Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Filippo Pozzato vandt Milano-Sanremo

Filippo Pozzato vandt Milano-Sanremo

18. marts 2006 12:020
Det lykkedes lige præcis Filippo Pozzato (QuickStep) at snyde sprinterne i årets første store klassikerne Milano - Sanremo. Italieneren kom med en lille udbrydergruppe ind på Via Roma i Sanremo og med et eksplosivt ryk på den sidste kilometer formåede han lige akkurat at holde sprinterne, med Alessandro Petacchi i front, bag sig.

Derved sluttede et ellers fuldstændig traditionelt Milano-Sanremo med en lidt overraskende vinder. Allerede tidligt kom otte ryttere helt efter planen af sted i et langt udbrud. Daniele Contrini (LPR), Unai Etxebarria (Euskaltel), Staf Scheirlinckx (Cofidis), Ludovic Auger (Française des Jeux), Kjell Callstrom (Liquigas), Mirko Allegrini, Sergiy Matveyev (Panaria) og Giampaolo Cheula (Barloworld) fik på et tidspunkt oparbejdet et forspring på lidt over 11 minutter før Milarm og Quick Step-Innergetics arbejde i fronten af feltet begyndte at få effekt.

Frontgruppen kom samlet ind til de små Capo’er, hvor Mirko Allegrini og Unai Etxebarria forsøgte at gå solo, men lige meget hjalp det da feltet kom bragende bagfra. Vanen tro bød Cipressa på flere udbrudsforsøg bl.a. fra Kurt-Asle Arvesen, der dog alle blev hentet, da Quick Step mandskabet sad massivt fremme.

Kort efter nedkørslen forsøger Koos Moerenhout (Phonak) sig og han får straks Frank Schleck (Team CSC) på hjul. Kort efter følger Vicente Reynes Mimo (Caisse d´Pargne-Illes Balears) og Guido Trenti (Quick Step-Innergetic), og de fire får hurtigt oparbejdet et godt forspring på lidt over 20 sekunder. De fire kommer sammen til Poggio, hvor Frank Schleck går solo. Han bliver dog hentet kort før toppen af Alessandro Ballan (Lampre-Fondital), Filippo Pozzato (Quick Step-Innergetic) og Igor Astarloa (Barloworld) efter et eksplosivt ryk fra førstnævnte.

På nedkørslen kommer der lidt samling blandt udbryderne, hvor også Samuel Sanchez (Euskaltel) og Rinaldo Nocentini (Aqua e Sapone) når frem. Gruppen kan dog ikke rigtig finde ind i et samarbejde, og selvom Alessandro Petacchi og Tom Boonen næsten er isolerede til slut ser det ud til at udbryderne bliver hentet, lige indtil Nocentini, der hele vejen havde siddet på hjul, angriber med under en kilometer til mål. Pozzato, der ligeledes ikke har taget del i føringerne af hensyn til Tom Boonens chancer, kan slå kontra og vinder lige akkurat med en cykellængde til en ellers meget overlegen Alessandro Petacchi, der vinder favortigruppens spurt.


Resultat af Milano - Sanremo
1 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic 6.29.41 (45.27 km/h)
2 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram
3 Luca Paolini (Ita) Liquigas
4 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic
5 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital
6 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank
7 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
8 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
9 Martin Elmiger (Sch) Phonak Hearing Systems
10 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
11 Igor Astarloa (Spa) Barloworld
12 David Kopp (Tys) Gerolsteiner
13 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
14 Fabian Wegmann (Tys) Gerolsteiner
15 Andreas Klier (Tys) T-Mobile Team
16 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems
17 Marcus Zberg (Sch) Gerolsteiner
18 Leon Van Bon (Hol) Davitamon-Lotto
19 Allan Davis (Aus) Liberty Seguros-Würth Team
20 Frank Schleck (Lux) Team CSC
21 Erik Zabel (Tys) Team Milram
22 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
23 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux
24 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
25 Fabian Cancellara (Sch) Team CSC
26 Bjoern Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto
27 Murilo Antonio Fischer (Bra) Naturino-Sapore Di Mare
28 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team
29 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
30 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
31 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
32 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
33 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua Sapone
34 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.05
35 Heinrich Haussler (Tys) Gerolsteiner
36 Xavier Florencio Cabre (Spa) Bouygues Telecom
37 Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
38 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
39 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
40 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
41 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
42 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC
43 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom
44 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
45 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
46 Bradley Wiggins (SBr) Cofidis, le Credit par Telephone
47 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
48 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
49 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi
50 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole
51 Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank
52 Frédéric Guesdon (Fra) Française des Jeux
53 Massimiliano Gentili (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
54 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir
55 Alexandr Arekeev (Rus) Acqua Sapone
56 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic
57 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
58 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
59 Patrik Sinkewitz (Tys) T-Mobile Team
60 Bert Grabsch (Tys) Phonak Hearing Systems
61 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
62 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
63 Vicente Reynes Mimo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
64 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
65 Koos Moerenhout (Hol) Phonak Hearing Systems
66 Grégory Rast (Sch) Phonak Hearing Systems
67 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team
68 Sébastien Hinault (Fra) Credit Agricole
69 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
70 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
71 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
72 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
73 Erik Dekker (Hol) Rabobank
74 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
75 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 0.16
76 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 0.25
77 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R.
78 Karsten Kroon (Hol) Team CSC
79 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi
80 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
81 Pedro Arreitunandia Quintero (Spa) Barloworld 0.42
82 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.48
83 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital 0.49
84 Miguel A. Martin Perdiguero (Spa) Phonak Hearing Systems
85 Rubens Bertogliati (Sch) Saunier Duval-Prodir 0.56
86 Thomas Dekker (Hol) Rabobank
87 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto 1.13
88 Angel Vicioso Arcos (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
89 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team
90 Cristian Gasperoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
91 Leonardo Giordani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 1.37
92 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 1.51
93 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 1.57
94 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 2.03
95 Dario Pieri (Ita) Team L.P.R. 2.24
96 Stephan Schreck (Tys) T-Mobile Team 2.29
97 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance
98 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
99 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare
100 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
101 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R. 2.42
102 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon-Lotto 2.57
103 Marco Velo (Ita) Team Milram 3.17
104 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic
105 Hugo Sabido (Por) Barloworld
106 Robert Hunter (RSA) Phonak Hearing Systems
107 Giosuè Bonomi (Ita) Barloworld 3.56
108 Massimo Giunti (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 5.11
109 Francisco J. Ventoso Alberdi (Spa) Saunier Duval-Prodir 6.15
110 Bradley Mcgee (Aus) Française des Jeux 6.55
111 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance 7.01
112 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
113 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole
114 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi
115 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir
116 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
117 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
118 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto
119 Maarten Den Bakker (Hol) Team Milram
120 Andrea Masciarelli (Ita) Acqua Sapone
121 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
122 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
123 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic
124 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
125 Mauricio Soler (Col) Acqua Sapone
126 Valerio Agnoli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
127 Allan Johansen (Dan) Team CSC
128 Pavel Padrnos (Tje) Discovery Channel Pro Cycling Team
129 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance
130 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
131 Mauro Facci (Ita) Barloworld
132 Alexander Efimkin (Rus) Barloworld
133 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
134 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi
135 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
136 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux
137 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
138 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
139 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir
140 Joerg Jaksche (Tys) Liberty Seguros-Würth Team
141 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
142 Alexandre Vinokourov (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team
143 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
144 Giairo Ermeti (Ita) Team L.P.R.
145 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 8.10
146 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
147 Marcus Burghardt (Tys) T-Mobile Team 8.26
148 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 9.30
149 Dmitri Konyshev (Rus) Team L.P.R.
150 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua Sapone
151 Andrea Rossi (Ita) Acqua Sapone
152 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
153 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole
154 Andrus Aug (Est) Acqua Sapone
155 Unai Etxebarria Arana (Ven) Euskaltel-Euskadi
156 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
157 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom
158 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R.
159 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux
160 Jimmy Casper (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 10.48
161 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld
162 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

HOMETRAINER? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE