Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Feltet.dk korte - 13. august 2006

Feltet.dk korte - 13. august 2006

13. august 2006 00:060

Annonce


- Rundt om Horsens: Tilmeld dig løbet nu
- Fyen Rundt: Designas chancer regnede væk
- Ag2r: Dessel forlænget med endnu et år
- Erik Zabel: Vandt over stærkt kørende Voigt
- Lance Armstrong: Tror på Landis’ uskyld
- Urkiola Igoera-Subida Urkiola: Sejr til Mayo igen
- Jens Voigt: Sjette sejr på 11 dage…
- DIBA/Amerikaløbet 2006: Næsten 200 ryttere i 15 klasser
- Junior-VM: Niki Østergaard i særklasse
- Statistik: Danske UCI-point opdateret
- Volta a Portugal: 8. plads til Claus Michael Møller
- Route de France Féminine: 2. plads og samlet sejr til Linda
- Vuelta a Espana: To nordmænd til start for Credit Agricole
- AG2r: Skriver to-årig kontrakt med Elminger
- Sparkassen Giro Bochum: Sejr til Oenone Wood
- Stjerneløbet 2006: 150 ryttere deltog i 15 klasser
- Eneco Tour: CSC skal forsvare Julichs sejr
- Team Milram: Håber på Petacchi i topform til Vueltaen

De korte nyheder opdateres løbende


Rundt om Horsens: Tilmeld dig løbet nu


Den 20. august lyder startskuddet til Danmarks hårdeste motionscykelløb "Rundt om Horsens".

- Vælg mellem 4 forskellige ruter.
- Tilmelding på selve løbsdagen.
- Chip-tidtagning.

Se alt omkring løbet på: www.rundtomhorsens.dk

..hvornår har du sidst startet i et felt på 300 deltager? Hver rute starter med samlet start.

Tilbage til toppen



Fyen Rundt: Designas chancer regnede væk


I dagens Fyen Rundt havde Team Designa Køkken håbet på et godt resultat, men da regnen satte ind på Fyn, faldt Designa rytterne bogstaveligt talt fra.

Michael Reihs og Christian Alex Hansen var dog yderst aktive i løbets første fase, og de kom begge to med i dagens lange udbrud. Men efter 135 kilometers kørsel var de tilbage i feltet igen.

Med 25 kilometer til mål kom René Jørgensen afsted sammen med Anders Lund fra Team GLS og en Kvickly Odder. Det lignede det afgørende udbrud, men endte i asfalten. ”De 3 ryttere øgede stille og roligt forspringet, men i et sving måtte René Jørgensen desværre en tur i asfalten p.g.a. de meget regnvåde veje. I styrtet tog han Anders Lund med sig, hvorefter trioens chancer var ødelagte,” udtalte Team Designa Køkkens Manager, Jørgen Foder, efter løbet.

I den hæsblæsende finale, der endte i et spurtopgør, havde holdet kun Allan Bo Andresen med fremme og han kørte en okay syvendeplads hjem.

Tilbage til toppen



Ag2r: Dessel forlænget med endnu et år


Det helt store franske navn i årets Tour de France, Cyril Dessel, valgte tidligere på ugen at forlænge sin kontrakt med det franske Ag2r hold. Allerede inden Touren forlængede Dessel sin kontrakt med to år, så den udløb ultimo 2008, men med den flotte samlede syvende plads i Touren, blev der forhandlet en bedre økonomisk kontrakt på plads. Samtidigt blev forlænget med yderligere et år, så den nu udløber ultimo 2009.

Tilbage til toppen



Erik Zabel: Vandt over stærkt kørende Voigt


Lokalmatadoren Erik Zabel vandt lørdag aften ’Radnacht in Unna’ for femte gang. Løbet i Zabels hjemby havde desuden besøg af Jens Voigt, som et par timer i forvejen havde vundet ’Rund um die Hainleite’. Det lod dog ikke til at have svækket CSC-rytteren, som fire omgange før mål i det i alt 80,5 km lange løb stak fra en udbrydergruppe. Kun Erik Zabel kunne følge sin stærkt kørende landsmand.

I spurten måtte Voigt dog se sig slået af Erik Zabel, der kørte først over målstregen. Zabels holdkammerat, Alessandro Petacchi, kom ind på en tredjeplads, syv sekunder efter.

Tilbage til toppen



Lance Armstrong: Tror på Landis’ uskyld


Den syvdobbelte Tour de France vinder, Lance Armstrong, må nu se den tredje af sine løjtnanter i en dopingsag. Efter at Tyler Hamilton og Roberto Heras begge afsoner en to-årig karantæne for doping, så er Floyd Landis også tæt på at lide samme skæbne efter sine to postive dopingprøver fra dette års udgave af Tour de France.

Lance Armstrong tror dog fortsat på sin tidligere holdkammerats uskyld: "Enhver ved, at cykelsporten gennemlever en hård tid I øjeblikket. Men jeg tror på Floyd Landis," udtalte han ved et velgørenhedsarrangement i Indianapolis.

Det betyder dog ikke, at Armstrong ikke mener, at Landis har begået fejl. Ifølge texaneren er Landis for hurtigt gået ud med diverse forklaringer. "Jeg ville have rådet ham til at tage det stille og roligt," erklærer han overfor de amerikanske medier.

Landis har siden offentliggørelsen af den positive A-prøve været gæst i adskillige tv-shows, hvor han har nævnt forskellige årsager til, at hans testosteron-niveau kunne være langt over det tilladelige.

Armstrong fremhæver ligeledes den store forskel i tilgangen til dopingproblematikken. Ikke mindst hvis man sammenligner med store amerikanske sportsgrene som f.eks. football.

Tilbage til toppen



Urkiola Igoera-Subida Urkiola: Sejr til Mayo igen


I går viste Iban Mayo glimrende form, da han sammen med Carlos Sastre og Denis Menchov var med til at dominere Clasica San Sebastian. Desværre for de tre blev de indhentet kort før mål. I dag blev Urkiola Igoera-Subida Urkiola kørt og her var der ingen som kunne indhente Mayo igen, da han først havde fået slået hullet. Dermed kunne den spanske rytter lade sig hylde som vinder for tredje gang på bare en uge. Tidligere på ugen vandt Mayo både samlet og en etapesejr i Vuelta a Burgos.

Resultat af Urkiola Igoera-Subida Urkiola
1 Iban Mayo Diez (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.48.25
2 Ricardo Serrano Gonzalez (Spa) Kaiku 0.46
3 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.54
4 David Bernabeu Armengol (Spa) Comunidad Valenciana 1.02
5 José Antonio Pecharroman Fabian (Spa) Comunidad Valenciana 1.05
6 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.20
7 Francisco Jose Martinez Perez (Spa) Andalusia-Paul Versan 1.28
8 Julian Sanchez Pimienta (Spa) Comunidad Valenciana 1.34
9 Ruben Plaza Molina (Spa) Comunidad Valenciana 1.40
10 Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Comunidad Valenciana

Tilbage til toppen



Jens Voigt: Sjette sejr på 11 dage…


Jens Voigt gjorde det igen i dag, og vandt sin sjette sejr på bare 11 dage. I dag vandt han det 175,2 km lange Sparkassen Giro Bochum, og endnu engang kom han alene til mål.

"Jeg må sende en stor kredit til holdet. Vi var med i alle angreb hele dagen, og det så længe ud til at et udbrud med Jakob Piil skulle køre hjem, inden de blev hentet 15-20 kilometer før mål", forklarer Jens Voigt og fortæller om hans egen udflugt, der blev på omkring 10 kilometer:

"Efter at de blev hentet kom der en masse kontraangreb og på et af dem kørte jeg med, og det viste sig at være en god gruppe. Jeg kom til at sidde med en nordmand, der så stærk ud til en spurtafgørelse, så på den sidste stigning prøvede jeg at gå selv, og det lykkedes. Jeg havde vist ca. 40 sekunder på et tidspunkt, men i mål var jeg tæt på at blive hentet og var vel kun omkring 20 sekunder foran".

Voigt kan nu bruge de næste par uger til at indse hvad han har lavet, inden han den 4. september stiller til start i Tour of Poland.

Tilbage til toppen



DIBA/Amerikaløbet 2006: Næsten 200 ryttere i 15 klasser


Næsten 200 ryttere kørte i dag DIBA/Amerikaløbet 2006 fordelt over 15 forskellige klasser. Thomas Henrik Nielsen fra ABC vandt Klasse B foran sin holdkammerat Gregers Rosdahl.

Klasse B 125 km.
1Thomas HenrikNielsen-Abc03:10:43
2GregersRosdahl-Abcs.t
3Mads BangAndersen-Dcr Ballerups.t
4NielsHoe-svendsen-Fbls.t
5Kristian ArntJensen-Hillerød Cks.t
6MadsBayer-Agerskovs.t
7PeterSteffensen-Køge CR s.t
8ThomasSchlüter-Roskilde Crs.t
9JeroenVerwolf-Hollands.t
10Peter KentLord-Ck Kronborgs.t
11DennisWachmann-Ck Kronborgs.t

Klasse BEG 75 km
1Kristian IsraelsenOlsen-Abc02:00:10
2HenrikVeiergang-Johnny Cash Cykelklubs.t
3AdamAisen-Fbls.t
4JonFuglsang-Johnny Cash Cykelklubs.t
5Adam Linnemann-Holbæk Crs.t
6OrlaLund-Agerskovs.t
7JesperLarsen-ABCs.t
8TorstenBæk-Amager CRs.t
9NielsMogensen-Køge Crs.t

Klasse C 125 km.
1Morten VingeOlsen-Hillerød Ck03:12:50
2Kim LindhardtJensen-Holbæk Crs.t
3HansCheistensen-SIF Silkeborgs.t
4Nikolaj RichardtJørgensen-Hillerød Cks.t
5JonasJørgensen-Næstved Bcs.t
6PalleNielsen-Abcs.t
7MadsTandrup-Roskilde Crs.t
8Christian HamburgerLarsen-Amager Crs.t
9LucaBuono-Lfcks.t
10FilipKlein-Værløse Farum Ck s.t
11ClausBjerregaard-Cc Gladsaxes.t

Klasse D45 75 km.
1AnneEiby-Lyngby Cc02:24:00

Klasse DA 100 km.
1KamillaAhrensbach-Team Mermaid02:36:10

Klasse DJUN 75 km.
1Margriet HelenaKloppenburg-Holbæk Cr02:08:30
2Rie StrandOlsen-Greve Ccs.t

Klasse H40 100 km.
1Henrik PeterJensen-Greve Cc02:32:31
2Niels RingholmPoulsen-Værløse Farum Ck s.t
3JimKnudsen-Kalundborg Ccs.t
4Henrik BjarneJensen-Fbls.t
5Jan Per Rudis-Roskilde Crs.t
6AndersHøj-Skives.t
7KimWesten-Nakskov Cc s.t
8Steen MichaelPetersen-Nordsjællands Cks.t
9MichaelKristensen-Kck Herlevs.t
10MichaelWolter-Team Cycling Ringsteds.t
11JanFaber-Greve Ccs.t
12René LeanderHansen-Cc Gladsaxes.t

Klasse H50 75 km.
1JohnMehr-Amager Cr01:58:35
2Bjørn Midtgaard-Holbæk Crs.t
3Ole VingeOlsen-Hillerød Cks.t
4WinFriendBase-Hollands.t
5JohannesRisbjerg-Politiets Cas.t
6Claus RichardLarsen-Abcs.t
7Bo LyngbyeHansen-Nordsjællands Cks.t
8OleGlargaard-Hillerød Cks.t
9Svend ErikPedersen-Greve Ccs.t
10SørenVagtholm-Cycling Odenses.t

Klasse H60 75 km.
1HolgerDamgaard-Fbl02:08:30
2John EloMadsen-Team Hfck & Kos.t
3Jan ErikChristensen-Greve Ccs.t
4Thomas SpreadCampion-Hillerød Cks.t
5LasseNellemose-Team Cycling Ringsteds.t
6KajJensen-Kalundborg Ccs.t
7JohnKirk-Lyngby Ccs.t
8FrankAndersen-Slagelse Crs.t
9Torben ChristenSøegaard-Hillerød Cks.t

Klasse JUN 125 km.
1Rasmus TrøjborgKrogh-Team Python Pro Næstved 03:16:45:0
2MathiasFriis-Odder CKs.t
3MortenØllegaard-Team Python Pro Næstved s.t
4MikkelSchiøler-Team Glss.t
5MarkChristensen-Odder CKs.t
6JannikHyldtoft-Festina Vejles.t
7AndersMeinecke-Amager CRs.t
8JesperMørkøv-Ck Fixs.t
9Anders BoChristensen-Ordrup Ccs.t

Klasse MEL 24 km.
1MathisJohansson-Nakskov Cc00:42:35
2TobiasBagger-Ordrup Ccs.t
3Elias HelleskovBusk-Dcr Ballerups.t
4Jon Van DijkNielsen-Ordrup Ccs.t
5AlexanderHjortnæs-Værløse Farum Ck s.t
6NicklasBøje-Team Cycling Ringsteds.t
7Jonas StevnsJacobsen-Amager Crs.t
8TobiasThomsen-Roskilde Crs.t
9JakobOlsen-Hfcks.t
10Andreas RifsdalJedig-Greve Ccs.t
11ChristofferLisson-Roskilde Crs.t
12JonasNordkroggaard-Kalundborg Ccs.t
13PatrickOlesen-Roskilde Crs.t
14Amanda MarieDyrkilde-Roskilde Crs.t
15LouisBendixen-Abcs.t

Klasse UNG 75 km.
1Patrick RubenHenriksen-Dcr Ballerup01:53:10
2Niels HedekærOlsen-Roskilde Crs.t
3NikiByrgesen-Dcr Ballerups.t
4ThorvaldLarsen-Slagelse Crs.t
5MathiasLisson-Roskilde Crs.t
6JoakimBrychmann-DCRs.t
7Lenni HelleskovBusk-Dcr Ballerups.t
8Nicolai TøttrupClausen-Team Cycling Ringsteds.t
9MarkPoulsen-Slagelse Crs.t
10Samuel RytterRavn-Roskilde Crs.t
11Adrian KaltoftUdesen-Ordrup Ccs.t
12Simon Olsen-Hillerød Cks.t
13Emil SøebergHovmand-Ordrup Ccs.t
14Stefan ReinertDjurhuus-Amager Crs.t
15Mathias Mylle DigeBach-Kck Herlevs.t
16Pelle Niklas ChristensenClapp-Roskilde Crs.t

Klasse YNG 12 km.
1Mathias Nikolaj LinderodAlbrechtsen-Cc Gladsaxe00:23:54
2Frederik BohéJørgensen-Hillerød Cks.t
3MikkelBøje-Team Cycling Ringsteds.t
4JonasWang-Ck Fixs.t
5OliverAlmind-Ck Fixs.t
6HelmutWacker-Roskilde Crs.t
7Magnus BakKlaris-Amager Crs.t

Klasse ÆLD 42 km.
1Nicklas DahlJakobsen-Team Cycling Ringsted01:07:53
2Thomas GrandSchmidt-Greve Ccs.t
3Mikkel LindendorfRavn-Slagelse Crs.t
4SebastianNielsen-Ck Fixs.t
5Thore FrederikBradtberg-Dcr Ballerups.t
6AlexClausen-Ck Fixs.t
7MadsGregersen-Varde CCs.t
8DanielMielke-Roskilde Crs.t
9Rasmus CorrelRoesgarth-Greve Ccs.t
10Dennis Daniel Christensen-Ordrup Ccs.t
11MathiasØllegaard-Hfcks.t
12Carl Emil StyrbjørnGullacksen-Ordrup Ccs.t
13Joachim Florian T.Clausen-Team Cycling Ringsteds.t
14JakobBertelsen-Ordrup Ccs.t
15AndersBjerremand-Hfcks.t
16JonathanEnevoldsen-Team Cycling Ringsteds.t
17Frederik BjørkeSchwartz-Dcr Ballerups.t
18Nicholas RathmannLerche-Roskilde Crs.t
19SimonFrederiksen-Roskilde Crs.t
20Kevin NybergSimper-Korsør Ccs.t

Klasse Pige
1Kamilla SofieValin-Ordrup Cc01:07:53
2MetteMeyer-Korsør Ccs.t

Tilbage til toppen



Junior-VM: Niki Østergaard i særklasse


Det var på ingen måde tilfældigt, at stortalentet Niki Østergaard i dag vandt sølv ved juniorverdensmesterskaberne i Spa. Den unge Team GLS rytter var simpelthen i særklasse og kun et heroisk angreb fra en italiensk rytter snød den danske rytter fra guld-medaljen.

”Han var helt, helt fantastisk kørende. Ikke bare i dag, men også i sidste weekend i Liege-La Gleise (junior world cup løb, red.), hvor han også vandt. Han var i særklasse i det felt,” fortæller landstræner Morten Bennekou til Feltet.dk efter løbet.

”Vi må faktisk erkende, at han var rimelig tæt på guldet. Der sidder en italiensk rytter foran, der har været ude i 40 km. og som et eller andet sted vinder fuldt fortjent fordi han gennemføre det projekt. Men de er kun 5-7 sekunder fra at hente ham på stregen. De hentede 30 sekunder på omkring 5 km. og er på opløbstrækningen samtidig med ham. Hvis de lige havde lukket op til ham, eller løbet havde været 500 meter længere, så havde Niki vundet. Men skideværd med det, han var meget glad for sin sølvmedalje,” pointerer Bennekou, der spår den unge rytter en stor fremtid i cykelsporten, hvis han ellers fortsætter sin udvikling.

”Nu fører han verdensranglisten. Jeg vil tro, at han kan konsoliderer den føring, så ender det nok med, at han får sølv ved VM og vinder verdensranglisten. Der er ingen tvivl om, at han kan få aftaler med hvem han vil i Danmark og han vil også givetvis få andre muligheder senere hen i spil allerede nu. Men der er jo gode udviklingsmuligheder i Danmark, i hvert fald et par år endnu,” vurderer Bennekou.

Tilbage til toppen



Statistik: Danske UCI-point opdateret


Feltet.dks statusliste over UCI point indkørt af Team CSCs ryttere samt øvrige danske ryttere er nu blevet opdateret efter en uge hvor Team CSC's Jens Voigt har været helt fantastisk kørende, og nærmest vundet alt hvad han har stillet op i. Blandt sejrende er det især værd at bemærke den samlede sejr i Pro Tour løbet Tyskland Rundt.

Se listen over danske UCI-point her, du kan også finde den ved at klikke på "Statistik" og "Danske UCI-point".

Tilbage til toppen



Volta a Portugal: 8. plads til Claus Michael Møller


I dag blev 8. etape af Volta a Portugal kørt, hvor Comunidad Valenciana måske hentede deres sidste sejr før, at de lukker? David Blanco kørte i hvert fald en flot solosejr hjem. 20 sekunder efter kom Candido Barbosa (L.A. Aluminios-Liberty) i mål efterfulgt af Daniel Petrov og Bruno Pires (Begge Milaneza-Maia).

Christian Pfannenberger fører samlet før de sidste to etaper.


Resultat af 8. etape
1David Blanco-Comunidad Valenciana3'53'36
2Candido Barbosa-L.A. Aluminios-Liberty0'20
3Daniel Petrov-Milaneza-Maias.t
4Bruno Pires-Milaneza-Maia0'23
5Christian Pfannenberger-Elk Haus Simplon0'25
6Ricardo Mestre-Duja-Tavira0'29
7Juan Gomis-Comunidad Valenciana0'33
8Claus-Michael Möller-Barbot-Halcons.t
9Rui Sousa-L.A. Aluminios-Libertys.t
10Felix Cardenas-Barloworld0'37


Samlet stilling efter 8. etape
1Christian Pfannenberger-Elk Haus Simplon33'48'33
2Carlos Pinho-Barbot-Halcon0'27
3João Cabreira-Milaneza-Maia0'34
4Hector Guerra-L.A. Aluminios-Liberty1'02
5David Blanco-Comunidad Valenciana1'25
6Candido Barbosa-L.A. Aluminios-Liberty1'28
7Jose Rodrigues-Carvalhelhos-Boavist1'43
8Daniel Petrov-Milaneza-Maia1'50
9Felix Cardenas-Barloworld2'00
10Rui Sousa-L.A. Aluminios-Liberty2'01

Tilbage til toppen



Route de France Féminine: 2. plads og samlet sejr til Linda


Danske Linda Villumsen bliver ved med at fortsætte de flotte præstationer. Søndag eftermiddag blev det til en flot 2. plads på den 29.35 km lange enkeltstart i og omkring Tonneins. Russeren Svetlana Bubnenkova Stolbova slog danskeren med sølle 13 sekunder.

Samlet blev Linda Villumsen dog suveræn vinder med 1 minut og 1.37 ned til holdkammeraten Amber Neben. Danskeren vandt også ungdomskonkurrencen.

”Vi jublede sidste år over Dorte Lohses fjerdeplads ved VM, og vi har set Mie Bekker Lacota blive juniorverdensmester både på landevej og bane, men der er ingen tvivl om, at Lindas sejr i skrapt internationalt selskab er det fornemste resultat, en dansk kvinde endnu har præsteret”, siger DCU's direktør, Jesper Worre til Politiken.


Resultat af 8. etape
1 Svetlana Bubnenkova Stolbova (Rus) Fenixs-Colnago 42.13
2 Linda Villumsen Serup (Den) Buitenpoort-Flexpoint Team 0.13
3 Amber Neben (USA) Buitenpoort-Flexpoint Team 0.16
4 Nicole Brändli (Swi) Bigla Cycling Team 0.31
5 Suzanne Ljungskog (Swe) Buitenpoort-Flexpoint Team 0.59
6 Sarah Düster (Ger) Univega Pro Cycling Team 1.00
7 Pascale Schnider (Swi) Univega Pro Cycling Team 1.24
8 Judith Arndt (Ger) T-Mobile Professional Cycling
9 Loes Gunnewijk (Ned) Buitenpoort-Flexpoint Team 1.25
10 Edita Pucinskaite (Ltu) Nobili Rubinetterie Menikini Cogeas 1.50
..
36 Dorte Lohse Rasmussen (Den) Bianchi Aliverti Kookai 5.02
63 Lise Horslund Christensen (Den) Bianchi Aliverti Kookai 10.23
67 Maja Adamsen (Den) Bianchi Aliverti Kookai 19.17


Samlet slutstilling
1 Linda Villumsen Serup (Den) Buitenpoort-Flexpoint Team 22.38.54
2 Amber Neben (USA) Buitenpoort-Flexpoint Team 1.37
3 Svetlana Bubnenkova Stolbova (Rus) Fenixs-Colnago 3.24
4 Suzanne Ljungskog (Swe) Buitenpoort-Flexpoint Team 3.34
5 Loes Gunnewijk (Ned) Buitenpoort-Flexpoint Team 4.05
6 Nicole Brändli (Swi) Bigla Cycling Team 4.28
7 Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team 4.34
8 Diana Ziliute (Ltu) Safi-Pasta Zara Manhattan 4.49
9 Judith Arndt (Ger) T-Mobile Professional Cycling 5.00
10 Sarah Düster (Ger) Univega Pro Cycling Team 5.07
..
26 Dorte Lohse Rasmussen (Den) Bianchi Aliverti Kookai 11.22
38 Lise Horslund Christensen (Den) Bianchi Aliverti Kookai 22.18
65 Maja Adamsen (Den) Bianchi Aliverti Kookai 1.28.01

Tilbage til toppen



Vuelta a Espana: To nordmænd til start for Credit Agricole


Franske Credit Agricole har udtaget holdet til Vuelta a Espana og som ventet er den norske sprinter Thor Hushovd til start. Med sig får han landsmanden Mads Kaggestad, der derved får debut i et stort tre-ugers etapeløb.

Klassementsforhåbningerne går formentlig til italienske Pietro Caucchioli, der to gange i karrieren har kørt sig i top-10 i Giro d´Italia og som i år sluttede som nummer 16 i Tour de France.

Holdet fuldendes af ungarske Laszlo Bodrogi, kasakhiske Dimitri Fofonov, australske Mark Renshaw og de tre franske ryttere Anthony Charteau, Benoît Poilvet og Cyril Lemoine.

Tilbage til toppen



AG2r: Skriver to-årig kontrakt med Elminger


Schweiziske Martin Elminger har skrevet en to-årig kontrakt med det franske Pro Tour mandskab AG2r gældende fra næste sæson. Elminger troede egentlig, at han var blevet enig om en forlængelse med Phonak mandskabet, men blev budt på stor lønnedgang fra sin nuværende arbejdsgiver da kontrakten skulle færdigforhandles.

Elminger har fem sejre i sin professionelle karriere, heriblandt det schweiziske mesterskab som han vandt sidste år.

Tilbage til toppen



Sparkassen Giro Bochum: Sejr til Oenone Wood


Den dobbelte World Cup vinder Oenone Wood fik langt om længe en sejr, da hun vandt i Tyskland. Endagsløbet Sparkassen Giro Bochum blev nemlig vundet af australieren foran tyskeren Tanja Hennes med Chantal Beltmann på 3. pladsen.


Resultat
1 Oenone Wood (Aus) Equipe Nürnberger Versicherung 1.52.17
2 Tanja Hennes (Ger) Buitenpoort-Flexpoint Team
3 Chantal Beltmann (Ned) Vrienden Van Het Platteland
4 Paulina Brezena (Pol) Polish National Team
5 Daiva Tuslaite (Ltu) Lithuanian National Team
6 Theresa Senff (Ger) AA-Drink Cycling Team
7 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0.08
8 Adrie Visser (Ned) AA-Drink Cycling Team 0.14
9 Claudia Häusler (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0.39
10 Suzanne De Goede (Ned) AA-Drink Cycling Team 1.33

Tilbage til toppen



Stjerneløbet 2006: 150 ryttere deltog i 15 klasser


I går blev Stjerneløbet 2006 kørt. Løbet var arrangeret af Thorsager MC, og omkring 150 ryttere var ude at kæmpe i forskellige aldersklasser.

Klasse: B Distance: 130 km.
1 Jan Birk Oxlund Vejen BC 3.21,58
2 Martin Tom Hansen Hammel CK 3.22,45
3 Kenneth Nielsen Cyklilng Langeland 3.22,51
4 Jacob Kjeldsen Kolding BC s.t.
5 Tommy Jacobsen Vejen BC 3.22,58
6 Henrik Lønsmann Cykling Odense 3.23,00
7 Brian Poulsen Horsens AC 3.23,01
8 Tom Bøttger Sønderborg CK s.t.
9 Jeppe Udby Amager CR 3.23,07
10 Thomas Jørgensen Skive CK 3.23,16

Klasse: C Distance: 104 km.
1 Lasse Munk Asmussen Middelfart CC 2.38,28
2 Henrik Rask Thorsager Motion Cykling 2.38,30
3 Andreas Pagh Silkeborg IF Cykling s.t.
4 Henrik Thinggaard Christensen Randers CK10 2.38,36
5 Lars Christensen Aålborg CR 2.38,40
6 Jesper Hansen CCH Hjørring 2.38,41
7 Peter Bang Kristensen Vejle CK 2.38,45
8 Finn Kenneth Rosenbæk Madsen Skive CK 2.38,48
9 Peter Jacobsen Aalborg CR 2.38,53
10 Jesper Bruun Hansen Grenaa CC 2.39,03
11 Jacob Holk Cykling Odense 2.42,05
12 Rasmus Daugaard Kristensen Horsens AC s.t.
13 Chris Lyman Hammel CK 2.42,20

Klasse: Junior Distance: 104 km.
1 Kasper Therkildsen Team Festina Vejle 2.42,32
2 Jacob Gye Madsen Odder CK 2.42,38
3 Steffan Hansen Esbjerg CR 2.43,03
4 John Kronborg Ebsen Holstebro CC 2.44,42
5 Christopher Juul-Jensen Odder CK 2.49,04
6 Jesper Thomsen Esbjerg CR 2.49,08
7 Ricky Jørgensen Team Festina Vejle 2.50,35
8 Søren T. Kirkegaard Madsen Herning CK 2.50,36
9 Charlie Hultgreen Køhler Odder CK 2.50,40
10 Mattias Friis Odder CK 2.50,42
11 Mark Blaabjerg Christensen Odder CK 2.50,52

Klasse: Dame A Distance: 104 km.
1 Karina Hegelund Nielsen Esbjerg CR 2.57,01

Klasse: Dame B Distance: 78 km.
1 Mie Brix Randers CK 2.26,24

Klasse: Begynder Distance: 78 km.
1 Rolf Nyborg Broge Hammel CK 2.04,05
2 Nicolaj Lyhne Christensen CK Aarhus s.t.
3 Nikolaj Sørensen Hammel CK 2.04,08
4 Peter Bjørn Jørgensen Randers CK10 s.t.
5 Troels Vesterlund Nielsen Vejle CK 2.04,11
6 Søren Chr. Brahe Bohnsen Århus MTB s.t.
7 Kenneth Andersen Esbjerg CR s.t.
8 Anders Niemann CK Aarhus s.t.
9 Jonas Mikkelsen Aalborg CR 2.04,14
10 Jonas Bach Ålborg CR s.t.
11 Brian Jørgensen Aalborg CR s.t.
12 Daniel Garne Jensen Hammel CK s.t.
13 Lasse Lyhne Iversen Herning CK s.t.

Klasse: Veteran H40 Distance: 104 km.
1 Klaus Kynde Odder CK 2.41,45
2 Kent Jensen Vejen BC 2.41,47
3 Per Christensen Skanderborg CK s.t.
4 Jørgen Pugdahl Pedersen Thy CR s.t.
5 Benny Petersen Skive CK 2.41,52
6 Asger Navne Sørensen Cycling Langeland 2.41,53
7 Danner Vedel Friis Kirkel Horsens AC 2.41,56
8 Claus Jensen CK Aarhus 2.42,23
9 Henning Sørensen Hammel CK 2.42,27
10 Kurt Sørensen Fredericia CC 2.42,28
11 Laurids Jeppesen Ringkøbing CC s.t.
12 Torleif Røberg Thorsager Motion Cykling 2.42,31
13 Roy Andersen Grenaa CC s.t.

Klasse: Veteran H50 Distance: 104 km.
1 Kurt Jensen Australien 3.00,53
2 John Sørensen Cycling Langeland s.t.
3 Kim Theils Grenaa CC s.t.
4 Peter Hilmer Grenaa CC 3.00,59
5 Henrik Sørensen Randers CK10 3.01,01
6 Knud Juul-Jensen Odder CK 3.01,03
7 Kurt Bredahl Nielsen Thorsager Motion Cykling 3.01,07

Klasse: Veteran H60 Distance: 78 km.
1 Heinz Gerhardt Munter Cykling Odense 2.16,06
2 Bent Lindstrøm Vejen BC 2.20,47

Klasse: Dame Junior Distance: 78 km.
1 Heidi Christiansen Esbjerg CR 2.15,53
2 Janni Vestergaard Nielsen Hammel CK 2.15,59

Klasse: Ungdom Distance: 78 km.
1 Jimmi Sørensen Thy CR 1.58,23
2 Mathias Lisson Roskilde CR s.t.
3 Joakim Lindboe Brüchmann DCR Ballerup 1.58,28
4 Kristian Haugaard Jensen Odder CK 1.58,29
5 Karl Magnus Larsen Randers CK10 1.58,32
6 Simon Larsen Sønderborg CK 2.01,29
7 Lenni Helleskov Busk DCR Ballerup 2.04,13
8 Mathias Frostholm Kristensen Hobro CK38 s.t.
9 Niels Hedekær Olsen Roskilde CR s.t.
10 Niki Byrgesen DCR Ballerup s.t.
11 Casper Degn Larsen Herning CK s.t.
12 Kenneth Hansen Haderslev CK75 s.t.
13 Morten Rasmussen Odder CK s.t.
14 Henrik Hasling Gade Sønderborg CK s.t.
15 Anders Eltzholtz Hobro CK38 s.t.
16 Jeppe Lykke Hartvig Nielsen Esbjerg CR s.t.
17 Asbjørn Kragh Andersen Middelfart CC s.t.
18 Peter Horn Bækhøj Thy CR s.t.
19 Søren Kolkjær Kristensen Odder CK s.t.
20 Martin Lind Aalborg CR s.t.

Klasse: Ældste Distance: 33 km.
1 Alexander Mørk Nr. - Søby CK 0.53,27
2 Simon Bigum Svendborg CC s.t.
3 Jonas Mustafa Awad Grenaa CC s.t.
4 Kasper Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling s.t.
5 Michael Valgren Andersen Thy CR 0.53,31
6 Frederik Thalund Jensen Herning CK 0.53,32
7 Lasse Zink Mortensen Rødekro CC s.t.
8 Brian Stensig Andersen CK UNIC Skjern s.t.
9 Jonas Lykke H. Nielsen Esbjerg CR s.t.
10 Thomas Jespersen Beck Sønderborg CK s.t.
11 Carsten Friis Kragh Hobro CK38 s.t.
12 Christian Hedegaard Sørensen Randers CK10 s.t.
13 Nicklas Møller Mikkelsen Silkeborg IF Cykling s.t.
14 Lucas Udby Hobro CK38 s.t.
15 Jens Møller Pedersen Randers CK10 s.t.
16 Mads Prangsgaard Odder CK s.t.
17 Andreas Ege Urbak Odder CK s.t.
18 Simon Kristiansen Herning CK 0.53,45

Klasse: Ældste piger Distance: 33 km.
1 Fie Degn Larsen Herning CK 0.53,36
2 Maria Grandt Petersen Esbjerg CR 0.55,44
3 Henriette Christensen Sønderborg CK 1.01,20

Klasse: Mellemste Distance: 22 km.
1 Mikkel Refshøj Andersen Nr. - Søby CK 0.40,21
2 Søren Kragh Andersen Middelfart CC s.t.
3 Simon Hamann Larsen Kolding BC 0.40,23
4 Henrik Pedersen Skive CK s.t.
5 Mathias Tholstrup Silkeborg IF Cykling 0.40,26
6 Andreas Holm Gylling CK Aarhus 0.40,28
7 Niklas Vestergaard Eg Herning CK s.t.
8 Alexander Hjortnæs Værløse Farum CK 0.40,41
9 Claus Kjær Jørgensen Horsens AC 0.41,17
10 Mads Krog Nielsen Herning CK 0.41,21
11 Jakob Røberg Frandsen Thorsager Motion Cykling s.t.
12 Alexander Engels Ryming Skive CK 0.41,32
13 Emil Nors Brogren Mortensen Odder CK 0.42,00

Klasse: Yngste Distance: 11 km.
1 Patrick Leth Odder CK 0.20,01
2 Mathias Nikolaj Linderod Albrechtsen CC Gladsaxe 0.20,04
3 Mathias Norsgaard Jørgensen Silkeborg IF Cykling 0.20,06
4 Jacob Kruse Jensen Haderslev CK75 0.20,12
5 Jesper Sommer Jensen Hobro CK38 0.20,27

Tilbage til toppen



Eneco Tour: CSC skal forsvare Julichs sejr


Sidste år kørte Team CSC et fremragende Eneco Tour, hvilket resulterede i en samlet sejr til Bobby Julich og med Michael Blaudzun på en flot femteplads. Det resultat skal forsvares i den kommende uge, når løbet bliver skudt i gang på næste onsdag. Og Team CSC har udtaget et stærkt mandskab til denne opgave.

Michael Blaudzun, Matti Breschel, Allan Johansen, Bobby Julich, Karsten Kroon, Lars Michaelsen, Andrea Peron og Luke Roberts, ifølge team-csc.com.

Både Roberts og Julich har netop kørt Deutschland Tour, hvor de begge fik arbejdet en del for Jens Voigt. Breschel og Johansen viste i Post Danmark Rundt, at de begge er i god form, mens Kroon kørte en fjerdeplads hjem i gårsdagens tyske endagsløb. Dermed skulle formen være der hos rytterne til endnu engang at dominere et ProTour løb.

Tilbage til toppen



Team Milram: Håber på Petacchi i topform til Vueltaen


I gårsdagens tyske løb, Rund um die Hainleit, var Alessandro Petacchi endnu engang på startstregen, efter hans debut tidligere på ugen i Italien. Sidst blev det til omkring 100 kilometer for Petacchi, mens han denne gang holdte til 150 kilometer.

”Vi bliver nødt til at tage en dag af gangen, men han er på rette vej. Vi håber at han er i topform til Vueltaen,” udtalte sportsdirektør, Gianlugia Stanga efter dagens løb.

Også Petacchi selv var tilfreds. ”Benene fungerede godt og jeg har en god følelse. Jeg er meget tilfreds med gårsdagens løb. Jeg kan mærke, at min form bliver bedre og bedre og nu ser jeg frem til Regio-Tour og Vueltaen.”

Tilbage til toppen

Annonce

DEL
KOMMENTARER

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

GP Général Patton(1.1) 03/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 03/07-06/07

GP Luxembourg(1.1) 04/07

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR