Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Et udbrud på ti ryttere holdt hjem på femte etape af Tyrkiet Rundt. Her viste Matteo Rabottini sig at være den stærkeste mens Thomas Peterson nu er i førertrøjen.
Annonce
Dagens etape i Tyrkiet Rundt var løbets længste med sine 221 kilometer fra Denizli til Fethiye. Ligesom i går var der flere relativt store stigninger, men akkurat som i går lå der 30 kilometers nedkørsel tæt på mål. To ryttere stod af efter cirka femten kilometer af etapen, det var Vicente Reynes (Omega Pharma-Lotto) og Laurent Didier (Saxo Bank-SunGard). Sidstnævnte styrtede på gårsdagens etape og det havde altså taget for hårdt på luxembourgeren.
Et udbrud blev dannet efter tyve kilometers kørsel, og bestod af Thomas Peterson (Garmin-Cervelo), Kenny De Haes (Omega Pharma-Lotto), Enrico Magazzini (Lampre-ISD), Cameron Wurf (Liquigas-Cannondale), Andrey Zeits (Astana), Thibaut Pinot (FDJ), Matteo Rabottini (Farnese Vini – Neri Sottoli), Ronan van Zandbeek (Skil-Shimano) og Eloy Ruiz Pinto (Andalucia – Caja Granada). Kort efter kom også Lucas Euser (SpiderTech) og Alexander Efimkin (Team Type 1) op til udbruddet mens De Haes omvendt blev sat af. Dermed bestod udbruddet altså af ti ryttere.
Team NetApp skulle prøve at forsvare førertrøjen, men det tyske hold kunne slet ikke holde udbryderne under kontrol, og med 50 kilometer til mål havde udbruddet næsten otte minutters forspring. Feltet fik aldrig indledt en ordentligt jagt på udbryderne, og derfor forblev forspringet stort. Dermed skulle etapen også afgøres mellem de ti ryttere i frontgruppen.
Første angreb kom med fem kilometer til mål fra Efimkin. Hullet til Team Type 1-rytteren blev dog hurtigt lukket igen. Feltet var på dette tidspunkt over elleve minutter efter, og havde altså totalt givet op. Herefter prøvede både Zeits og Wurf, men dog uden succes. Næste rytter i rækken til at angribe var Ruiz Pinto, og han fik slået hullet ned til resten af gruppen.
Matteo Rabottini kørte væk fra de andre udbrydere og lukkede hullet alene op til Ruiz Pinto, og gik med det samme også forbi ham. Rabottini lignede en forholdsvis sikker vinder, men med cirka 300 meter til mål begyndte Efimkin en lang spurt. Russeren kom utrolig stærkt og fik på imponerende vis lukket hullet til Rabottini, men han kunne dog ikke nå at gå forbi ham, og dermed blev det Matto Rabottini fra Farnese Vini – Neri Sottoli som vandt dagens etape. Havde etapen været blot en meter længere havde Alexander Efimkin snuppet sejren, men han måtte altså tage til takke med andenpladsen.
Thomas Peterson er ny mand i løbets førertrøje. Indtil videre i løbet har førertrøjen skiftet ejer efter hver etape men den statistik skal Peterson altså forsøge at ændre på i morgen.
Resultat af 5. etape
1 Matteo Rabottini - Farnese Vini - Neri Sottoli 5.51.25
2 Alexander Efimkin - Team Type 1 - Sanofi Aventis
3 Enrico Magazzini - Lampre - ISD 0.03
4 Thomas Peterson - Team Garmin-Cervelo
5 Thibaut Pinot - FDJ
6 Lucas Euser - Team Spidertech Powered By C10
7 Cameron Wurf - Liquigas-Cannondale
8 Ronan Van Zandbeek - Skil - Shimano
9 Andrey Zeits - Pro Team Astana 0.14
10 Eloy Ruiz Pinto - Andalucia Caja Granada 0.25
11 Kenny De Haes - Omega Pharma-Lotto 11.55
12 Alessandro Petacchi - Lampre - ISD
13 Stefan Van Dijk - Veranda's Willems - Accent
14 Ramunas Navardauskas - Team Garmin-Cervelo
15 Juan Jose Lobato Del Valle - Andalucia Caja Granada
16 Nicolas Edet - Cofidis, Le Credit En Ligne
17 Dean Podgornik - Manisaspor Cycling Team
18 Egoitz Garcia Echeguibel - Caja Rural
19 Riccardo Chiarini - Androni Giocattoli
20 Robin Chaigneau - Skil - Shimano
21 Valentin Iglinskiy - Pro Team Astana
22 Anthony Roux - FDJ
23 Assan Bazayev - Pro Team Astana
24 Juan Pablo Forero Carreno - Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia
25 Danail Andonov Petrov - Konya Torku Seker Spor - Vivelo
26 Jens Debusschere - Omega Pharma-Lotto
27 Nacer Bouhanni - FDJ
28 Dmytro Krivtsov - Lampre - ISD
29 Jesús Del Nero Montes - Team Netapp
30 Jürgen Van Goolen - Veranda's Willems - Accent
31 Evert Verbist - Veranda's Willems - Accent
32 Diego Milán Jiménez - Caja Rural
33 Julien Fouchard - Cofidis, Le Credit En Ligne
34 Wesley Sulzberger - FDJ
35 Jaroslaw Marycz - Saxo Bank-SunGard
36 Gabor Kasa - Manisaspor Cycling Team
37 Rubens Bertogliati - Team Type 1 - Sanofi Aventis
38 Romain Zingle - Cofidis, Le Credit En Ligne
39 Arturo Mora Ortiz - Caja Rural
40 Olivier Kaisen - Omega Pharma-Lotto
41 Roman Kireyev - Pro Team Astana
42 Damiano Margutti - De Rosa - Ceramica Flaminia
43 Juraj Sagan - Liquigas-Cannondale
44 Fabio Piscopiello - De Rosa - Ceramica Flaminia
45 Vitaliy Kondrut - Lampre - ISD
46 Svetoslav Tchanliev Kirilov - Konya Torku Seker Spor - Vivelo
47 Adrián Palomares Villaplana - Andalucia Caja Granada
48 Allan Davis - Pro Team Astana
49 Oleg Chuzhda - Caja Rural
50 Jeremy Yates - Manisaspor Cycling Team
51 Laszlo Bodrogi - Team Type 1 - Sanofi Aventis
52 Antonio Cabello Baena - Andalucia Caja Granada
53 Manuele Boaro - Saxo Bank-SunGard
54 Luca Barla - Androni Giocattoli
55 Jean-Pierre Drucker - Veranda's Willems - Accent
56 Albert Timmer - Skil - Shimano
57 Damien Monier - Cofidis, Le Credit En Ligne
58 Rubén Reig Conejero - Caja Rural
59 Francesco Bellotti - Liquigas-Cannondale
60 Sandy Casar - FDJ
61 Gianfranco Visconti - De Rosa - Ceramica Flaminia
62 Sergey Renev - Pro Team Astana
63 Salazar Hugo Sebastian Salazar Castaneda - Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia
64 Manuel Ortega Ocana - Andalucia Caja Granada
65 Yevgeniy Nepomnyachshiy - Pro Team Astana
66 José Luis Roldan Carmona - Andalucia Caja Granada
67 Adam Hansen - Omega Pharma-Lotto
68 Leopold Konig - Team Netapp
69 Gustav Larsson - Saxo Bank-SunGard
70 Vitaliy Buts - Lampre - ISD
71 Marcel Sieberg - Omega Pharma-Lotto
72 Jonas Aaen Jørgensen - Saxo Bank-SunGard
73 Tyler Farrar - Team Garmin-Cervelo
74 Lucas Sebastian Haedo - Saxo Bank-SunGard
75 André Greipel - Omega Pharma-Lotto
76 Victor Hugo Pena Grisales - Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia
77 Rémi Pauriol - FDJ
78 Rubén Martinez - Caja Rural
79 Evgeni Gerganov - Konya Torku Seker Spor - Vivelo
80 Andi Bajc - Manisaspor Cycling Team
81 Kasper Klostergaard Larsen - Saxo Bank-SunGard
82 Antonio Santoro - Androni Giocattoli
83 Igor Romero Etxebarria - Caja Rural
84 Jacobus Venter - Veranda's Willems - Accent
85 Carlos Andres Martinez Montero - Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia
86 Bartosz Huzarski - Team Netapp
87 Aitor Perez Arrieta - Lampre - ISD
88 Daniele Callegarin - Team Type 1 - Sanofi Aventis
89 Andrea Noe - Farnese Vini - Neri Sottoli
90 Wim De Vocht - Veranda's Willems - Accent
91 Jose Alberto Benitez Roman - Andalucia Caja Granada
92 Alexsandr Dyachenko - Pro Team Astana
93 Denys Kostyuk - Lampre - ISD
94 Valeriy Kobzarenko - Team Type 1 - Sanofi Aventis
95 Ryan Anderson - Team Spidertech Powered By C10
96 Bünyamin Özdemir - Manisaspor Cycling Team
97 Jonathan Patrick McCarty - Team Spidertech Powered By C10
98 Andrea Pasqualon - Colnago - CSF Inox
99 Vicente David Bernabeu Armengol - Andalucia Caja Granada
100 Sacha Modolo - Colnago - CSF Inox
101 Svein Tuft - Team Spidertech Powered By C10
102 Timothy Duggan - Liquigas-Cannondale
103 Luis Felipe Laverde Jimenez - Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia
104 Matteo Tosatto - Saxo Bank-SunGard
105 Angelo Pagani - Colnago - CSF Inox
106 Marek Canecky - Manisaspor Cycling Team
107 Francis Mourey - FDJ
108 Brett Lancaster - Team Garmin-Cervelo
109 Yann Huguet - Skil - Shimano 12.11
110 Feng Han - Skil - Shimano 12.16
111 Yoann Bagot - Cofidis, Le Credit En Ligne 12.19
112 Arthur Vichot - FDJ
113 Alexander Riabkin - Caja Rural
114 Alessandro Bisolti - Farnese Vini - Neri Sottoli 12.25
115 Balint Szeghalmi - Lampre - ISD
116 Andreas Schillinger - Team Netapp
117 Rob Goris - Veranda's Willems - Accent 12.34
118 Murilo Antonio Fischer - Team Garmin-Cervelo
119 Nicolas Vogondy - Cofidis, Le Credit En Ligne
120 Oscar Gatto - Farnese Vini - Neri Sottoli 12.37
121 Elia Favilli - Farnese Vini - Neri Sottoli
122 Travis Meyer - Team Garmin-Cervelo
123 Thomas Bonnin - Skil - Shimano 13.06
124 Jan Barta - Team Netapp 13.17
125 Giairo Ermeti - Androni Giocattoli 13.38
126 Sven Vandousselaere - Omega Pharma-Lotto 20.03
127 Will Routley - Team Spidertech Powered By C10
128 Ahmet Akdylek - Manisaspor Cycling Team
129 Fatih Harmanci - Manisaspor Cycling Team
130 Eric Baumann - Team Netapp
131 Kenny Robert Van Hummel - Skil - Shimano
132 Timon Seubert - Team Netapp
133 Takashi Miyazawa - Farnese Vini - Neri Sottoli
134 Sep Vanmarcke - Team Garmin-Cervelo
135 Lubos Pelanek - Farnese Vini - Neri Sottoli
136 Filippo Baggio - De Rosa - Ceramica Flaminia
137 Andrea Guardini - Farnese Vini - Neri Sottoli
138 Giorgio Brambilla - De Rosa - Ceramica Flaminia
139 Tom Veelers - Skil - Shimano
140 Cristiano Benenati - De Rosa - Ceramica Flaminia
141 Paolo Locatelli - Colnago - CSF Inox
142 Martijn Verschoor - Team Type 1 - Sanofi Aventis
143 Jure Kocjan - Team Type 1 - Sanofi Aventis
144 Eyup Karagobek - Konya Torku Seker Spor - Vivelo
145 Mirac Kal - Konya Torku Seker Spor - Vivelo
146 Vladimir Koev - Konya Torku Seker Spor - Vivelo
147 Sergio Lagana - De Rosa - Ceramica Flaminia
Udgået
Vicente Reynes Mimo - Omega Pharma-Lotto
Laurent Didier - Saxo Bank-SunGard
Omar Lombardi - Colnago - CSF Inox
Roberto Ferrari - Androni Giocattoli
Samlet stilling
1 Thomas Peterson - Team Garmin-Cervelo 22.49.41
2 Cameron Wurf - Liquigas-Cannondale 0.27
3 Alexander Efimkin - Team Type 1 - Sanofi Aventis 0.29
4 Andrey Zeits - Pro Team Astana 1.42
5 Thibaut Pinot - FDJ 2.02
6 Bartosz Huzarski - Team Netapp 11.45
7 Wesley Sulzberger - FDJ 11.48
8 Riccardo Chiarini - Androni Giocattoli 11.52
9 Egoitz Garcia Echeguibel - Caja Rural
10 Jesús Del Nero Montes - Team Netapp
11 Anthony Roux - FDJ
12 Ramunas Navardauskas - Team Garmin-Cervelo
13 Danail Andonov Petrov - Konya Torku Seker Spor - Vivelo
14 Romain Zingle - Cofidis, Le Credit En Ligne
15 Nicolas Edet - Cofidis, Le Credit En Ligne
16 Rubens Bertogliati - Team Type 1 - Sanofi Aventis
17 Jürgen Van Goolen - Veranda's Willems - Accent
18 Damien Monier - Cofidis, Le Credit En Ligne
19 Rubén Martinez - Caja Rural 11.58
20 Assan Bazayev - Pro Team Astana
21 Arturo Mora Ortiz - Caja Rural
22 Leopold Konig - Team Netapp
23 Adam Hansen - Omega Pharma-Lotto
24 Jonathan Patrick McCarty - Team Spidertech Powered By C10
25 Gustav Larsson - Saxo Bank-SunGard
26 Jeremy Yates - Manisaspor Cycling Team
27 Andrea Noe - Farnese Vini - Neri Sottoli 12.05
28 Francesco Bellotti - Liquigas-Cannondale 12.12
29 Sandy Casar - FDJ
30 Adrián Palomares Villaplana - Andalucia Caja Granada 12.18
31 Svein Tuft - Team Spidertech Powered By C10 12.20
32 Alexsandr Dyachenko - Pro Team Astana 12.22
33 Manuele Boaro - Saxo Bank-SunGard 12.23
34 Julien Fouchard - Cofidis, Le Credit En Ligne 12.28
35 Jacobus Venter - Veranda's Willems - Accent 12.30
36 Alessandro Petacchi - Lampre - ISD 12.35
37 Sergey Renev - Pro Team Astana 12.37
38 Francis Mourey - FDJ 13.02
39 Alessandro Bisolti - Farnese Vini - Neri Sottoli 13.04
40 Victor Hugo Pena Grisales - Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 13.25
41 Murilo Antonio Fischer - Team Garmin-Cervelo 14.07
42 Ryan Anderson - Team Spidertech Powered By C10 14.12
43 Denys Kostyuk - Lampre - ISD 14.43
44 Luis Felipe Laverde Jimenez - Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 15.08
45 Rémi Pauriol - FDJ 15.41
46 Jan Barta - Team Netapp 16.05
47 Yann Huguet - Skil - Shimano 16.21
48 Aitor Perez Arrieta - Lampre - ISD 17.59
49 Jaroslaw Marycz - Saxo Bank-SunGard 43.33
50 Diego Milán Jiménez - Caja Rural 43.37
51 Lucas Euser - Team Spidertech Powered By C10 46.59
52 Sep Vanmarcke - Team Garmin-Cervelo 47.08
53 Matteo Rabottini - Farnese Vini - Neri Sottoli 47.22
54 Ronan Van Zandbeek - Skil - Shimano 47.35
55 Eloy Ruiz Pinto - Andalucia Caja Granada 49.18
56 Enrico Magazzini - Lampre - ISD 51.20
57 Stefan Van Dijk - Veranda's Willems - Accent 58.45
58 Nacer Bouhanni - FDJ
59 Andi Bajc - Manisaspor Cycling Team
60 Jose Alberto Benitez Roman - Andalucia Caja Granada
61 Daniele Callegarin - Team Type 1 - Sanofi Aventis
62 Luca Barla - Androni Giocattoli
63 André Greipel - Omega Pharma-Lotto
64 Manuel Ortega Ocana - Andalucia Caja Granada 58.51
65 Rubén Reig Conejero - Caja Rural
66 Damiano Margutti - De Rosa - Ceramica Flaminia
67 Jean-Pierre Drucker - Veranda's Willems - Accent
68 Olivier Kaisen - Omega Pharma-Lotto
69 Evgeni Gerganov - Konya Torku Seker Spor - Vivelo
70 Albert Timmer - Skil - Shimano
71 Angelo Pagani - Colnago - CSF Inox
72 Svetoslav Tchanliev Kirilov - Konya Torku Seker Spor - Vivelo 58.58
73 Marcel Sieberg - Omega Pharma-Lotto
74 Sacha Modolo - Colnago - CSF Inox 59.00
75 Oleg Chuzhda - Caja Rural 59.01
76 Valentin Iglinskiy - Pro Team Astana 59.17
77 Vicente David Bernabeu Armengol - Andalucia Caja Granada 59.20
78 Dmytro Krivtsov - Lampre - ISD 59.23
79 Laszlo Bodrogi - Team Type 1 - Sanofi Aventis
80 Yevgeniy Nepomnyachshiy - Pro Team Astana
81 Gianfranco Visconti - De Rosa - Ceramica Flaminia
82 Jonas Aaen Jørgensen - Saxo Bank-SunGard 59.26
83 Valeriy Kobzarenko - Team Type 1 - Sanofi Aventis
84 Oscar Gatto - Farnese Vini - Neri Sottoli 59.27
85 Kasper Klostergaard Larsen - Saxo Bank-SunGard
86 Nicolas Vogondy - Cofidis, Le Credit En Ligne 59.30
87 Allan Davis - Pro Team Astana 59.34
88 Robin Chaigneau - Skil - Shimano 59.40
89 José Luis Roldan Carmona - Andalucia Caja Granada 59.43
90 Andreas Schillinger - Team Netapp 59.56
91 Thomas Bonnin - Skil - Shimano 1.00.02
92 Juan Pablo Forero Carreno - Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 1.00.18
93 Vitaliy Buts - Lampre - ISD
94 Roman Kireyev - Pro Team Astana
95 Jens Debusschere - Omega Pharma-Lotto
96 Bünyamin Özdemir - Manisaspor Cycling Team
97 Matteo Tosatto - Saxo Bank-SunGard
98 Timothy Duggan - Liquigas-Cannondale
99 Salazar Hugo Sebastian Salazar Castaneda - Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 1.00.38
100 Fabio Piscopiello - De Rosa - Ceramica Flaminia
101 Igor Romero Etxebarria - Caja Rural
102 Alexander Riabkin - Caja Rural 1.00.49
103 Juan Jose Lobato Del Valle - Andalucia Caja Granada 1.00.53
104 Carlos Andres Martinez Montero - Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 1.01.07
105 Tyler Farrar - Team Garmin-Cervelo 1.01.55
106 Feng Han - Skil - Shimano
107 Juraj Sagan - Liquigas-Cannondale 1.02.01
108 Elia Favilli - Farnese Vini - Neri Sottoli 1.02.39
109 Gabor Kasa - Manisaspor Cycling Team 1.02.48
110 Andrea Pasqualon - Colnago - CSF Inox 1.02.56
111 Antonio Cabello Baena - Andalucia Caja Granada 1.02.59
112 Vitaliy Kondrut - Lampre - ISD 1.03.16
113 Balint Szeghalmi - Lampre - ISD 1.04.20
114 Brett Lancaster - Team Garmin-Cervelo 1.04.57
115 Kenny De Haes - Omega Pharma-Lotto 1.05.06
116 Travis Meyer - Team Garmin-Cervelo 1.06.09
117 Lucas Sebastian Haedo - Saxo Bank-SunGard 1.06.27
118 Will Routley - Team Spidertech Powered By C10 1.07.35
119 Yoann Bagot - Cofidis, Le Credit En Ligne 1.07.36
120 Arthur Vichot - FDJ
121 Evert Verbist - Veranda's Willems - Accent 1.08.02
122 Ahmet Akdylek - Manisaspor Cycling Team 1.08.26
123 Tom Veelers - Skil - Shimano
124 Sergio Lagana - De Rosa - Ceramica Flaminia 1.08.36
125 Lubos Pelanek - Farnese Vini - Neri Sottoli 1.08.46
126 Takashi Miyazawa - Farnese Vini - Neri Sottoli 1.09.23
127 Dean Podgornik - Manisaspor Cycling Team 1.09.46
128 Antonio Santoro - Androni Giocattoli
129 Marek Canecky - Manisaspor Cycling Team
130 Jure Kocjan - Team Type 1 - Sanofi Aventis 1.10.19
131 Rob Goris - Veranda's Willems - Accent 1.10.25
132 Wim De Vocht - Veranda's Willems - Accent 1.11.54
133 Giairo Ermeti - Androni Giocattoli 1.11.57
134 Timon Seubert - Team Netapp 1.14.56
135 Paolo Locatelli - Colnago - CSF Inox 1.15.05
136 Sven Vandousselaere - Omega Pharma-Lotto 1.15.50
137 Fatih Harmanci - Manisaspor Cycling Team 1.17.54
138 Kenny Robert Van Hummel - Skil - Shimano 1.18.00
139 Eric Baumann - Team Netapp 1.18.04
140 Giorgio Brambilla - De Rosa - Ceramica Flaminia
141 Mirac Kal - Konya Torku Seker Spor - Vivelo 1.18.14
142 Martijn Verschoor - Team Type 1 - Sanofi Aventis
143 Cristiano Benenati - De Rosa - Ceramica Flaminia
144 Eyup Karagobek - Konya Torku Seker Spor - Vivelo 1.18.34
145 Filippo Baggio - De Rosa - Ceramica Flaminia 1.19.02
146 Andrea Guardini - Farnese Vini - Neri Sottoli 1.21.54
147 Vladimir Koev - Konya Torku Seker Spor - Vivelo 1.22.22
Pointkonkurrencen
1 Alessandro Petacchi - Lampre - ISD 45
2 Stefan Van Dijk - Veranda's Willems - Accent 34
3 Alexander Efimkin - Team Type 1 - Sanofi Aventis 27
4 Ramunas Navardauskas - Team Garmin-Cervelo 25
5 Tyler Farrar - Team Garmin-Cervelo 24
6 Diego Milán Jiménez - Caja Rural 21
7 Wesley Sulzberger - FDJ 20
8 Andrey Zeits - Pro Team Astana 17
9 Matteo Rabottini - Farnese Vini - Neri Sottoli 16
10 Enrico Magazzini - Lampre - ISD 16
11 Valentin Iglinskiy - Pro Team Astana 15
12 Andrea Guardini - Farnese Vini - Neri Sottoli 15
13 Nacer Bouhanni - FDJ 15
14 Bartosz Huzarski - Team Netapp 14
15 Nicolas Edet - Cofidis, Le Credit En Ligne 13
16 Elia Favilli - Farnese Vini - Neri Sottoli 13
17 Kenny Robert Van Hummel - Skil - Shimano 13
18 Thomas Peterson - Team Garmin-Cervelo 12
19 Cameron Wurf - Liquigas-Cannondale 12
20 Rubens Bertogliati - Team Type 1 - Sanofi Aventis 12
21 Juan Pablo Forero Carreno - Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 12
22 Mirac Kal - Konya Torku Seker Spor - Vivelo 12
23 Thibaut Pinot - FDJ 11
24 Riccardo Chiarini - Androni Giocattoli 11
25 Egoitz Garcia Echeguibel - Caja Rural 11
26 Lucas Euser - Team Spidertech Powered By C10 10
27 Jaroslaw Marycz - Saxo Bank-SunGard 9
28 Juan Jose Lobato Del Valle - Andalucia Caja Granada 9
29 Ronan Van Zandbeek - Skil - Shimano 8
30 Daniele Callegarin - Team Type 1 - Sanofi Aventis 8
31 André Greipel - Omega Pharma-Lotto 7
32 Giorgio Brambilla - De Rosa - Ceramica Flaminia 7
33 Adam Hansen - Omega Pharma-Lotto 6
34 Eloy Ruiz Pinto - Andalucia Caja Granada 6
35 Jean-Pierre Drucker - Veranda's Willems - Accent 6
36 Marek Canecky - Manisaspor Cycling Team 5
37 Rob Goris - Veranda's Willems - Accent 5
38 Giairo Ermeti - Androni Giocattoli 5
39 Romain Zingle - Cofidis, Le Credit En Ligne 5
40 Kenny De Haes - Omega Pharma-Lotto 5
41 Filippo Baggio - De Rosa - Ceramica Flaminia 5
42 Danail Andonov Petrov - Konya Torku Seker Spor - Vivelo 4
43 Sandy Casar - FDJ 4
44 Anthony Roux - FDJ 3
45 Francesco Bellotti - Liquigas-Cannondale 3
46 Francis Mourey - FDJ 3
47 Gabor Kasa - Manisaspor Cycling Team 3
48 Yoann Bagot - Cofidis, Le Credit En Ligne 3
49 Timon Seubert - Team Netapp 3
50 Assan Bazayev - Pro Team Astana 2
51 Jonas Aaen Jørgensen - Saxo Bank-SunGard 2
52 Jürgen Van Goolen - Veranda's Willems - Accent 1
53 Rubén Martinez - Caja Rural 1
54 Manuele Boaro - Saxo Bank-SunGard 1
55 Luis Felipe Laverde Jimenez - Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 1
56 Ahmet Akdylek - Manisaspor Cycling Team 1
Bjergkonkurrencen
1 Alexander Efimkin - Team Type 1 - Sanofi Aventis 20
2 Luis Felipe Laverde Jimenez - Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 16
3 Thibaut Pinot - FDJ 12
4 Thomas Peterson - Team Garmin-Cervelo 11
5 Yoann Bagot - Cofidis, Le Credit En Ligne 11
6 Arthur Vichot - FDJ 10
7 Marek Canecky - Manisaspor Cycling Team 7
8 Cameron Wurf - Liquigas-Cannondale 5
9 Andrea Noe - Farnese Vini - Neri Sottoli 5
10 Andrey Zeits - Pro Team Astana 4
11 Matteo Rabottini - Farnese Vini - Neri Sottoli 3
12 Gabor Kasa - Manisaspor Cycling Team 3
13 José Luis Roldan Carmona - Andalucia Caja Granada 2
14 Timon Seubert - Team Netapp 1
Holdkonkurrencen
1 FDJ 68.52.47
2 Team Garmin - Cervelo 0.54
3 Team Spidertech Powered by C10 1.27
4 Pro Team Astana 1.32
5 Lampre - ISD 8.02
6 Cofidis le Crédit en Ligne 11.52
7 Team NetApp 11.57
8 Caja Rural 11.58
9 Saxo Bank-SunGard 44.04
10 Team Type 1 - Sanofi Aventis 47.28
11 Farnese Vini - Neri Sottoli 48.15
12 Liquigas-Cannondale 48.53
13 Veranda's Willems-Accent 58.51
14 Colombia es Passion - Café de Colombia 1.01.57
15 Andalucia Caja Granada 1.34.20
16 Skil-Shimano 1.35.05
17 Androni Giocattoli 1.45.38
18 Manisaspor Cycling Team 1.45.50
19 Omega Pharma - Lotto
20 Konya Torku Seker Spor - Vivelo 1.45.57
21 Colnago - CSF Inox 2.32.52
22 De Rosa - Ceramica Flaminia 2.34.48
Annonce
Annonce
Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 21/04
EPZ Omloop van Borsele(2.NCUPJW) 19/04-21/04
Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 21/04
Giro della Romagna(1.1) 21/04
Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 21/04
Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 21/04
Giro della Romagna(1.1) 21/04
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
La Vuelta Femenina(2.WWT) 29/04-05/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce