”Touren mistede sin glans sidste år, da Basso og Ullrich blev smidt ud dagen før, det hele gik i gang. Da Floyd Landis så oven i købet blev snuppet lige efter afslutningen, mistede man vel alle sine illusioner,” fortæller Brian Mikkelsen i et interview i Berlingske Tidende.
Brian Mikkelsen, der er tidligere næstformand i WADA, har ellers tidligere argumenteret for at topidrætsfolk, der ikke er taget i et dopingmisbrug er rene idrætsfolk. Nu tror han i stedet at vi vil se endnu flere dopingsager i det kommende år frem mod OL – specielt indenfor cykelsport og atletik.
”Ja, det tror jeg. For det er nu, idrætsudøverne bygger sig op. Så det er i år, at vi skal være specielt opmærksomme på doping,” siger Brian Mikkelsen.
”Atletik og cykling er de to idrætsgrene, hvor vi har set de største sager i den seneste tid. Og det er to relativt store OL-discipliner. Så begge verdensforbund er opmærksomme på, at der kan komme en stigning i det kommende år.”
Modsvaret hedder ifølge Brian Mikkelsen flere test-udenfor-konkurrence, som han forventes øges med 25% i 2007.
Værdikamp mod Sydeuropa
Præsidenten for det internationale cykelforbund UCI, Pat McQuaid, skelnede forleden mellem dopingopfattelsen i nord- og syd-europa og beskrev et kultursammenstød mellem, hvad han kaldte de angelsaksiske værdier og mafiøse del af europæisk kultur. Et billede som Brian Mikkelsen støtter op om.
”Ja. Du kan bare se, hvordan de opfatter Ivan Basso i Italien. I store dele af Italien er han fortsat en helt, og han har nu skrevet kontrakt med et nyt cykelhold – godt nok et amerikansk, som forsøger at komme ind i Italien. Der er ikke nogen tvivl om, at der er en lignende opfattelse af doping i ledende sportskredse sydpå,” siger Brian Mikkelsen, der mener at enhver dansk idrætsudøver, der doper sig, ved, at der er tale om snyd.
"Derimod ser vi en benhård og aggressiv afvisning af doping i de politiske kredse – både i Spanien, Frankrig og Italien," pointerer Brian Mikkelsen dog samtidig.
Annonce
Annonce
Tour of Scandinavia(2.WWT) 09/08-14/08
La Polynormande(1.1) 14/08
Belgrade Trophy(2.1) 13/08-14/08
La Ronde Des Vallées(2.1) 13/08-14/08
Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08
EM - Herrer(CC) 14/08
La Polynormande(1.1) 14/08
EM - Herrer(CC) 14/08
Tour du Limousin(2.1) 16/08-19/08
EM - Kvinder (Enkeltstart)(CCW) 17/08
One Belt One Road Nation'...(2.NCUP) 17/08-19/08
EM - Herrer (Enkeltstart)(CC) 17/08
Tour de l'Avenir(2.NCUP) 18/08-28/08
Vuelta a España(2.UWT) 19/08-11/09
EM - Kvinder(CCW) 21/08
BEMER Cyclassics(1.UWT) 21/08
Schaal Sels Merksem(1.1) 21/08
Egmont Cycling Race(1.1) 23/08
Tour Poitou - Charentes(2.1) 23/08-26/08
Annonce
Annonce
AG2R Citroen Team |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty - Gobert |
Israel - Premier Tech |
Lotto Soudal |
Movistar Team |
Quick-Step Alpha Vinyl |
Team BikeExchange Jayco |
Team DSM |
Team Jumbo-Visma |
Trek-Segafredo |
UAE Team Emirates |
Annonce
Politiet efterforsker flere hold for brug af doping
Dopingmistanke: Hold får frataget sin licens
Van Aert vrisser på Tour-pressemøde: Lortespørgsmål
Michael Rasmussen tror på en renere cykelsport
Mohoric om ransagninger: Jeg har ikke gjort noget forkert