Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Flot etapesejr til Sandy Casar

Flot etapesejr til Sandy Casar

27. juli 2007 17:480

Sandy Casar (Francaise des Jeux) vandt 18 etape af Tour de France, da han vandt spurten i en firemand stort udbrud, der kom samlet til mål.

Annonce

Dagens 211 km lange 18. etape i Tour de France fra Cahors til Angoulême bød på fire kategori 4 stigninger og var en oplagt mulighed for at udbrud skulle holde hjem

Dagens afgørende udbrud blev etableret efter 15 km kørsel, hvor Michael Boogerd (Rabobank), Laurent Lefevre (Boygues Telecom), Sandy Casar (Francaise des Jeux) og Frederik Willems (Liquigas) fik hul til feltet.

Sidstnævnte kørte dog ind i en hund, hvilket uundgåeligt medført et styrt, hvor Sandy Casar også røg med ned. Frederik Willems måtte efterfølgende lade sig falde tilbage til feltet, mens Sandy Casar blev hentet af Axel Merckx (T-Mobile), der var kørt væk fra feltet. De to fandt ind i et samarbejde og efter en kort jagt valgte Michael Boogerd og Laurent Lefevre at vente på de to forfølgere.

De fire oparbejdede herefter et forspring ned til feltet på over 17 minutter, hvilket betød at Michael Boogerd begyndte at truer flere af rytterne i den samlede top-10. Det fik Euskaltel-mandskabet til at gå frem med lidt under 40 km til mål for at forsvare Mikel Astarlozas samlede 10. plads, hvorefter forspringet hurtigt faldt til omkring 10 minutter.

Michael Boogerd vælger at forsøge et angreb med 10 km til mål, men en vågen Laurent Lefevre får hurtigt lukket hullet, hvorefter Laurent Lefevre selv forsøger sig med seks kilometer til mål. Michael Boogerd får dog efter en kort jagt lukket hullet.

Med tre kilometer til mål sætter Sandy Casar et hårdt angreb ind og han får hurtigt et forspring på 50-70 meter ned til Michael Boogerd, mens Laurent Lefevre og Axel Merckx sad yderligere 20 meter tilbage. De fire ryttere bliver dog samlet lige efter kilometermærket og det hele ender i en spurt. Sandy Casar sætter sig forrest og de andre opdager tilsyneladende ikke, at han åbner spurten tidligt og han kører hjem med flere cykellængder til Axel Merckx, der blev toer.

I feltet vandt Tom Boonen (Quick Step-Innergetic) endnu engang spurten. Denne gang foran Robert Hunter (Barloworld) og Erik Zabel (Team Milram).

Resultat af 18. etape
1 Sandy Casar - Française des Jeux 5.13.31 (40.38 km/t)
2 Axel Merckx - T-Mobile Team 0.01
3 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom
4 Michael Boogerd - Rabobank
5 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 8.34
6 Robert Hunter - Barloworld
7 Erik Zabel - Team Milram
8 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
9 Bernhard Eisel - T-Mobile Team
10 Thor Hushovd - Crédit Agricole
11 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
12 Robert Förster - Gerolsteiner
13 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team
14 Cadel Evans - Predictor - Lotto
15 Sébastien Hinault - Crédit Agricole
16 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 8.37
17 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
18 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic
19 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
20 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team
21 Carlos Sastre Candil - Team CSC
22 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
23 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
24 Kim Kirchen - T-Mobile Team
25 Moises Duenas Nevado - Agritubel
26 Aleksandr Kuchynski - Liquigas
27 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi
28 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne
29 Frank Schleck - Team CSC
30 Sven Krauss - Gerolsteiner
31 Nicolas Jalabert - Agritubel
32 Patrice Halgand - Crédit Agricole
33 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance
34 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
35 Manuel Beltran Martinez - Liquigas
36 Kjell Carlström - Liquigas
37 Christian Knees - Team Milram
38 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
39 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne
40 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
41 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom
42 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir
43 Mickael Delage - Française des Jeux
44 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
45 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
46 Mauricio Soler - Barloworld
47 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance
48 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
49 Murilo Fischer - Liquigas
50 Chris Horner - Predictor - Lotto
51 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance
52 Lilian Jégou - Française des Jeux
53 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team
54 Kanstantin Siutsou - Barloworld
55 William Bonnet - Crédit Agricole
56 Leif Hoste - Predictor - Lotto
57 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi
58 Ralf Grabsch - Team Milram
59 Bert Grabsch - T-Mobile Team
60 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
61 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance
62 Alexander Efimkin - Barloworld
63 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital
64 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital
65 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto
66 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic
67 Peter Wrolich - Gerolsteiner
68 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic
69 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne
70 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
71 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
72 Daniele Bennati - Lampre - Fondital
73 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 8.56
74 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic
75 Julian Dean - Crédit Agricole 8.58
76 Marcel Sieberg - Team Milram
77 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic
78 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto
79 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 9.01
80 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 9.17
81 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 9.24
82 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
83 Andry Grivko - Team Milram
84 Jens Voigt - Team CSC
85 Linus Gerdemann - T-Mobile Team
86 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
87 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir
88 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
89 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne
90 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
91 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
92 Mario Aerts - Predictor - Lotto
93 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital
94 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
95 Nicolas Vogondy - Agritubel
96 Bram De Groot - Rabobank
97 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
98 Alessandro Cortinovis - Team Milram
99 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi
100 Geraint Thomas - Barloworld
101 Enrico Poitschke - Team Milram
102 Grischa Niermann - Rabobank
103 Daniele Righi - Lampre - Fondital
104 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi
105 Pieter Weening - Rabobank
106 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir
107 Michael Albasini - Liquigas
108 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir
109 Benoît Salmon - Agritubel
110 John Gadret - AG2r Prévoyance
111 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
112 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team
113 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel
114 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
115 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
116 Christian Vande Velde - Team CSC
117 Markus Fothen - Gerolsteiner
118 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
119 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom
120 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC
121 Charles Wegelius - Liquigas
122 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC
123 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
124 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank
125 Johann Tschopp - Bouygues Telecom
126 Paolo Longo Borghini - Barloworld
127 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
128 Manuel Quinziato - Liquigas 10.14
129 Thomas Dekker - Rabobank
130 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team
131 Anthony Charteau - Crédit Agricole
132 Giampaolo Cheula - Barloworld
133 Ronny Scholz - Gerolsteiner
134 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
135 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
136 Freddy Bichot - Agritubel
137 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 10.49
138 Fabian Cancellara - Team CSC 11.02
139 David Millar - Saunier Duval - Prodir
140 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld
141 Frederik Willems - Liquigas

Samlet stilling efter 18. Etape
1 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 86.04.16
2 Cadel Evans - Predictor - Lotto 1.50
3 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.49
4 Carlos Sastre Candil - Team CSC 6.02
5 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 6.29
6 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 10.18
7 Kim Kirchen - T-Mobile Team 11.36
8 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 12.47
9 Mauricio Soler - Barloworld 13.31
10 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 13.42
11 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 14.07
12 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 17.58
13 Michael Boogerd - Rabobank 19.10
14 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 22.14
15 Chris Horner - Predictor - Lotto 23.12
16 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 24.27
17 Frank Schleck - Team CSC 28.38
18 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 29.48
19 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital 33.21
20 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 34.32
21 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 36.13
22 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 45.23
23 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 45.54
24 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 54.05
25 Christian Vande Velde - Team CSC 54.10
26 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 54.35
27 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 1.01.47
28 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 1.04.44
29 Jens Voigt - Team CSC 1.05.44
30 Patrice Halgand - Crédit Agricole 1.07.47
31 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 1.11.07
32 Kanstantin Siutsou - Barloworld 1.11.57
33 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 1.17.19
34 Markus Fothen - Gerolsteiner 1.26.56
35 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.28.42
36 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 1.29.20
37 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 1.29.38
38 Thomas Dekker - Rabobank 1.29.47
39 Moises Duenas Nevado - Agritubel 1.31.03
40 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 1.31.16
41 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 1.31.59
42 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 1.33.49
43 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 1.34.39
44 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 1.37.20
45 Charles Wegelius - Liquigas 1.41.52
46 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 1.46.10
47 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 1.47.42
48 Christian Knees - Team Milram 1.49.01
49 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 1.49.18
50 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC 1.52.45
51 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 1.53.31
52 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance 1.55.11
53 John Gadret - AG2r Prévoyance 2.00.49
54 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir 2.01.29
55 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 2.01.38
56 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 2.04.29
57 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 2.10.12
58 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 2.11.53
59 Michael Albasini - Liquigas 2.14.15
60 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.14.40
61 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 2.14.50
62 Axel Merckx - T-Mobile Team 2.16.02
63 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 2.16.59
64 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto 2.17.40
65 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 2.19.09
66 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 2.19.54
67 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 2.20.12
68 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.21.26
69 Sandy Casar - Française des Jeux 2.25.37
70 David Millar - Saunier Duval - Prodir 2.26.37
71 Mario Aerts - Predictor - Lotto 2.27.31
72 Frederik Willems - Liquigas 2.29.53
73 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 2.31.02
74 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 2.31.50
75 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 2.33.46
76 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 2.34.47
77 Erik Zabel - Team Milram 2.35.10
78 Kjell Carlström - Liquigas 2.35.29
79 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel 2.38.33
80 Ronny Scholz - Gerolsteiner 2.39.04
81 Andry Grivko - Team Milram 2.39.52
82 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 2.43.44
83 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 2.44.46
84 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 2.49.58
85 Grischa Niermann - Rabobank 2.50.01
86 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 2.50.24
87 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital 2.53.12
88 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 2.53.52
89 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 2.55.36
90 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 2.55.45
91 Nicolas Vogondy - Agritubel 2.56.18
92 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne 2.57.07
93 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 2.58.35
94 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance 3.03.12
95 Daniele Righi - Lampre - Fondital 3.03.18
96 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 3.03.24
97 Alexander Efimkin - Barloworld 3.05.37
98 Lilian Jégou - Française des Jeux 3.07.15
99 Murilo Fischer - Liquigas 3.07.26
100 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 3.08.27
101 Freddy Bichot - Agritubel 3.09.47
102 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 3.11.09
103 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld 3.11.40
104 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 3.14.41
105 Fabian Cancellara - Team CSC 3.15.16
106 Julian Dean - Crédit Agricole 3.15.55
107 Manuel Quinziato - Liquigas 3.16.05
108 Giampaolo Cheula - Barloworld 3.16.06
109 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 3.16.57
110 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team 3.17.08
111 Nicolas Jalabert - Agritubel 3.17.35
112 Bert Grabsch - T-Mobile Team 3.17.58
113 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 3.18.05
114 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 3.18.46
115 Ralf Grabsch - Team Milram 3.19.23
116 William Bonnet - Crédit Agricole 3.19.43
117 Robert Hunter - Barloworld 3.19.45
118 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 3.19.53
119 Mickael Delage - Française des Jeux 3.20.22
120 Benoît Salmon - Agritubel 3.20.49
121 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 3.20.57
122 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 3.21.25
123 Paolo Longo Borghini - Barloworld 3.21.28
124 Alessandro Cortinovis - Team Milram 3.21.46
125 Marcel Sieberg - Team Milram 3.22.12
126 Leif Hoste - Predictor - Lotto 3.22.22
127 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 3.22.46
128 Pieter Weening - Rabobank 3.24.31
129 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 3.26.22
130 Peter Wrolich - Gerolsteiner 3.27.28
131 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 3.28.45
132 Enrico Poitschke - Team Milram 3.28.48
133 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
134 Robert Förster - Gerolsteiner 3.31.29
135 Anthony Charteau - Crédit Agricole 3.32.07
136 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 3.34.11
137 Bram De Groot - Rabobank 3.34.45
138 Thor Hushovd - Crédit Agricole 3.34.50
139 Sven Krauss - Gerolsteiner 3.37.19
140 Geraint Thomas - Barloworld 3.39.44
141 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto 3.45.01

Pointkonkurrencen
1 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 234 pts
2 Robert Hunter - Barloworld 210
3 Erik Zabel - Team Milram 206
4 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 161
5 Thor Hushovd - Crédit Agricole 156
6 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 125
7 Robert Förster - Gerolsteiner 123
8 Cadel Evans - Predictor - Lotto 97
9 Fabian Cancellara - Team CSC 93
10 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 84
11 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 83
12 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 82
13 Murilo Fischer - Liquigas 75
14 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 72
15 Sandy Casar - Française des Jeux 71
16 Kim Kirchen - T-Mobile Team 65
17 Mauricio Soler - Barloworld 64
18 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 63
19 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 54
20 Jens Voigt - Team CSC 49
21 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 48
22 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 47
23 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 45
24 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 45
25 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 45
26 Markus Fothen - Gerolsteiner 45
27 William Bonnet - Crédit Agricole 44
28 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 43
29 Carlos Sastre Candil - Team CSC 43
30 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 43
31 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 43
32 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 41
33 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 41
34 Axel Merckx - T-Mobile Team 40
35 Manuel Quinziato - Liquigas 40
36 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 39
37 David Millar - Saunier Duval - Prodir 38
38 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 38
39 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 37
40 Michael Boogerd - Rabobank 36
41 Michael Albasini - Liquigas 36
42 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 36
43 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 36
44 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 36
45 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 35
46 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 34
47 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 33
48 Sven Krauss - Gerolsteiner 32
49 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 30
50 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 30
51 Andry Grivko - Team Milram 29
52 Frank Schleck - Team CSC 27
53 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 27
54 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 27
55 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 25
56 Patrice Halgand - Crédit Agricole 24
57 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 22
58 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital 22
59 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 21
60 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 21
61 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 21
62 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 20
63 Freddy Bichot - Agritubel 19
64 Daniele Righi - Lampre - Fondital 18
65 Nicolas Jalabert - Agritubel 18
66 Geraint Thomas - Barloworld 18
67 Marcel Sieberg - Team Milram 17
68 Christian Vande Velde - Team CSC 17
69 Nicolas Vogondy - Agritubel 16
70 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 15
71 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 15
72 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 14
73 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 14
74 Julian Dean - Crédit Agricole 14
75 Enrico Poitschke - Team Milram 14
76 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 13
77 Peter Wrolich - Gerolsteiner 13
78 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 11
79 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 10
80 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 9
81 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 9
82 Paolo Longo Borghini - Barloworld 9
83 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 8
84 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 8
85 Chris Horner - Predictor - Lotto 7
86 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 7
87 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 6
88 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 6
89 Frederik Willems - Liquigas 6
90 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 6
91 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 5
92 Leif Hoste - Predictor - Lotto 5
93 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital 4
94 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 4
95 Kanstantin Siutsou - Barloworld 3
96 Thomas Dekker - Rabobank 3
97 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 3
98 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 2
99 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 2
100 Christian Knees - Team Milram 2
101 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 2
102 Ralf Grabsch - Team Milram 2
103 Moises Duenas Nevado - Agritubel 1
104 Lilian Jégou - Française des Jeux
105 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC -1
106 Alexander Efimkin - Barloworld -3
107 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance -5
108 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel -5
109 Ronny Scholz - Gerolsteiner -5
110 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir -10

Bjergkonkurrencen
1 Mauricio Soler - Barloworld 206 pts
2 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 128
3 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 104
4 Cadel Evans - Predictor - Lotto 92
5 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 85
6 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 77
7 Carlos Sastre Candil - Team CSC 74
8 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 68
9 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 64
10 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 64
11 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 61
12 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 54
13 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 53
14 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 52
15 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 51
16 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 50
17 Kim Kirchen - T-Mobile Team 45
18 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 43
19 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 43
20 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 42
21 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne 41
22 Patrice Halgand - Crédit Agricole 31
23 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 30
24 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 30
25 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 27
26 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 26
27 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 25
28 Thomas Dekker - Rabobank 25
29 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 25
30 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 24
31 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 23
32 David Millar - Saunier Duval - Prodir 22
33 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 18
34 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 16
35 Jens Voigt - Team CSC 16
36 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 15
37 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 15
38 William Bonnet - Crédit Agricole 15
39 Michael Boogerd - Rabobank 14
40 Frank Schleck - Team CSC 14
41 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 14
42 Anthony Charteau - Crédit Agricole 14
43 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 13
44 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 13
45 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 12
46 Christian Vande Velde - Team CSC 12
47 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 12
48 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 12
49 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 10
50 Markus Fothen - Gerolsteiner 10
51 Christian Knees - Team Milram 10
52 Giampaolo Cheula - Barloworld 10
53 Sandy Casar - Française des Jeux 9
54 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 8
55 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 8
56 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 6
57 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 5
58 Daniele Righi - Lampre - Fondital 5
59 Frederik Willems - Liquigas 4
60 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 4
61 Michael Albasini - Liquigas 4
62 Kanstantin Siutsou - Barloworld 3
63 Freddy Bichot - Agritubel 3
64 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 3
65 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 2
66 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 2
67 Andry Grivko - Team Milram 2
68 Alexander Efimkin - Barloworld 2
69 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 2
70 Marcel Sieberg - Team Milram 1

Ungdomskonkurrencen
1 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 86.04.16
2 Mauricio Soler - Barloworld 13.31
3 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 45.54
4 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 1.11.07
5 Kanstantin Siutsou - Barloworld 1.11.57
6 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.28.42
7 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 1.29.38
8 Thomas Dekker - Rabobank 1.29.47
9 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 2.19.54
10 Andry Grivko - Team Milram 2.39.52
11 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 2.43.44
12 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 2.44.46
13 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 2.58.35
14 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 3.18.05
15 William Bonnet - Crédit Agricole 3.19.43
16 Mickael Delage - Française des Jeux 3.20.22
17 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 3.20.57
18 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 3.21.25
19 Marcel Sieberg - Team Milram 3.22.12
20 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 3.26.22
21 Sven Krauss - Gerolsteiner 3.37.19
22 Geraint Thomas - Barloworld 3.39.44

Holdkonkurrencen
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 258.27.02
2 Team CSC 16.12
3 Caisse D’Epargne 16.51
4 Rabobank 28.01
5 Euskaltel-Euskadi 39.07
6 Saunier Duval-Prodir 1.30.53
7 Predictor-Lotto 1.46.21
8 Lampre-Fondital 2.08.44
9 AG2r Prévoyance 2.11.04
10 Crédit Agricole 2.13.16
11 Liquigas 2.14.39
12 Quickstep-Innergetic 2.48.29
13 T-Mobile Team 3.11.20
14 Bouygues Telecom 3.35.23
15 Barloworld 3.44.02
16 Gerolsteiner 4.00.28
17 Agritubel 5.59.34
18 Française des Jeux 6.33.48
19 Team Milram 6.35.16

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Paris - Camembert(1.1) 15/06

Adriatica Ionica Race(2.1) 14/06-18/06

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR