Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Følg os Twitter Nyhedsbrev VELOMIO

Femteplads til Alex Rasmussen
22. juni 2007 21:15 af Rune Schjerbeck 0

Det blev en fornuftig dag for Team Odense Energi i det franske etapeløb, Boucles de la Mayenne. 1. etape gik over 184 km, hvor fire ryttere var ude i langt udbrud. Da ingen hold formåede at lukke hullet til udbrydergruppen holdt de fire ryttere hjem med hollandske Bobbie Traksel som vinder. 

Alex Rasmussen (Team Odense Energi) vandt imidlertid feltets spurt og hentede derved en femteplads til det fynske mandskab. I den samlede stilling er Alex Rasmussen på en 7. plads.

Resultat af 1. etape
1 Bobbie Traksel - Palmans Collstrop 4.20.15 (42.421 km/t)
2 Vytautas Kaupas - Jartazi 7 Mobile
3 Niels Albert - Palmans Collstrop
4 Kévin Lalouette - CC Nogent Sur Oise
5 Alex Rasmussen - Team Odense Energi 0.20
6 Romain Feillu - Agritubel Pro Sport Poitou
7 Peter Möhlmann - Team Regiostrom Senges
8 Alexandre Lemair - Comite Normandie
9 Dvy Commeyne - Palmans Collstrop
10 Alexanre Aulas - French National Under 23 Team
11 Jean-Luc Delpech - Bretagne Armor-Lux
12 Samel Caldeira - Duja Tavira
13 Romain Fondard - CC Nogent Sur Oise
14 Dennis Smit - Ubbink Syntec Cycling Team
15 Damien Robert - CC Nogent Sur Oise
16 Tom Veelers - Rabobank
17 Guillaume Blot - Comite Normandie
18 Geert Omloop - Jartazi 7 Mobile
19 Julien Simon - French National Under 23 Team
20 Maxime Bouet - French National Under 23 Team
21 Tony Gallopin - SCO Dijon Team Lapierre
22 Benoit Sinner - Agritubel Pro Sport Poitou
23 Yoann Lucas - Team U Nantes Atlantique
24 Enrique Mata Cabello - Vina Magna-Cropu
25 Thomas Berkhout - Rabobank
26 Nicolas Vogondy - Agritubel Pro Sport Poitou
27 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom Senges
28 Perrig Quemeneur - Vendee U PDL
29 José Herrada Lopez - Vina Magna-Cropu
30 Antoine Dalibard - Bretagne Armor-Lux
31 Olivier Grammaire - SCO Dijon Team Lapierre
32 Arne Hassink - Ubbink Syntec Cycling Team
33 François Jurgen - Jartazi 7 Mobile
34 Martin Mata Cabello - Vina Magna-Cropu
35 Glenn Bak - Sean Kelly Team
36 Ludov Bret - Vendee U PDL
37 Kasper Linde - Team Odense Energi
38 Evgeny Popov - Rabobank
39 Freddy Bichot - Agritubel Pro Sport Poitou
40 Julien El Fares - French National Under 23 Team
41 Cédric Herve - Agritubel Pro Sport Poitou
42 Stephen Gallagher - Sean Kelly Team
43 Davi Han - SCO Dijon Team Lapierre
44 Yannic Maus - Team Regiostrom Senges
45 Folkert De Haan - Ubbink Syntec Cycling Team
46 Ivan Gilmartin Hernangome - Vina Magna-Cropu
47 Julien Gay - Vendee U PDL
48 Maint Berkenbosh - Team Regiostrom Senges
49 Casper Jørgensen - Team Odense Energi
50 Paidi O'Brien - Sean Kelly Team
51 Olivier Nari - SCO Dijon Team Lapierre
52 Arnaud Godet - French National Under 23 Team
53 Alexandre Bousseau - Vendee U PDL
54 René Schild - Team Sparkasse
55 Evgeny Sokolov - Vendee U PDL
56 Guillaume Malle - Comite Normandie
57 Fred Penne - Palmans Collstrop
58 Sven Nys - Rabobank
59 Stefan Wijnants - Palmans Collstrop
60 Michael Larsen - Team Odense Energi
61 Jonathan Dayus - Team U Nantes Atlantique
62 Sébastien Duret - Bretagne Armor-Lux
63 Charles Guilbert - Bretagne Armor-Lux
64 Franck Charrier - CC Nogent Sur Oise
65 Paul Sneeboer - Duja Tavira
66 Konstantin Schubert - Team Regiostrom Senges
67 Steven Kruijswijk - Rabobank
68 Gaylord Cumont - Comite Normandie
69 Timothée Lefrancois - Team U Nantes Atlantique
70 Stefan Löffler - Team Sparkasse
71 Sylvain Cheval - Team U Nantes Atlantique
72 Sébastien Harbonnier - CC Nogent Sur Oise
73 Julien Mesnil - Comite Normandie
74 Luis Bartolomeu - Duja Tavira
75 Stéphane Ramond - EC Mayenne
76 Stéphane Bonsergent - Bretagne Armor-Lux
77 Mickaël Barbier - EC Mayenne
78 Jocelyn Bar - French National Under 23 Team
79 Jan Soetens - Jartazi 7 Mobile 1.09
80 Luis Filipe Albino Silva - Duja Tavira
81 Janek Tombak - Jartazi 7 Mobile 0.20
82 Christian Lademann - Team Sparkasse
83 Bruno Antero Moreira Lima - Vina Magna-Cropu 16.55
84 Carlos Torrent Tarres - Vina Magna-Cropu
85 Tony Cavet - Comite Normandie 16.58
86 Mat Bertling - Team Regiostrom Senges 22.31
87 Anders Fiala - Team Odense Energi
88 Paul Van Schalen - Ubbink Syntec Cycling Team
89 Claudio Filipe Pedro Apolo - Duja Tavira
90 Thibault Mace - Vendee U PDL
91 Morgan Fox - Sean Kelly Team
92 Martin Frost Lollesgaard - Team Odense Energi
93 Sébastien Frey - Team Sparkasse
94 Simon Kelly - Sean Kelly Team
95 Jean Triguel - EC Mayenne
96 Wim Botman - Ubbink Syntec Cycling Team
97 Stéphane Couge - EC Mayenne
98 Danny Stam - Ubbink Syntec Cycling Team
99 Stéphane Rossetto - CC Nogent Sur Oise

Udgået på dagens etape
DNF José Alberto Martinez Tridad - Agritubel Pro Sport Poitou
DNF Martijn Maaskant - Rabobank
DNF Denis Flahaut - Jartazi 7 Mobile
DNF Alexandre Naulleau - Team U Nantes Atlantique
DNF Tarmo Raudsepp - Team U Nantes Atlantique
DNF Martial Locatelli - SCO Dijon Team Lapierre
DNF Laurent Beuret - SCO Dijon Team Lapierre
DNF Nelio Simao - Duja Tavira
DNF Marc Streel - Palmans Collstrop
DNF Guillaume Garnier - EC Mayenne
DNF Stéphane Fouillet - EC Mayenne
DNF Mark Cassidy - Sean Kelly Team

Samlet stilling efter 1. etape
1 Bobbie Traksel - Palmans Collstrop 4.26.15
2 Niels Albert - Palmans Collstrop 0.02
3 Vytautas Kaupas - Jartazi 7 Mobile 0.11
4 Tom Veelers - Rabobank 0.15
5 Romain Feillu - Agritubel Pro Sport Poitou 0.19
6 Nicolas Vogondy - Agritubel Pro Sport Poitou
7 Alex Rasmussen - Team Odense Energi
8 Jean-Luc Delpech - Bretagne Armor-Lux 0.23
9 Perrig Quemeneur - Vendee U PDL 0.24
10 Thomas Berkhout - Rabobank 0.25
11 Sébastien Duret - Bretagne Armor-Lux
12 Casper Jørgensen - Team Odense Energi 0.26
13 Julien Simon - French National Under 23 Team 0.27
14 Antoine Dalibard - Bretagne Armor-Lux
15 Kévin Lalouette - CC Nogent Sur Oise
16 Maint Berkenbosh - Team Regiostrom Senges 0.28
17 Maxime Bouet - French National Under 23 Team
18 Tony Gallopin - SCO Dijon Team Lapierre 0.29
19 Charles Guilbert - Bretagne Armor-Lux 0.30
20 Samel Caldeira - Duja Tavira
21 Evgeny Popov - Rabobank
22 Freddy Bichot - Agritubel Pro Sport Poitou
23 Sven Nys - Rabobank 0.32
24 Julien Gay - Vendee U PDL
25 Janek Tombak - Jartazi 7 Mobile
26 Stephen Gallagher - Sean Kelly Team 0.33
27 Gaylord Cumont - Comite Normandie
28 Steven Kruijswijk - Rabobank 0.34
29 Benoit Sinner - Agritubel Pro Sport Poitou
30 Julien El Fares - French National Under 23 Team
31 Geert Omloop - Jartazi 7 Mobile
32 José Herrada Lopez - Vina Magna-Cropu 0.35
33 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom Senges
34 Jonathan Dayus - Team U Nantes Atlantique
35 Dennis Smit - Ubbink Syntec Cycling Team
36 Arnaud Godet - French National Under 23 Team 0.37
37 Romain Fondard - CC Nogent Sur Oise
38 Stefan Wijnants - Palmans Collstrop
39 Evgeny Sokolov - Vendee U PDL
40 Ludov Bret - Vendee U PDL 0.38
41 Jocelyn Bar - French National Under 23 Team
42 Alexanre Aulas - French National Under 23 Team 0.39
43 Ivan Gilmartin Hernangome - Vina Magna-Cropu 0.40
44 Sébastien Harbonnier - CC Nogent Sur Oise
45 René Schild - Team Sparkasse
46 Olivier Nari - SCO Dijon Team Lapierre 0.41
47 Damien Robert - CC Nogent Sur Oise
48 Olivier Grammaire - SCO Dijon Team Lapierre 0.42
49 Dvy Commeyne - Palmans Collstrop
50 Yoann Lucas - Team U Nantes Atlantique
51 Konstantin Schubert - Team Regiostrom Senges
52 Arne Hassink - Ubbink Syntec Cycling Team
53 Martin Mata Cabello - Vina Magna-Cropu
54 Guillaume Malle - Comite Normandie 0.43
55 Julien Mesnil - Comite Normandie
56 Christian Lademann - Team Sparkasse
57 Cédric Herve - Agritubel Pro Sport Poitou
58 Davi Han - SCO Dijon Team Lapierre
59 Glenn Bak - Sean Kelly Team 0.44
60 Paidi O'Brien - Sean Kelly Team
61 Stéphane Bonsergent - Bretagne Armor-Lux
62 François Jurgen - Jartazi 7 Mobile
63 Folkert De Haan - Ubbink Syntec Cycling Team 0.45
64 Franck Charrier - CC Nogent Sur Oise
65 Paul Sneeboer - Duja Tavira 0.46
66 Luis Bartolomeu - Duja Tavira
67 Alexandre Lemair - Comite Normandie
68 Kasper Linde - Team Odense Energi 0.48
69 Stéphane Ramond - EC Mayenne
70 Michael Larsen - Team Odense Energi
71 Mickaël Barbier - EC Mayenne 0.49
72 Enrique Mata Cabello - Vina Magna-Cropu 0.50
73 Guillaume Blot - Comite Normandie
74 Alexandre Bousseau - Vendee U PDL 0.51
75 Peter Möhlmann - Team Regiostrom Senges 0.52
76 Timothée Lefrancois - Team U Nantes Atlantique
77 Sylvain Cheval - Team U Nantes Atlantique 0.53
78 Stefan Löffler - Team Sparkasse 0.55
79 Yannic Maus - Team Regiostrom Senges 0.59
80 Fred Penne - Palmans Collstrop 1.00
81 Jan Soetens - Jartazi 7 Mobile 1.29
82 Luis Filipe Albino Silva - Duja Tavira 1.37
83 Bruno Antero Moreira Lima - Vina Magna-Cropu 17.16
84 Carlos Torrent Tarres - Vina Magna-Cropu 17.17
85 Tony Cavet - Comite Normandie 17.46
86 Paul Van Schalen - Ubbink Syntec Cycling Team 22.45
87 Claudio Filipe Pedro Apolo - Duja Tavira 22.49
88 Wim Botman - Ubbink Syntec Cycling Team 22.56
89 Anders Fiala - Team Odense Energi 22.58
90 Stéphane Couge - EC Mayenne 22.59
91 Morgan Fox - Sean Kelly Team 23.02
92 Mat Bertling - Team Regiostrom Senges 23.04
93 Thibault Mace - Vendee U PDL 23.05
94 Martin Frost Lollesgaard - Team Odense Energi 23.07
95 Danny Stam - Ubbink Syntec Cycling Team 23.11
96 Sébastien Frey - Team Sparkasse 23.15
97 Jean Triguel - EC Mayenne 23.19
98 Stéphane Rossetto - CC Nogent Sur Oise 23.26
99 Simon Kelly - Sean Kelly Team 24.03

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 18/08

The Larry H.Miller Tour o...(2.HC) 12/08-18/08

Fyen Rundt(1.1) 18/08

GP Stad Zottegem(1.1) 20/08

La Poly Normande(1.1) 18/08

Tour de Indonesia(2.1) 19/08-23/08

Tour de Indonesia(2.1) 19/08-23/08

GP Stad Zottegem(1.1) 20/08

PostNord Danmark Rundt(2.HC) 21/08-25/08

Veenendaal-Veenendaal Cla...(1.1) 21/08

Tour du Limousin(2.1) 21/08-24/08

Ladies Tour of Norway - TTT(2.WWT) 22/08-25/08

Colorado Classic(2.HC) 22/08-25/08

Vuelta a España(2.UWT) 24/08-15/09

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 25/08

Schaal Sels(1.1) 25/08

Tour Poitou-Charentes(2.1) 27/08-30/08

Druivenkoers - Overijse(1.1) 28/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger