Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Fantastiske Gerdemann i gult

Fantastiske Gerdemann i gult

14. juli 2007 17:140

Linus Gerdemann vandt efter en fantastisk indsats første bjergetape i Alperne og dermed også ny rytter i den gule førertrøje. Iñigo Landaluze kom ind på andenpladsen mens David De La Fuente blev treer.

Favoritterne havde en rolig i dag, og kom alle sammen hjem i en stor gruppe ca. 3½ minut efter Linus Gerdenmann.

Dagen startede meget hektisk, men efter de første indledende stigninger fik en 15-mandsgruppe slået hullet ned til feltet. De 15 ryttere var Egoi Martínez (Discovery Channel), Linus Gerdemann (T-Mobile), Benoît Vaugrenard (Française des Jeux), Rubén Pérez Moreno (Euskaltel - Euskadi), Paolo Savoldelli (Astana), Dmitriy Fofonov (Crédit Agricole), Iñigo Landaluze (Euskaltel-Euskadi), David De La Fuente (Saunier Duval-Prodir), Laurent Lefevre (Bouygues Telecom), Bram Tankink (Quickstep), Juan Antonio Flecha (Rabobank), José Ivan Gutierrez (Caisse d'Epargne), Fabian Wegmann (Gerolsteiner), Martin Elmiger (Ag2r Prévoyance) og Jérôme Pineau (Bouygues Telecom).

De fik hurtigt bygget et forspring op på over otte minutter, men så satte Predictor-Lotto og Team CSC sig frem forrest i feltet, for at det ikke skulle blive for stort.

Med 32 kilometer til mål kom dagens og løbets første kategori 1 stigning, Col de la Colombière, og forspringet var blevet reduceret til knapt 4½ minut.

Fremme i frontgruppen angreb José Ivan Gutierrez (Caisse d'Epargne) og han fik hurtigt selskab af David De La Fuente (Saunier Duval-Prodir). De to sad længe med et lille forspring, men pludselig kom Linus Gerdemann og Dmitriy Fofonov (Crédit Agricole) kørende. De fik kontakt og satte med det samme Guiterrez og Fuente.

Godt halvvejs oppe satte Gerdemann et angreb ind på Fofonov, og han kunne på ingen måde svare igen. Dermed styrede Gerdemann mod toppen i ensom majestæt.

På dette tidspunkt fik Iñigo Landaluze (Euskaltel-Euskadi) dog sin anden vind, og pludselig var det kun ham alene, som jagtede Gerdemann. Forspringet gik fra 1 minut til kun 18 sekunder på toppen. De sidste 12 kilometer ned mod mål opbyggede Gerdemann dog sit forspring igen, og han var over 40 sekunder hurtigere i mål.

Dermed vandt T-Mobile deres første sejr i årets Tour de France, og derudover fører Linus Gerdemann også løbet samlet.

Klassements rytterne viste absolut intet i dag. De kørte bare et fornuftigt tempo på Col de la Colombière, så man blev ikke specielt meget klogere i dag.

Resultat af 7. etape
1 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 4.53.13 (40.41 km/t)
2 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 0.40
3 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 1.39
4 Mauricio Soler - Barloworld 2.14
5 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 2.21
6 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 3.32
7 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 3.38
8 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom
9 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance
10 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne
11 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
12 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital
13 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team
14 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team
15 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
16 Manuel Beltran Martinez - Liquigas
17 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
18 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team
19 Frank Schleck - Team CSC
20 Michael Boogerd - Rabobank
21 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi
22 Kim Kirchen - T-Mobile Team
23 Cadel Evans - Predictor - Lotto
24 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel
25 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team
26 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
27 Kanstantin Siutsou - Barloworld
28 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
29 Thomas Dekker - Rabobank
30 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
31 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
32 Michael Rasmussen - Rabobank
33 Andrey Kashechkin - Astana
34 Denis Menchov - Rabobank
35 Michael Rogers - T-Mobile Team
36 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir
37 Carlos Sastre Candil - Team CSC
38 Andreas Klöden - Astana
39 Alexandre Vinokourov - Astana
40 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
41 Chris Horner - Predictor - Lotto
42 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
43 Markus Fothen - Gerolsteiner 3.59
44 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
45 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne
46 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic
47 Charles Wegelius - Liquigas
48 John Gadret - AG2r Prévoyance 4.44
49 Moises Duenas Nevado - Agritubel 5.25
50 Christophe Le Mével - Crédit Agricole
51 Sandy Casar - Française des Jeux
52 Sylvain Calzati - AG2r Prévoyance
53 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
54 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
55 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic
56 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 7.04
57 Christian Vande Velde - Team CSC
58 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
59 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
60 David Millar - Saunier Duval - Prodir
61 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
62 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 8.01
63 Kjell Carlström - Liquigas 8.03
64 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic
65 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom
66 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
67 Maxim Iglinskiy - Astana
68 Patrik Sinkewitz - T-Mobile Team
69 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 10.14
70 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi
71 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir
72 Paolo Savoldelli - Astana
73 Antonio Colom Mas - Astana
74 Alexander Efimkin - Barloworld
75 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team
76 Christian Knees - Team Milram
77 Mario Aerts - Predictor - Lotto 11.54
78 Patrice Halgand - Crédit Agricole
79 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance
80 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 12.01
81 Stef Clement - Bouygues Telecom 13.07
82 Kurt Asle Arvesen - Team CSC
83 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir
84 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance
85 Jens Voigt - Team CSC
86 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
87 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC
88 Andry Grivko - Team Milram
89 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
90 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank
91 Filippo Pozzato - Liquigas 13.22
92 Grischa Niermann - Rabobank
93 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
94 Ronny Scholz - Gerolsteiner
95 Nicolas Vogondy - Agritubel
96 Philippe Gilbert - Française des Jeux
97 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
98 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 18.42
99 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi
100 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi
101 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld
102 Bert Grabsch - T-Mobile Team 19.45
103 Erik Zabel - Team Milram
104 William Bonnet - Crédit Agricole
105 Sébastien Hinault - Crédit Agricole
106 Ralf Grabsch - Team Milram
107 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
108 Axel Merckx - T-Mobile Team
109 Nicolas Jalabert - Agritubel
110 Cyril Dessel - AG2r Prévoyance
111 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
112 Serguei Ivanov - Astana
113 Grégory Rast - Astana
114 Frederik Willems - Liquigas
115 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
116 Daniel Navarro Garcia - Astana
117 Aleksandr Kuchynski - Liquigas
118 Cédric Hervé - Agritubel
119 Mickael Delage - Française des Jeux
120 Lilian Jégou - Française des Jeux
121 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne
122 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
123 Daniele Bennati - Lampre - Fondital
124 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
125 Pieter Weening - Rabobank
126 Alessandro Cortinovis - Team Milram 21.10
127 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital
128 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
129 Robert Hunter - Barloworld
130 Marcel Sieberg - Team Milram
131 Paolo Longo Borghini - Barloworld
132 Enrico Poitschke - Team Milram
133 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance
134 Michael Albasini - Liquigas
135 Benoît Salmon - Agritubel
136 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team
137 Bram De Groot - Rabobank
138 Julian Dean - Crédit Agricole
139 Peter Wrolich - Gerolsteiner
140 Manuel Quinziato - Liquigas
141 Murilo Fischer - Liquigas
142 Johann Tschopp - Bouygues Telecom
143 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne
144 David Zabriskie - Team CSC
145 Freddy Bichot - Agritubel
146 Stuart O'Grady - Team CSC 22.47
147 Alberto Ongarato - Team Milram
148 Fabian Cancellara - Team CSC
149 Bernhard Eisel - T-Mobile Team
150 Marcus Burghardt - T-Mobile Team
151 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic
152 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
153 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital
154 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic
155 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic
156 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic
157 Romain Feillu - Agritubel
158 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
159 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir
160 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
161 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom
162 Anthony Charteau - Crédit Agricole
163 Thor Hushovd - Crédit Agricole
164 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
165 Mark Cavendish - T-Mobile Team
166 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic
167 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
168 Geraint Thomas - Barloworld
169 Giampaolo Cheula - Barloworld
170 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
171 Sven Krauss - Gerolsteiner
172 Robert Förster - Gerolsteiner
173 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital
174 Daniele Righi - Lampre - Fondital
175 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto 24.16
176 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto
177 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto
178 Leif Hoste - Predictor - Lotto
179 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 24.19
180 Robbie McEwen - Predictor - Lotto
DNS Rubén Lobato - Saunier Duval-Prodir
DNS Oscar Freire - Rabobank
DNF Enrico Degano - Barloworld


Samlet stilling efter 7. etape
1 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 34.43.40
2 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 1.24
3 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 2.45
4 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 2.55
5 Mauricio Soler - Barloworld 3.05
6 Andreas Klöden - Astana 3.39
7 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 3.51
8 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 3.52
9 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 3.55
10 Thomas Dekker - Rabobank 3.57
11 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 4.01
12 Andrey Kashechkin - Astana
13 Cadel Evans - Predictor - Lotto 4.02
14 Michael Rogers - T-Mobile Team 4.03
15 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
16 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 4.06
17 Denis Menchov - Rabobank
18 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 4.09
19 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 4.14
20 Kim Kirchen - T-Mobile Team
21 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 4.15
22 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
23 Chris Horner - Predictor - Lotto 4.19
24 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
25 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 4.20
26 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital
27 Carlos Sastre Candil - Team CSC 4.22
28 Frank Schleck - Team CSC 4.23
29 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
30 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom
31 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 4.26
32 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 4.27
33 Michael Boogerd - Rabobank 4.28
34 Manuel Beltran Martinez - Liquigas
35 Markus Fothen - Gerolsteiner 4.30
36 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 4.31
37 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel 4.32
38 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
39 Michael Rasmussen - Rabobank 4.42
40 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 4.43
41 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 4.44
42 Kanstantin Siutsou - Barloworld 4.53
43 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 4.54
44 Alexandre Vinokourov - Astana 5.16
45 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 5.33
46 John Gadret - AG2r Prévoyance 5.50
47 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 6.00
48 Sandy Casar - Française des Jeux 6.04
49 Sylvain Calzati - AG2r Prévoyance 6.19
50 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
51 Christophe Le Mével - Crédit Agricole 6.20
52 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6.49
53 David Millar - Saunier Duval - Prodir 7.13
54 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 7.15
55 Moises Duenas Nevado - Agritubel 7.33
56 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 7.43
57 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 7.49
58 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 8.34
59 Patrik Sinkewitz - T-Mobile Team 8.45
60 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 9.03
61 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 9.14
62 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 9.20
63 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 10.04
64 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team 10.49
65 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 10.50
66 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi 12.15
67 Christian Knees - Team Milram 12.20
68 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 12.21
69 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 12.43
70 Mario Aerts - Predictor - Lotto 12.48
71 Patrice Halgand - Crédit Agricole 13.05
72 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 13.12
73 Filippo Pozzato - Liquigas 13.25
74 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 13.27
75 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 13.35
76 Maxim Iglinskiy - Astana 13.36
77 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 13.40
78 Jens Voigt - Team CSC 13.43
79 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance 13.56
80 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 14.28
81 Andry Grivko - Team Milram 14.48
82 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir 15.10
83 Charles Wegelius - Liquigas 15.58
84 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 16.14
85 Paolo Savoldelli - Astana 17.44
86 Antonio Colom Mas - Astana 17.49
87 Stef Clement - Bouygues Telecom 18.11
88 Philippe Gilbert - Française des Jeux
89 Alexander Efimkin - Barloworld 18.17
90 Ronny Scholz - Gerolsteiner 18.24
91 Nicolas Vogondy - Agritubel 18.45
92 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 18.51
93 Erik Zabel - Team Milram 19.57
94 Kjell Carlström - Liquigas 20.07
95 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 20.25
96 Axel Merckx - T-Mobile Team 20.27
97 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 21.06
98 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi
99 Grischa Niermann - Rabobank 21.15
100 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 21.16
101 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC 21.32
102 Christian Vande Velde - Team CSC 21.41

103 Nicolas Jalabert - Agritubel 21.42
104 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 21.45
105 Lilian Jégou - Française des Jeux 21.56
106 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 22.02
107 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 22.03
108 Fabian Cancellara - Team CSC 22.15
109 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 22.49
110 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 23.03
111 Benoît Salmon - Agritubel
112 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital 23.30
113 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 23.47
114 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 24.06
115 Kurt Asle Arvesen - Team CSC
116 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 24.50
117 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 25.07
118 Mickael Delage - Française des Jeux 25.15
119 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 25.21
120 Serguei Ivanov - Astana 25.25
121 Pieter Weening - Rabobank 25.40
122 Julian Dean - Crédit Agricole 26.28
123 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 26.55
124 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 26.57
125 William Bonnet - Crédit Agricole 27.01
126 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance
127 Enrico Poitschke - Team Milram 27.05
128 Paolo Longo Borghini - Barloworld 27.21
129 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
130 Bert Grabsch - T-Mobile Team 27.30
131 Ralf Grabsch - Team Milram 27.43
132 Cédric Hervé - Agritubel 28.03
133 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 28.11
134 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld 28.22
135 Robert Hunter - Barloworld 28.37
136 Murilo Fischer - Liquigas 28.41
137 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 28.45
138 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 28.51
139 Marcel Sieberg - Team Milram 28.57
140 Alessandro Cortinovis - Team Milram 29.11
141 Peter Wrolich - Gerolsteiner 29.27
142 Daniel Navarro Garcia - Astana 30.06
143 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 30.30
144 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 30.36
145 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 30.45
146 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team 30.55
147 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 31.19
148 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne 31.29
149 Frederik Willems - Liquigas 31.43
150 Grégory Rast - Astana 31.54
151 Cyril Dessel - AG2r Prévoyance 31.56
152 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto 32.13
153 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 32.14
154 Robert Förster - Gerolsteiner 32.28
155 Manuel Quinziato - Liquigas 32.45
156 Daniele Righi - Lampre - Fondital 33.04
157 Michael Albasini - Liquigas 33.09
158 Freddy Bichot - Agritubel 33.17
159 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 34.29
160 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 34.32
161 Geraint Thomas - Barloworld 34.37
162 Sven Krauss - Gerolsteiner 34.40
163 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 35.31
164 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 35.40
165 Stuart O'Grady - Team CSC 36.10
166 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 36.11
167 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto
168 Alberto Ongarato - Team Milram 36.14
169 Bram De Groot - Rabobank 36.40
170 Thor Hushovd - Crédit Agricole 36.50
171 Romain Feillu - Agritubel 37.53
172 Giampaolo Cheula - Barloworld 38.09
173 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 38.34
174 Anthony Charteau - Crédit Agricole 38.52
175 Leif Hoste - Predictor - Lotto 39.01
176 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 39.29
177 David Zabriskie - Team CSC 39.55
178 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto 42.29
179 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 42.48
180 Mark Cavendish - T-Mobile Team 44.44


Pointkonkurrencen efter 7. etape
1 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 147 pts
2 Erik Zabel - Team Milram 134
3 Robert Hunter - Barloworld 103
4 Thor Hushovd - Crédit Agricole 101
5 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 97
6 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 94
7 Robert Förster - Gerolsteiner 78
8 Romain Feillu - Agritubel 74
9 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 68
10 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 67
11 Fabian Cancellara - Team CSC 63
12 Filippo Pozzato - Liquigas 53
13 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 47
14 Murilo Fischer - Liquigas 47
15 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 47
16 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 42
17 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 40
18 Philippe Gilbert - Française des Jeux 39
19 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 39
20 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 38
21 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 37
22 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 34
23 Mark Cavendish - T-Mobile Team 33
24 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 32
25 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 30


Bjergkonkurrencen efter 7. etape
1 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 42 pts
2 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 30
3 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 30
4 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 27
5 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 26
6 Philippe Gilbert - Française des Jeux 23
7 Michael Rasmussen - Rabobank 22
8 Mauricio Soler - Barloworld 16
9 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 15
10 William Bonnet - Crédit Agricole 15
11 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 12
12 Giampaolo Cheula - Barloworld 10
13 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 9
14 David Millar - Saunier Duval - Prodir 7
15 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6
16 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 6
17 Christian Knees - Team Milram 5
18 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 5
19 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 4
20 Freddy Bichot - Agritubel 3
21 Kim Kirchen - T-Mobile Team 3
22 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 3
23 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 3
24 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 2
25 Andry Grivko - Team Milram 2


Ungdomskonkurrencen efter 7. etape
1 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 34.43.40
2 Mauricio Soler - Barloworld 3.05
3 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 3.51
4 Thomas Dekker - Rabobank 3.57
5 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 4.01
6 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 4.31
7 Kanstantin Siutsou - Barloworld 4.53
8 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 9.20
9 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 10.50
10 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi 12.15
11 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 12.21
12 Andry Grivko - Team Milram 14.48
13 Stef Clement - Bouygues Telecom 18.11
14 Philippe Gilbert - Française des Jeux
15 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 21.06
16 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 23.03
17 Mickael Delage - Française des Jeux 25.15
18 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 25.21
19 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 26.55
20 William Bonnet - Crédit Agricole 27.01
21 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 28.51
22 Marcel Sieberg - Team Milram 28.57
23 Daniel Navarro Garcia - Astana 30.06
24 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 30.30
25 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 30.36
26 Geraint Thomas - Barloworld 34.37
27 Sven Krauss - Gerolsteiner 34.40
28 Romain Feillu - Agritubel 37.53
29 Mark Cavendish - T-Mobile Team 44.44


Holdkonkurrencen efter 7. etape
1 T-Mobile Team 104.19.04
2 Euskaltel-Euskadi 0.52
3 Saunier Duval-Prodir 2.04
4 Discovery Channel Pro Cycling Team 2.58
5 Caisse d’Epargne 3.11
6 Rabobank 3.40
7 Astana 4.13
8 Gerolsteiner 4.23
9 Bouygues Telecom 4.26
10 AG2r Prévoyance 5.24
11 Crédit Agricole 5.34
12 Quickstep-Innergetic 5.55
13 Team CSC 6.21
14 Predictor-Lotto 7.20
15 Lampre-Fondital 11.54
16 Barloworld 14.25
17 Liquigas 15.16
18 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 16.17
19 Agritubel 17.59
20 Française des Jeux 20.27
21 Milram 38.46
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior (Enkelt...(CM) 21/09

VM - U23 Herrer (Enkeltst...(CM) 22/09

VM - Dame Junior (Enkelts...(CMW) 21/09

Omloop van het Houtland M...(1.1) 23/09

Paris-Camembert(1.1) 22/09

VM - U23 Herrer (Enkeltst...(CM) 22/09

Paris-Camembert(1.1) 22/09

Omloop van het Houtland M...(1.1) 23/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 24/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

HOMETRAINER? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE