Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Flot solosejr til Philippe Gilbert i Dauphine - Opd.

Flot solosejr til Philippe Gilbert i Dauphine - Opd.

06. juni 2006 14:470

Annonce

På 2. etape af ProTour etapeløbet, Dauphine Libere, som blev kørt fra Bourgoin-Jallieu til Saint-Galmier over 203 km, vandt FDjeux.com rytteren Philippe Gilbert en utrolig flot solosejr.

Etapen bød på flere angreb i starten, men det lykkedes først rigtigt for alvor 3 ryttere at komme afsted efter 44 kilometers kørsel af dagens etape. Det var Philippe Gilbert, Sebastian Joly (begge Francaise des Jeux) og Cedric Vasseur (QuickStep).

De tre ryttere arbejdede godt sammen, men med 50 kilometer til mål angreb de to FDjeux-ryttere Cedric Vasseur og kom dermed af med QuickStep-rytteren. Joly kunne dog ikke følge med i Philippe Gilberts tempo, og dermed skulle belgieren arbejde hårdt for at holde feltet på afstand alene. Det var dog ikke noget problem for Gilbert, som kørte i mål mere end 5 minutter foran feltet.

Dermed overtager Gilbert også førertrøjen, imens holdkammeraten Sebastian Joly overtager bjergtrøjen.


Resultat af 2. etape
1 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 4.45.53 (42.605 km/t)
2 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance 5.19
3 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 5.23
4 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
5 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
6 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital
7 Stuart O'grady (Aus) Team CSC
8 Francisco Mancebo (Spa) AG2R Prevoyance
9 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram
10 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
11 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
12 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
13 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
14 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems
15 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
16 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
17 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
18 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir
19 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
20 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
21 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
22 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
23 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
24 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
25 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
26 Benoit Salmon (Fra) Agritubel
27 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram
28 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
29 Jose Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team
30 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
31 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems
32 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance
33 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
34 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
35 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
36 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
37 Oscar Sevilla (Spa) T-Mobile Team
38 Andrey Kashechkin (Kaz) Würth
39 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
40 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
41 Denis Menchov (Rus) Rabobank
42 Carlos Barredo (Spa) Würth
43 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
44 Bernhard Kohl AUT T-Mobile Team
45 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
46 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom
47 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic
48 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
49 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
50 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
51 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
52 Frederic Guesdon (Fra) Française des Jeux
53 Moises Duenas (Spa) Agritubel
54 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
55 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi
56 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
57 Alexandre Vinokourov (Kaz) Würth
58 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems
59 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel
60 Nicola Loda (Ita) Liquigas
61 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole
62 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
63 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
64 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel
65 Benoit Vaugrenard (Fra) Française des Jeux
66 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
67 Jose Rojas Gil (Spa) Würth
68 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
69 Jose Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
70 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
71 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
72 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
73 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
74 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
75 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
76 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir
77 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
78 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
79 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi
80 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
81 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole
82 David Zabriskie (USA) Team CSC
83 Remy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux
84 Stephane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
85 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC
86 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
87 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
88 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
89 Brian Vandborg (Den) Team CSC

90 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
91 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
92 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
93 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
94 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
95 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance
96 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole
97 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir 5.42
98 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 5.43
99 Sergio Paulinho (Por) Würth
100 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic
101 Jukka Vastaranta (Fin) Rabobank 5.46
102 Benoit Sinner (Fra) Agritubel 5.47
103 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto
104 Andy Flickinger FRA Bouygues Telecom
105 Unai Osa (Spa) Würth
106 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
107 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
108 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole
109 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone
110 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
111 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
112 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
113 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
114 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
115 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
116 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
117 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom
118 Kurt Arvesen (Nor) Team CSC
119 Aketza Pena Iza (Spa) Euskaltel-Euskadi
120 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom
121 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
122 Marco Righetto (Ita) Liquigas
123 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram
124 Morris Possoni (Ita) Lampre-Fondital
125 Wilfried Cretskens BEL Quick Step-Innergetic
126 Alessand Spezialetti (Ita) Liquigas
127 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
128 Daniel Becke (Ger) Team Milram
129 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel
130 Dariusz Baranowski (Pol) Würth 5.55
131 Lars Bak (Den) Team CSC
132 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux 6.01
133 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic 6.06
134 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance 5.23
135 Stephane Auge (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 6.13
136 David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
137 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
138 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 6.18
139 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux 6.32
140 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 6.35
141 Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 6.39
142 Jorg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 5.23
143 Sebastien Joly (Fra) Française des Jeux 8.37
144 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 10.49
145 Nick Ingels (Bel) Davitamon-Lotto 11.13
146 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto
147 Iban Iriondo (Spa) Euskaltel-Euskadi
148 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 12.53
149 Matteo Bono (Ita) Lampre-Fondital
150 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank
151 Marco Milesi (Ita) Liquigas
152 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team
153 Erik Dekker (Ned) Rabobank
154 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
155 Frank Høj (Den) Gerolsteiner
156 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
157 Ivan Santaromita (Ita) Quick Step-Innergetic
158 Cedric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic
159 Hans Dekkers (Ned) Agritubel 20.52
160 Francesco Chicchi (Ita) Quick Step-Innergetic
161 Daniel Navarro (Spa) Würth
162 Francesco Failli (Ita) Liquigas
DNF Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
DNF Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
DNS Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux


Samlet stilling efter 2. etape
1 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 9.57.13
2 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 5.22
3 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 5.27
4 David Zabriskie (USA) Team CSC
5 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 5.29
6 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
7 Francisco Mancebo (Spa) AG2R Prevoyance 5.31
8 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 5.33
9 Stuart O'grady (Aus) Team CSC
10 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 5.34
11 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 5.35
12 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
13 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
14 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
15 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems
16 Andrey Kashechkin (Kaz) Würth 5.36
17 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance
18 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
19 Alexandre Vinokourov (Kaz) Würth 5.37
20 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
21 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5.38
22 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
23 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
24 Denis Menchov (Rus) Rabobank
25 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
26 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 5.39
27 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
28 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi
29 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 5.40
30 Brian Vandborg (Den) Team CSC
31 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
32 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
33 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 5.41
34 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
35 Carlos Barredo (Spa) Würth
36 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems
37 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance
38 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic
39 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 5.42
40 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole
41 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
42 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
43 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
44 Benoit Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 5.43
45 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
46 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
47 Jose Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
48 Moises Duenas (Spa) Agritubel 5.44
49 Jose Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team
50 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
51 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
52 Oscar Sevilla (Spa) T-Mobile Team
53 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 5.45
54 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
55 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC 5.46

56 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
57 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
58 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
59 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
60 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance
61 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
62 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 5.47
63 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole
64 Jose Rojas Gil (Spa) Würth
65 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.48
66 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
67 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
68 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom 5.49
69 Stephane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
70 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
71 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
72 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems
73 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel
74 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir 5.50
75 Bernhard Kohl AUT T-Mobile Team 5.51
76 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
77 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole 5.52
78 Remy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux 5.53
79 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
80 Frederic Guesdon (Fra) Française des Jeux
81 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
82 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.54
83 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
84 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
85 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance 5.55
86 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir
87 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.56
88 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
89 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 5.57
90 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
91 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital 5.58
92 Nicola Loda (Ita) Liquigas
93 Jorg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 5.59
94 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic 6.00
95 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
96 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir
97 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
98 Benoit Salmon (Fra) Agritubel 6.02
99 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
100 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone
101 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
102 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir 6.04
103 Sergio Paulinho (Por) Würth 6.06
104 Kurt Arvesen (Nor) Team CSC 6.07
105 Nicki Sørensen (Den) Team CSC

106 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 6.08
107 Andy Flickinger FRA Bouygues Telecom
108 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 6.09
109 Daniel Becke (Ger) Team Milram
110 Aketza Pena Iza (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.10
111 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto 6.11
112 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 6.12
113 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom
114 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 6.13
115 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 6.14
116 Jukka Vastaranta (Fin) Rabobank
117 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
118 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole 6.15
119 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram
120 Wilfried Cretskens BEL Quick Step-Innergetic 6.16
121 Alessand Spezialetti (Ita) Liquigas
122 Lars Bak (Den) Team CSC 6.17
123 Dariusz Baranowski (Pol) Würth
124 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 6.18
125 Morris Possoni (Ita) Lampre-Fondital 6.19
126 Benoit Sinner (Fra) Agritubel 6.20
127 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram
128 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom 6.24
129 Marco Righetto (Ita) Liquigas 6.26
130 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel 6.30
131 Unai Osa (Spa) Würth
132 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux 6.31
133 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic 6.37
134 David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 6.42
135 Stephane Auge (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 6.44
136 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 6.45
137 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 6.49
138 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux 6.59
139 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 7.05
140 Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 7.13
141 Sebastien Joly (Fra) Française des Jeux 8.54
142 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 11.15
143 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 11.19
144 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 11.22
145 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 11.39
146 Nick Ingels (Bel) Davitamon-Lotto 11.45
147 Iban Iriondo (Spa) Euskaltel-Euskadi 12.06
148 Erik Dekker (Ned) Rabobank 13.09
149 Cedric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic 13.12
150 Frank Høj (Den) Gerolsteiner 13.13
151 Marco Milesi (Ita) Liquigas 13.15
152 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 13.21
153 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 13.22
154 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 13.25
155 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team
156 Ivan Santaromita (Ita) Quick Step-Innergetic 13.26
157 Matteo Bono (Ita) Lampre-Fondital 13.27
158 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank 13.28
159 Hans Dekkers (Ned) Agritubel 21.13
160 Francesco Failli (Ita) Liquigas 21.18
161 Francesco Chicchi (Ita) Quick Step-Innergetic
162 Daniel Navarro (Spa) Würth 21.23


Pointkonkurrencen efter 2. etape
1 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 39 pts
2 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 31
3 Stuart O'grady (Aus) Team CSC 29
4 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 23
5 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 21
6 Francisco Mancebo (Spa) AG2R Prevoyance 21
7 David Zabriskie (USA) Team CSC 20
8 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 17
9 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance 17
10 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 15
11 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 15
12 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 15
13 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 13
14 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 12
15 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 11
16 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 11
17 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 10
18 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 10
19 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital 10
20 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 9
21 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 9
22 Jose Rojas Gil (Spa) Würth 8
23 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems 7
24 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram 7
25 Andrey Kashechkin (Kaz) Würth 6
26 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas 6
27 Sebastien Joly (Fra) Française des Jeux 6
28 Cedric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic 6
29 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
30 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 5
31 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance 4
32 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 4
33 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems 3
34 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 3
35 Nick Ingels (Bel) Davitamon-Lotto 3
36 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 2
36 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems 2
38 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 2
39 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
40 Alexandre Vinokourov (Kaz) Würth 1
41 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 1
42 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
43 Iban Iriondo (Spa) Euskaltel-Euskadi
44 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team


Bjergkonkurrencen efter 2. etape
1 Sebastien Joly (Fra) Française des Jeux 14 pts
2 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 14
3 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 12
4 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 10
5 Cedric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic 9
6 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 5
7 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 3
8 Francisco Mancebo (Spa) AG2R Prevoyance 1
9 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 1
10 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 1
11 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole 1
12 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1


Holdkonkurrencen efter 2. etape
1 Française Des Jeux 30.03.21
2 Discovery Channel Pro Cycling Team 4.44
3 Team CSC 4.58
4 Gerolsteiner 5.00
5 AG2R Prevoyance 5.03
6 Phonak Hearing Systems 5.06
7 Rabobank 5.10
8 Caisse d'Epargne-Illes Balears 5.11
9 Bouygues Telecom 5.12
10 Würth Team
11 Credit Agricole 5.19
12 Liquigas
13 Saunier Duval - Prodir
14 Euskaltel - Euskadi 5.24
15 Team Milram 5.26
16 Cofidis 5.29
17 Davitamon-Lotto 5.31
18 T-Mobile Team 5.32
19 Agritubel 5.35
20 Quick Step - Innergetic 5.44
21 Lampre - Fondital 5.52

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger