Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Flot sejr til Contador i Romandiet

Flot sejr til Contador i Romandiet

28. april 2006 17:330
Stortalentet Alberto Contador (Liberty Seguros-Würth) hentede en flot sejr på tredje etape af Romandiet Rundt, efter med et uimodståeligt ryk med fire kilometer til mål at have sat samtlige af de andre favoritter.

Derved overtog den unge spanske rytter den samlede føring i klassementet fra Chistopher Horner, der viste lidt svaghedstegn på dagens sidste stigning.

Etapen blev præget af et langt udbud fra Wouter Waylandts (Quick Step-Innergetic) og José Redondo (Caisse D´Epargne-Illes Balears). Til trods for at de to på et tidspunkt havde næsten 10 minutters forspring til feltet, var det næsten forsvundet i det de kørte ind på dagens næsten 15 km. lange stigning op mod målet i Leysin. Waylands må dog hurtigt slippe Redondos hjul på stigningen, der herefter fortsatte alene.

Først med 10 km. til mål begynder rytterne i feltet for alvor at røre på sig. Det betyder ikke den store udskilning blandt favoritterne, men hurtigt sidder der kun omkring 30-35 ryttere tilbage i feltet. Herefter fulgte en periode med flere små angreb fra bl.a. Oscar Sevilla (T-Mobile) og Andrea Peron (Team CSC), dog uden at nogen får rigtig hul. Med 6,5 km. til mål får Sevilla sammen med Leonardo Duque dog endelig slået hul til feltet. Kort efter følger Dario Cioni (Liquigas) efter dog uden, at han rigtig får lukket hullet til Sevilla, der nu har sat Duque.

Med 5 km. til mål sætter Joquin Rodriguez, med Alejandro Valverde (begge Caisse D´Epargne-Illes Balears) på hjul, sig frem og sætter et hårdt tempo, hvilket bl.a. resulterede i, at den førende Christopher Horner (Davitamon-Lotto) må slippe. Kort efter henter de også Redondo, Cioni og Sevilla. Blot 10 mand sidder på tidspunkt med i gruppen. Med 4 km. til mål angriber Alberto Contador uimodståeligt og får meget hurtigt slået et stort hul til de andre favoritter. Alejandro Valverde forsøger at accelerere med 3 km. til mål, men formår hverken at skabe udskilning i gruppen eller lukke hullet til Contador.

Derved kunne Contador køre alene i mål med godt 20 sekunders forspring til de resterende favoritter. Akkurat nok til, at han kunne overtage den samlede føring.

Resultat af 3. etape
1 Alberto Contador Velasco (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 4.03.41 (40.528 km/t)
2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.24
3 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
4 Jorg Jaksche (Ger) Liberty Seguros-Würth Team 0.26
5 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 0.30
6 Miguel Martin Perdiguero (Spa) Phonak Hearing Systems 0.32
7 Andrea Noe (Ita) Liquigas
8 Oscar Sevilla Ribera (Spa) T-Mobile Team
9 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team
10 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 0.42
11 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 1.01
12 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 1.05
13 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance 1.06
14 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
15 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
16 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas
17 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi
18 David Arroyo Duran (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
19 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
20 Francisco Mancebo Perez (Spa) AG2R Prevoyance 1.15
21 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 1.17
22 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems
23 Jose A Redondo Ramos (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 1.23
24 Bobby Julich (USA) Team CSC 1.25
25 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
26 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 1.32
27 Jose Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir
28 Remy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux
29 Jurge Van Den Broeck (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.43
30 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 1.46
31 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
32 Andrea Peron (Ita) Team CSC
33 Iker Camano Ortuzar (Spa) Euskaltel-Euskadi
34 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 1.52
35 Mauricio Ardila Cano (Col) Rabobank 1.55
36 Ivan Ram Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
37 Carlos Jose Ochoa (Ven) Team L.P.R. 2.11
38 Cedric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic 2.16
39 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance 2.22
40 Joseba Beloki (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
41 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
42 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 2.34
43 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
44 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 2.41
45 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
46 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram 2.42
47 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 2.46
48 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 3.05
49 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
50 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
51 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
52 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
53 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 3.10

54 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon-Lotto 3.11
55 Marius Sabaliauskas (Ltu) Lampre-Fondital 3.19
56 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance
57 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic 3.28
58 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic
59 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
60 Victor Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems
61 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 3.34
62 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole 4.11
63 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 4.23
64 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 4.36
65 Jos Arrieta Lujambio (Spa) AG2R Prevoyance 4.44
66 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5.05
67 Pieter Weening (Ned) Rabobank
68 Jeremy Roy (Fra) Française des Jeux
69 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 5.20
70 Jose A Benitez Roman (Spa) Saunier Duval-Prodir
71 Jukka Vastaranta (Fin) Rabobank 5.31
72 Aketza Pena Iza (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.51
73 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 5.55
74 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 5.57
75 Ivan Santaromita (Ita) Quick Step-Innergetic 6.02
76 Niels Scheuneman (Ned) Rabobank 6.04
77 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.18
78 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 6.20
79 Antonio Colom Mas (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 7.11
80 Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
81 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
82 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
83 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
84 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
85 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team 8.02
86 Herve Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 8.07
87 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
88 Isidro Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 9.45
89 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi
90 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance
91 David Etxebarria Alkorta (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
92 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
93 Jose Angel Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic
94 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic 11.14
95 Luis Perez Rodriguez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 11.49
96 Alessandr Cortinovis (Ita) Team Milram
97 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
98 Bram De Groot (Ned) Rabobank
99 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC
100 David Herrero Llorente (Spa) Euskaltel-Euskadi
101 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team
102 Jorg Ludewig (Ger) T-Mobile Team
103 Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank
104 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
105 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
106 Christian Knees (Ger) Team Milram
107 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
108 Jonathan Patrick McCarty (USA) Phonak Hearing Systems
109 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
110 Daniele De Paoli (Ita) Team L.P.R.
111 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
112 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC
113 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
114 Michael Albasini (Swi) Liquigas
115 Roger Beuchat (Swi) Team L.P.R.
116 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
117 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
118 Jan Boven (Ned) Rabobank
119 Stefano Zanini (Ita) Liquigas
120 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner
121 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic
122 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
123 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
124 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir
125 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas
126 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir
127 Andreas Dietziker (Swi) Team L.P.R.
128 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
129 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux
130 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
131 Yuri Metlushenko (Ukr) Team L.P.R.
132 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team
133 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team
134 Fumiyuki Beppu (Jpn) Discovery Channel Pro Cycling Team
135 Christian Vandevelde (USA) Team CSC
136 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital
137 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux
138 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R.
139 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team
140 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
141 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
142 Guennadi Mikhailov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
143 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom
144 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
145 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 16.04
146 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux
147 Bradley Mcgee (Aus) Française des Jeux
148 Vincent Jerome (Fra) Bouygues Telecom
149 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom
150 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom 16.11
151 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto 16.17
152 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 19.55

Udgået på dagens etape
DNF Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner
DNF Dmitri Konyshev (Rus) Team L.P.R.
DNF Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir
DNS Fabio Sacchi (Ita) Team Milram

Samlet stilling efter 3. etape
1 Alberto Contador Velasco (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 12.35.01
2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.16
3 Jorg Jaksche (Ger) Liberty Seguros-Würth Team 0.28
4 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
5 Miguel Martin Perdiguero (Spa) Phonak Hearing Systems 0.49
6 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 0.53
7 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 0.54
8 Andrea Noe (Ita) Liquigas 0.57
9 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
10 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 1.07
11 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 1.13
12 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 1.17
13 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.43
14 Oscar Sevilla Ribera (Spa) T-Mobile Team 2.03
15 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.31
16 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas 2.41
17 Francisco Mancebo Perez (Spa) AG2R Prevoyance 2.43
18 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance 2.46
19 David Arroyo Duran (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.48
20 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 2.54
21 Jose Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 3.00
22 Iker Camano Ortuzar (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.15
23 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 3.18
24 Bobby Julich (USA) Team CSC 3.26
25 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 3.29
26 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 3.33
27 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 3.37
28 Jurge Van Den Broeck (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.46
29 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 3.57
30 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 3.59
31 Mauricio Ardila Cano (Col) Rabobank 4.00
32 Remy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux 4.05
33 Andrea Peron (Ita) Team CSC 4.07
34 Cedric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic 4.26
35 Carlos Jose Ochoa (Ven) Team L.P.R. 4.35
36 Joseba Beloki (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 4.40
37 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 4.48
38 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 4.53
39 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 4.54
40 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 4.57
41 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 4.58
42 Michael Blaudzun (Den) Team CSC 5.08
43 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 5.12
44 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon-Lotto 5.14
45 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 5.15
46 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 5.22
47 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram 5.25
48 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 5.31
49 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 5.33
50 Victor Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 5.37
51 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance 5.40
52 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 6.39
53 Jos Arrieta Lujambio (Spa) AG2R Prevoyance 6.50
54 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic 6.53
55 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 7.16
56 Ivan Santaromita (Ita) Quick Step-Innergetic 8.16
57 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.47
58 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
59 Jose A Redondo Ramos (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 9.00
60 Jukka Vastaranta (Fin) Rabobank 9.06
61 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 9.10
62 Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 9.21
63 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team 9.29
64 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 9.57
65 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole 10.35
66 Jeremy Roy (Fra) Française des Jeux 11.19
67 David Etxebarria Alkorta (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 11.38
68 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 11.46
69 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 11.47
70 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi 12.07
71 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance
72 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 12.09
73 Ivan Ram Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 12.15
74 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance 12.30
75 Niels Scheuneman (Ned) Rabobank 12.50
76 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 13.29
77 Marius Sabaliauskas (Ltu) Lampre-Fondital 13.40
78 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 13.43
79 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 13.56
80 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 14.01
81 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team
82 Christian Knees (Ger) Team Milram 14.02
83 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
84 Luis Perez Rodriguez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 14.10
85 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux 14.14
86 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 14.45
87 Pieter Weening (Ned) Rabobank 15.20
88 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 15.23
89 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 15.27
90 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner 15.30
91 Jose A Benitez Roman (Spa) Saunier Duval-Prodir 15.44
92 Aketza Pena Iza (Spa) Euskaltel-Euskadi 15.49
93 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 16.06
94 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 16.53
95 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 17.23
96 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 17.33
97 Antonio Colom Mas (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 17.36
98 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 17.48
99 Andreas Dietziker (Swi) Team L.P.R. 17.59
100 Guennadi Mikhailov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 18.06
101 Roger Beuchat (Swi) Team L.P.R. 18.14
102 Herve Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 18.26
103 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
104 Isidro Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 18.45
105 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 19.39
106 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 20.16
107 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic 21.28
108 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas 21.39
109 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 21.47
110 Bram De Groot (Ned) Rabobank 21.49
111 Michael Albasini (Swi) Liquigas 21.53
112 Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank 21.55
113 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 21.56
114 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 21.57
115 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir
116 Alessandr Cortinovis (Ita) Team Milram
117 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 21.59
118 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 22.00
119 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 22.03
120 Yuri Metlushenko (Ukr) Team L.P.R.
121 Stefano Zanini (Ita) Liquigas
122 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 22.04
123 Jan Boven (Ned) Rabobank
124 Fumiyuki Beppu (Jpn) Discovery Channel Pro Cycling Team 22.06
125 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team
126 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC
127 David Herrero Llorente (Spa) Euskaltel-Euskadi 22.07
128 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
129 Jonathan Patrick McCarty (USA) Phonak Hearing Systems 22.09
130 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic
131 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 22.11
132 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 22.12
133 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R. 22.14
134 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 22.18
135 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team 22.19
136 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
137 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
138 Jorg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 22.20
139 Daniele De Paoli (Ita) Team L.P.R.
140 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems 22.23
141 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 22.26
142 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 22.32
143 Jose Angel Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic 22.37
144 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto 25.33
145 Bradley Mcgee (Aus) Française des Jeux 25.56
146 Vincent Jerome (Fra) Bouygues Telecom 26.28
147 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom 26.29
148 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 26.31
149 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems
150 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir 26.34
151 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom 29.05
152 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 29.48

Pointkonkurrencen efter 3. etape
1 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 37 pts
2 Jorg Jaksche (Ger) Liberty Seguros-Würth Team 29
3 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 26
4 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 25
5 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 25
6 Alberto Contador Velasco (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 22
7 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 20
8 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 20
9 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 16
10 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 16
...
35 Bobby Julich (USA) Team CSC 3

Bjergkonkurrencen efter 3. etape
1 Roger Beuchat (Swi) Team L.P.R. 28 pts
2 Alberto Contador Velasco (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 24
3 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 14
4 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 13
5 Jose A Redondo Ramos (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 10
6 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 10
7 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8
8 Jorg Jaksche (Ger) Liberty Seguros-Würth Team 8
9 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 8
10 Andrea Noe (Ita) Liquigas 6

Holdkonkurrencen efter 3. etape
1 Liberty Seguros - Wurth Team 37.46.40
2 Caisse D'epargne-Illes Balears 2.36
3 Liquigas 2.54
4 Phonak Hearing Systems 4.09
5 Davitamon - Lotto 4.39
6 T-Mobile Team 6.33
7 Euskaltel - Euskadi 7.28
8 Ag2R Prevoyance 8.13
9 Team Milram 8.56
10 Team CSC 9.35
11 Cofidis Le Credit Par Telephone 11.03
12 Bouygues Telecom 11.44
13 Quick Step - Innergetic 13.03
14 Lampre-Fondital 14.41
15 Gerolsteiner 15.33
16 Saunier Duval - Prodir 16.35
17 Credit Agricole 17.32
18 Francaise Des Jeux 21.19
19 Discovery Channel Pro Cycling Team 22.01
20 Rabobank 22.33
21 Team L.P.R. 38.55
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

Tour de Korea(2.1) 10/06-14/06

La Route d'Occitanie(2.1) 11/06-14/06

Saarland Trofeo(2.NCUP) 11/06-14/06

Cycling Tour of Bihor - B...(2.1) 12/06-14/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger