Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Flot sejr til Matthew Lloyd i Giroen

Flot sejr til Matthew Lloyd i Giroen

14. maj 2010 17:250

Dagens etape i Giro d'Italia endte med en flot sejr til Matthew Lloyd (Omega Pharma-Lotto). Han sad med i dagens lange udbrud med Rubens Bertogliati (Androni Giocattoli), og afgjorde det hele på dagens sidste stigning med små 12 kilometer til mål.

Annonce

I går smed Nicki Sørensen som ventet nogle minutter, så han kunne få lov til at komme af sted i et udbrud på dagens etape. Efter mange forsøg lykkedes det den danske rytter at komme med i et ottemandsudbrud efter godt 30 kilometers kørsel. Gruppen fik hurtigt et halvt minut, og det lignede dagens lange udbrud dermed var kørt.

Desværre for Nicki Sørensen og Team Saxo Bank, var enkelte hold ikke helt tilfredse med den udvikling, så ti kilometer senere var gruppen indhentet igen. Det fik Rubens Bertogliati (Androni Giocattoli) og Matthew Lloyd (Omega Pharma-Lotto) til at sætte et kontrastød ind, og de fik med det samme lov til at få et stort forspring, da Liquigas holdet satte sig frem forrest i feltet for at kontrollere tempoet.

Med lidt under 100 kilometer til mål havde frontgruppen næsten seks minutters forspring og forspringet var nogenlunde det samme, da rytterne ramte dagens anden kategoriserede stigning med godt 36 kilometer til mål.

På stigningen forsøgte flere ryttere at køre væk fra feltet og det endte med at Johann Tschopp (Bbox Bouygues Telecom), Cayetano Sarmiento (Acqua a Sapone) og Evgeni Petrov (Katusha) fik skabt en forfølgergruppe. På toppen af stigningen med 25 kilometer til mål var trioen kun to minutter efter de to forreste, mens feltet var yderligere 50 sekunder efter.

Derefter fortsatte en hård jagt hen mod dagens sidste stigning, som startede med små 15 kilometer til mål. Den udnyttede Matthew Lloyd til at sætte Rubens Bertogliati direkte fra hjul. På toppen af stigningen med 11 kilometer tilbage havde Lloyd opbygget et forspring på 20 sekunder til Bertogliati, mens forfølgergruppen var yderligere et minut efter. Dermed havde Lloyd sikret sig dagens første lille sejr, da han med 13 point nu fører bjergkonkurrencen.

På nedkørslen og ind mod mål øgede Matthew Lloyd hele tiden sit forspring ned til Rubens Bertogliati, så han kunne efter en fantastisk indsats hyldes som vinder af etapen.

Nede i feltet gik Team Saxo Bank frem med Chris Anker Sørensen de sidste fem kilometer, og med blandt andet hans hjælp blev forfølgergruppen indhentet, og dermed skulle de ind og spurte om tredjepladsen, da Rubens Bertogliati netop kunne holde feltet væk og tage andenpladsen.

I feltet var Danilo Hondo hurtigst, og han kunne dermed tage tredjepladsen. Lidt ærgerligt for Lampre rytteren, var han vist ikke helt orienteret om de to forreste ryttere allerede havde passeret målstregen, så han havde armene over hovedet som tegn på, at han havde vundet etapen…

I det samlede klassement skete der ingen ændringer, så det er stadigvæk Vincenzo Nibali (Liquigas) sin har den lyserøde førertrøje.

Foto: Sirotti   Se mange flere billeder i galleriet fra dagens etape under FOTO

Resultat af 6. etape
1 Matthew Lloyd - Omega Pharma-Lotto 04.24.20
2 Rubens Bertogliati - Androni Giocattoli 1.06
3 Danilo Hondo - Lampre-Farnese Vini 1.15
4 Manuel Belletti - Colnago-CSF Inox
5 Filippo Pozzato - Team Katusha
6 William Bonnet - Bbox Bouygues Telecom
7 Sacha Modolo - Colnago-CSF Inox
8 Vasil Kiryienka - Caisse d'Epargne
9 Alexander Efimkin - AG2R La Mondiale
10 Baden Cooke - Team Saxo Bank
11 Enrico Gasparotto - Astana
12 Mauro Santambrogio - BMC Racing Team
13 Leonardo Duque - Cofidis, le Credit en Ligne
14 Markus Eibegger - Footon-Servetto
15 Daniel Moreno Fernandez - Omega Pharma-Lotto
16 Rene Mandri - AG2R La Mondiale
17 Matteo Tosatto - Quick Step
18 Thomas Rohregger - Team Milram
19 Jan Bakelandts - Omega Pharma-Lotto
20 Cadel Evans - BMC Racing Team
21 Craig Lewis - Team HTC - Columbia
22 Thomas Voeckler - Bbox Bouygues Telecom
23 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne
24 Richie Porte - Team Saxo Bank
25 Steven Kruijswijk - Rabobank
26 David Loosli - Lampre-Farnese Vini
27 Valerio Agnoli - Liquigas-Doimo
28 Robert Kiserlovski - Liquigas-Doimo
29 Bauke Mollema - Rabobank
30 Alexandre Vinokourov - Astana
31 Linus Gerdemann - Team Milram
32 Yury Trofimov - Bbox Bouygues Telecom
33 Markus Fothen - Team Milram
34 Ivan Basso - Liquigas-Doimo
35 Vincenzo Nibali - Liquigas-Doimo
36 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone
37 Kalle Kriit - Cofidis, le Credit en Ligne
38 Michele Scarponi - Androni Giocattoli
39 Jackson Rodriguez - Androni Giocattoli
40 Iban Mayoz Echeverria - Footon-Servetto
41 Steven Cummings - Sky Professional Cycling Team
42 Damiano Cunego - Lampre-Farnese Vini
43 Josep Jufre Pou - Astana
44 Francis De Greef - Omega Pharma-Lotto
45 Giampaolo Caruso - Team Katusha
46 Vladimir Karpets - Team Katusha
47 Federico Canuti - Colnago-CSF Inox
48 Branislau Samoilau - Quick Step
49 Rigoberto Uran Uran - Caisse d'Epargne
50 Andriy Grivko - Astana
51 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
52 Marco Pinotti - Team HTC - Columbia
53 Dario Cataldo - Quick Step
54 Jose Rodolfo Serpa Perez - Androni Giocattoli
55 Luca Mazzanti - Team Katusha
56 Bradley Wiggins - Sky Professional Cycling Team
57 Carlos Jose Ochoa - Androni Giocattoli
58 Dario David Cioni - Sky Professional Cycling Team
59 Alan Marangoni - Colnago-CSF Inox
60 Francesco Failli - Acqua & Sapone
61 Vladimir Miholjevic - Acqua & Sapone
62 Laurent Didier - Team Saxo Bank
63 Simone Stortoni - Colnago-CSF Inox
64 Alessandro Bisolti - Colnago-CSF Inox
65 Pieter Weening - Rabobank
66 Damien Monier - Cofidis, le Credit en Ligne
67 Massimo Codol - Acqua & Sapone
68 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa - Acqua & Sapone
69 Evgeni Petrov - Team Katusha
70 Morris Possoni - Sky Professional Cycling Team
71 Xabier Zandio Echaide - Caisse d'Epargne
72 Roman Kireyev - Astana
73 Xavier Tondo Volpini - Cervelo Test Team
74 Chris Sorensen - Team Saxo Bank
75 Ludovic Turpin - AG2R La Mondiale
76 Hubert Dupont - AG2R La Mondiale
77 Johann Tschopp - Bbox Bouygues Telecom
78 Inigo Cuesta Lopez - Cervelo Test Team
79 Francesco Masciarelli - Acqua & Sapone
80 Alexsandr Dyachenko - Astana
81 Mauricio Ardila Cano - Rabobank
82 Carlos Sastre Candil - Cervelo Test Team
83 Volodymir Gustov - Cervelo Test Team
84 Charles Wegelius - Omega Pharma-Lotto
85 David Millar - Garmin - Transitions
86 John Gadret - AG2R La Mondiale
87 Sylvester Szmyd - Liquigas-Doimo
88 Domenico Pozzovivo - Colnago-CSF Inox
89 Juan Horrach Rippoll - Team Katusha
90 Daniele Righi - Lampre-Farnese Vini
91 Mickael Buffaz - Cofidis, le Credit en Ligne 3.22
92 Alessandro Spezialetti - Lampre-Farnese Vini 4.11
93 Gregory Henderson - Sky Professional Cycling Team
94 Michael Barry - Sky Professional Cycling Team
95 Alessandro Petacchi - Lampre-Farnese Vini
96 Cameron Wurf - Androni Giocattoli
97 Christopher Froome - Sky Professional Cycling Team
98 Stefano Pirazzi - Colnago-CSF Inox
99 Anthony Charteau - Bbox Bouygues Telecom
100 Marco Velo - Quick Step 6.07
101 Jerome Pineau - Quick Step
102 Serguei Klimov - Team Katusha
103 Brent Bookwalter - BMC Racing Team
104 Sebastian Lang - Omega Pharma-Lotto
105 Dmitry Kozontchuk - Rabobank
106 Matteo Bono - Lampre-Farnese Vini
107 Alessandro Donati - Acqua & Sapone
108 Giampaolo Cheula - Footon-Servetto
109 David Moncoutie - Cofidis, le Credit en Ligne
110 Ermanno Capelli - Footon-Servetto 10.43
111 Francesco Reda - Quick Step
112 Andrei Amador Bikkazakova - Caisse d'Epargne
113 Nicki Sorensen - Team Saxo Bank 11.30
114 Luke Roberts - Team Milram
115 Graeme Brown - Rabobank
116 Addy Engels - Quick Step
117 Yuriy Krivtsov - AG2R La Mondiale
118 Robert Forster - Team Milram
119 Fabian Wegmann - Team Milram
120 Michiel Elijzen - Omega Pharma-Lotto
121 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne
122 Lucas Sebastian Haedo - Team Saxo Bank
123 Wouter Weylandt - Quick Step
124 Tyler Farrar - Garmin - Transitions
125 Andre Greipel - Team HTC - Columbia
126 Florian Stalder - BMC Racing Team
127 Fabio Sabatini - Liquigas-Doimo
128 Marcel Sieberg - Team HTC - Columbia
129 Vicente Reynes Mimo - Team HTC - Columbia
130 Edward King - Cervelo Test Team
131 Gorazd Stangelj - Astana
132 Murilo Antonio Fischer - Garmin - Transitions
133 Sebastien Hinault - AG2R La Mondiale
134 Jos Van Emden - Rabobank
135 Robert McEwen - Team Katusha
136 Julian Dean - Garmin - Transitions
137 Danilo Wyss - BMC Racing Team
138 Mathieu Claude - Bbox Bouygues Telecom
139 Daniel Lloyd - Cervelo Test Team
140 Marco Marzano - Lampre-Farnese Vini
141 Cameron Meyer - Garmin - Transitions
142 Daniel Martin - Garmin - Transitions
143 Tom Stamsnijder - Rabobank
144 Rick Flens - Rabobank
145 Gustav Erik Larsson - Team Saxo Bank
146 Anders Lund - Team Saxo Bank
147 Remi Cusin - Cofidis, le Credit en Ligne
148 Anthony Ravard - AG2R La Mondiale
149 Michael Schär - BMC Racing Team
150 Jeffry Louder - BMC Racing Team
151 Leonardo Bertagnolli - Androni Giocattoli
152 Gilberto Simoni - Lampre-Farnese Vini
153 Alessandro Bertolini - Androni Giocattoli
154 Ignatas Konovalovas - Cervelo Test Team
155 Guillaume Le Floch - Bbox Bouygues Telecom
156 Matthias Russ - Team Milram
157 Marcel Wyss - Cervelo Test Team
158 Adam Hansen - Team HTC - Columbia
159 Mathew Hayman - Sky Professional Cycling Team
160 Dominik Roels - Team Milram
161 Nico Sijmens - Cofidis, le Credit en Ligne
162 Tiziano dall'Antonia - Liquigas-Doimo 14.09
163 Maciej Bodnar - Liquigas-Doimo
164 Marco Corti - Footon-Servetto
165 Valentin Iglinskiy - Astana
166 Svein Tuft - Garmin - Transitions
167 Marco Frapporti - Colnago-CSF Inox
168 Alessandro Vanotti - Liquigas-Doimo
169 Alberto Loddo - Androni Giocattoli 15.36
170 Mikhail Ignatiev - Team Katusha
171 Yukiya Arashiro - Bbox Bouygues Telecom
172 Frantisek Rabon - Team HTC - Columbia
173 Adam Blythe - Omega Pharma-Lotto
174 Olivier Kaisen - Omega Pharma-Lotto
175 Guillaume Blot - Cofidis, le Credit en Ligne
176 Christopher Sutton - Sky Professional Cycling Team
177 Damien Gaudin - Bbox Bouygues Telecom
178 Michael Albasini - Team HTC - Columbia
179 Jack Bobridge - Garmin - Transitions
180 Mauro Facci - Quick Step
181 Julien Fouchard - Cofidis, le Credit en Ligne
182 Paul Voss - Team Milram
183 Michael Morkov - Team Saxo Bank
184 Marzio Bruseghin - Caisse d'Epargne
185 Martin Pedersen - Footon-Servetto
186 Matthew Goss - Team HTC - Columbia
187 John Murphy - BMC Racing Team
188 Gabriel Rasch - Cervelo Test Team
189 Arnold Jeannesson - Caisse d'Epargne
190 Dario Andriotto - Acqua & Sapone
191 Andrea Masciarelli - Acqua & Sapone
192 Eros Capecchi - Footon-Servetto
193 Matthias Brandle - Footon-Servetto

Udgået
DNF Guillaume Bonnafond - AG2R La Mondiale
DNF Michele Merlo - Footon-Servetto
DNF Paolo Tiralongo - Astana

Samlet stilling
1 Vincenzo Nibali - Liquigas-Doimo 18.55.38
2 Ivan Basso - Liquigas-Doimo 0.13
3 Valerio Agnoli - Liquigas-Doimo 0.20
4 Alexandre Vinokourov - Astana 0.33
5 Vladimir Karpets - Team Katusha 0.39
6 Richie Porte - Team Saxo Bank 0.45
7 David Millar - Garmin - Transitions
8 Baden Cooke - Team Saxo Bank 1.03
9 Linus Gerdemann - Team Milram 1.04
10 Laurent Didier - Team Saxo Bank 1.13
11 Pieter Weening - Rabobank 1.15
12 Thomas Rohregger - Team Milram 1.16
13 Robert Kiserlovski - Liquigas-Doimo 1.24
14 Andriy Grivko - Astana 1.25
15 Josep Jufre Pou - Astana 1.55
16 Cadel Evans - BMC Racing Team 1.59
17 Marco Pinotti - Team HTC - Columbia 2.01
18 Markus Fothen - Team Milram 2.05
19 Xavier Tondo Volpini - Cervelo Test Team 2.09
20 Carlos Sastre Candil - Cervelo Test Team 2.13
21 Michele Scarponi - Androni Giocattoli 2.35
22 Bauke Mollema - Rabobank 2.40
23 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone 2.49
24 Danilo Hondo - Lampre-Farnese Vini
25 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 3.43
26 Damiano Cunego - Lampre-Farnese Vini 3.45
27 William Bonnet - Bbox Bouygues Telecom 3.49
28 Thomas Voeckler - Bbox Bouygues Telecom 4.11
29 Alexander Efimkin - AG2R La Mondiale
30 Markus Eibegger - Footon-Servetto 4.13
31 Bradley Wiggins - Sky Professional Cycling Team 4.36
32 Dario David Cioni - Sky Professional Cycling Team 4.49
33 Ludovic Turpin - AG2R La Mondiale 4.51
34 Sebastian Lang - Omega Pharma-Lotto 6.44
35 Vladimir Miholjevic - Acqua & Sapone 7.10
36 Jackson Rodriguez - Androni Giocattoli 7.19
37 Michael Barry - Sky Professional Cycling Team 8.05
38 Gregory Henderson - Sky Professional Cycling Team 8.06
39 Sacha Modolo - Colnago-CSF Inox 8.34
40 Sylvester Szmyd - Liquigas-Doimo 9.06
41 Mauricio Ardila Cano - Rabobank 9.15
42 Jan Bakelandts - Omega Pharma-Lotto 9.33
43 Matthew Lloyd - Omega Pharma-Lotto 9.34
44 Juan Horrach Rippoll - Team Katusha 9.36
45 Daniel Moreno Fernandez - Omega Pharma-Lotto 9.37
46 Roman Kireyev - Astana
47 Steven Cummings - Sky Professional Cycling Team 9.42
48 Francis De Greef - Omega Pharma-Lotto 9.47
49 Evgeni Petrov - Team Katusha 10.05
50 Giampaolo Caruso - Team Katusha 10.07
51 Luca Mazzanti - Team Katusha 10.15
52 Charles Wegelius - Omega Pharma-Lotto 10.19
53 Inigo Cuesta Lopez - Cervelo Test Team 10.27
54 Matteo Tosatto - Quick Step 10.40
55 Dmitry Kozontchuk - Rabobank
56 Andre Greipel - Team HTC - Columbia 10.41
57 Craig Lewis - Team HTC - Columbia 10.43
58 Dario Cataldo - Quick Step 10.52
59 Volodymir Gustov - Cervelo Test Team 10.53
60 Rubens Bertogliati - Androni Giocattoli 10.56
61 Chris Sorensen - Team Saxo Bank 10.57
62 Leonardo Duque - Cofidis, le Credit en Ligne 11.01
63 Iban Mayoz Echeverria - Footon-Servetto 11.18
64 Daniele Righi - Lampre-Farnese Vini 11.24
65 Manuel Belletti - Colnago-CSF Inox 11.30
66 Johann Tschopp - Bbox Bouygues Telecom 11.37
67 Damien Monier - Cofidis, le Credit en Ligne 11.39
68 Francesco Failli - Acqua & Sapone 11.41
69 Graeme Brown - Rabobank 11.43
70 Massimo Codol - Acqua & Sapone 11.51
71 Francesco Masciarelli - Acqua & Sapone 11.54
72 Kalle Kriit - Cofidis, le Credit en Ligne 11.57
73 John Gadret - AG2R La Mondiale 11.58
74 Tom Stamsnijder - Rabobank 12.00
75 Carlos Jose Ochoa - Androni Giocattoli 12.03
76 Simone Stortoni - Colnago-CSF Inox
77 Jos Van Emden - Rabobank 12.04
78 Vasil Kiryienka - Caisse d'Epargne 12.05
79 Jose Rodolfo Serpa Perez - Androni Giocattoli 12.08
80 Branislau Samoilau - Quick Step 12.09
81 Domenico Pozzovivo - Colnago-CSF Inox 12.17
82 Yury Trofimov - Bbox Bouygues Telecom 12.18
83 David Loosli - Lampre-Farnese Vini 12.25
84 Alessandro Bisolti - Colnago-CSF Inox 12.26
85 Enrico Gasparotto - Astana 12.29
86 Marcel Sieberg - Team HTC - Columbia 12.43
87 Wouter Weylandt - Quick Step 12.46
88 Tyler Farrar - Garmin - Transitions
89 Gorazd Stangelj - Astana 12.48
90 Adam Hansen - Team HTC - Columbia 12.50
91 Alessandro Petacchi - Lampre-Farnese Vini 12.52
92 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 12.53
93 Filippo Pozzato - Team Katusha 13.04
94 Alan Marangoni - Colnago-CSF Inox 13.07
95 Alexsandr Dyachenko - Astana 13.28
96 Steven Kruijswijk - Rabobank 13.37
97 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa - Acqua & Sapone 13.42
98 Robert Forster - Team Milram 13.43
99 Mickael Buffaz - Cofidis, le Credit en Ligne 13.54
100 Mauro Santambrogio - BMC Racing Team 13.57
101 Tiziano dall'Antonia - Liquigas-Doimo
102 Alessandro Vanotti - Liquigas-Doimo 14.16
103 Serguei Klimov - Team Katusha 14.21
104 Brent Bookwalter - BMC Racing Team 14.38
105 Lucas Sebastian Haedo - Team Saxo Bank 14.44
106 Vicente Reynes Mimo - Team HTC - Columbia 14.46
107 Matthew Goss - Team HTC - Columbia 14.47
108 Robert McEwen - Team Katusha 15.05
109 Marco Velo - Quick Step 15.29
110 Jerome Pineau - Quick Step 15.46
111 Hubert Dupont - AG2R La Mondiale 16.29
112 Giampaolo Cheula - Footon-Servetto 17.01
113 Federico Canuti - Colnago-CSF Inox 17.52
114 Cameron Wurf - Androni Giocattoli 17.56
115 Xabier Zandio Echaide - Caisse d'Epargne 18.02
116 Rigoberto Uran Uran - Caisse d'Epargne 18.18
117 Alessandro Donati - Acqua & Sapone 18.25
118 Christopher Froome - Sky Professional Cycling Team 18.57
119 Ignatas Konovalovas - Cervelo Test Team 19.31
120 Gustav Erik Larsson - Team Saxo Bank 19.35
121 Fabio Sabatini - Liquigas-Doimo 19.49
122 Michiel Elijzen - Omega Pharma-Lotto 19.55
123 Dominik Roels - Team Milram 20.14
124 Danilo Wyss - BMC Racing Team 20.23
125 Marcel Wyss - Cervelo Test Team 20.24
126 Michael Morkov - Team Saxo Bank 20.30
127 Julian Dean - Garmin - Transitions 20.41
128 Nicki Sorensen - Team Saxo Bank 20.53
129 Francesco Reda - Quick Step 20.54
130 Daniel Martin - Garmin - Transitions 20.57
131 Andrei Amador Bikkazakova - Caisse d'Epargne 21.03
132 Daniel Lloyd - Cervelo Test Team 21.14
133 Mathew Hayman - Sky Professional Cycling Team 21.27
134 Remi Cusin - Cofidis, le Credit en Ligne 21.38
135 Anthony Ravard - AG2R La Mondiale 21.45
136 Yuriy Krivtsov - AG2R La Mondiale 21.56
137 Morris Possoni - Sky Professional Cycling Team 22.00
138 Gilberto Simoni - Lampre-Farnese Vini 22.10
139 Christopher Sutton - Sky Professional Cycling Team 22.20
140 Michael Schär - BMC Racing Team 22.22
141 Adam Blythe - Omega Pharma-Lotto 22.26
142 Leonardo Bertagnolli - Androni Giocattoli 22.44
143 Rene Mandri - AG2R La Mondiale 22.52
144 Nico Sijmens - Cofidis, le Credit en Ligne 22.56
145 Addy Engels - Quick Step 23.01
146 Matthias Russ - Team Milram 23.04
147 Stefano Pirazzi - Colnago-CSF Inox 23.07
148 Alessandro Bertolini - Androni Giocattoli 23.38
149 Frantisek Rabon - Team HTC - Columbia 23.54
150 Rick Flens - Rabobank 24.05
151 Michael Albasini - Team HTC - Columbia 24.07
152 Luke Roberts - Team Milram 24.08
153 Olivier Kaisen - Omega Pharma-Lotto 24.15
154 David Moncoutie - Cofidis, le Credit en Ligne 24.16
155 Edward King - Cervelo Test Team 24.43
156 Anders Lund - Team Saxo Bank 24.44
157 Murilo Antonio Fischer - Garmin - Transitions 24.48
158 Alessandro Spezialetti - Lampre-Farnese Vini 25.00
159 Matthias Brandle - Footon-Servetto 25.03
160 Julien Fouchard - Cofidis, le Credit en Ligne 25.05
161 Florian Stalder - BMC Racing Team 25.20
162 Matteo Bono - Lampre-Farnese Vini 25.36
163 Eros Capecchi - Footon-Servetto 25.51
164 Yukiya Arashiro - Bbox Bouygues Telecom 25.57
165 Anthony Charteau - Bbox Bouygues Telecom 26.00
166 Fabian Wegmann - Team Milram 26.07
167 Marzio Bruseghin - Caisse d'Epargne 26.18
168 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 26.23
169 Sebastien Hinault - AG2R La Mondiale 26.38
170 Svein Tuft - Garmin - Transitions 26.49
171 Valentin Iglinskiy - Astana 27.13
172 Maciej Bodnar - Liquigas-Doimo
173 Guillaume Le Floch - Bbox Bouygues Telecom 27.27
174 Mathieu Claude - Bbox Bouygues Telecom 28.04
175 Ermanno Capelli - Footon-Servetto 28.32
176 Mikhail Ignatiev - Team Katusha 28.50
177 Jeffry Louder - BMC Racing Team 29.28
178 Marco Marzano - Lampre-Farnese Vini 29.31
179 Andrea Masciarelli - Acqua & Sapone 30.03
180 Martin Pedersen - Footon-Servetto 31.04
181 Dario Andriotto - Acqua & Sapone 31.55
182 Arnold Jeannesson - Caisse d'Epargne 32.42
183 Alberto Loddo - Androni Giocattoli 34.07
184 John Murphy - BMC Racing Team 34.17
185 Mauro Facci - Quick Step 34.53
186 Cameron Meyer - Garmin - Transitions 35.10
187 Paul Voss - Team Milram 35.21
188 Marco Frapporti - Colnago-CSF Inox 35.52
189 Guillaume Blot - Cofidis, le Credit en Ligne 36.03
190 Gabriel Rasch - Cervelo Test Team 36.32
191 Marco Corti - Footon-Servetto 39.51
192 Damien Gaudin - Bbox Bouygues Telecom 42.36
193 Jack Bobridge - Garmin - Transitions 43.13

Pointkonkurrencen
1 Tyler Farrar - Garmin - Transitions 43
2 Graeme Brown - Rabobank 40
3 Jerome Pineau - Quick Step 39
4 Wouter Weylandt - Quick Step 36
5 Andre Greipel - Team HTC - Columbia 32
6 Matthew Lloyd - Omega Pharma-Lotto 31
7 Danilo Hondo - Lampre-Farnese Vini 30
8 Rubens Bertogliati - Androni Giocattoli 28
9 Julien Fouchard - Cofidis, le Credit en Ligne 26
10 Bradley Wiggins - Sky Professional Cycling Team 25
11 Gregory Henderson - Sky Professional Cycling Team 24
12 Alessandro Petacchi - Lampre-Farnese Vini 22
13 Brent Bookwalter - BMC Racing Team 22
14 Matthew Goss - Team HTC - Columbia 22
15 Robert Forster - Team Milram 21
16 Alexandre Vinokourov - Astana 20
17 Yukiya Arashiro - Bbox Bouygues Telecom 20
18 Manuel Belletti - Colnago-CSF Inox 18
19 Cadel Evans - BMC Racing Team 16
20 William Bonnet - Bbox Bouygues Telecom 16
21 Fabio Sabatini - Liquigas-Doimo 16
22 Sacha Modolo - Colnago-CSF Inox 15
23 Vincenzo Nibali - Liquigas-Doimo 13
24 David Millar - Garmin - Transitions 13
25 Tom Stamsnijder - Rabobank 12
26 Filippo Pozzato - Team Katusha 12
27 Robert McEwen - Team Katusha 12
28 Adam Blythe - Omega Pharma-Lotto 12
29 Paul Voss - Team Milram 11
30 Baden Cooke - Team Saxo Bank 11
31 Richie Porte - Team Saxo Bank 10
32 Christopher Sutton - Sky Professional Cycling Team 10
33 Linus Gerdemann - Team Milram 9
34 Jos Van Emden - Rabobank 8
35 Vasil Kiryienka - Caisse d'Epargne 8
36 Gustav Erik Larsson - Team Saxo Bank 8
37 Thomas Rohregger - Team Milram 7
38 Alexander Efimkin - AG2R La Mondiale 7
39 Lucas Sebastian Haedo - Team Saxo Bank 7
40 Julian Dean - Garmin - Transitions 7
41 Marco Pinotti - Team HTC - Columbia 6
42 Stefano Pirazzi - Colnago-CSF Inox 6
43 Enrico Gasparotto - Astana 5
44 Anthony Ravard - AG2R La Mondiale 5
45 Mauro Santambrogio - BMC Racing Team 4
46 Rick Flens - Rabobank 4
47 Olivier Kaisen - Omega Pharma-Lotto 4
48 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone 3
49 Leonardo Duque - Cofidis, le Credit en Ligne 3
50 Marcel Sieberg - Team HTC - Columbia 3
51 Jeffry Louder - BMC Racing Team 3
52 Mauro Facci - Quick Step 3
53 Markus Eibegger - Footon-Servetto 2
54 Michael Albasini - Team HTC - Columbia 2
55 Ivan Basso - Liquigas-Doimo 1
56 Dario David Cioni - Sky Professional Cycling Team 1
57 Sebastian Lang - Omega Pharma-Lotto 1
58 Daniel Moreno Fernandez - Omega Pharma-Lotto 1
59 Marco Velo - Quick Step 1
60 Morris Possoni - Sky Professional Cycling Team 1
61 Michael Schär - BMC Racing Team 1
62 Valentin Iglinskiy - Astana 1
63 Andriy Grivko - Astana -3

Bjergkonkurrencen
1 Matthew Lloyd - Omega Pharma-Lotto 13
2 Paul Voss - Team Milram 10
3 Rubens Bertogliati - Androni Giocattoli 8
4 Stefano Pirazzi - Colnago-CSF Inox 5
5 Rick Flens - Rabobank 4
6 Yukiya Arashiro - Bbox Bouygues Telecom 3
7 Julien Fouchard - Cofidis, le Credit en Ligne 2
8 Evgeni Petrov - Team Katusha 1
9 Johann Tschopp - Bbox Bouygues Telecom 1
10 Jerome Pineau - Quick Step 1

Ungdomskonkurrencen
1 Valerio Agnoli - Liquigas-Doimo 18.55.58
2 Richie Porte - Team Saxo Bank 0.25
3 Robert Kiserlovski - Liquigas-Doimo 1.04
4 Bauke Mollema - Rabobank 2.20
5 Jackson Rodriguez - Androni Giocattoli 6.59
6 Sacha Modolo - Colnago-CSF Inox 8.14
7 Jan Bakelandts - Omega Pharma-Lotto 9.13
8 Roman Kireyev - Astana 9.17
9 Francis De Greef - Omega Pharma-Lotto 9.27
10 Craig Lewis - Team HTC - Columbia 10.23
11 Dario Cataldo - Quick Step 10.32
12 Manuel Belletti - Colnago-CSF Inox 11.10
13 Francesco Masciarelli - Acqua & Sapone 11.34
14 Tom Stamsnijder - Rabobank 11.40
15 Simone Stortoni - Colnago-CSF Inox 11.43
16 Jos Van Emden - Rabobank 11.44
17 Branislau Samoilau - Quick Step 11.49
18 Alessandro Bisolti - Colnago-CSF Inox 12.06
19 Steven Kruijswijk - Rabobank 13.17
20 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa - Acqua & Sapone 13.22
21 Matthew Goss - Team HTC - Columbia 14.27
22 Federico Canuti - Colnago-CSF Inox 17.32
23 Rigoberto Uran Uran - Caisse d'Epargne 17.58
24 Christopher Froome - Sky Professional Cycling Team 18.37
25 Ignatas Konovalovas - Cervelo Test Team 19.11
26 Fabio Sabatini - Liquigas-Doimo 19.29
27 Dominik Roels - Team Milram 19.54
28 Danilo Wyss - BMC Racing Team 20.03
29 Marcel Wyss - Cervelo Test Team 20.04
30 Michael Morkov - Team Saxo Bank 20.10
31 Daniel Martin - Garmin - Transitions 20.37
32 Andrei Amador Bikkazakova - Caisse d'Epargne 20.43
33 Remi Cusin - Cofidis, le Credit en Ligne 21.18
34 Michael Schär - BMC Racing Team 22.02
35 Adam Blythe - Omega Pharma-Lotto 22.06
36 Stefano Pirazzi - Colnago-CSF Inox 22.47
37 Anders Lund - Team Saxo Bank 24.24
38 Matthias Brandle - Footon-Servetto 24.43
39 Julien Fouchard - Cofidis, le Credit en Ligne 24.45
40 Eros Capecchi - Footon-Servetto 25.31
41 Maciej Bodnar - Liquigas-Doimo 26.53
42 Guillaume Le Floch - Bbox Bouygues Telecom 27.07
43 Ermanno Capelli - Footon-Servetto 28.12
44 Mikhail Ignatiev - Team Katusha 28.30
45 Arnold Jeannesson - Caisse d'Epargne 32.22
46 Cameron Meyer - Garmin - Transitions 34.50
47 Paul Voss - Team Milram 35.01
48 Marco Frapporti - Colnago-CSF Inox 35.32
49 Guillaume Blot - Cofidis, le Credit en Ligne 35.43
50 Marco Corti - Footon-Servetto 39.31
51 Damien Gaudin - Bbox Bouygues Telecom 42.16
52 Jack Bobridge - Garmin - Transitions 42.53

Holdkonkurrencen
1 Liquigas - Doimo 07.34.03
2 Astana 0.19
3 Team Saxo Bank 0.24
4 Team Milram 1.19
5 Rabobank 1.31
6 Cervelo TestTeam 5.25
7 Omega Pharma - Lotto 8.39
8 Sky Professional Cycling Team 9.27
9 Team Katusha 9.56
10 Team HTC - Columbia 10.16
11 Lampre - Farnese Vini 11.12
12 Androni Giocattoli - Diquigiovanni 11.57
13 AG2R La Mondiale 13.23
14 Bbox Bouygues Telecom 14.22
15 Acqua & Sapone D'Angelo 15.45
16 Caisse d'Epargne 16.26
17 Quick Step 18.28
18 BMC Racing Team 23.02
19 Colnago - CSF Inox 25.42
20 Footon - Servetto 25.46
21 Garmin - Transitions 25.52
22 Cofidis, le credit en ligne 28.03


Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

G.P. Sportivi Sovilla(1.1) 16/05

Trofeo Andratx - Mirador ...(1.1) 15/05

Trofeo Palma(1.1) 16/05

Trofeo Serra de Tramuntana(1.1) 14/05

Tour de Gironde Internati...(2.1) 15/05-16/05

Tour of Thailand(2.1) 11/05-16/05

Trofeo Andratx - Mirador ...(1.1) 15/05

Tour de Gironde Internati...(2.1) 15/05-16/05

G.P. Sportivi Sovilla(1.1) 16/05

Trofeo Palma(1.1) 16/05

Vuelta a Burgos Feminas(2.WWT) 20/05-23/05

Tour du Finistère(1.1) 22/05

Veenendaal-Veenendaal Cla...(1.1) 22/05

Trophée Centre Morbihan(2.NCUP) 22/05-23/05

Vuelta Ciclista a la Regi...(1.1) 23/05

Tour of Japan(2.1) 23/05-30/05

Mercan'Tour Classic Alpes...(1.1) 24/05

Ronde van Limburg(1.1) 24/05

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

EKSKLUSIVT TILBUD: SE ALLE GIRO ETAPER I FULD LÆNGDE & UDEN REKLAMER