Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Fantastisk sejr til Iban Mayo

Fantastisk sejr til Iban Mayo

01. juni 2007 17:160

Iban Mayo viste, at han stadig kan finde ud af at køre hurtigt på cykel, da han vandt 19. etape af Giro d'Italia. Mayo gik solo på dagens sidste stigning og kom alene i mål.

Efter en aggresiv start, hvor blandt andet Matti Breschel angreb. Så kom feltet samlet ind på dagens første stigning Pian delle Fugazze. Kort inden toppen angreb både Piepoli og Mazzoleni og fik revet en gruppe på 22 ryttere fri. På vej ned ad stigningen kom der efterhånden flere op. Ud af gruppen angreb Iban Mayo (Saunier Duval – Prodrir). Snart efter kom Marco Marzano (Lampre-Fondital), Giovanni Visconti (QuickStep), Alberto Losada Alguacil (Caisse d'Epargne), Michael Rasmussen (Rabobank), Evgeni Petrov (Tinkoff) og Stefano Garzelli (Acqua e Sapone) op til ham.

Hen mod bonusspurten i Rovreno efter 127 km af de 179 km kørte Losada og Mayo væk. De to havde mellem 20 og 30 sekunder ned til forfølgerne frem til dagens anden og sidste stigning, Passo Ballini. Her steg forspringet til omkring 45 sekunder. Tempoet i fofølgergruppen blev for hårdt for Garzelli, der blev sat og senere hentet af feltet.

Omkring 4 km fra toppen kørte Mayo væk fra Losada, der gik helt ned og hurtigt blev overhalet af forfølgerne og feltet. Inde på et stejlt stykke med 10 %, der lå 2 km fra toppen angreb Michael Rasmussen. Han var 41 sekunder efter Mayo på toppen. Forfølgerne hentede ham dog kort efter. Det endte med, at Petrov og Visconti kørte væk fra de to øvrige på det knap 7 km flade stykke efter toppen.

Inde på de sidste 6,5 km på vej ned mod mål styrtede Petrov og røg ned til Rasmussen og Marzano. Det ændrede dog ikke på, at Mayo vandt etapen i sikker stil på den glatte nedkørsel. Visconti blev 2, Marzano 3 og Rasmussen 4. Feltet kom i mål 3 minutter og 13 sekunder efter Mayo. Saunier Duval har nu vundet 4 etapesejre under dette års Giro d'Italia med 4 forskellige ryttere.

Den eneste ændring i toppen af den samlede stilling er, at Petrov kommer op på 7.-pladsen og sender Arroyo ned på 8.-pladsen.

Resultatet af 19. etape
1 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 4.34.49 (38.862 km/t)
2 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 0.43
3 Marco Marzano - Lampre - Fondital 1.04
4 Michael Rasmussen - Rabobank 1.08
5 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System
6 Mario Aerts - Predictor - Lotto 2.54
7 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 2.58
8 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 3.13
9 Lilian Jégou - Française des Jeux
10 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto
11 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi
12 Paolo Savoldelli - Astana
13 Damiano Cunego - Lampre - Fondital
14 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir
15 Eddy Mazzoleni - Astana
16 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir
17 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare
18 Danilo Di Luca - Liquigas
19 Andy Schleck - Team CSC
20 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto
21 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System
22 Vincenzo Nibali - Liquigas
23 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi
24 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
25 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne
26 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
27 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare
28 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team
29 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
30 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir
31 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
32 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
33 Franco Pellizotti - Liquigas
34 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne
35 Andrey Mizourov - Astana
36 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare
37 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
38 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
39 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
40 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
41 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
42 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
43 Marco Pinotti - T-Mobile Team
44 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom
45 Andrea Noe' - Liquigas 3.29
46 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital
47 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 3.32
48 Volodymir Gustov - Team CSC 3.34
49 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
50 Axel Merckx - T-Mobile Team 3.45
51 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 3.56
52 Julian Dean - Crédit Agricole 4.13
53 Carl Naibo - AG2r Prévoyance 4.22
54 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 4.32
55 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 4.33
56 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 4.41
57 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 5.07
58 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
59 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
60 Alessandro Spezialetti - Liquigas 5.13
61 Nick Gates - Predictor - Lotto 7.02
62 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 13.10
63 Vladimir Miholjevic - Liquigas 17.40
64 Alessandro Cortinovis - Team Milram 23.08
65 Alessandro Petacchi - Team Milram
66 Benoît Joachim - Astana
67 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance
68 Aaron Olson - T-Mobile Team
69 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System
70 Fabien Patanchon - Française des Jeux
71 Frantisek Rabon - T-Mobile Team
72 Maxim Gourov - Astana
73 Brett Lancaster - Team Milram
74 Mirco Lorenzetto - Team Milram
75 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance
76 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir
77 Thomas Fothen - Gerolsteiner
78 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom
79 Steve Morabito - Astana
80 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
81 Angelo Furlan - Crédit Agricole
82 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
83 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare
84 Steven Cummings - Discovery Channel Pro Cycling Team
85 Christian Knees - Team Milram
86 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System
87 Matteo Bono - Lampre - Fondital
88 Martin Müller - Team Milram
89 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 23.18
90 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 23.20
91 Nicolas Roche - Crédit Agricole
92 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team
93 Matti Breschel - Team CSC
94 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance
95 Matthias Russ - Gerolsteiner
96 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
97 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance
98 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi
99 Franck Renier - Bouygues Telecom
100 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
101 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
102 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 23.27
103 William Walker - Rabobank
104 Arnaud Gérard - Française des Jeux
105 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
106 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic
107 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne
108 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 23.31
109 Assan Bazayev - Astana
110 Dmitriy Muravyev - Astana
111 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team
112 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank
113 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare
114 Koos Moerenhout - Rabobank
115 David Zabriskie - Team CSC
116 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC

117 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System
118 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 23.36
119 Oscar Gatto - Gerolsteiner
120 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom
121 Sven Krauss - Gerolsteiner
122 Alessandro Vanotti - Liquigas
123 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
124 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System 23.39
125 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance
126 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare
127 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
128 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 23.43
129 Enrico Gasparotto - Liquigas
130 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team
131 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom
132 Dmitry Kozontchouk - Rabobank 23.45
133 Christophe Kern - Crédit Agricole
134 Eric Berthou - Caisse d'Epargne
135 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic
136 Stefano Zanini - Predictor - Lotto
137 Matthew White - Discovery Channel Pro Cycling Team
138 Addy Engels - Quickstep - Innergetic
139 Leonardo Scarselli - Quickstep - Innergetic
140 Francis Mourey - Française des Jeux
141 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic


Samlet stilling efter 19. etape
1 Danilo Di Luca - Liquigas 86.46.28
2 Andy Schleck - Team CSC 2.24
3 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 2.28
4 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 3.29
5 Eddy Mazzoleni - Astana 3.46
6 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 5.19
7 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System 8.20
8 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 10.00
9 Franco Pellizotti - Liquigas 10.39
10 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 10.55
11 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 10.59
12 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 11.48
13 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 13.08
14 Paolo Savoldelli - Astana 15.27
15 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 16.30
16 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 16.32
17 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 20.35
18 Marco Pinotti - T-Mobile Team 28.26
19 Mario Aerts - Predictor - Lotto 29.46
20 Andrey Mizourov - Astana 31.45
21 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 31.48
22 Vincenzo Nibali - Liquigas 31.55
23 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 36.45
24 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 37.24
25 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 40.29
26 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 47.14
27 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 50.26
28 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 58.39
29 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare 1.00.10
30 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.00.40
31 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 1.03.36
32 Marco Marzano - Lampre - Fondital 1.04.17
33 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne 1.04.20
34 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 1.04.44
35 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 1.05.48
36 Andrea Noe' - Liquigas 1.05.55
37 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 1.06.15
38 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 1.06.36
39 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 1.11.14
40 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 1.11.28
41 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.11.44
42 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 1.13.39
43 Francis Mourey - Française des Jeux 1.18.17
44 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 1.20.58
45 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 1.21.44
46 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.23.32
47 Michael Rasmussen - Rabobank 1.28.07
48 Carl Naibo - AG2r Prévoyance 1.28.13
49 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 1.28.16
50 Axel Merckx - T-Mobile Team 1.29.22
51 Dmitriy Muravyev - Astana 1.29.27
52 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.30.08
53 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto 1.30.49
54 Matthias Russ - Gerolsteiner 1.33.01
55 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System 1.34.53
56 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 1.38.02
57 William Walker - Rabobank 1.39.11
58 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 1.46.35
59 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 1.47.02
60 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto 1.47.06
61 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.47.55
62 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 1.48.33
63 Alessandro Spezialetti - Liquigas 1.48.45
64 Vladimir Miholjevic - Liquigas 1.49.01
65 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 1.50.16
66 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank 1.50.31
67 David Zabriskie - Team CSC 1.50.50
68 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 1.57.47
69 Volodymir Gustov - Team CSC 1.58.35
70 Koos Moerenhout - Rabobank 2.03.03
71 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi 2.04.43
72 Christian Knees - Team Milram 2.05.17
73 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 2.06.20
74 Lilian Jégou - Française des Jeux 2.07.01
75 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital 2.07.20
76 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.07.44
77 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 2.08.20
78 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 2.08.54
79 Frantisek Rabon - T-Mobile Team 2.10.28
80 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir 2.11.05
81 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 2.12.11
82 Steve Morabito - Astana 2.13.15
83 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 2.13.52
84 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2.18.24
85 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 2.18.54
86 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 2.20.43
87 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 2.20.51
88 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 2.21.33
89 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 2.22.22
90 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne 2.22.40
91 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2.24.06
92 Julian Dean - Crédit Agricole 2.24.22
93 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 2.24.45
94 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 2.26.05
95 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare 2.26.39
96 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.29.55
97 Dmitry Kozontchouk - Rabobank 2.32.48
98 Assan Bazayev - Astana 2.33.00
99 Enrico Gasparotto - Liquigas 2.33.47
100 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System 2.37.25
101 Benoît Joachim - Astana 2.37.30
102 Leonardo Scarselli - Quickstep - Innergetic 2.38.22
103 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.38.35
104 Alessandro Petacchi - Team Milram 2.39.35
105 Matthew White - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.40.44
106 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 2.42.01
107 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 2.44.23
108 Alessandro Vanotti - Liquigas 2.44.51
109 Mirco Lorenzetto - Team Milram 2.46.03
110 Steven Cummings - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.50.42
111 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance 2.51.10
112 Alessandro Cortinovis - Team Milram 2.52.10
113 Brett Lancaster - Team Milram 2.52.43
114 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2.52.46
115 Christophe Kern - Crédit Agricole 2.53.47
116 Angelo Furlan - Crédit Agricole 2.54.37
117 Maxim Gourov - Astana 2.55.45
118 Franck Renier - Bouygues Telecom 2.58.05
119 Matti Breschel - Team CSC 2.58.14
120 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir 2.58.38
121 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 3.02.05
122 Thomas Fothen - Gerolsteiner 3.02.20
123 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3.03.49
124 Nicolas Roche - Crédit Agricole 3.04.13
125 Arnaud Gérard - Française des Jeux 3.04.16
126 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 3.05.20
127 Nick Gates - Predictor - Lotto 3.08.29
128 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 3.11.19
129 Martin Müller - Team Milram 3.13.06
130 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 3.13.15
131 Fabien Patanchon - Française des Jeux 3.14.13
132 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3.16.18
133 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 3.16.40
134 Stefano Zanini - Predictor - Lotto 3.17.29
135 Sven Krauss - Gerolsteiner 3.24.56
136 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 3.26.53
137 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System 3.26.55
138 Matteo Bono - Lampre - Fondital 3.27.26
139 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi 3.27.36
140 Aaron Olson - T-Mobile Team 3.28.43
141 Oscar Gatto - Gerolsteiner 3.34.48


Pointkonkurrencen efter 19. etpae
1 Alessandro Petacchi - Team Milram 160 pts
2 Danilo Di Luca - Liquigas 122
3 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 104
4 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 93
5 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 92
6 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 91
7 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 87
8 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 76
9 Andy Schleck - Team CSC 75
10 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 72
11 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 58
12 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 56
13 Eddy Mazzoleni - Astana 51
14 Franco Pellizotti - Liquigas 46
15 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System 44
16 Assan Bazayev - Astana 44
17 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 41
18 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 40
19 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 38
20 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 37
21 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 36
22 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 32
23 Marco Pinotti - T-Mobile Team 32
24 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 30
25 Paolo Savoldelli - Astana 30
26 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 29
27 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 28
28 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance 28
29 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 25
30 Christophe Kern - Crédit Agricole 24
31 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 23
32 Michael Rasmussen - Rabobank 21
33 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 20
34 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 20
35 David Zabriskie - Team CSC 20
36 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 18
37 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System 18
38 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 18
39 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 17
40 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 16
41 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 15
42 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 15
43 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 15
44 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 15
45 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 14
46 Mario Aerts - Predictor - Lotto 14
47 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 14
48 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 14
49 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 13
50 Marco Marzano - Lampre - Fondital 13
51 Oscar Gatto - Gerolsteiner 13
52 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 12
53 Julian Dean - Crédit Agricole 12
54 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 11
55 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 11
56 Matti Breschel - Team CSC 11
57 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 10
58 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team 10
59 Alessandro Spezialetti - Liquigas 10
60 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare 9
61 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System 9
62 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 9
63 Thomas Fothen - Gerolsteiner 9
64 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 9
65 Andrea Noe' - Liquigas 8
66 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 8
67 Stefano Zanini - Predictor - Lotto 8
68 Enrico Gasparotto - Liquigas 7
69 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 7
70 Lilian Jégou - Française des Jeux 7
71 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 7
72 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 6
73 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 6
74 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto 6
75 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 6
76 Maxim Gourov - Astana 6
77 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 5
78 Martin Müller - Team Milram 5
79 Sven Krauss - Gerolsteiner 5
80 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 4
81 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 4
82 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 4
83 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 4
84 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System 3
85 William Walker - Rabobank 3
86 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 3
87 Nicolas Roche - Crédit Agricole 3
88 Fabien Patanchon - Française des Jeux 3
89 Matteo Bono - Lampre - Fondital 3
90 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 2
91 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 2
92 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 2
93 Francis Mourey - Française des Jeux 2
94 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 1
95 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank 1
96 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 1
97 Brett Lancaster - Team Milram 1
98 Franck Renier - Bouygues Telecom 1
99 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne -3
100 Christian Knees - Team Milram -9
101 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team -10
102 Benoît Joachim - Astana -14
103 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone -15


Bjergkonkurrencen efter 19. etape
1 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 79 pts
2 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 46
3 Danilo Di Luca - Liquigas 45
4 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 41
5 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 36
6 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 24
7 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 23
8 Andy Schleck - Team CSC 20
9 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 17
10 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 15
11 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 15
12 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 14
13 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 13
14 Eddy Mazzoleni - Astana 9
15 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 9
16 Michael Rasmussen - Rabobank 9
17 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 8
18 Marco Pinotti - T-Mobile Team 8
19 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 8
20 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 7
21 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto 6
22 Paolo Savoldelli - Astana 5
23 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 5
24 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 4
25 David Zabriskie - Team CSC 4
26 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 3
27 Franco Pellizotti - Liquigas 3
28 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 3
29 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 3
30 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 3
31 Christophe Kern - Crédit Agricole 3
32 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 2
33 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 2
34 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 2
35 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 2
36 Fabien Patanchon - Française des Jeux 2
37 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 1
38 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 1
39 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 1
40 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System 1
41 William Walker - Rabobank 1
42 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 1
43 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1
44 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 1
45 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 1
46 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 1


Ungdomskonkurrencen efter 19. etape
1 Andy Schleck - Team CSC 86.48.52

2 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 2.55
3 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 18.11
4 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 29.24
5 Vincenzo Nibali - Liquigas 29.31
6 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 1.02.20
7 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 1.19.20
8 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.21.08
9 Carl Naibo - AG2r Prévoyance 1.25.49
10 Matthias Russ - Gerolsteiner 1.30.37
11 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 1.35.38
12 William Walker - Rabobank 1.36.47
13 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 1.44.11
14 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto 1.44.42
15 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 2.05.56
16 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 2.06.30
17 Frantisek Rabon - T-Mobile Team 2.08.04
18 Steve Morabito - Astana 2.10.51
19 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2.16.00
20 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 2.18.19
21 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 2.19.58
22 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne 2.20.16
23 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare 2.24.15
24 Dmitry Kozontchouk - Rabobank 2.30.24
25 Enrico Gasparotto - Liquigas 2.31.23
26 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 2.41.59
27 Matti Breschel - Team CSC 2.55.50
28 Thomas Fothen - Gerolsteiner 2.59.56
29 Nicolas Roche - Crédit Agricole 3.01.49
30 Arnaud Gérard - Française des Jeux 3.01.52
31 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 3.02.56
32 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 3.08.55
33 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 3.10.51
34 Fabien Patanchon - Française des Jeux 3.11.49
35 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3.13.54
36 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 3.14.16
37 Sven Krauss - Gerolsteiner 3.22.32
38 Matteo Bono - Lampre - Fondital 3.25.02
39 Oscar Gatto - Gerolsteiner 3.32.24


Holdkonkurrencen efter 19. etape
1 Saunier Duval-Prodir 259.29.06
2 Ceramica Panaria-Navigare 4.02
3 Lampre-Fondital 6.38
4 Liquigas 6.53
5 Astana 11.23
6 Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1.01.18
7 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.44.54
8 Caisse d'Epargne 1.47.02
9 Predictor-Lotto 1.50.37
10 Quickstep-Innergetic 2.18.48
11 AG2r Prévoyance 2.35.52
12 Team CSC 2.38.43
13 T-Mobile Team 2.50.31
14 Tinkoff Credit System 3.02.21
15 Rabobank 3.30.12
16 Discovery Channel Pro Cycling Team 3.39.44
17 Crédit Agricole 3.53.33
18 Bouygues Telecom 4.17.54
19 Française des Jeux 4.21.40
20 Euskaltel-Euskadi 4.39.51
21 Gerolsteiner 5.40.45
22 Team Milram 6.45.09

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?