Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Flot solo-sejr til Ignatiev i Burgos

Flot solo-sejr til Ignatiev i Burgos

14. august 2007 15:440

Det russiske stortalent Mikhail Ignatiev (Tinkoff Credit Systems) vandt en flot solo-sejr på første etape af Vuelta a Burgos. Den russiske rytter kom i mål 26 sekunder før feltet, hvor Daniel Moreno (Relax-GAM) vandt spurten foran Alejandro Valverde (Caisse d´Epargne).

Derved er Mikhail Ignatiev i førertrøjen når rytterne i morgen kører ud på løbets kongetape.

Resultat af 1. Etape
1 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit Systems 3.23.26 (42.453 km/h)
2 Daniel Moreno Fernandez - Relax - Gam 0.34
3 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne
4 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
5 Carlos Torrent Tarres - Viña Magna - Cropu
6 Mikel Gaztanaga Echeverria - Agritubel
7 Luis Pasamontes Rodriguez - Unibet.com
8 Roberto Traficante - Team L.P.R.
9 Aurélien Passeron - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
10 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit Systems
11 Kanstantin Siutsou - Barloworld
12 Arnaud Coyot - Unibet.com
13 Iker Flores Galarza - Euskaltel - Euskadi
14 Rodrigo Garcia Rena - Fuerteventura - Canarias
15 Luca Celli - Team L.P.R.
16 Ignacio Sarabia Diaz - Extremadura - Spiuk
17 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
18 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi
19 Rubén Plaza Molina - Caisse d'Epargne
20 Eduard Vorganov - Karpin Galicia
21 Alexander Efimkin - Barloworld
22 Nikolai Trussov - Tinkoff Credit Systems
23 Constantino Zaballa Gutierrez - Caisse d'Epargne
24 Javier Moreno Bazan - Extremadura - Spiuk
25 Moises Duenas Nevado - Agritubel
26 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
27 Enrique Mata Cabello - Viña Magna - Cropu
28 Cédric Hervé - Agritubel
29 José E. Gutiérrez - Team L.P.R.
30 Alberto Martínez Trinidad - Agritubel
31 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne
32 José Ángel Gómez - Saunier Duval - Prodir
33 Félix Cárdenas - Barloworld
34 Manuel Lloret Zaragoza - Fuerteventura - Canarias
35 David Garcia Dapena - Karpin Galicia
36 Juan Mauricio Soler - Barloworld
37 Francisco Terciado Sacedo - Relax - Gam
38 Carlos Castaño Panadero - Karpin Galicia
39 Pedro Romero Ocampo - Extremadura - Spiuk
40 Vicente Reynes Mimo - Caisse d'Epargne
41 Samuel Sánchez González - Euskaltel - Euskadi
42 David Herrero Llorente - Karpin Galicia
43 José Adrian Bonilla - Fuerteventura - Canarias
44 Iker Flores Galarza - Fuerteventura - Canarias
45 Steffen Weigold - Tinkoff Credit Systems
46 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
47 Daniele Nardello - Team L.P.R.
48 Jaume Rovira Pons - Viña Magna - Cropu
49 Nazareno Rossi - Team L.P.R.
50 Antonio Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur
51 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne
52 Aitor Hernández Gutiérrez - Euskaltel - Euskadi
53 Giampaolo Cheula - Barloworld
54 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir
55 José Miguel Esp Elías Galindo - Relax - Gam
56 Juan Carlos Fernández - Extremadura - Spiuk
57 Iván Velasco Murillo - Euskaltel - Euskadi
58 Jesús Hernández Blázquez - Relax - Gam
59 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit Systems
60 Stijn Vandenbergh - Unibet.com
61 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
62 Gustavo César Veloso - Karpin Galicia
63 Emilien Benoit Bergès - Agritubel
64 Josu Mondelo Díaz - Extremadura - Spiuk
65 Israel Perez Rodriguez - Extremadura - Spiuk
66 Andrea Rossi - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
67 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi
68 Martin Mata Cabello - Viña Magna - Cropu
69 Oscar Garcia Casarrubios Pintor - Relax - Gam
70 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir
71 Geraint Thomas - Barloworld
72 Michal Golas - Unibet.com
73 Tom Criel - Unibet.com
74 Alexander Khatuntsev - Unibet.com
75 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit Systems
76 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
77 Serge Pauwels - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
78 Borut Bozichc - Team L.P.R.
79 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir
80 Vasil Kiryenka - Tinkoff Credit Systems
81 Sergio Pardilla Bellon - Viña Magna - Cropu
82 Jesús Ramírez Torres - Extremadura - Spiuk
83 Andrés Antuña - Relax - Gam
84 Santiago Perez Fernandez - Relax - Gam
85 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur
86 Enrico Degano - Barloworld
87 Luis R Alvarez Martín - Viña Magna - Cropu
88 Juan Carlos Cariñena - Andalucia - Cayasur
89 Iker Leonet Iza - Fuerteventura - Canarias
90 Serafin Martinez - Karpin Galicia
91 Jorge Ferrío Luque - Andalucia - Cayasur
92 Nikolas Maes - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
93 José Luis Carrasco Gamiz - Andalucia - Cayasur
94 Francesco Di Paolo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
95 Fernando Torres - Extremadura - Spiuk
96 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne
97 Manuel Calvente Gorbas - Agritubel
98 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir
99 Maurizio Bellin - Team L.P.R.
100 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel
101 Antonio Piedra - Fuerteventura - Canarias
102 Ramón Troncoso Sobrino - Karpin Galicia
103 Robert Hunter - Barloworld
104 Luis Perez Romero - Andalucia - Cayasur
105 José A López Gil - Andalucia - Cayasur
106 Daniele Contrini - Tinkoff Credit Systems
107 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
108 Mikel Artetxe Gezuraga - Fuerteventura - Canarias 3.07
109 Lander Aperribay - Euskaltel - Euskadi 3.26
110 Gonzalo Rabuñal Ríos - Karpin Galicia
111 Victor Hugo Pena Grisales - Unibet.com 4.25
112 Julian Sanchez Pimienta - Relax - Gam
113 Eladio Sanchez Prado - Fuerteventura - Canarias 5.39
114 Jelle Vanendert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 9.18
115 Florent Brard - Caisse d'Epargne
116 Victor Manuel Gomes Colinas - Viña Magna - Cropu
117 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 15.01
118 Diego Gallego Arnaiz - Viña Magna - Cropu 16.02
119 Gabriele Balducci - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 17.00
120 Danilo Wyss - Saunier Duval - Prodir
121 Ignacio Gutierrez Cataluna - Team L.P.R.
122 Evert Verbist - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
123 Tom Stubbe - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
124 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
125 Jimmy Casper - Unibet.com
126 Aivaras Baranauskas - Agritubel
127 Héctor González Baeza - Saunier Duval - Prodir

Samlet stilling efter 1. Etape
1 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit Systems 3.23.26
2 Daniel Moreno Fernandez - Relax - Gam 0.34
3 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne
4 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
5 Carlos Torrent Tarres - Viña Magna - Cropu
6 Mikel Gaztanaga Echeverria - Agritubel
7 Luis Pasamontes Rodriguez - Unibet.com
8 Roberto Traficante - Team L.P.R.
9 Aurélien Passeron - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
10 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit Systems
11 Kanstantin Siutsou - Barloworld
12 Arnaud Coyot - Unibet.com
13 Iker Flores Galarza - Euskaltel - Euskadi
14 Rodrigo Garcia Rena - Fuerteventura - Canarias
15 Luca Celli - Team L.P.R.
16 Ignacio Sarabia Diaz - Extremadura - Spiuk
17 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
18 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi
19 Rubén Plaza Molina - Caisse d'Epargne
20 Eduard Vorganov - Karpin Galicia
21 Alexander Efimkin - Barloworld
22 Nikolai Trussov - Tinkoff Credit Systems
23 Constantino Zaballa Gutierrez - Caisse d'Epargne
24 Javier Moreno Bazan - Extremadura - Spiuk
25 Moises Duenas Nevado - Agritubel
26 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
27 Enrique Mata Cabello - Viña Magna - Cropu
28 Cédric Hervé - Agritubel
29 José E. Gutiérrez - Team L.P.R.
30 Alberto Martínez Trinidad - Agritubel
31 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne
32 José Ángel Gómez - Saunier Duval - Prodir
33 Félix Cárdenas - Barloworld
34 Manuel Lloret Zaragoza - Fuerteventura - Canarias
35 David Garcia Dapena - Karpin Galicia
36 Juan Mauricio Soler - Barloworld
37 Francisco Terciado Sacedo - Relax - Gam
38 Carlos Castaño Panadero - Karpin Galicia
39 Pedro Romero Ocampo - Extremadura - Spiuk
40 Vicente Reynes Mimo - Caisse d'Epargne
41 Samuel Sánchez González - Euskaltel - Euskadi
42 David Herrero Llorente - Karpin Galicia
43 José Adrian Bonilla - Fuerteventura - Canarias
44 Iker Flores Galarza - Fuerteventura - Canarias
45 Steffen Weigold - Tinkoff Credit Systems
46 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
47 Daniele Nardello - Team L.P.R.
48 Jaume Rovira Pons - Viña Magna - Cropu
49 Nazareno Rossi - Team L.P.R.
50 Antonio Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur
51 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne
52 Aitor Hernández Gutiérrez - Euskaltel - Euskadi
53 Giampaolo Cheula - Barloworld
54 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir
55 José Miguel Esp Elías Galindo - Relax - Gam
56 Juan Carlos Fernández - Extremadura - Spiuk
57 Iván Velasco Murillo - Euskaltel - Euskadi
58 Jesús Hernández Blázquez - Relax - Gam
59 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit Systems
60 Stijn Vandenbergh - Unibet.com
61 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
62 Gustavo César Veloso - Karpin Galicia
63 Emilien Benoit Bergès - Agritubel
64 Josu Mondelo Díaz - Extremadura - Spiuk
65 Israel Perez Rodriguez - Extremadura - Spiuk
66 Andrea Rossi - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
67 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi
68 Martin Mata Cabello - Viña Magna - Cropu
69 Oscar Garcia Casarrubios Pintor - Relax - Gam
70 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir
71 Geraint Thomas - Barloworld
72 Michal Golas - Unibet.com
73 Tom Criel - Unibet.com
74 Alexander Khatuntsev - Unibet.com
75 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit Systems
76 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
77 Serge Pauwels - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
78 Borut Bozichc - Team L.P.R.
79 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir
80 Vasil Kiryenka - Tinkoff Credit Systems
81 Sergio Pardilla Bellon - Viña Magna - Cropu
82 Jesús Ramírez Torres - Extremadura - Spiuk
83 Andrés Antuña - Relax - Gam
84 Santiago Perez Fernandez - Relax - Gam
85 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur
86 Enrico Degano - Barloworld
87 Luis R Alvarez Martín - Viña Magna - Cropu
88 Juan Carlos Cariñena - Andalucia - Cayasur
89 Iker Leonet Iza - Fuerteventura - Canarias
90 Serafin Martinez - Karpin Galicia
91 Jorge Ferrío Luque - Andalucia - Cayasur
92 Nikolas Maes - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
93 José Luis Carrasco Gamiz - Andalucia - Cayasur
94 Francesco Di Paolo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
95 Fernando Torres - Extremadura - Spiuk
96 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne
97 Manuel Calvente Gorbas - Agritubel
98 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir
99 Maurizio Bellin - Team L.P.R.
100 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel
101 Antonio Piedra - Fuerteventura - Canarias
102 Ramón Troncoso Sobrino - Karpin Galicia
103 Robert Hunter - Barloworld
104 Luis Perez Romero - Andalucia - Cayasur
105 José A López Gil - Andalucia - Cayasur
106 Daniele Contrini - Tinkoff Credit Systems
107 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
108 Mikel Artetxe Gezuraga - Fuerteventura - Canarias 3.07
109 Lander Aperribay - Euskaltel - Euskadi 3.26
110 Gonzalo Rabuñal Ríos - Karpin Galicia
111 Victor Hugo Pena Grisales - Unibet.com 4.25
112 Julian Sanchez Pimienta - Relax - Gam
113 Eladio Sanchez Prado - Fuerteventura - Canarias 5.39
114 Jelle Vanendert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 9.18
115 Florent Brard - Caisse d'Epargne
116 Victor Manuel Gomes Colinas - Viña Magna - Cropu
117 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 15.01
118 Diego Gallego Arnaiz - Viña Magna - Cropu 16.02
119 Gabriele Balducci - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 17.00
120 Danilo Wyss - Saunier Duval - Prodir
121 Ignacio Gutierrez Cataluna - Team L.P.R.
122 Evert Verbist - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
123 Tom Stubbe - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
124 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
125 Jimmy Casper - Unibet.com
126 Aivaras Baranauskas - Agritubel
127 Héctor González Baeza - Saunier Duval - Prodir

Pointkonkurrencen
1 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit Systems 25 pts
2 Daniel Moreno Fernandez - Relax - Gam 20
3 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 16
4 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 14
5 Carlos Torrent Tarres - Viña Magna - Cropu 12
6 Mikel Gaztanaga Echeverria - Agritubel 10
7 Luis Pasamontes Rodriguez - Unibet.com 9
8 Roberto Traficante - Team L.P.R. 8
9 Aurélien Passeron - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 7
10 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit Systems 6
11 Kanstantin Siutsou - Barloworld 5
12 Arnaud Coyot - Unibet.com 4
13 Iker Flores Galarza - Euskaltel - Euskadi 3
14 Rodrigo Garcia Rena - Fuerteventura - Canarias 2
15 Luca Celli - Team L.P.R. 1

Bjergkonkurrencen
1 Daniel Moreno Fernandez - Relax - Gam 10 pts
2 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit Systems 7
3 David Garcia Dapena - Karpin Galicia 5
4 Alexander Khatuntsev - Unibet.com 3
5 Constantino Zaballa Gutierrez - Caisse d'Epargne 2
6 Luis Pasamontes Rodriguez - Unibet.com 1

Holdkonkurrencen
1 Tinkoff Credit Systems 10.11.26
2 Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 0.34
3 Caisse d'Epargne
4 Team L.P.R.
5 Agritubel
6 Barloworld
7 Euskaltel-Euskadi
8 Unibet.com
9 Extremadura-Spiuk
10 Viña Magna-Cropu
11 Fuerteventura-Canarias
12 Karpin Galicia
13 Relax-Gam
14 Saunier Duval-Prodir
15 Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
16 Andalucia-Cayasur

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior (Enkelt...(CM) 21/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 20/09

VM - U23 Herrer (Enkeltst...(CM) 22/09

VM - Dame Junior (Enkelts...(CMW) 21/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 22/09

Duo Normand(1.1) 20/09

Giro dell'Appennino(1.1) 20/09

Gooikse Pijl(1.1) 20/09

Grand Prix d'Isbergues - ...(1.1) 20/09

Paris-Camembert(1.1) 22/09

VM - Herre Junior (Enkelt...(CM) 21/09

VM - Dame Junior (Enkelts...(CMW) 21/09

VM - U23 Herrer (Enkeltst...(CM) 22/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 22/09

Paris-Camembert(1.1) 22/09

Omloop van het Houtland M...(1.1) 23/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

HOMETRAINER? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE