Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Flot solo-sejr til Alexandr Arekeev

Flot solo-sejr til Alexandr Arekeev

15. marts 2007 16:440

Efter næsten 200 km. i udbrud vandt Alexandr Arekeev 2. etape af Tirreno-Adriatico og den russiske Acqua & Sapone rytter kunne oven i købet iklæde sig løbets førertrøje efter sejren.

Annonce



Den russsike rytter angreb sine følgesvende, Daniel Contrini, Fortunato Baliani og Sven Krauss, med 13 km. til mål og da ingen af dem kunne svare kunne Arekeev køre solo over stregen.

I feltets spurt var østrigske Berhard Eisel først over stregen og som Tom Boonen gjorde det i går i Paris-Nice, rakte T-Mobile rytteren armene i vejret som havde han vundet.

Resultat af 2. etape
1 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 4.51.41
2 Daniele Contrini - Tinkoff Credit Systems 0.29
3 Sven Krauss - Gerolsteiner
4 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria-Navigare 0.31
5 Bernhard Eisel - T-Mobile 0.54
6 Thor Hushovd - Crédit Agricole
7 Danilo Napolitano - Lampre-Fondital
8 David Kopp - Gerolsteiner
9 Stuart O'Grady - Team CSC
10 Loyd Mondory - Ag2r Prévoyance
11 Allan Davis - Discovery Channel
12 Filippo Pozzato - Liquigas
13 Alexei Markov - Caisse d'Epargne
14 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria-Navigare
15 Renaud Dion - Ag2r Prévoyance
16 Koldo Fernández - Euskaltel-Euskadi
17 René Haselbacher - Astana
18 Pavel Brutt - Tinkoff Credit Systems
19 Unai Etxebarria - Euskaltel-Euskadi
20 Lars Bak - Team CSC
21 Laurent Brochard - Bouygues Telecom
22 Franck Renier - Bouygues Telecom
23 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit Systems
24 Oscar Freire - Rabobank
25 Erik Zabel - Milram
26 Robbie McEwen - Predictor-Lotto
27 Rene Mandri - Ag2r Prévoyance
28 Mirko Celestino - Milram
29 Matteo Priamo - Ceramica Panaria-Navigare
30 Vladimir Gusev - Discovery Channel
31 Fabio Sacchi - Milram
32 Martin Elmiger - Ag2r Prévoyance
33 Andreas Klöden - Astana
34 Kim Kirchen - T-Mobile
35 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom
36 Janez Brajkovic - Discovery Channel
37 Gorazd Stangelj - Lampre-Fondital
38 Marco Velo - Milram
39 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
40 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
41 Bram Tankink - Quickstep-Innergetic
42 Carlos Da Cruz - Française Des Jeux
43 Massimo Codol - Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
44 Sébastien Chavanel - Française Des Jeux
45 Linus Gerdemann - T-Mobile
46 Aketza Peña - Euskaltel-Euskadi
47 Andrea Moletta - Gerolsteiner
48 Luciano Pagliarini - Saunier Duval-Prodir
49 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
50 Yannick Talabardon - Crédit Agricole
51 Beñat Albizuri - Euskaltel-Euskadi
52 Mads Kaggestad - Crédit Agricole
53 Aitor Hernández - Euskaltel-Euskadi
54 Michael Boogerd - Rabobank
55 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit Systems
56 Sébastien Minard - Cofidis
57 Vincenzo Nibali - Liquigas
58 Dario Cioni - Predictor-Lotto
59 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
60 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital
61 Rinaldo Nocentini - Ag2r Prévoyance
62 David Arroyo - Caisse d'Epargne
63 Koen De Kort - Astana
64 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval-Prodir
65 Michiel Elijzen - Cofidis
66 Matti Breschel - Team CSC
67 Alexander Vinokourov - Astana
68 Christophe Mengin - Française Des Jeux
69 Robert Förster - Gerolsteiner
70 Christian Knees - Milram
71 Serguei Ivanov - Astana
72 Michele Scarponi - Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
73 Matthias Kessler - Astana
74 Mathieu Heijboer - Cofidis
75 Cristian Moreni - Cofidis
76 Jens Voigt - Team CSC
77 Serguei Yakovlev - Astana
78 Vasil Kiryienka - Tinkoff Credit Systems
79 Manuel Quinziato - Liquigas
80 Francesco Bellotti - Crédit Agricole
81 Riccardo Riccò - Saunier Duval-Prodir
82 Frédéric Guesdon - Française Des Jeux
83 Staf Scheirlinckx - Cofidis
84 Peter Wrolich - Gerolsteiner
85 Servais Knaven - T-Mobile
86 Maarten Wynants - Quickstep-Innergetic
87 Kevin Hulsmans - Quickstep-Innergetic
88 Ludovic Turpin - Ag2r Prévoyance
89 Dimitri Champion - Bouygues Telecom
90 Brian Vandborg - Discovery Channel
91 Wim Van Huffel - Predictor-Lotto
92 Francesco Failli - Liquigas
93 Pavel Padrnos - Discovery Channel
94 Theo Eltink - Rabobank
95 Pablo Lastras - Caisse d'Epargne
96 Carlos Barredo - Quickstep-Innergetic
97 Antton Luengo - Euskaltel-Euskadi
98 Nick Nuyens - Cofidis
99 Thomas Dekker - Rabobank
100 Johann Tschopp - Bouygues Telecom
101 Julian Dean - Crédit Agricole
102 Jon Bru - Euskaltel-Euskadi
103 Peter Van Petegem - Quickstep-Innergetic
104 Tiziano Dall'Antonia - Ceramica Panaria-Navigare
105 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
106 Gerald Ciolek - T-Mobile
107 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria-Navigare
108 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
109 Lorenzo Bernucci - T-Mobile
110 Leif Hoste - Predictor-Lotto
111 Stéphane Goubert - Ag2r Prévoyance
112 Enrico Franzoi - Lampre-Fondital
113 Gabriele Balducci - Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
114 Rémy Di Gregorio - Française Des Jeux
115 Alessandro Ballan - Lampre-Fondital
116 Paolo Bettini - Quickstep-Innergetic
117 Marco Fertonani - Caisse d'Epargne
118 Matteo Bono - Lampre-Fondital
119 Björn Leukemans - Predictor-Lotto
120 Leonardo Piepoli - Saunier Duval-Prodir
121 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval-Prodir
122 Giovanni Visconti - Quickstep-Innergetic
123 Guido Trentin - Saunier Duval-Prodir
124 Imanol Erviti - Caisse d'Epargne
125 José Luis Rubiera - Discovery Channel
126 Ivan Basso - Discovery Channel
127 Marcus Ljungqvist - Team CSC
128 Jason McCartney - Discovery Channel
129 Wim Vansevenant - Predictor-Lotto
130 Marco Pinotti - T-Mobile
131 Dario Andriotto - Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
132 Andreas Klier - T-Mobile
133 Fabien Patanchon - Française Des Jeux
134 Rubens Bertogliati - Saunier Duval-Prodir
135 Alessandro Spezialetti - Liquigas
136 Enrico Gasparotto - Liquigas
137 Alessandro Petacchi - Milram
138 Fred Rodriguez - Predictor-Lotto
139 Paolo Bossoni - Lampre-Fondital
140 Sebastian Lang - Gerolsteiner
141 Gregory Rast - Astana
142 Kevin De Weert - Cofidis
143 Paride Grillo - Ceramica Panaria-Navigare 4.46
144 Erki Pütsep - Bouygues Telecom
145 Lars Michaelsen - Team CSC 4.51
146 Serge Baguet - Quickstep-Innergetic
147 Roberto Petito - Liquigas
148 Alexandre Usov - Ag2r Prévoyance 4.54
149 Ricardo Serrano - Tinkoff Credit Systems 0.54
150 Giuseppe Muraglia - Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 6.53
151 Allan Johansen - Team CSC 8.15
152 Jan Boven - Rabobank
153 Alessandro Cortinovis - Milram
154 Kjell Carlström - Liquigas
155 Bram De Groot - Rabobank
156 Pieter Mertens - Predictor-Lotto
157 Ivan Mayoz - Euskaltel-Euskadi
158 Raúl Alarcón - Saunier Duval-Prodir
159 Enrico Poitschke - Milram
160 Fabian Cancellara - Team CSC
161 Eric Berthou - Caisse d'Epargne
162 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 21.45
163 Arnaud Gerard - Française Des Jeux
164 Tyler Hamilton - Tinkoff Credit Systems
165 Iván Gutiérrez - Caisse d'Epargne 0.54
166 Moisés Aldape Chavez - Ceramica Panaria-Navigare
167 Geoffroy Lequatre - Cofidis
DNF Grischa Niermann - Rabobank
DNF Cyrille Monnerais - Française Des Jeux
DNS Ruggero Marzoli - Tinkoff Credit Systems
DNS Paolo Fornaciari - Lampre-Fondital
DNS Aurélien Clerc - Bouygues Telecom

Samlet klassement efter 2. etape
1 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 9.25.52
2 Daniele Contrini - Tinkoff Credit Systems 0.32
3 Sven Krauss - Gerolsteiner 0.35
4 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria-Navigare 0.42
5 Robbie McEwen - Predictor-Lotto 0.57
6 Oscar Freire - Rabobank 1.01
7 Thor Hushovd - Crédit Agricole 1.03
8 Beñat Albizuri - Euskaltel-Euskadi 1.04
9 Matteo Priamo - Ceramica Panaria-Navigare 1.05
10 Bernhard Eisel - T-Mobile 1.07
11 Stuart O'Grady - Team CSC
12 David Kopp - Gerolsteiner
13 Allan Davis - Discovery Channel
14 Loyd Mondory - Ag2r Prévoyance
15 Alexei Markov - Caisse d'Epargne
16 Filippo Pozzato - Liquigas
17 Erik Zabel - Milram
18 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria-Navigare
19 Renaud Dion - Ag2r Prévoyance
20 Laurent Brochard - Bouygues Telecom
21 Franck Renier - Bouygues Telecom
22 Pavel Brutt - Tinkoff Credit Systems
23 Unai Etxebarria - Euskaltel-Euskadi
24 Martin Elmiger - Ag2r Prévoyance
25 Koldo Fernández - Euskaltel-Euskadi
26 Sébastien Chavanel - Française Des Jeux
27 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit Systems
28 Vladimir Gusev - Discovery Channel
29 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom
30 Luciano Pagliarini - Saunier Duval-Prodir
31 Andrea Moletta - Gerolsteiner
32 Andreas Klöden - Astana
33 Bram Tankink - Quickstep-Innergetic
34 René Haselbacher - Astana
35 Matti Breschel - Team CSC
36 Mirko Celestino - Milram
37 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
38 Danilo Napolitano - Lampre-Fondital
39 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
40 Marco Velo - Milram
41 Linus Gerdemann - T-Mobile
42 Sébastien Minard - Cofidis
43 Gorazd Stangelj - Lampre-Fondital
44 Janez Brajkovic - Discovery Channel
45 Yannick Talabardon - Crédit Agricole
46 Vincenzo Nibali - Liquigas
47 Manuel Quinziato - Liquigas
48 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval-Prodir
49 Fabio Sacchi - Milram
50 Dario Cioni - Predictor-Lotto
51 Koen De Kort - Astana
52 Jens Voigt - Team CSC
53 Carlos Da Cruz - Française Des Jeux
54 Peter Wrolich - Gerolsteiner
55 Mads Kaggestad - Crédit Agricole
56 Rinaldo Nocentini - Ag2r Prévoyance
57 Kim Kirchen - T-Mobile
58 Serguei Ivanov - Astana
59 Riccardo Riccò - Saunier Duval-Prodir
60 Gabriele Balducci - Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
61 Aketza Peña - Euskaltel-Euskadi
62 Massimo Codol - Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
63 Paolo Bettini - Quickstep-Innergetic
64 Tiziano Dall'Antonia - Ceramica Panaria-Navigare
65 Cristian Moreni - Cofidis
66 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
67 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit Systems
68 Francesco Bellotti - Crédit Agricole
69 Mathieu Heijboer - Cofidis
70 Ludovic Turpin - Ag2r Prévoyance
71 Alessandro Petacchi - Milram
72 Lars Bak - Team CSC
73 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
74 Aitor Hernández - Euskaltel-Euskadi
75 Kevin Hulsmans - Quickstep-Innergetic
76 Michele Scarponi - Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
77 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital
78 Christophe Mengin - Française Des Jeux
79 Rene Mandri - Ag2r Prévoyance
80 Francesco Failli - Liquigas
81 Marcus Ljungqvist - Team CSC
82 Julian Dean - Crédit Agricole
83 Frédéric Guesdon - Française Des Jeux
84 Alexander Vinokourov - Astana
85 Fred Rodriguez - Predictor-Lotto
86 Wim Van Huffel - Predictor-Lotto
87 Jon Bru - Euskaltel-Euskadi
88 Alessandro Ballan - Lampre-Fondital
89 Pablo Lastras - Caisse d'Epargne
90 Vasil Kiryienka - Tinkoff Credit Systems
91 Thomas Dekker - Rabobank
92 Michiel Elijzen - Cofidis
93 Staf Scheirlinckx - Cofidis
94 Iván Gutiérrez - Caisse d'Epargne
95 Matthias Kessler - Astana
96 Carlos Barredo - Quickstep-Innergetic
97 Lorenzo Bernucci - T-Mobile
98 Christian Knees - Milram
99 Theo Eltink - Rabobank
100 Serguei Yakovlev - Astana
101 Michael Boogerd - Rabobank
102 Servais Knaven - T-Mobile
103 Ricardo Serrano - Tinkoff Credit Systems
104 Antton Luengo - Euskaltel-Euskadi
105 Dario Andriotto - Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
106 Maarten Wynants - Quickstep-Innergetic
107 Paolo Bossoni - Lampre-Fondital
108 Nick Nuyens - Cofidis
109 David Arroyo - Caisse d'Epargne
110 Dimitri Champion - Bouygues Telecom
111 Gregory Rast - Astana
112 Rémy Di Gregorio - Française Des Jeux
113 Imanol Erviti - Caisse d'Epargne
114 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
115 Leif Hoste - Predictor-Lotto
116 Pavel Padrnos - Discovery Channel
117 Brian Vandborg - Discovery Channel
118 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
119 Wim Vansevenant - Predictor-Lotto
120 Johann Tschopp - Bouygues Telecom
121 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria-Navigare
122 Enrico Franzoi - Lampre-Fondital
123 Peter Van Petegem - Quickstep-Innergetic
124 Björn Leukemans - Predictor-Lotto
125 Marco Pinotti - T-Mobile
126 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval-Prodir
127 Kevin De Weert - Cofidis
128 Marco Fertonani - Caisse d'Epargne
129 Jason McCartney - Discovery Channel
130 Guido Trentin - Saunier Duval-Prodir
131 Moisés Aldape Chavez - Ceramica Panaria-Navigare
132 Matteo Bono - Lampre-Fondital
133 Stéphane Goubert - Ag2r Prévoyance
134 Fabien Patanchon - Française Des Jeux
135 Sebastian Lang - Gerolsteiner
136 José Luis Rubiera - Discovery Channel
137 Ivan Basso - Discovery Channel
138 Andreas Klier - T-Mobile
139 Leonardo Piepoli - Saunier Duval-Prodir
140 Alessandro Spezialetti - Liquigas
141 Rubens Bertogliati - Saunier Duval-Prodir
142 Geoffroy Lequatre - Cofidis
143 Gerald Ciolek - T-Mobile 2.40
144 Giovanni Visconti - Quickstep-Innergetic 3.42
145 Enrico Gasparotto - Liquigas 3.54
146 Paride Grillo - Ceramica Panaria-Navigare 4.59
147 Roberto Petito - Liquigas 5.04
148 Lars Michaelsen - Team CSC
149 Serge Baguet - Quickstep-Innergetic
150 Alexandre Usov - Ag2r Prévoyance 5.07
151 Robert Förster - Gerolsteiner 5.21
152 Kjell Carlström - Liquigas 8.28
153 Jan Boven - Rabobank
154 Raúl Alarcón - Saunier Duval-Prodir
155 Alessandro Cortinovis - Milram
156 Bram De Groot - Rabobank
157 Giuseppe Muraglia - Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 8.31
158 Erki Pütsep - Bouygues Telecom 8.53
159 Ivan Mayoz - Euskaltel-Euskadi 8.55
160 Enrico Poitschke - Milram 10.01
161 Pieter Mertens - Predictor-Lotto 12.42
162 Eric Berthou - Caisse d'Epargne
163 Allan Johansen - Team CSC 15.38
164 Fabian Cancellara - Team CSC 23.25
165 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 26.12
166 Tyler Hamilton - Tinkoff Credit Systems
167 Arnaud Gerard - Française Des Jeux 39.26

Foto: Sirotti

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Paris - Camembert(1.1) 15/06

Adriatica Ionica Race(2.1) 14/06-18/06

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR