Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Første sæsonsejr til Brown - Zabel i gult - Opd.

Første sæsonsejr til Brown - Zabel i gult - Opd.

05. august 2006 16:160

Annonce

På 4. etape af Tyskland Rundt lykkedes det endelig for Graeme Brown at vinde sin første sæsonsejr. Dagens etape gik fra Heidenheim til Bad Tölz over 192 km.

Dagens etape bød på flere angreb fra start af, det lykkedes tre ryttere at komme afsted Irizar (Euskaltel), Minard (Cofidis) og Marcel Sieberg (Wiesenhof). I slutfasen blev udbruddet dog kørt ind og i stedet angreb Vinokourov (Astana) og Jens Voigt (Team CSC). Det var lige ved at lykkedes for tyske Jens Voigt igen. Han angreb netop som feltet kørte under 1000 meter mærket, men han blev desværre hentet med 300 meter til mål..

I stedet sluttede etapen i en massespurt, hvor Stefan Schumacher (Gerolsteiner) åbnede spurten langt udefra med Erik Zabel (Milram) på hjul, men de måtte se sig slået af en stærk kørende Graeme Brown (Rabobank).

Samlet overtager Erik Zabel (Milram) dog førertrøjen.

Resultat af 4. etape
1 Graeme Brown (Aus) Rabobank 4.34.38
2 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
3 Erik Zabel (Ger) Team Milram
4 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole
5 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
6 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
7 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
8 Francesco Failli (Ita) Liquigas
9 Roy Sentjens (Bel) Rabobank
10 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital
11 Andy Schleck (Lux) Team CSC
12 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
13 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
14 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto
15 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
16 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance
17 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
18 Steffen Radochla (Ger) Team Wiesenhof Akud
19 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
20 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic
21 Harald Morscher (Aut) Team Vorarlberg
22 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
23 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team
24 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
25 David Vitoria (Swi) Phonak Hearing Systems
26 Jens Voigt (Ger) Team CSC
27 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
28 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
29 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
30 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi
31 Tyler Farrar (USA) Cofidis, le Credit par Telephone
32 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
33 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel-Euskadi
34 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic
35 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
36 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team
37 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
38 Luke Roberts (Aus) Team CSC
39 Gerhard Trampusch (Aut) Team Wiesenhof Akud
40 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team
41 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto
42 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
43 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance
44 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
45 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
46 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
47 Sébastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom
48 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team
49 Sven Teutenberg (Ger) Team Vorarlberg
50 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
51 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
52 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux
53 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
54 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team
55 Joseba Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi
56 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
57 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
58 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
59 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
60 Luis Fernandez Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
61 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto
62 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
63 Vicente Reynes Mimo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
64 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team
65 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
66 Gerrit Glomser (Aut) Team Vorarlberg
67 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
68 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
69 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
70 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
71 Werner Riebenbauer (Aut) Team Vorarlberg
72 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic
73 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto
74 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic
75 André Greipel (Ger) T-Mobile Team
76 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
77 Andrea Noe (Ita) Liquigas
78 Daniel Becke (Ger) Team Milram
79 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
80 Frédéric Guesdon (Fra) Française des Jeux
81 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
82 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
83 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux
84 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
85 Pascal Hungerbühler (Swi) Team Vorarlberg
86 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC
87 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance
88 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
89 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears
90 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux
91 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic
92 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
93 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Astana Team
94 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
95 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
96 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance
97 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
98 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
99 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
100 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi
101 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
102 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi
103 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
104 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
105 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
106 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
107 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi
108 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux
109 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
110 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
111 Carlos Barredo Llamazales (Spa) Astana Team
112 Torsten Schmidt (Ger) Team Wiesenhof Akud
113 Tim Klinger (Ger) Team Wiesenhof Akud
114 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir
115 Iban Iriondo Uranga (Spa) Euskaltel-Euskadi
116 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
117 Christian Müller (Ger) Team CSC
118 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
119 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems
120 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir
121 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole
122 Luciano Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir
123 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
124 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
125 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Astana Team
126 Bobby Julich (USA) Team CSC
127 Kai Reus (Ned) Rabobank
128 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
129 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
130 Christian Knees (Ger) Team Milram
131 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic
132 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
133 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
134 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
135 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
136 Patrick Riedesser (Aut) Team Vorarlberg
137 Christoph Girschweiler (Swi) Team Vorarlberg
138 José Antonio Redondo Ramos (Spa) Astana Team
139 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
140 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
142 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
143 Erki Pütsep (Est) AG2R Prevoyance
144 Robert Retschke (Ger) Team Wiesenhof Akud
145 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
146 Jan Boven (Ned) Rabobank
147 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
148 Andreas Matzbacher (Aut) Team Vorarlberg
149 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 0.24
150 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 0.35
151 Jason Mccartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.55
152 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram 0.57
153 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
154 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 1.05
155 Marco Milesi (Ita) Liquigas 1.10
156 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic
157 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
158 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
159 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux
160 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
161 Lubor Tesar (Cze) Team Wiesenhof Akud
162 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
163 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
164 Stefano Zanini (Ita) Liquigas
165 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom
166 Gerald Ciolek (Ger) Team Wiesenhof Akud
167 Marcel Sieberg (Ger) Team Wiesenhof Akud 1.51
168 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 2.06
169 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner 3.25
170 Björn Schröder (Ger) Team Milram

Samlet stilling efter 4. etape
1 Erik Zabel (Ger) Team Milram 18.43.10
2 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.07
3 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 0.08
4 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 0.14
5 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 0.17
6 Jens Voigt (Ger) Team CSC 0.18

7 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team
8 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic 0.20
9 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 0.21
10 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 0.24
11 Gerhard Trampusch (Aut) Team Wiesenhof Akud
12 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
13 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team 0.28
14 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
15 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
16 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.29
17 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 0.32
18 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 0.35
19 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 0.36
20 Francesco Failli (Ita) Liquigas 0.41
21 Andy Schleck (Lux) Team CSC 0.42
22 Andrea Noe (Ita) Liquigas 0.43
23 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 0.48
24 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 0.49
25 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.52
26 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto
27 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 0.54
28 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
29 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.56
30 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 0.57
31 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 1.00
32 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.01
33 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.04
34 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
35 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.07
36 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
37 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 1.10
38 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.12
39 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 1.13
40 Christian Knees (Ger) Team Milram 1.15
41 Carlos Barredo Llamazales (Spa) Astana Team 1.16
42 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 1.17
43 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic 1.19
44 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 1.20
45 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi
46 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
47 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Astana Team 1.21
48 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 1.22
49 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
50 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
51 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.23
52 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic 1.24
53 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
54 Kai Reus (Ned) Rabobank 1.26
55 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
56 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
57 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
58 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 1.27
59 Bobby Julich (USA) Team CSC
60 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
61 Vicente Reynes Mimo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.28
62 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
63 Luis Fernandez Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems 1.29
64 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
65 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 1.30
66 Roy Sentjens (Bel) Rabobank
67 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
68 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 1.32
69 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 1.33
70 Gerrit Glomser (Aut) Team Vorarlberg 1.34
71 Robert Retschke (Ger) Team Wiesenhof Akud
72 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
73 Joseba Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.35
74 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 1.38
75 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole
76 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 1.39
77 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 1.40
78 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 1.42
79 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
80 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 1.45
81 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Astana Team 1.46
82 Harald Morscher (Aut) Team Vorarlberg 1.50
83 Daniel Becke (Ger) Team Milram 1.52
84 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 1.53
85 Frédéric Guesdon (Fra) Française des Jeux 1.54
86 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2.20
87 Torsten Schmidt (Ger) Team Wiesenhof Akud 2.32
88 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 2.33
89 Sven Teutenberg (Ger) Team Vorarlberg 2.34
90 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 2.37
91 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2.38
92 Christian Müller (Ger) Team CSC
93 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance 2.39
94 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
95 Luke Roberts (Aus) Team CSC
96 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 2.42
97 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 2.43
98 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.44
99 Jan Boven (Ned) Rabobank
100 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.45
101 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic 2.48
102 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 2.54
103 Steffen Radochla (Ger) Team Wiesenhof Akud 2.59
104 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 3.01
105 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 3.05
106 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3.07
107 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 3.09
108 José Antonio Redondo Ramos (Spa) Astana Team 3.11
109 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.12
110 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 3.13
111 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
112 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 3.14
113 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
114 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic 3.19
115 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux 3.29
116 Pascal Hungerbühler (Swi) Team Vorarlberg 3.32
117 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.50
118 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 3.51
119 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram 3.53
120 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 3.56
121 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux 4.04
122 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 4.44
123 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic
124 Björn Schröder (Ger) Team Milram 4.52
125 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 5.28
126 Gerald Ciolek (Ger) Team Wiesenhof Akud 5.30
127 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 5.40
128 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5.42
129 André Greipel (Ger) T-Mobile Team 5.48
130 Tim Klinger (Ger) Team Wiesenhof Akud 6.05
131 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto 6.08
132 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 6.13
133 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 6.15
134 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto 6.23
135 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 6.28
136 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance 7.23
137 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 7.44
138 Marcel Sieberg (Ger) Team Wiesenhof Akud 7.56
139 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.42
140 Patrick Riedesser (Aut) Team Vorarlberg 9.49
141 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 10.38
142 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 10.51
143 Tyler Farrar (USA) Cofidis, le Credit par Telephone 10.57
144 Luciano Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir 11.07
145 Graeme Brown (Aus) Rabobank 11.08
146 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 11.19
147 Iban Iriondo Uranga (Spa) Euskaltel-Euskadi 11.33
148 Werner Riebenbauer (Aut) Team Vorarlberg 11.34
149 Stefano Zanini (Ita) Liquigas 11.49
150 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 11.53
151 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 11.58
152 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 12.38
153 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux 12.46
154 Sébastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom 12.48
155 David Vitoria (Swi) Phonak Hearing Systems 12.54
156 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto 12.55
157 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner 13.32
158 Andreas Matzbacher (Aut) Team Vorarlberg 13.50
159 Marco Milesi (Ita) Liquigas 13.57
160 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom 14.00
161 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 15.34
162 Christoph Girschweiler (Swi) Team Vorarlberg 15.42
163 Lubor Tesar (Cze) Team Wiesenhof Akud 16.58
164 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 17.26
165 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
166 Erki Pütsep (Est) AG2R Prevoyance 19.55
167 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 20.02
168 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir 22.04
169 Jason Mccartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 23.04

Bjergkonkurrencen efter 4. etape
1 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 9 pts
2 Francesco Failli (Ita) Liquigas 7
3 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 6
4 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6
5 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 6
6 Jens Voigt (Ger) Team CSC 6
7 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 5
8 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3
9 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 3
10 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 2
11 Andy Schleck (Lux) Team CSC 2
12 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
13 Andreas Matzbacher (Aut) Team Vorarlberg 2
14 Erik Zabel (Ger) Team Milram 1
15 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 1
16 Marcel Sieberg (Ger) Team Wiesenhof Akud 1

Pointkonkurrencen efter 4. etape
1 Erik Zabel (Ger) Team Milram 83 pts
2 Gerald Ciolek (Ger) Team Wiesenhof Akud 39
3 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 35
4 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 30
5 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 30
6 André Greipel (Ger) T-Mobile Team 29
7 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 28
8 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 27
9 Jens Voigt (Ger) Team CSC 25
10 Graeme Brown (Aus) Rabobank 25
11 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 25
12 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 24
13 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 22
14 Roy Sentjens (Bel) Rabobank 22
15 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 21
16 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 20
17 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 19
18 Andreas Matzbacher (Aut) Team Vorarlberg 16
19 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 16
20 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 16
21 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 14
22 Francesco Failli (Ita) Liquigas 13
23 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 13
24 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 13
25 Luke Roberts (Aus) Team CSC 13
26 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 12
27 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic 12
28 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 11
29 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 11
30 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 11
31 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 10
32 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic 10
33 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel-Euskadi 10
34 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux 10
35 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team 9
36 Vicente Reynes Mimo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 9
37 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 9
38 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 8
39 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 8
40 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 7
41 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 6
42 Björn Schröder (Ger) Team Milram 6
43 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 6
44 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 6
45 Andy Schleck (Lux) Team CSC 5
46 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 5
47 Gerrit Glomser (Aut) Team Vorarlberg 5
48 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto 5
49 Gerben Löwik (Ned) Rabobank 4
50 Sven Teutenberg (Ger) Team Vorarlberg 4
51 Marcel Sieberg (Ger) Team Wiesenhof Akud 4
52 Luciano Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir 4
53 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
54 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 3
55 Werner Riebenbauer (Aut) Team Vorarlberg 3
56 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2
57 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 2
58 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2
59 Gerhard Trampusch (Aut) Team Wiesenhof Akud 1
60 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 1
61 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 1
62 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 1

Holdkonkurrencen efter 4. etape
1 Gerolsteiner 56.10.32
2 T-Mobile Team
3 Astana-Würth Team 0.08
4 Caisse D'epargne-Illes Balears 0.16
5 Team CSC 0.17
6 Lampre-Fondital 0.32
7 Quick Step - Innergetic 0.53
8 Saunier Duval - Prodir 1.16
9 Liquigas 1.17
10 Discovery Channel Pro Cycling Team 1.25
11 Team Wiesenhof Akud 1.46
12 Team Milram 2.00
13 Rabobank 2.02
14 Phonak Hearung Systems 2.12
15 Euskaltel - Euskadi 2.26
16 Française Des Jeux 2.57
17 Credit Agricole 2.59
18 Team Vorarlberg 3.23
19 Davitamon-Lotto 3.41
20 Cofidis, Le Credit Par Telephone 4.21
21 Ag2R Prevoyance 5.12
22 Bouygues Telecom 6.12

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Paris - Camembert(1.1) 15/06

Adriatica Ionica Race(2.1) 14/06-18/06

Paris - Camembert(1.1) 15/06

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR