Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Fantastisk sejr til Turpin. Mayo genopstået - Opd.

Fantastisk sejr til Turpin. Mayo genopstået - Opd.

09. juni 2006 17:230
Ludovic Turpin (AG2r) vandt en utroligt smuk sejr på 5. etape af det franske ProTour løb Dauphine Libere. Euskaltels Iban Mayo viste, at han er tilbage i storform og tog sig af 2. pladsen på dagens etape.

I dag blev 5. etape af det franske ProTour etapeløb Dauphine Libere kørt. Etapen bød på flere angreb allerede i starten af etape. Bl.a. var Voeckler, Gustov og Turpin aktive op startede dagens første udbrud. Det lykkedes dem dog ikke at komme afgørende fri, men alligevel skulle Ludovic Turpin (AG2R Prévoyance) komme til at spille en afgørende rolle på dagens etape.

Efter udbruddet blev hentet angreb Ludovic Turpin igen og fik følgeskab af den norske sprinter Thor Hushovd (Credit Agricole) og Jérome Pineau (Bouygues Telecom). De tre ryttere fandt ind i et godt samarbejde og øgede stille og rolig forspringet til feltet. På et tidspunkt havde de tre ryttere et forspring på næsten 9 minutter, men så gik Caisse d'Epargne frem og satte et hårdt tempo i feltet.

Derefter blev forspringet reduceret til kun 4 minutter før rytterne tog fat på dagens store stigning Col de l'Izoard. Her var det Ludovic Turpin, der satte tempoet i frontgruppen, og det gjorde han så godt, at hverken Thor Hushovd eller Jérome Pineau kunne følge AG2r-rytteren.

Ludovic Turpin fortsatte i et godt tempo opad stigningen, imens favoritterne i feltet begyndte at røre på sig. Især Iban Mayo (Euskaltel) var meget aktivt, selvom han var styrtet tidligere på dagens etape. En favoritgruppe på 6 ryttere blev dannet lige bagved Turpin. I gruppen sad Mayo, Piepoli, Mazzoleni, Moreau, Menchov og Leipheimer. De hentede hele tiden ind på Turpin i front, men på toppen af Col de l'Izoard havde AG2r-rytteren stadig et minut ned til de 6 forfølgere. På nedkørslen lykkedes det Turpin at holde fast i forspringet, men det var alligevel ved at gå galt, da de sidste to kilometer gik opad. Her gik Turpin nærmest i stå, og Iban Mayo angreb i forfølgergruppen, hvor han fik følgeskab af Turpins holdkammerat Francisco Mancebo, som var en af de ryttere, der var kommet op til de 6 forfølgere på nedkørslen. Det lykkedes dog ikke de to ryttere at hente Turpin, som kørte i mål til en utrolig flot solosejr. Iban Mayo tog anden pladsen godt 20 sekunder efter Turpin, imens Mancebo sørgede for den helt store AG2rs triumf ved at køre over stregen som nummer 3.

Levi Leipheimer kom dog i mål kort tid efter og forsvarede dermed førertrøjen.


Resultat af 5. etape
1 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance 4.06.49 (37.680 km/t)
2 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.26
3 Francisco Mancebo (Spa) AG2R Prevoyance 0.27
4 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 0.37
5 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.41
6 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.48
7 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance
8 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
9 Denis Menchov (Rus) Rabobank
10 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 0.51
11 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 1.00
12 Jose Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.01
13 Oscar Sevilla (Spa) T-Mobile Team 1.11
14 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole 1.16
15 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
16 David Zabriskie (USA) Team CSC 1.23
17 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram
18 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 1.26
19 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole 1.28
20 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 1.36
21 Sergio Paulinho (Por) Würth
22 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 1.41
23 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.49
24 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
25 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 2.02
26 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital 2.25
27 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
28 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto
29 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
30 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.31
31 Moises Duenas (Spa) Agritubel 2.32
32 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 2.34
33 Sebastien Joly (Fra) Française des Jeux 2.36
34 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.37
35 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.41
36 Remy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux 2.43
37 Stephane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 2.53
38 Unai Osa (Spa) Würth 4.28
39 Benoit Salmon (Fra) Agritubel
40 Cedric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic
41 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
42 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 4.44
43 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom 5.10
44 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir 5.54
45 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi
46 Andrey Kashechkin (Kaz) Würth
47 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 6.49
48 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
49 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
50 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 7.21
51 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 7.24
52 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance 7.44
53 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.03
54 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 8.07
55 Alessand Spezialetti (Ita) Liquigas 8.47
56 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems 8.50
57 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems
58 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
59 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
60 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 9.42
61 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 9.58
62 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 10.50
63 Daniel Becke (Ger) Team Milram
64 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
65 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
66 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 10.59
67 Aketza Pena Iza (Spa) Euskaltel-Euskadi 11.13
68 Jose Rojas Gil (Spa) Würth 11.27
69 Carlos Barredo (Spa) Würth
70 Alexandre Vinokourov (Kaz) Würth
71 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
72 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
73 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems
74 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 12.05
75 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 12.42
76 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 13.33
77 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 14.06
78 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
79 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 14.19
80 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 14.39
81 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 14.42
82 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
83 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
84 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
85 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone
86 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank
87 Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 14.58
88 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir
89 Stuart O'grady (Aus) Team CSC
90 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 21.02
91 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 21.48
92 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir
93 Frederic Guesdon (Fra) Française des Jeux
94 Benoit Sinner (Fra) Agritubel
95 Wilfried Cretskens BEL Quick Step-Innergetic
96 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
97 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
98 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux
99 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic
100 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic
101 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
102 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
103 Ivan Santaromita (Ita) Quick Step-Innergetic
104 Dariusz Baranowski (Pol) Würth
105 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
106 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
107 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
108 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
109 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
110 Francesco Failli (Ita) Liquigas
111 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom
112 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
113 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
114 Jukka Vastaranta (Fin) Rabobank
115 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic
116 Kurt Arvesen (Nor) Team CSC
117 Jose Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
118 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
119 Morris Possoni (Ita) Lampre-Fondital
120 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
121 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram
122 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
123 Benoit Vaugrenard (Fra) Française des Jeux
124 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
125 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
126 Nicola Loda (Ita) Liquigas
127 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
128 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC
129 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole
130 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
131 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
132 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
133 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
134 Andy Flickinger FRA Bouygues Telecom
135 Brian Vandborg (Den) Team CSC
136 Frank Høj (Den) Gerolsteiner

137 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
138 David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
139 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
140 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir
141 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
142 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel
143 Marco Righetto (Ita) Liquigas
144 Stephane Auge (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
145 Lars Bak (Den) Team CSC
146 Marco Milesi (Ita) Liquigas
147 Matteo Bono (Ita) Lampre-Fondital
148 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
149 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux
150 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 29.29


Udgået
DNF Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
DNF Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto
DNF Iban Iriondo (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNF Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital
DNF Francesco Chicchi (Ita) Quick Step-Innergetic
DNF Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
DNF Jorg Ludewig (Ger) T-Mobile Team
DNS Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram
DNS Erik Dekker (Ned) Rabobank


Samlet stilling efter 5. etape
1 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 19.55.30
2 Denis Menchov (Rus) Rabobank 0.28
3 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance 1.48
4 Francisco Mancebo (Spa) AG2R Prevoyance 1.49
5 Jose Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.00
6 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 2.28
7 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.02
8 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3.45
9 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 3.56
10 Sergio Paulinho (Por) Würth 4.08
11 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.37
12 Oscar Sevilla (Spa) T-Mobile Team 5.08
13 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 5.13
14 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5.58
15 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
16 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 6.06
17 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram 6.15
18 David Zabriskie (USA) Team CSC 6.57
19 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 7.01
20 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 7.10
21 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 7.13
22 Remy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux 7.56
23 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital 8.26
24 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 10.02
25 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole 10.05
26 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 10.09
27 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 11.10
28 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 11.16
29 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 11.43
30 Andrey Kashechkin (Kaz) Würth 11.44
31 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 11.48
32 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 12.20
33 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 12.37
34 Moises Duenas (Spa) Agritubel 12.48
35 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 13.17
36 Stephane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 13.27
37 Benoit Salmon (Fra) Agritubel 13.31
38 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
39 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance 13.47
40 Sebastien Joly (Fra) Française des Jeux 15.58
41 Carlos Barredo (Spa) Würth 16.12
42 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 16.29
43 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems 16.45
44 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 17.19
45 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom 17.37
46 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 17.51
47 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 18.10
48 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir 18.32
49 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 18.41
50 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 18.44
51 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems 19.36
52 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 20.17
53 Cedric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic 20.32
54 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 21.53
55 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 22.15
56 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole 23.27
57 Unai Osa (Spa) Würth 23.35
58 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir 23.58
59 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance 24.51
60 Alexandre Vinokourov (Kaz) Würth 24.52
61 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 25.13
62 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone 25.39
63 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team 25.51
64 Alessand Spezialetti (Ita) Liquigas 26.01
65 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 26.07
66 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 26.17
67 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 26.40
68 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 27.21
69 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 27.37
70 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 27.44
71 Daniel Becke (Ger) Team Milram 28.05
72 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 28.25
73 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 28.44
74 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto 29.09
75 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 29.12
76 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 30.02
77 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 30.31
78 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems 30.32
79 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 30.36
80 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir 30.38
81 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 30.42
82 Brian Vandborg (Den) Team CSC 31.24
83 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 31.56
84 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 33.08
85 Morris Possoni (Ita) Lampre-Fondital 33.28
86 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic 33.36
87 Aketza Pena Iza (Spa) Euskaltel-Euskadi 33.40
88 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 34.48
89 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi 35.16
90 Jose Rojas Gil (Spa) Würth 35.17
91 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems 35.38
92 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 35.50
93 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 36.14
94 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 36.35
95 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 38.28
96 Stephane Auge (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 39.06
97 Stuart O'grady (Aus) Team CSC 39.32
98 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 39.43
99 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank 39.50
100 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 40.04
101 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 40.35
102 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 40.55
103 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 42.50
104 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic 42.54
105 Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 43.38
106 David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 43.48
107 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 43.57
108 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 44.10
109 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 44.22
110 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 45.00
111 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 45.21
112 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 45.39
113 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 45.56
114 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 46.04
115 Benoit Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 46.09
116 Lars Bak (Den) Team CSC 46.20
117 Kurt Arvesen (Nor) Team CSC 46.39

118 Jose Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 46.40
119 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC 46.58
120 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 47.16
121 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 47.41
122 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 47.47
123 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 47.59
124 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 48.07
125 Wilfried Cretskens BEL Quick Step-Innergetic 48.09
126 Frederic Guesdon (Fra) Française des Jeux 48.46
127 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 48.47
128 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas 49.06
129 Dariusz Baranowski (Pol) Würth 49.11
130 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel 49.25
131 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux 49.32
132 Andy Flickinger FRA Bouygues Telecom 49.50
133 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 50.05
134 Jukka Vastaranta (Fin) Rabobank 50.06
135 Benoit Sinner (Fra) Agritubel 50.18
136 Nicola Loda (Ita) Liquigas 50.43
137 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom 51.35
138 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux 51.37
139 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 51.44
140 Marco Righetto (Ita) Liquigas 52.01
141 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic 52.05
142 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
143 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 55.18
144 Matteo Bono (Ita) Lampre-Fondital 55.33
145 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 55.42
146 Frank Høj (Den) Gerolsteiner 55.52
147 Marco Milesi (Ita) Liquigas 56.19
148 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 56.21
149 Francesco Failli (Ita) Liquigas 57.43
150 Ivan Santaromita (Ita) Quick Step-Innergetic 57.58


Pointkonkurencen efter 5. etape
1 Francisco Mancebo (Spa) AG2R Prevoyance 45 pts
2 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 44
3 David Zabriskie (USA) Team CSC 40
4 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 39
5 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 38
6 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 35
7 Denis Menchov (Rus) Rabobank 32
8 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 31
9 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance 30
10 Stuart O'grady (Aus) Team CSC 29
11 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance 26
12 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems 24
13 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 22
14 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 22
15 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 20
16 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 19
17 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 18
18 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 18
19 Jose Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team 17
20 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance 17
21 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 17
22 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 16
23 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 15
24 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 14
25 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital 14
26 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems 14
27 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram 13
28 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 12
29 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 11
30 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 11
31 Cedric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic 10
32 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 10
33 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 10
34 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 10
35 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 9
36 Sergio Paulinho (Por) Würth 8
37 Oscar Sevilla (Spa) T-Mobile Team 8
38 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 8
39 Jose Rojas Gil (Spa) Würth 8
40 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 6
41 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 6
42 Andrey Kashechkin (Kaz) Würth 6
43 Sebastien Joly (Fra) Française des Jeux 6
44 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom 6
45 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 6
46 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas 6
47 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 5
48 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 5
49 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 4
50 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 4
51 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 3
52 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 2
53 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole 2
54 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 2
55 Brian Vandborg (Den) Team CSC 2
56 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems 2
57 Stephane Auge (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2
58 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 2
59 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
60 Remy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux 1
61 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 1
62 Alexandre Vinokourov (Kaz) Würth 1
63 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team 1
64 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 1
65 Thomas Dekker (Ned) Rabobank -5
66 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel -5
67 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team -5
68 Frank Høj (Den) Gerolsteiner -5


Bjergkonkurencen efter 5. etape
1 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance 70 pts
2 Denis Menchov (Rus) Rabobank 62
3 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 56
4 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance 48
5 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 34
6 Francisco Mancebo (Spa) AG2R Prevoyance 33
7 Jose Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team 32
8 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 30
9 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 29
10 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 22
11 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 22
12 Sergio Paulinho (Por) Würth 19
13 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 18
14 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team 16
15 Sebastien Joly (Fra) Française des Jeux 14
16 David Zabriskie (USA) Team CSC 13
17 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 12
18 Oscar Sevilla (Spa) T-Mobile Team 12
19 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 10
20 Cedric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic 10
21 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram 10
22 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 6
23 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital 6
24 Lars Bak (Den) Team CSC 6
25 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom 5
26 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 3
27 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 3
28 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 3
29 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 2
30 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 1
31 Remy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux 1
32 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 1
33 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole 1
34 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1
35 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 1
36 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 1
37 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 1


Kombinationskonkurencen efter 5. etape
1 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 134 pts
2 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance 130
3 Denis Menchov (Rus) Rabobank 129
4 Francisco Mancebo (Spa) AG2R Prevoyance 104
5 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance 74
6 Jose Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team 72
7 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 68
8 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 66
9 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 56
10 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 56
11 David Zabriskie (USA) Team CSC 56
12 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 51
13 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 49
14 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 46
15 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 40
16 Sergio Paulinho (Por) Würth 39
17 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 38
18 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 34
19 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 32
20 Oscar Sevilla (Spa) T-Mobile Team 29
21 Stuart O'grady (Aus) Team CSC 29
22 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram 27
23 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems 24
24 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 22
25 Sebastien Joly (Fra) Française des Jeux 20
26 Cedric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic 20
27 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital 20
28 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 19
29 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 18
30 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 18
31 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team 17
32 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance 17
33 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 15
34 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems 14
35 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 12
36 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom 11
37 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 10
38 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 10
39 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 10
40 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 9
41 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 8
42 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 8
43 Jose Rojas Gil (Spa) Würth 8
44 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 7
45 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 7
46 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 6
47 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 6
48 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 6
49 Andrey Kashechkin (Kaz) Würth 6
50 Lars Bak (Den) Team CSC 6
51 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas 6
52 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 5
53 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 5
54 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 5
55 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 4
56 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 4
57 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 3
58 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 3
59 Remy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux 2
60 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
61 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems 2
62 Stephane Auge (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2
63 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 2
64 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole 2
65 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 2
66 Brian Vandborg (Den) Team CSC 2
67 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 1
68 Alexandre Vinokourov (Kaz) Würth 1
69 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1
70 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole 1
71 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 1
72 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 1


Holdkonkurencen efter 5. etape
1 AG2R Prevoyance 59.53.35
2 Discovery Channel Pro Cycling Team 2.40
3 Credit Agricole 12.10
4 Caisse d'Epargne-Illes Balears 12.44
5 Würth Team 15.13
6 T-Mobile Team 16.14
7 Française Des Jeux 20.55
8 Team CSC 28.06
9 Saunier Duval - Prodir 29.23
10 Bouygues Telecom 29.24
11 Phonak Hearing Systems 33.09
12 Agritubel 35.42
13 Rabobank 36.57
14 Lampre - Fondital 38.50
15 Davitamon-Lotto 38.58
16 Euskaltel - Euskadi 42.38
17 Team Milram 42.47
18 Cofidis 46.27
19 Gerolsteiner 47.59
20 Quick Step - Innergetic 1.07.12
21 Liquigas 1.26.13
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior(CM) 26/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger