Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Fantastisk sejr til McEwen

Fantastisk sejr til McEwen

08. juli 2007 16:420

Årets første etape i Tour de France startede, hvor gårdagens etape sluttede i London.

Fra London kørte rytterne sydøst ned til grevskabet Kent og den historiske by Canterbury, der mest af alt er kendt for sin imponerende katedral. Etapen indeholdte tre mindre kategoriserede stigninger, hvor den sidste stigning var med 20 kilometer til mål. Trods det lignede etapen på forhånd en massespurt imellem de bedste sprintere i feltet.



Masser af aktivt i starten af etapen

Helt som forventet blev det en hektisk start på dagens etape, og den startede med en masse udbrudsforsøg, men det endte med at fem ryttere kom af sted. Det var David Millar (Saunier Duval), Aleksandr Kuchynski (Liquigas), Freddy Bichot (Agritubel), Andry Grivko (Team Milram) og Stéphane Augé (Cofidis). Team CSC havde inden da kørt flere større grupper ind, men med kun fem ryttere fremme var det danske hold tilfreds.

Udbruddet fik dog aldrig lang snor, det største forspring, som de 5 udbrydere fik, var godt 6 minutter, men feltet havde styr på udbryderne.

Team CSC styrede tempoet
Team CSC måtte naturligvis styre tempoet i feltet, da holdet jo havde den gule førertrøje efter Fabian Cancellaras sejr på prologen. 80 km fra mål var forspringet til udbryderne på sit højeste, men derefter faldt forspringet stille og roligt.

Med 50 km til mål opgav Andry Grivko og David Millar udbruddet og lod sig falde tilbage til feltet. De tre øvrige udbrydere Freddy Bichot, Aleksandr Kuchynski og Stéphane Augé fortsatte dog ufortrødent frem imod den sidste bjergspurt.

Tempoet blev dog sat op i feltet, hvor Saunier Duval sammen med sprinterholdene tog over. Saunier Duval kørte dog for at køre David Millar frem til den sidste bjergspurt, hvor Millar kunne med minimum en 2. plads sikre sig bjergtrøjen.

Fremme i front forsøgte Stéphane Augé at angribe, og det lykkedes for franskmanden. Imens blev Bichot og Kuchynski hentet af feltet. Augé holdte lige præcis henover dagens sidste stigning og tog dermed 3 bjergpoint. I feltet kørte David Millar frem og sikrede sig to bjergpoint, og dermed havde Augé og Millar begge 5 point i bjergkonkurrencen, men da Millar er den bedste placeret i den samlede stilling, så er det skotten, der skal køre i bjergtrøjen på morgendagens etape.

Hektisk aktivitet i feltet
I feltet var der dog hektisk aktivitet, og det resulterede i flere styrt. Mest uheldige var briten Mark Cavendish (T-Mobile), som styrtede og måtte skifte cykel flere gange. Flere ryttere styrtede og deriblandt var også Robbie McEwen (Predictor-Lotto), Kurt Asle Arvesen (Team CSC). Det lykkedes dog de to ryttere at komme tilbage til feltet efter hårdt arbejde af Predictor-Lotto holdet.

Den australske bokser Robbie McEwen fik på de sidste kilometer kørt sig frem fra bagerst i feltet til forrest i feltet. Robert Hunter (Barloworld) åbnede spurten tidligt, men Robbie McEwen viste fremragende kørsel og vandt massespurten foran Thor Hushovd (Credit Agricole) og Tom Boonen (QuickStep).

I det samlede klassement forsvarede Fabian Cancellara (Team CSC) sikkert førertrøjen.


Resultat af 1. etape
1 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 4.39.01
2 Thor Hushovd - Crédit Agricole
3 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic
4 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
5 Romain Feillu - Agritubel
6 Robert Förster - Gerolsteiner
7 Oscar Freire Gomez - Rabobank
8 Marcus Burghardt - T-Mobile Team
9 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir
10 Tomas Vaitkus - Discovery Channel Pro Cycling Team
11 Bernhard Eisel - T-Mobile Team
12 Murilo Fischer - Liquigas
13 Erik Zabel - Team Milram
14 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom
15 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic
16 Michael Albasini - Liquigas
17 Philippe Gilbert - Française des Jeux
18 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic
19 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital
20 Manuel Quinziato - Liquigas
21 Robert Hunter - Barloworld
22 Fabian Cancellara - Team CSC
23 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
24 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
25 Enrico Degano - Barloworld
26 William Bonnet - Crédit Agricole
27 Kim Kirchen - T-Mobile Team
28 Julian Dean - Crédit Agricole
29 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank
30 Andrey Kashechkin - Astana
31 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto
32 Frank Schleck - Team CSC
33 Andreas Klöden - Astana
34 Mickael Delage - Française des Jeux
35 Patrik Sinkewitz - T-Mobile Team
36 Alexandre Vinokourov - Astana
37 Cadel Evans - Predictor - Lotto
38 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team
39 Peter Wrolich - Gerolsteiner
40 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team
41 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
42 Geraint Thomas - Barloworld
43 Grégory Rast - Astana
44 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team
45 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
46 Filippo Pozzato - Liquigas
47 Sébastien Hinault - Crédit Agricole
48 Paolo Longo Borghini - Barloworld
49 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
50 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
51 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
52 Daniele Bennati - Lampre - Fondital
53 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
54 Chris Horner - Predictor - Lotto
55 Lilian Jégou - Française des Jeux
56 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux
57 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
58 Kjell Carlström - Liquigas
59 Frederik Willems - Liquigas
60 Michael Rogers - T-Mobile Team
61 Manuel Beltran Martinez - Liquigas
62 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance
63 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance
64 David Millar - Saunier Duval - Prodir
65 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital
66 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
67 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team
68 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic
69 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
70 Nicolas Jalabert - Agritubel
71 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
72 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
73 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
74 Alessandro Cortinovis - Team Milram
75 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
76 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team
77 Linus Gerdemann - T-Mobile Team
78 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne
79 Enrico Poitschke - Team Milram
80 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital
81 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne
82 Christian Vande Velde - Team CSC
83 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic
84 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital
85 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
86 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
87 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
88 Stuart O'Grady - Team CSC
89 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
90 Carlos Sastre Candil - Team CSC

91 Serguei Ivanov - Astana
92 Cyril Dessel - AG2r Prévoyance
93 Leif Hoste - Predictor - Lotto
94 Christophe Le Mével - Crédit Agricole
95 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
96 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi
97 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi
98 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
99 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir
100 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
101 Bert Grabsch - T-Mobile Team
102 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
103 Stef Clement - Bouygues Telecom
104 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
105 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir
106 Denis Menchov - Rabobank
107 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
108 Thomas Dekker - Rabobank
109 Markus Fothen - Gerolsteiner
110 Christian Knees - Team Milram
111 Benoît Salmon - Agritubel
112 Pieter Weening - Rabobank
113 Patrice Halgand - Crédit Agricole
114 Sven Krauss - Gerolsteiner
115 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir
116 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance
117 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
118 Axel Merckx - T-Mobile Team
119 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir
120 Mario Aerts - Predictor - Lotto
121 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
122 Daniele Righi - Lampre - Fondital
123 Rémy Di Grégorio - Française des Jeux
124 Marcel Sieberg - Team Milram
125 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic
126 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic
127 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
128 Alexander Efimkin - Barloworld
129 Michael Rasmussen - Rabobank
130 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom
131 Sylvain Calzati - AG2r Prévoyance
132 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi
133 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne
134 Antonio Colom Mas - Astana
135 Paolo Savoldelli - Astana
136 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
137 Moises Duenas Nevado - Agritubel
138 Sandy Casar - Française des Jeux
139 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team
140 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
141 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
142 Daniel Navarro Garcia - Astana
143 Charles Wegelius - Liquigas
144 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
145 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
146 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
147 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom
148 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto
149 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
150 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi
151 Nicolas Vogondy - Agritubel
152 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir
153 Freddy Bichot - Agritubel
154 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic
155 Mauricio Soler - Barloworld
156 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi
157 Grischa Niermann - Rabobank
158 Andry Grivko - Team Milram
159 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance
160 Johann Tschopp - Bouygues Telecom
161 Michael Boogerd - Rabobank
162 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
163 Alberto Ongarato - Team Milram
164 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
165 Ralf Grabsch - Team Milram
166 Kanstantin Siutsou - Barloworld
167 Ronny Scholz - Gerolsteiner
168 Jens Voigt - Team CSC
169 Bram De Groot - Rabobank
170 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel
171 Maxim Iglinskiy - Astana
172 Anthony Charteau - Crédit Agricole
173 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom
174 John Gadret - AG2r Prévoyance
175 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC
176 Giampaolo Cheula - Barloworld
177 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld
178 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
179 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC
180 Xabier Zandio Echaide - Caisse d'Epargne
181 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne
182 Brett Lancaster - Team Milram 1.29
183 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto 1.32
184 David Zabriskie - Team CSC 2.27
185 Cédric Hervé - Agritubel 2.45
186 Mark Cavendish - T-Mobile Team
187 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
188 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 7.48


Samlet stilling efter 1. etape
1 Fabian Cancellara - Team CSC 4.47.51
2 Andreas Klöden - Astana 0.13
3 David Millar - Saunier Duval - Prodir 0.21
4 George Hincapie - Discovery Channel 0.23
5 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
6 Vladimir Gusev - Discovery Channel  0.25
7 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 0.26
8 Thor Hushovd - Crédit Agricole 0.29
9 Alexandre Vinokourov - Astana 0.30
10 Thomas Dekker - Rabobank 0.31
11 Manuel Quinziato - Liquigas 0.32
12 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux
13 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 0.33
14 Andry Grivko - Team Milram
15 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi
16 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel  0.35
17 Andrey Kashechkin - Astana
18 Cadel Evans - Predictor - Lotto 0.36
19 William Bonnet - Crédit Agricole
20 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
21 Michael Rogers - T-Mobile Team 0.37
22 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
23 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 0.38
24 Linus Gerdemann - T-Mobile Team
25 Paolo Savoldelli - Astana
26 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 0.39
27 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
28 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.40
29 Denis Menchov - Rabobank
30 Tomas Vaitkus - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.42
31 Filippo Pozzato - Liquigas 0.43
32 Markus Fothen - Gerolsteiner
33 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne
34 Daniele Bennati - Lampre - Fondital
35 Antonio Colom Mas - Astana
36 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 0.44
37 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
38 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 0.45
39 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
40 Ronny Scholz - Gerolsteiner
41 Philippe Gilbert - Française des Jeux 0.46
42 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom
43 Geraint Thomas - Barloworld 0.47
44 Stef Clement - Bouygues Telecom
45 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic
46 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team
47 Maxim Iglinskiy - Astana 0.48
48 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team
49 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
50 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom
51 Kim Kirchen - T-Mobile Team
52 Jens Voigt - Team CSC
53 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
54 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 0.49
55 Robbie McEwen - Predictor - Lotto
56 Nicolas Jalabert - Agritubel
57 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
58 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
59 Erik Zabel - Team Milram 0.50
60 Sven Krauss - Gerolsteiner
61 Robert Hunter - Barloworld 0.51
62 Sandy Casar - Française des Jeux
63 Leif Hoste - Predictor - Lotto
64 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
65 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 0.52
66 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne
67 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto
68 Bert Grabsch - T-Mobile Team 0.53
69 Chris Horner - Predictor - Lotto
70 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team
71 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic
72 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
73 Christian Vande Velde - Team CSC
74 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
75 Bram De Groot - Rabobank 0.54
76 Nicolas Vogondy - Agritubel
77 Patrik Sinkewitz - T-Mobile Team
78 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi
79 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital
80 Axel Merckx - T-Mobile Team
81 Serguei Ivanov - Astana 0.55
82 Frederik Willems - Liquigas
83 Bernhard Eisel - T-Mobile Team
84 Patrice Halgand - Crédit Agricole
85 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital
86 Oscar Freire Gomez - Rabobank
87 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne
88 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir
89 Charles Wegelius - Liquigas 0.56
90 Carlos Sastre Candil - Team CSC
91 Michael Albasini - Liquigas
92 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic
93 Frank Schleck - Team CSC 0.57
94 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
95 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
96 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom
97 Daniel Navarro Garcia - Astana
98 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 0.58
99 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank
100 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic
101 Murilo Fischer - Liquigas
102 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC
103 Moises Duenas Nevado - Agritubel 1.00
104 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
105 Christian Knees - Team Milram
106 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
107 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
108 Robert Förster - Gerolsteiner
109 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC
110 Julian Dean - Crédit Agricole 1.01
111 Grischa Niermann - Rabobank
112 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance
113 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
114 Kjell Carlström - Liquigas
115 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 1.02
116 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi
117 Michael Boogerd - Rabobank
118 Manuel Beltran Martinez - Liquigas
119 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 1.03
120 Mauricio Soler - Barloworld
121 Daniele Righi - Lampre - Fondital
122 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
123 Lilian Jégou - Française des Jeux
124 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 1.04
125 Marcus Burghardt - T-Mobile Team
126 Freddy Bichot - Agritubel
127 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic
128 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
129 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto 1.05
130 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
131 Marcel Sieberg - Team Milram
132 Sylvain Calzati - AG2r Prévoyance 1.06
133 Ralf Grabsch - Team Milram
134 Grégory Rast - Astana
135 Mario Aerts - Predictor - Lotto
136 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance
137 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
138 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel
139 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
140 Xabier Zandio Echaide - Caisse d'Epargne 1.07
141 Christophe Le Mével - Crédit Agricole
142 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 1.08
143 Cyril Dessel - AG2r Prévoyance
144 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
145 Alessandro Cortinovis - Team Milram 1.09
146 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 1.10
147 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic
148 Pieter Weening - Rabobank
149 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
150 Enrico Poitschke - Team Milram
151 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 1.12
152 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
153 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
154 Mickael Delage - Française des Jeux 1.13
155 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
156 Rémy Di Grégorio - Française des Jeux
157 Romain Feillu - Agritubel 1.14
158 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
159 Benoît Salmon - Agritubel 1.15
160 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 1.16
161 Michael Rasmussen - Rabobank
162 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi
163 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld 1.18
164 John Gadret - AG2r Prévoyance
165 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
166 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
167 Anthony Charteau - Crédit Agricole 1.19
168 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir
169 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
170 Alexander Efimkin - Barloworld 1.20
171 Giampaolo Cheula - Barloworld
172 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 1.21
173 Stuart O'Grady - Team CSC 1.23
174 Peter Wrolich - Gerolsteiner 1.25
175 Paolo Longo Borghini - Barloworld 1.26
176 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir
177 Alberto Ongarato - Team Milram 1.27
178 Kanstantin Siutsou - Barloworld
179 Enrico Degano - Barloworld 1.30
180 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 1.33
181 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir 1.51
182 Brett Lancaster - Team Milram 2.15
183 David Zabriskie - Team CSC 2.59
184 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto 3.04
185 Mark Cavendish - T-Mobile Team 3.37
186 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3.54
187 Cédric Hervé - Agritubel 4.15
188 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 8.41



Pointkonkurrencen efter 1. etape
1 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 35 pts
2 Thor Hushovd - Crédit Agricole 30
3 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 26
4 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 24
5 Romain Feillu - Agritubel 22
6 Robert Förster - Gerolsteiner 20
7 Fabian Cancellara - Team CSC 19
8 Oscar Freire Gomez - Rabobank 19
9 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 18
10 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 17
11 Tomas Vaitkus - Discovery Channel Pro Cycling Team 16
12 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 15
13 Murilo Fischer - Liquigas 14
14 Erik Zabel - Team Milram 13
15 David Millar - Saunier Duval - Prodir 12
16 Andreas Klöden - Astana 12
17 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 12
18 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 12
19 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 11
20 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 10
21 Andry Grivko - Team Milram 10
22 Michael Albasini - Liquigas 10
23 Philippe Gilbert - Française des Jeux 9
24 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8
25 Manuel Quinziato - Liquigas 8
26 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 8
27 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 7
28 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 6
29 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 5
30 Robert Hunter - Barloworld 5
31 Alexandre Vinokourov - Astana 4
32 Freddy Bichot - Agritubel 4
33 Thomas Dekker - Rabobank 3
34 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 3
35 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 1
36 Enrico Degano - Barloworld 1


Bjergkonkurrencen efter 1. etape
1 David Millar - Saunier Duval - Prodir 5 pts
2 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 5
3 Freddy Bichot - Agritubel 3
4 Andry Grivko - Team Milram 2
5 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 2
6 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 1


Ungdomskonkurrencen efter 1. etape
1 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 4.48.16
2 Thomas Dekker - Rabobank 0.06
3 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 0.07
4 Andry Grivko - Team Milram 0.08
5 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.10
6 William Bonnet - Crédit Agricole 0.11
7 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 0.13
8 Tomas Vaitkus - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.17
9 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 0.19
10 Philippe Gilbert - Française des Jeux 0.21
11 Geraint Thomas - Barloworld 0.22
12 Stef Clement - Bouygues Telecom
13 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 0.23
14 Sven Krauss - Gerolsteiner 0.25
15 Daniel Navarro Garcia - Astana 0.32
16 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 0.33
17 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 0.35
18 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi 0.37
19 Mauricio Soler - Barloworld 0.38
20 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 0.39
21 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 0.40
22 Marcel Sieberg - Team Milram
23 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 0.43
24 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 0.45
25 Mickael Delage - Française des Jeux 0.48
26 Rémy Di Grégorio - Française des Jeux
27 Romain Feillu - Agritubel 0.49
28 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 0.51
29 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 0.54
30 Kanstantin Siutsou - Barloworld 1.02
31 Mark Cavendish - T-Mobile Team 3.12


Holdkonkurrencen efter 1. etape
1 Astana 14.24.51
2 Team CSC 0.02
3 Discovery Channel Pro Cycling Team 0.05
4 Caisse d'Epargne 0.18
5 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 0.20
6 T-Mobile Team 0.45
7 Rabobank 0.47
8 Française des Jeux 0.48
9 Liquigas 0.52
10 Quickstep-Innergetic 0.54
11 Crédit Agricole
12 Gerolsteiner
13 Euskaltel-Euskadi 0.57
14 Predictor-Lotto 1.01
15 Team Milram
16 Bouygues Telecom 1.03
17 Lampre-Fondital 1.10
18 Saunier Duval-Prodir
19 Barloworld 1.23
20 AG2r Prévoyance 1.25
21 Agritubel
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 27/09-05/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

Paris-Bourges(1.1) 08/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger