Siutsou - Barloworld 1.02


Holdkonkurrencen efter prologen
1 Astana 27.48
2 Team CSC 0.02
3 Discovery Channel Pro Cycling Team 0.05
4 Caisse d'Epargne 0.18
5 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 0.20
6 T-Mobile Team 0.45
7 Rabobank 0.47
8 Française des Jeux 0.48
9 Liquigas 0.52
10 Gerolsteiner 0.54
11 Quickstep-Innergetic
12 Crédit Agricole
13 Euskaltel-Euskadi 0.57
14 Team Milram 1.01
15 Predictor-Lotto
16 Bouygues Telecom 1.03
17 Lampre-Fondital 1.10
18 Saunier Duval-Prodir
19 Barloworld 1.23
20 Agritubel 1.25
21 AG2r Prévoyance

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Grand Prix Cerami(1.1) 25/07

Prueba Villafranca - Ordi...(1.1) 25/07

Oberösterreich Juniorenr...(2.1) 23/07-25/07

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger