Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Følg Post Cuppen fra Ballerup LIVE

Følg Post Cuppen fra Ballerup LIVE

17. august 2014 12:47Foto: Feltet.dk

Husk du kan følge den spændende fjerde afdeling af Post Cuppen på Feltet.dk i dag fra klokken 10.00. Feltet.dk vil levere masser af opdateringer om løbets udvikling.

Søndag afholder Sandstød Cycling og DBC sæsonens fjerde Post Cup afdeling. Der er start og mål på Ballerup Boulevard ved Ballerup Super Arena. Afdelingen skal køres over 159 km rundt i Nordsjælland og siden tre finaleomgange af 12,5 kilometer. Starten er klokken 10:00. Se hele ruten her.


Mere end 130 ryttere er på søndagens startliste, hvilket er rekord for årets Post Cup. Hele den danske elite er til start i løbet inklusive en række profiler fra Post Danmark Rundt. Blandt andre årets Post Danmark Rundts fighter, Rasmus Quaade (Team TREFOR-Blue Water), vinder af første Post Danmark Rundt etape og førende på europaranglisten Magnus Cort (Cult Energy-Vital Water), den førende Post Cup-rytter Morten Øllegaard (Riwal Platform Cycling), men også Christina Watches-Kuma med blandt andre Asbjørn Kragh Andersen og et komplet Designa Køkken-Knudsgaard er på startlisten.

Post Cupen føres af hurtige Morten Øllegaard (Riwal Platform Cycling Team), der har to sejre og en andenplads i årets tre første afdelinger. På anden- og tredjepladsen følger de to Cult Energy Vital Water-ryttere, Troels Vinther og Magnus Cort, mens Riwal Platform Cycling team har Rasmus Mygind på fjerdepladsen. Der er lagt op til en ny spændende duel.

Post Cup 2014 afsluttes med finaleafdelingen i Fredericia den 13. september.


Du kan følge løbet her: www.feltet.dk/live

Startlisten

1 Morten Øllegaard Riwal Platform Cycling Team
2 Kasper Klostergaard Riwal Platform Cycling Team
3 Kasper Linde Jørgensen Riwal Platform Cycling Team
4 Alex Nicki Sylvest Rasmussen Riwal Platform Cycling Team
5 Steffen Munk Christiansen Riwal Platform Cycling Team
6 Anders Egsvang Rasmussen Riwal Platform Cycling Team
7 Kaspar Schjønnemann Larsen Riwal Platform Cycling Team
8 Emil Bækhøj Halvorsen Riwal Platform Cycling Team
9 Mikkel Mortensen Riwal Platform Cycling Team
10 Jonas Aaen Riwal Platform Cycling Team
11 Martin Grøn Riwal Platform Cycling Team
12 Nikola Aistrup Riwal Platform Cycling Team
13 Troels Vinther CULT Energy Vital Water
14 Michael Carbel Svendgaard CULT Energy Vital Water
15 André Steensen CULT Energy Vital Water
16 Mads Würtz Schmidt CULT Energy Vital Water
17 Magnus Cort Nielsen CULT Energy Vital Water
18 Martin Mortensen CULT Energy Vital Water
19 Christian Moberg Jørgensen CULT Energy Vital Water
20 Michael Reihs CULT Energy Vital Water
21 Mads Pedersen CULT Energy Vital Water
22 Lasse Bøchman CULT Energy Vital Water
23 Mads Christensen CULT Energy Vital Water
24 Emil Nygaard Vinjebo CULT Energy Vital Water
25 Mathias Møller Nielsen Team TREFOR - Blue Water
26 Rasmus Christian Quaade Team TREFOR - Blue Water
27 Patrick Clausen Team TREFOR - Blue Water
28 Mads Baadgaard Rahbek Team TREFOR - Blue Water
29 Thomas Nybo Riis Team TREFOR - Blue Water
30 Frederik Plesner Team TREFOR - Blue Water
31 Mark Sehested Pedersen Team TREFOR - Blue Water
32 Søren Kragh Andersen Team TREFOR - Blue Water
33 Aske Louring Vorre Team TREFOR - Blue Water
34 Rasmus Mygind Team TREFOR - Blue Water
35 Daniel Foder Team TREFOR - Blue Water
36 Jimmi Sørensen Christina Watches-KUMA
37 Marc Christian Garby Christina Watches-KUMA
38 Emil Wang Christina Watches-KUMA
39 Asbjørn Kragh Andersen Christina Watches-KUMA
40 Jonas Poulsen Christina Watches-KUMA
41 Sebastian Forke Christina Watches - KUMA
42 Jake Tanner Christina Watches - KUMA
43 Stefan Schumacher Christina Watches - KUMA
44 Nicklas Overgaard Amdi Pedersen Team Designa Køkken - Knudsgaard
45 Dennis Herforth Jensen Team Designa Køkken - Knudsgaard
46 Christian Nyvang Lund Team Designa Køkken - Knudsgaard
47 Christoffer Lisson Team Designa Køkken - Knudsgaard
48 Nicki Rasmussen Team Designa Køkken - Knudsgaard
49 Jesper Hansen Team Designa Køkken - Knudsgaard
50 Emil Wårsøe Team Designa Køkken - Knudsgaard
51 Jacob Gye Madsen Team Designa Køkken - Knudsgaard
52 Jesper Odgaard Nielsen Team Designa Køkken - Knudsgaard
53 Mads Lilholm Meyer Team Designa Køkken - Knudsgaard
54 Mathias Dam Westergaard Team Designa Køkken - Knudsgaard
55 Kasper Würtz Schmidt Randers Cykleklub af 1910
56 Jens Møller Pedersen Randers Cykleklub af 1910
57 Anders Krogh Jensen Randers Cykleklub af 1910
58 Nils Lau Nyborg Broge Randers Cykleklub af 1910
59 Jacques Stilling Randers Cykleklub af 1910
60 Emil Ravnsholt Randers Cykleklub af 1910
61 Simon Bigum Randers Cykleklub af 1910
62 Marc Hester FireFighters Upsala CK
63 Simon Gaál Næstved Bicycle Club
64 Rune Almindsø Andersen Næstved Bicycle Club
65 Casper Von Folsach Globeteam - Siesta Homes Group
66 Nicklas Bøje Globeteam - Siesta Homes Group
67 Philip Nielsen Globeteam - Siesta Homes Group
68 Mathias Krigbaum Globeteam - Siesta Homes Group
69 Simon Eiby Globeteam - Siesta Homes Group
70 Magnus Damsbo Lund Globeteam - Siesta Homes Group
71 Jesper Mørkøv Globeteam - Siesta Homes Group
72 Casper Hillstrøm Team ABC Elite
73 Lasse Mortensgaard Team ABC Elite
74 Andreas Pihl Nielsen Team ABC Elite
75 Jonas Nordkroggård Team ABC Elite
76 Joakim Bukdal Team ABC Elite
77 Daniel Rehn Team ABC Elite
78 Rasmus Correl Roesgarth Team ABC Elite
79 Sebastian Juul Team ABC Elite
80 Kasper Malmkjær Team ABC Elite
81 Rasmus Juliussen Team ABC Elite
82 Michael Bjørn Johansen Gamst Team ABC Elite
83 Mathias Lisson Bornholm Pro Cycling
84 Morten Pedersen Bornholm Pro Cycling
85 Lars Carstensen Bornholm Pro Cycling
86 Emil Dam Sørensen Bornholm Pro Cycling
87 Heine Hansen Bornholm Pro Cycling
88 Martin Toft Madsen Bornholm Pro Cycling
89 Anders Holm Bornholm Pro Cycling
90 Christian Juul Andreasen Bornholm Pro Cycling
91 Jesper Juul Andreasen Bornholm Pro Cycling
92 Anders Banke Odder Cykel Klub
93 Kasper Asgreen Odder Cykel Klub
94 Niels Munk Asmussen Odder Cykel Klub
95 Mathias Christensen Odder Cykel Klub
96 Erik Lahm Odder Cykel Klub
97 Stig Hemmingsen Team Vivelo / IBT isolering
98 Martin Hammer Larsen Team Vivelo / IBT isolering
99 Nichlas Eberhardt Sørensen Team Vivelo / IBT isolering
100 Mike Lauge Team Vivelo / IBT isolering
101 Stefan Linne Jørgensen Team Vivelo / IBT isolering
102 Peter Visby Team Vivelo / IBT isolering
103 Casper Juel Jensen Team Vivelo / IBT isolering
104 Christian Truelsen Elbæk Team Jutlander Bank
105 Nikolaj Henning Team Jutlander Bank
106 Andreas Holm Gylling Team Jutlander Bank
107 Christian Jersild Jensen Team Jutlander Bank
108 Thomas Edemann Jensen Team Jutlander Bank
109 Nicolai Jørgensen Team Jutlander Bank
110 Frederik Bjørke Schwartz D.C.R. - Ballerup
111 Mathias Lindberg Mortensen D.C.R. - Ballerup
112 Sebastian Refsgaard D.C.R. - Ballerup
113 Matti Manninen Team Bliz-Merida
114 Yannick Janssen Team Bliz-Merida
115 Nikolai Tefre Lunder Team Bliz-Merida
116 Emil Andersson Team Bliz-Merida
117 Hiski Kanerva Team Bliz-Merida
118 Simon Pedersen Team Bliz-Merida
119 Pontus Kastemyr CK Bure
120 Filip Bengtsson CK Bure
121 Morten Gadgaard Herning Cykle Klub
122 Mats Andersson FK Trampen
123 Joakim Mikkel Svensson C.C. Gladsaxe
124 Søren Jensen Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
125 Frederik Brendborg Rasmussen Roskilde Cykle Ring
126 Nicolaj Amping CK Kronborg 1
27 Eskil Vammen Cykle Klubben Aarhus
128 Nicolaj Steen Horsens Amatør Cykleklub
129 Nils Eigil Bradtberg Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
130 Philip Lindau Team Joker

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

La Tropicale Amissa Bongo(2.1) 20/01-26/01

La Tropicale Amissa Bongo(2.1) 20/01-26/01

Santos Tour Down Under(2.UWT) 21/01-26/01

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger